Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd, obejmujący różnorodne środki transportu, jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w Katowicach. To do naszego miasta każdego roku zmierzają miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń, również sportowych, by poznać aktualne trendy, posłuchać międzynarodowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą kibice zgromadzeni w hali Spodka. Wydarzenia kulturalne i sportowe to jednak tylko ułamek imprez, które dzieją się w Katowicach – z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki.
Organizacja tych imprez nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie transformacja miasta. Dzięki odpowiednio prowadzonej strategii rozwoju powstało zaplecze gotowe przyjąć nawet największe i najbardziej wymagające wydarzenia.
Intel Extreme Masters
Intel Extreme Masters (IEM) to seria międzynarodowych turniejów e-sportowych odbywających się w miastach na całym świecie. Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w 2006r. na targach CeBIT w Hanowerze, a od 2013 r. światowe finały turnieju odbywają się w katowickim Spodku i są niepowtarzalną wizytówką naszego Miasta o zasięgu globalnym, przyciągającą tłumy fanów – w edycji wydarzenia 2019 wzięło udział ok. 170 000 osób! Z roku na rok wzrasta także pula nagród i liczba widzów obserwująca transmisję zmagań.
Intel Extreme Masters to także szereg imprez towarzyszących, takich jak: targi IEM:EXPO czy Global Esports Forum. W marcu 2020 r. z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne Intel Extreme Masters odbył się bez udziału publiczności. Kolejna edycja Intel Extreme Masters Katowice, w trakcie której odbyły się mistrzostwa Counter-Strike: Global Offensive, StarCraft II oraz Warcraft III: Reforged została rozegrana bez udziału publiczności w formule online w dniach 16-28 luty 2021.
Intel Extreme Masters 2022 odbył się z udziałem tysięcy kibiców w ostatni weekend lutego (25-27.02.2022) w katowickim Spodku. Edycja 2023 odbyła się 10-12 lutego - do Międzynarodowego Centrum Kongresowego powróciło także IEM EXPO. Dla odwiedzających pasjonatów esportu przez pełne 3 dni dostępne było ponad 8000m2 przestrzeni targowej wypełnionej aktywnościami, nowościami technologicznymi i gamingowymi, rywalizacją i licznymi, innymi atrakcjami. Szczegółowa relacja
Gasną światła IEM Katowice 2023 (002).docx.

Śląski Festiwal Nauki
Wspólnie z Uniwersytetem Śląskim, Miasto Katowice organizuje „Śląski Festiwal Nauki". Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. O międzynarodowym charakterze świadczy fakt, że Śląski Festiwal Nauki został przyjęty do sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany.
Edycję 2019 odwiedziło ok. 30 000 osób, zorganizowano min. warsztaty, wykłady i pokazowe doświadczenia. W 2020 roku festiwalowe wydarzenia przebiegały pod hasłem „Nauka jest bliżej" i zgromadziły ponad 50 tysięcy osób.
W styczniu 2021 roku Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizowany wspólnie z Miastem Katowice od 2016 roku triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto przypomnieć, że to kolejne wyróżnienie dla ŚFN: w czerwcu 2019 roku festiwal zdobył Złotą Różę EUPRIO, czyli pierwszą nagrodę dla najlepszego działania marketingowego wśród wydarzeń popularnonaukowych w Europie.
Kolejna edycja ŚFN Katowice odbyła się w dniach 9-15 października 2021. W niedzielę 10 października w plenerze funkcjonowało Miasto Nauki nad Rawą, na którą złożyło się 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, koncerty, warsztaty i wystawy. Imprezę odwiedzilo przeszło 30 tys. ludzi. Przez cały następny tydzień odbywały się warsztaty i wykłady online, skierowane do uczniów, nauczycieli, studentów.
Edycja 2022 Festiwalu powróciła do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 3 - 5 grudnia 2022 r. i odwiedziło ją 55 tysięcy osób! 7 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 9-11.12.2023 r.

Tour de Pologne
Impreza transmitowana jest do ok. 60 krajów świata i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń na terenie naszego Miasta. TDP to wieloetapowy, szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych. Co roku przejazd kolarzy wzbudza dużo pozytywnych emocji wśród mieszkańców i licznie przybyłych do Katowic z tej okazji pasjonatów kolarstwa. Od lat trasa wiedzie przez najpiękniejsze zakątki miasta – pokazujemy różnorodność terenów i perły architektury. Tour de Pologne w 2021 roku miał miejsce w dniach 9-15 sierpnia, a etap w Katowicach w sobotę 14 sierpnia w formie indywidualnej jazdy na czas.

Festiwal TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE
Historia Nowej Muzyki rozpoczęła się w 2006 roku w Katowicach, pierwszą edycję imprezy zorganizowano wówczas w nieczynnym szybie kopalni Wilson. Dwie następne edycje odbyły się w Cieszynie. Od 2009 roku festiwal powrócił na stałe do Katowic. Najpierw były to tereny nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice", a w latach 2012–2013 Dolina Trzech Stawów.
Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice" w dzielnicy Bogucice. W 2010 roku festiwal został laureatem nagrody "European Festival Awards" w kategorii "Najlepszy Mały Festiwal". W 2019 roku po raz 14-sty ponownie w Strefie Kultury zagościli najlepsi krajowi i zagraniczni wykonawcy muzyki elektronicznej i techno, a największą gwiazdą byli pionierzy electro – zespół KRAFTWERK.
W 2020 roku z powodu pandemii festiwal został odwołany, zamiast niego pojawiła się interaktywna platforma festiwalowa TNMK.online.
W dniach 29 lipca - 1 sierpnia 2021 roku odbyła się kolejna edycja festiwalu. W 2022 roku Tauron Nowa Muzyka odbył się w dniach 21-23 lipca. Festiwal w 2023 roku zaplanowany jest na 8-11 czerwca.

OFF Festiwal w katowickiej Dolinie Trzech Stawów
Piętnasta już edycja OFF Festivalu za nami. Trwające trzy dni święto szeroko rozumianej muzyki alternatywnej od lat przyciąga fanów nie tylko z Polski, ale też całej Europy, na arenie której cieszy się ono dużym uznaniem. W tym roku wydarzenie odbyło się w dniach 5-7 sierpnia na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów, a wystąpili na nim m.in. Chair, Iggy Pop, Bikini Kill, Papa Dance, Romy, Q, Jann, Frank Leen czy Kwiaty.
Przygotowania do kolejnej edycji festiwalu już wystartowały! Wiadomo już, że szesnasta edycja OFF Festivalu odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2023 roku.

Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn - CEV EuroVolley Men
Sześć miast - trzy w Polsce i po jednym w każdym z trzech współorganizujących turniej krajów – Czechach, Estonii i Finlandii – stała się częścią siatkarskiego wydarzenia roku 2021: CEV EuroVolley Men, gdzie 24 reprezentacje stanęły do zmagań o tytuł najlepszej drużyny kontynentu.
Męska odsłona CEV EuroVolley 2021 miała aż trzy przystanki w Polsce, znanej już w świecie jako kraj zwariowany na punkcie siatkówki. Kraków – gospodarz finałowych rund edycji 2017 – był areną zmagań jednej z czterech grup ME. Turniej przeniósł się następnie do Gdańska, który gościł już eurovolleyowe mecze w 2013 i 2017 roku. Tam też rozegrane zostały cztery spotkania 1/8 finału i dwa ćwierćfinały. Gospodarzem półfinałów i meczów medalowych były Katowice. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla ukoronowania europejskich „królów siatkówki". W sobotę 18.09 odbyły się dwa spotkania półfinałowe: Polska - Słowenia (1:3) i Włochy - Serbia (3:1) W niedzielę 19.09 o godz. 17:30 odbył się mecz Polska – Serbia (3:0) o brązowy medal, a o godz. 20:30 mecz finałowy Włochy – Słowenia (3:2). Na trybunach Spodka zasiadało 11 tysięcy osób.

FIVB Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 – 20. edycja międzynarodowego turnieju siatkarskiego, mającego na celu wyłonienie najlepszej reprezentacji narodowej na świecie, zorganizowana pod egidą FIVB od 26 sierpnia 2022 do 11 września 2022 przez Polskę i Słowenię.
W marcu Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zadecydowała o odebraniu Rosji prawa do organizacji tego prestiżowego turnieju. Decyzją Federacji gospodarzami Mistrzostw Świata zostały Polska i Słowenia. W Katowicach zobaczyliśmy m.in. reprezentację Polski, która właśnie tu będzie rozgrywała swoje mecze grupowe. W Spodku odbędą się również mecze półfinałowe, mecz o trzecie miejsce oraz finał imprezy.
Mimo wspaniałej atmosfery w katowickim Spodku, tytułu mistrzowskiego nie obroniła reprezentacja Polski, przegrywając w finale 1:3 z reprezentacją Włoch, która zdobyła go po 24 latach przerwy i po raz czwarty w historii.

Silesia Marathon
Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie bieg maratoński prowadzony ulicami czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa oraz największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce. Pierwszy Silesia Marathon wystartował 3 maja 2009 roku spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Metę maratonu usytuowano wtedy przed katowickim „Spodkiem". Obecnie zawodnicy kończą bieg na bieżni Stadionu Śląskiego. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów, ale i liczne biegi towarzyszące. Od 2009 roku w ramach zawodów organizowany jest półmaraton, zawody dla dzieci i młodzieży.
2 października 2022 r. po raz 14. odbył się Silesia Marathon. Katowice gościły 6400 biegaczy z całego świata na trzech dystansach. Maratończycy pobiegli przez Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów, mijając po drodze m. in. katowicki Spodek, zabudowę Strefy Kultury, Dolinę Trzech Stawów, Nikiszowiec, siedzibę TVP Katowice.
Przyszłoroczna edycja zaplanowana jest na niedzielę 1 października.

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych
Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych gościły w katowickim Spodku już w 2017 roku i zawody były tak dobrze zorganizowane, że przydzielono do Katowic organizację tego turnieju również w latach 2020 i 2021. Jest to złamanie nieoficjalnej reguły, o której mówił wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej: „To ewenement, gdyż zazwyczaj prawo organizacji imprez przyznaje się tylko jednorazowo i najczęściej są to stolice państw"
Katowice są bardzo mocnym ośrodkiem szachowym w Polsce. Od lat organizowane tam są wydarzenia rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, a drużyna Wasko Hetman GKS Katowice w ciągu ostatnich 14 lat aż 9-krotnie zostawała drużynowym mistrzem Polski.
W grudniu 2020r. rozgrywki Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbyły się w formule online.
Kolejne Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w dniach 16-18.12.2021 r. odbyły się już w katowickim Spodku, podobnie jak planowana edycja 2022 (16-18.12.2022 r.)
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej odbyły się w terminie 11-29.01.2023 r. w Polsce i Szwecji. W lipcu poprzedniego roku w Katowicach odbyła się ceremonia losowania grup finałowych. W trakcie Mistrzostw w styczniu 2023 w Katowicach przeprowadzona została 11.01.2023 ceremonia otwarcia Mistrzostw. Łącznie w Spodku odbyło się 21 z 61 spotkań.