Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Turystyka biznesowa

Turystyka biznesowa

Turystyka biznesowa w Katowicach dynamicznie się rozwija

Rok 2019 był kolejnym wyjątkowym okresem dla rozwoju przemysłu spotkań w Katowicach – wynika z najnowszego raportu „Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2019 roku". Po raz pierwszy liczba uczestników wydarzeń biznesowych przekroczyła milion osób! W mieście pojawili się nowi inwestorzy z różnych sektorów gospodarki, w tym także na rynku hotelarskim, zwiększyła się liczba odwiedzających miasto uczestników spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych. W świetle badań oczekiwań i preferencji uczestników spotkań – Katowice są miastem, które spełnia wymagania delegatów.

W 2019 roku zorganizowano w Katowicach 6453 wydarzenia biznesowe, w tym kolejną edycje Intel Extreme Masters z ponad 174 tys. gości, ale także Światowa Konferencja Antydopingowa, Europejski Kongres Gospodarczy, Fryderyki, Europejską Konferencje Regionalną Interpolu, czy Konferencje CyberTek. W porównaniu do 2018 roku (gdy odnotowano 6170 wydarzenia) łączna liczba spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowym w 2019 roku jest większa o 283 spotkania biznesowe, co oznacza wzrost liczby takich wydarzeń o 4,59%.

Ponad milion gości wydarzeń konferencyjnych i targowych przybyło do Katowic w 2019 r. Kolejny rok z rzędu jest rekordowy! Do Katowic w zeszłym roku przyjechało o ponad 260 tys.. więcej osób więcej niż w 2018 r. Oznacza to prawie 35% wzrost. To pokazuje, że sprawdza się nasza konsekwentnie realizowana strategia ukierunkowana na rozwój turystyki biznesowej, ściąganie nowych imprez biznesowych oraz rozwijanie tych, które już przyciągnęliśmy. W 2018 roku byliśmy gospodarzem Szczytu Klimatycznego COP24, który stał się kamieniem milowym w rozwoju turystyki biznesowej w mieście. W zeszłym roku w Katowicach oprócz cyklicznych kongresów i konferencji odbyła się Światowa Konferencja Antydopingowa, a także konferencja Interpolu. Otrzymaliśmy także tytuł gospodarza Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się 2022 roku  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Za każdym razem podkreślamy, że tysiące gości w Katowicach to realne zyski dla miasta i naszych mieszkańców. Rozwija się zaplecze hotelowe i konferencyjne, zarabiają firmy cateringowe, restauratorzy, taksówkarze, czy lokalni sklepikarze. Przeciętnie uczestnik konferencji korzystający z noclegu „zostawia" w Katowicach ponad 749 zł, a nie korzystający 178 zł. Co ważne, wiele osób, które przyjeżdżają do Katowic w celach biznesowych – chętnie tu wraca, by np. z całą rodziną iść na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w jednej z najlepszych sal koncertowych świata czy też wybrać się na jeden z katowickich festiwali muzycznych znanych w całej Europie. To doskonała promocja Katowic – dodaje prezydent Krupa.


stoisko_Kato_MCK.jpg

Najwięcej spotkań konferencyjnych odbyło się w październiku, natomiast największa liczba uczestników Katowice odwiedziło w marcu 2019 roku. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym – największej zadaszonej przestrzeni kongresowej w Polsce w 2019 roku zorganizowano 251 spotkań, w których udział wzięło 727 823 uczestników. Licznym wydarzeniom biznesowym w Katowicach towarzyszą także wydatki . Delegat korzystający z noclegu w Katowicach w 2019 roku pozostawił średnio 749,04 zł na osobę w tym na nocleg 399,22 zł. Natomiast delegaci, którzy zadeklarowali jakiekolwiek wydatki, ale nie korzystali z noclegu, wydali średnio w Katowicach 178,06 zł.

 

Warto tutaj podkreślić, że wydatki uczestników wydarzeń konferencyjnych poniesione przez nich w Katowicach wyniosły ponad 210 mln zł. W świetle badań uczestników spotkań konferencyjnych - Katowice są miastem, które spełnia wymagania delegatów w zakresie wydarzeń biznesowych. Wraz z rozwojem popytu na spotkania rozwija się także baza noclegowa w mieście, pojawiają się nowi inwestorzy, a realizowane inwestycje infrastrukturalne poprawiają, i tak już dobrze ocenianą, dostępność komunikacyjną Katowic. – Wraz z rozwojem popytu na spotkania rozwija się baza noclegowa w mieście (oferująca w 2019 roku w 22 hotelach 2206 pokoje, w tym 1129 pokoje w 6 hotelach skategoryzowanych na cztery gwiazdki). W 2020 roku planowane są otwarcia dwóch hoteli, a do 2022 roku 5 kolejnych (wszystkie inwestycje są już w trakcie realizacji, w standardzie czterogwiazdkowym). Uzupełnią one bazę noclegową dla biznesowych gości i uczynią miasto Katowic jednym z najatrakcyjniejszym dla organizacji spotkań konferencyjnych i biznesowych w Polsce – czytamy w raporcie Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2019 roku autorstwa dr Krzysztofa Cieślikowskiego. W najbliższych latach w Katowicach przybędzie 1083 nowych pokoi w 7 hotelach, co oznacza wzrost o 49% do ogólnej liczby pokoi hotelowych, a w segmencie hoteli czterogwiazdkowych oferta Katowic niemalże się podwoi.

Turystyka biznesowa stała się istotnym produktem miasta, który oddziałuje na różne sfery życia gospodarczego i społecznego oraz jest istotnym elementem promocji Katowic zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych.

Podsumowanie w liczbach turystyki biznesowej w Katowicach w 2019 roku:

  • 6453 wydarzenia biznesowe
  • Po raz pierwszy w historii badań, które są prowadzone od 2012 roku liczba uczestników wydarzeń biznesowych przekroczyła milion osób – 1 020 187 osób w 2019 roku  (o 34,7% więcej niż w 2018 roku)
  • 22 hotele na terenie miasta z 2206 miejscami, a do 2022 roku będzie to 29 hoteli z 3289 pokojami
  • 251 spotkań konferencyjnych i biznesowych na terenie MCK, w których udział wzięło ponad 727 tys. uczestników
  • Największym wydarzeniem było Intel Extreme Masters, w którym udział wzięło ponad 174 tys. uczestników
  • Średnio wydatki delegata korzystającego z noclegu wynosiły ponad 749 zł, w tym na noclegi nieco ponad 399 zł
  • Uczestnicy konferencji jednodniowych średnio pozostawili w mieście 178zł

Całkowite wydatki uczestników spotkań konferencyjnych wyniosły prawie 210 mln złW 2018 roku zrealizowano w Katowicach 6 170 wydarzeń biznesowych, w tym m.in.: Międzynarodową Konferencję COP24 czyli „24. Sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych" w sprawie zmian klimatu, kolejną edycję Intel Extreme Masters, Europejski Kongres Gospodarczy, czy też Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.RAPORT_turystyka_biznesowa_Katowice_2019_internet.pdf

Raport Turystyka Biznesowa w Katowicach 2018.pdf

-Rynek turystyki biznesowej w Katowicach 2018-summary.pdf

Raport Turystyka Biznesowa w Katowicach_2017.pdf 

Kierunki rozwoju przemysłu wydarzeń w Katowicach w latach 2016 - 2020.pdf

Księga marki dla projektu.PDF

Księga znaku Convention Bureau Katowice.pdf


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice