Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Tour de Pologne

Tour de Pologne

Tour de Pologne ponownie w Katowicach

Za niecały miesiąc, już po raz 14, do Katowic zawita Tour de Pologne (TdP), największa kolarska impreza w Polsce. Tym razem będzie to piąty etap wyścigu nazwany „Katowice-Katowice". W piątek 16 sierpnia w Katowicach zlokalizowane zostaną zarówno start, jak i meta etapu, którego trasa będzie biegła „Szlakiem Orlich Gniazd". Rywalizacja zawodowców będzie połączona z wyścigami dzieci oraz młodzieży. W związku z wydarzeniem na trasie wyścigu zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.

- Tour de Pologne to znakomita okazja, by zaprezentować światu nowe, odmienione oblicze naszego miasta, które z postindustrialnego ośrodka stało się pełnym zieleni, nowoczesnym centrum liczącej ponad 2 miliony mieszkańców metropolii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Transmisje z zawodów kolarskich są chętnie oglądane przez kibiców tego sportu. Będą oni mogli przekonać się, jak z roku na rok pięknieje nasze miasto. Spotkajmy się na trasie wyścigu i pokażmy sportowego ducha Katowic – dodaje prezydent.

Piąty etap w Katowicach

W piątek, 16 sierpnia podczas piątego etapu TdP kolarze wystartują z ul. Olimpijskiej obok siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia około godziny 12.10. Następnie pojadą ulicami Góreckiego i Dobrowolskiego w stronę Dudy-Gracza i dalej ulicami Graniczną, Powstańców, Damrota i Francuską, dojadą na Muchowiec, by rolkostradą przejechać przez Dolinę Trzech Stawów. Stamtąd peleton przejedzie ul. Gospodarczą, gdzie rozpocznie się tzw. start ostry o godz. 12.30. Dalej kolarze pojadą ulicą Górniczego Dorobku, przez Nikiszowiec i ulicami Ociepki i Oswobodzenia wyjadą z miasta w kierunku Mysłowic.

W tym czasie, po godz. 13.00 rozpocznie się rywalizacja Tour de Pologne Junior, gdzie młodzi zawodnicy w kategoriach Młodzik, Młodziczka oraz Żak i Żakini rywalizować będą ulicami: Roździeńskiego – Korfantego – Olimpijska – Góreckiego – Dobrowolskiego - Roździeńskiego.

Około godziny 16.10 spodziewany jest powrót kolarzy do Katowic, którzy do mety zlokalizowanej na al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR dojadą tą samą trasą, którą ze stolicy województwa śląskiego wyjeżdżali, z tą różnicą, że z ul. Dudy-Gracza skręcą w al. Roździeńskiego w stronę Strefy Kultury. Trasa piątego etapu ma łącznie 187 km długości, z czego 28 km kolarze pokonają w Katowicach.

– Piąty etap rozpocznie się i zakończy w Katowicach, które są od lat stałym miejscem na trasie Tour de Pologne. Pojedziemy „Szlakiem Orlich Gniazd" – przejedziemy przez Mysłowice, Jaworzno, będziemy chcieli zaprezentować widzom i kolarzom Jurę Krakowsko-Częstochowską. Nie będzie to łatwy etap, ponieważ różnica przewyższeń wyniesie około 1500 metrów. Pod względem walorów turystycznych będzie to piękny etap – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

 


Zmiany w organizacji ruchu

Dla tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Tour de Pologne, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu oraz zmian w organizacji transportu publicznego. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, dotyczącymi zakresu oraz godzin wprowadzanych zmian. Dodatkowo informacje w tym zakresie będą z początkiem sierpnia kolportowane do mieszkańców oraz firm znajdujących się pobliżu trasy wyścigu poprzez plakaty oraz ulotki.

 • W dniu wyścigu, czyli 16 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury.
 • Od godz. 6.00 w związku z budową infrastruktury mety i 1 km finiszu jest planowane zamknięcie alei Roździeńskiego od ronda gen. Ziętka do ul. Dudy-Gracza (w obu kierunkach) oraz ul. Dudy-Gracza (zachodnia nitka) od skrzyżowania z al. Roździeńskiego do ul. Maślińskiego.
 • Od godz. 6.00 do końca wyścigu przejazd przez Rondo gen. Ziętka będzie możliwy jedynie w kierunku z Siemianowic do Chorzowa. Od tej godziny zamknięty będzie również wjazd w al. Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ul. Moniuszki do Ronda.
 • Od godz. 11.00 za skrzyżowaniem z ul. Sokolską zostanie zamknięty wjazd w ul. Chorzowską w kierunku Ronda – dopuszczony będzie jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych, komunikacji publicznej oraz taksówek. Ruch w kierunku wschód-zachód odbywać się będzie jedynie tunelem.
 • W godzinach 11.00-16.00 zostanie zamknięta trasa wyścigu Tour de Pologne Junior: Roździeńskiego – Korfantego – Olimpijska – Góreckiego – Dobrowolskiego - Roździeńskiego.
 • Od godz. 11.00 zostanie zamknięta cała trasa wyścigu na ulicach: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego Dudy-Gracza, Graniczna do Powstańców, Damrota, Francuska, Trzech Stawów, Gospodarcza, Górniczego Dorobku, Szopienicka do Nałkowskiej, Zamkowa, Ociepki i Oswobodzenia. Trasa zostanie otwarta ok. godz. 13.00.
 • Ta sama trasa zostanie zamknięta na powrót kolarzy ok. 15.30.
 • Ponowne otwarcie ulic na trasie wyścigu będzie się odbywać sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godz. 17.00.
 • Otwarcie al. Roździeńskiego i ronda gen. Ziętka nastąpi około godz. 20.00

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

 • W godz. 11.00–13.00 oraz 15.30-17.00 dojazd do cmentarza komunalnego przy Murckowskiej będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będą możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów;
 • dojazd do „Pierwszej Dzielnicy" będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego od strony ul. Nadgórników ruchem wahadłowym;
 • na ul. Dudy-Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią w jednym kierunku, tj. od ul. 1 Maja do al. Roździeńskiego;
 • poza godzinami 11.00-13.00 oraz 15.30-17.00 możliwy będzie wyjazd z ul. Porcelanowej pod wiaduktem na DK86 w kierunku ul. Trzech Stawów lub w kierunku ul. Gospodarczej;
 • w ciągu ul. Damrota zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania od ul. Francuskiej do ul. Powstańców;
 • zostanie zamknięty zjazd z autostrady A4 na ul. Damrota,
 • dojazd w kierunku centrum z autostrady A4 (z kierunku Krakowa) będzie możliwy ciągiem ulic: Francuska, Ceglana, Wita Stwosza/Kościuszki;
 • wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie się odbywał przez ul. Lotnisko oraz Szybowcową.

Na całej trasie wyścigu będą obecni przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą udzielać informacji na tematy związane z przebiegiem wydarzenia. Przy najczęściej użytkowanych ciągach pieszych wyznaczone zostaną również śluzy dla mieszkańców, pozwalające na bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy w sytuacji na to pozwalającej. Korzystanie z nich będzie się odbywało wyłącznie pod nadzorem służb porządkowych.

Zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną wyłączone z użytkowania i zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi. Warto śledzić tymczasowe znaki zakazu parkowania, który obowiązywać będzie od godz. 18.00 15.08 do godz. 18.00 16.08.

Ponieważ w dniu wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego: metropoliaztm.pl/news/.

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na stronie internetowej miasta Katowice: katowice.eu/tourdepologne.

Podobnie jak w latach poprzednich dla mieszkańców i osób zainteresowanych zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie działać od środy 14 sierpnia do piątku 16 sierpnia. W tych dniach, w godz. 8.00–19.00 pod nr. tel. 32 778 89 60 będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z piątym etapem wyścigu.


Pobierz ulotkę informacyjną z trasą przejazdu:  Tour2024_Katowice.pdf


1920x1080.jpg

 Trasa Tour de Pologne Junior w Katowicach

2. TdP Junior_Katowice.jpg

Trasa katowickiego etapu wyścigu w dniu 16 sierpnia 2024 r.

STAGE 5 MAP.jpg

TdP_2024.jpg

miasta750x200.jpg


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice