Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Parki miejskie

Parki miejskie

Park im. Tadeusza Kościuszki

Park Kościuszki to najstarszy park miejski w Katowicach. Założony 1888 roku na południe od Śródmieścia, był sukcesywnie powiększany i wzbogacany o kolejne atrakcje. Stylistycznie nawiązuje do krajobrazowych ogrodów angielskich, gdzie elementy małej architektury i zieleni urządzonej harmonijnie współgrają ze swobodnie rosnącą roślinnością. Symbolem parku jest wieża spadochronowa – jedyny istniejący dziś w Polsce obiekt tego typu, wsławiony podczas dramatycznych wydarzeń z września 1939. W najwyższym punkcie parku, na Wzgórzu Beaty, znajduje się zabytkowy drewniany kościółek z 1510 r. Zimą ze szczytu wzgórza można zjechać torem saneczkowym, a latem zagrać w petanque na specjalnie urządzonym bulodromie. Na najmłodszych czekają dwa doskonale wyposażone place zabaw.

park-kosciuszki1.jpg

parkkosciuszki2.jpg

Dolina Trzech Stawów

Dolina Trzech Stawów, czyli polularne Sztauwajery, to rozległy teren rekreacyjny położony na południe i wschód od centrum Miasta. Nazwę swą zawdzięcza zbiornikom wodnym powstałym na skutek eksploatacji górniczej w dolinie Potoku Leśnego – dopływu Rawy. Na brzegu jednego z nich urządzono plażę i kąpielisko, jest możliwość wypożyczenia kajaka, inny ze stawów wykorzystywany jest przez wędkarzy. Ale nie tylko woda stanowi tu atrakcję. Wzdłuż całej doliny biegnie niemal czterokilometrowa trasa do jazdy na rolkach, są ścieżki rowerowe, place zabaw, kilka obiektów gastronomicznych. Nieopodal mieści się lotnisko sportowe Aeroklubu Śląskiego, a na południe rozciągają się rozległe tereny leśne oferujące możliwość nie tylko krótkiego spaceru, ale i dłuższej wycieczki pieszej lub rowerowej. Dolina Trzech Stawów to też miejsce organizowania popularnych festiwali muzycznych, z OFF Festivalem na czele.

3stawy.jpgsprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice