Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Prezydent Miasta Katowice

ogłasza konsultacje

projektu uchwały w sprawie nadania statutu instytucji kultury pod nazwą
„Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek”


na podstawie Uchwały nr LII/1237/14 Rady Miasta Katowice z dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego w Katowicach lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego projektów aktów prawa miejscowego.

W związku z powyższym zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego działających na terenie miasta Katowice, do wnoszenia uwag i opinii w terminie od dnia 08.01.2020 r. do dnia 22.01.2020 r. za pośrednictwem załączonego formularza opinii.

Formularz należy:

- przesłać na adres Urząd Miasta Katowice, Wydział Kultury, ul. 3 Maja 7, Katowice, lub

- złożyć osobiście w Wydziale Kultury za pośrednictwem Kancelarii Urzędu Miasta Katowice, Rynek 1, Katowice, lub

- przesłać dokument za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: kul@katowice.eu

- załączyć w formie pliku na Platformie Konsultacji Społecznych https://pks.katowice.eu/ w kategorii Konsultacje społeczne/Kultura pod wątkiem, w którym zamieszczono informację o niniejszych konsultacjach.


AKCJA "ZIMA W MIESCIE 2020" W MIEJSKICH INSTYTUCJACH KULTURY


Zapraszamy do załacznika:

akcja zima styczeń 2020.docx


Muzeum Historii Katowic

10 styczna 2020 r. o godz. 13.00
otwarcie wystawy Paweł Steller – 125. rocznica urodzin artysty
Akwarele, drzeworyty, rysunki
W 2020 roku przypada 125. rocznica urodzin Pawła Stellera, znakomitego artysty plastyka, nestora śląskiej grafiki. Już za życia artysty jego dorobek był znany w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Doceniano go wielokrotnie, czego wyrazem były nagrody i wyróżnienia oraz medale, jakie otrzymywał za swoje dzieła. Jego prace prezentowano na prestiżowych wystawach, miedzy innymi w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, a także Ottawie. Brał czynny udział we wszystkich Wystawach Okręgowych Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach oraz w Ogólnopolskich Wystawach „Grupy Zachęta". Prasa francuska nazwała go „polskim Dürerem”, a polska „śląskim Skoczylasem”. Zasłynął jako autor drzeworytów, takich jak: Ignacy Mościcki, Rybak, Ślązaczka z Wełnowca, Baca, Hutnik, Wojciech Korfanty, Józef Piłsudski, Juliusz Ligoń. Uznany krytyk Stefan Rossalski na łamach pisma „Jutro Pracy” chwalił artystę, przyrównując jego mistrzostwo w wykonaniu rysunku do wielkich artystów. Pisał: „[...] pyszne polskie twarze, pełne blasku i wyrazu, mistrzowskim dłutem wyryte, wspaniały rysunek równy niemal rysunkowi Rubensa czy Rembrandta każe postawić Stellera na czołowym miejscu wśród grafików europejskich.”
Paweł Steller – niestrudzony wędrownik, piewca i orędownik piękna natury – malował najczęściej pejzaże i portrety, ale też studia kwiatów i owoców. Zachwycał się surowym górskim krajobrazem, rwącymi strumykami, wiejskimi chałupami, płaczącymi wierzbami. Ukochał ośnieżone choinki, polne kwiaty, wschody i zachody słońca, przede wszystkim człowieka zmagającego się z życiem. Ta wielka fascynacja przyrodą znajdowała odbicie w delikatnych, subtelnych w kolorach akwarelach, które były ulubionym rozdziałem w jego twórczym życiu. Chociaż był wybitnym grafikiem – twórcą świata czarno-białego, zwykł mówić: .„Dobrze, że są cztery pory roku, a każda tak bogata w rozmaitość kolorów”.
Prezentowana wystawa sztuki Pawła Stellera jest uzupełnieniem ekspozycji stałej: Paweł Steller (1895–1974) – katowiczanin z wyboru. Możemy na niej zobaczyć i podziwiać akwarele, drzeworyty i rysunki, na których artysta uwiecznił góralki i górali w strojach regionalnych, pejzaże mające swoją historię i dokumentalną wartość (przeminęły już bowiem bezpowrotnie) oraz malowane najchętniej kwiaty.
Wystawę można zwiedzać do 20 lutego 2020 roku.
Imprezy towarzyszące: www.mhk.katowice.pl

P.Steller.jpg

Miejski Dom Kultury „Koszutka”

Familijny koncert karnawałowy
Epizod 4 Bal SuperBohaterów
18 stycznia godz. 17.00
Prawdziwi SuperBohaterowie, czyli Wielkie Gwiazdy Kina dla Dzieci, zapraszają na familijny koncert karnawałowy! W myśl hasła „Tańczymy wśród gwiazd”, przeżyjemy moc kosmicznych przygód i wiele muzycznych niespodzianek. Co to będzie za bal! Przyjdźcie przebrani, zamaskowani lub zakamuflowani... PS Wiadomość na ucho! - Musimy zawstydzić Pana Fałsza. On też szykuje SuperKostium!
Już dziś śledź fanpage @SuperWirtuozi oraz www.superwirtuozi.pl.
Wykonawcy:
SuperWirtuozi Maciej Cisowski (prowadzenie orkiestry, scenariusz, muzyka)
Michał Misza Czorny (scenariusz i reżyseria)
Bilet w cenie: 30,00zł (dorośli) / 20,00zł (dzieci)
Bilety w kasie Miejskiego Domu Kultury "Koszutka"
czynna pn-pt w godz. 7.30 – 19.30 lub w dniu koncertu od godz. 15.30
Oraz online na https://www.kupbilecik.pl/imprezy/47624/Katowice/SuperWirtuozi/

Superwirtuozi styczen katowice eu.jpg

Miejski Dom Kultury „Południe”

8.01.2020 r.,  godz. 9.00
Miejski Dom Kultury „Południe”,  Katowice  ul. Boya-Żeleńskiego 83
„W hołdzie Zbyszkowi Cybulskiemu”
Uroczystość w rocznicę śmierci wybitnego aktora. W programie spotkanie z reżyserem Wojciechem Sarnowiczem oraz projekcja filmu „Giuseppe w Warszawie”, o godz. 13.00 chwila zadumy przy grobie aktora na cmentarzu przy ul. H. Sienkiewicza.
Informacje: https://www.mdkpoludnie.com/?p=32318

cyb20_www.png

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"

9.01.2020 czwartek, godz. 18.00
KATOWICE, ul. Wita Stwosza 16
Muzeum Archidiecezjalne
Vivat Academia! Jubileusz 90-lecie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
Katarzyna Pleśniak – Kanclerz Akademii Muzycznej
Grzegorz Biegas – fortepian
Paweł Tomaszewski – fortepian
Violetta Rotter-Kozera – prowadzenie koncertu
W ramach jubileuszowego cyklu „Vivat Academia!” jak dotąd gościliśmy rektorów katowickiej Akademii Muzycznej. 9 stycznia „Silesia” zaprasza Państwa na niezwykłe spotkanie z Katarzyną Pleśniak, piastującą nieprzerwanie od 2008 roku funkcję Kanclerza tej najstarszej na Śląsku wyższej uczelni. Katarzyna Pleśniak została wyróżniona m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, „Narcyzem” – nagrodą przyznawaną kobietom wyróżniającym się swoimi osiągnięciami zawodowymi i wybitnym działaczkom społecznym oraz Perłą Gentle Women w dziedzinie „KULTURA, SZTUKA, PASJA”. Spotkaniu prowadzonemu przez Violettę Rotter-Kozerę towarzyszyć będzie oczywiście muzyka – wybrane dzieła wykona zresztą sama Pani Kanclerz, która jest absolwentką katowickiej Akademii: w roku 1999 ukończyła śpiew solowy w klasie prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej. Wystąpią również znani publiczności „Silesii” wybitni pianiści. Paweł Tomaszewski to dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami szeroko rozumianej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Z kolei działalność artystyczna Grzegorza Biegasa, prof. AM w Katedrze Kameralistyki, skupia się głównie na literaturze wokalnej. Grzegorz Biegas występował na wszystkich niemal kontynentach, współpracując z wieloma znakomitymi śpiewakami. W programie koncertu towarzyszącego rozmowie z Katarzyną Pleśniak znajdą się m.in. utwory Xaviera Montsalvatge, Aleksandra Nowaka, jak i muzyka z okresu 20-lecia międzywojennego.
Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2/20) lub telefonicznie 32 219 33 44 w. 21.
2020-01 aktualność 1 na kafelek.jpg

19.01.2020 niedziela, godz. 17.00
KATOWICE-Koszutka, ul. Grażyńskiego 47
Miejski Dom Kultury „Koszutka”
Muzyka – moja miłość. Silesia seniorom.
Karnawał z operą i operetką
Roksana Wardenga – mezzosopran
Aleksander Kruczek – tenor
Katarzyna Rzeszutek – fortepian
Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu
Program:
Roksana Wardenga
Georges Bizet – aria Carmen Les tringles de sistres tintaient z opery Carmen
Franz Lehár – czardasz Ilony Kiedy skrzypki grają z operetki Cygańska miłość
Camille Saint-Saëns – aria Dalili Mon cœur s’ouvre à ta voix z opery Samson i Dalila
Aleksander Kruczek
Franz Lehár – aria Paganiniego Rad jam pocałunki kradł z operetki Paganini
Giacomo Puccini – aria Cavaradossiego Recondita armonia z opery Tosca
Giuseppe Verdi – aria Księcia Mantui La donna è mobile z opery Rigoletto
duety
Franz Lehár – duet Hanny i Daniły Usta milczą, dusza śpiewa z operetki Wesoła wdówka
Imre Kálmán – duet Sylvii i Edwina Co się dzieje, oszaleję z operetki Księżniczka czardasza
Ernesto De Curtis – Non ti scordar di me
Nico Dostal – duet Clivii i Juana Dziewczęta z Barcelony z operetki Clivia
19 stycznia „Silesia” zaprasza na koncert karnawałowy – w tym szczególnym czasie, pełnym radości, śmiechu i zabawy, nie może zabraknąć śpiewu. W ramach cyklu „Muzyka – moja miłość”, a także prowadzonego przez magistrat programu „Katowicki Senior w Mieście”, wybrane arie oraz duety operowe i operetkowe wykonają znakomicie znani publiczności „Silesii” absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Jana Ballarina: mezzosopranistka Roksana Wardenga oraz tenor Aleksander Kruczek.
Roksana Wardenga swoje umiejętności doskonaliła również na kursach mistrzowskich i warsztatach wokalnych Stefanii Toczyskiej, Olgi Pasiecznik, Wiesława Ochmana, Ryszarda Karczykowskiego oraz Iwony Hossy. Jest finalistką i laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. I nagród na XV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina iuventus canti we Vrablach (Słowacja), na VI Ogólnopolskim Konkursie im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Bella Voce” w Busku-Zdroju czy na III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA w Katowicach. Od 2015 r. jest solistką Opery Śląskiej.
Z kolei Aleksander Kruczek ukończył również Państwowe Policealne Studium Wokalno-Baletowe przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Jest uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Zdobył wiele nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem m.in. nagrody Wydawnictwa „Regiony” w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Andrzeja Hiolskiego, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina iuventus canti, wyróżnienia i nagrody za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz czy II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Antonína Dvořáka w Karlowych Warach.
Wstęp wolny!

Karnawał z operą i operetką.jpeg
28.01.2020 wtorek, godz. 19.00
KATOWICE, ul. Zacisze 3
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego
Razem dla pokoju. Pax! Shalom! Salam!
DesOrient:
Małgorzata Szarlik – skrzypce
Marta Maślanka – cymbały / santur
Klaudiusz Baran – akordeon
Bogdan Kupisiewicz – gitara
Mariusz Puchłowski – flety
Robert Siwak – instrumenty perkusyjne
Michał Woźniak – kontrabas
Ewa Kafel – prowadzenie koncertu
Program:
muzyka Michała Lorenca do filmów i seriali: Przedwiośnie, Babie lato, Bandyta, Dziecko szczęścia, Deborah, Wino truskawkowe, Statyści, Saga prastarej puszczy, Oficer, Ojciec Mateusz, Różyczka, 300 mil do nieba
26 stycznia 2020 r. obchodzony będzie jubileuszowy, XX Dzień Islamu w Kościele katolickim. IPiUM „Silesia” pragnie wpisać się w uroczyste obchody tego wydarzenia koncertem „Razem dla pokoju. Pax! Shalom! Salam!”, który odbędzie się dwa dni później w Sali Koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej. Koncert ma na celu promowanie dialogu trzech wielkich religii monoteistycznych, a jego gościem będzie zespół DesOrient. Twórczość warszawskiej formacji to kwintesencja muzyki filmowej – barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną, jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in. do filmów Bandyta, Oficer, Wszystko będzie dobrze, Wino truskawkowe czy Statyści. Muzyka Michała Lorenca wypełni w całości program styczniowego wieczoru. Sam kompozytor powiedział o grupie: „Zespół DesOrient? Po prostu słów nie mam zachwytu nad tym, co robią. Wystarczy im puścić dźwięk zegarka, klakson samochodowy i z tego jest potem piękna muzyka…”. Zachwytu nad działalnością zespołu nie kryją również inni twórcy polskiego kina, m.in. Maciej Dejczer czy Jan Jakub Kolski. Z kolei scenarzysta Cezary Harasimowicz następująco rekomenduje gości międzywyznaniowego koncertu „Silesii”: „Połączenie elementów muzyki klasycznej i etnicznej, dynamiczne i nastrojowe brzmienie największych hitów filmowych Lorenca sprawia, iż tej muzyki słucha się z zapartym tchem, a ciało samo zaczyna poruszać się w jej rytmie. To muzyka serca, natury i prostoty”. Przed koncertem będzie można bezpłatnie odebrać specjalnie przygotowany kalendarz na rok 2020, w którym zaznaczone są wszystkie najważniejsze święta Trzech Religii.
Bezpłatne wejściówki dostępne od 2.01.2020 w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2/20) lub telefonicznie 32 219 33 44 w. 26. Będzie można je także samodzielnie zarezerwować w systemie online pod adresem: https://rezerwacje.silesia.art.pl/booking/client

2020-01 aktualność 4 na kafelek.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej BWA


26 Biennale Plakatu Polskiego 2019 — zapowiedź
Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród, 13 grudnia 2019 roku o godz. 15:00 w Galerii BWA.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa potrwa do 26 stycznia 2020 roku.

„(…) Plakat żyje i ma się świetnie. Plakat jako jednoczesne dzieło projektowe podlegające pewnym założeniom i dziedzina swobodnej wypowiedzi artystycznej jest trudną sztuką. I właśnie to duże słowo, obawiam się, boli najbardziej tych, co chcą widzieć plakat pogrzebanym. A konkursy plakatu w wielu krajach wciąż kwitną, mają mnóstwo uczestników chcących zaistnieć w tym kolorowym, intelektualnym świecie. Będąc od wielu już lat członkinią Komitetu Organizacyjnego a tym razem i kuratorką Biennale, mam sposobność obserwować niesłabnące zainteresowanie udziałem w tym starym konkursie, w którym liczba uczestników nie maleje i jest co nagradzać (…)”.
Fragment tekstu z katalogu
dr hab. Katarzyna Gawrych-Olender


„Ranga Biennale jest niewątpliwa. Od ponad półwiecza przyciąga uwagę twórców i entuzjastów plakatu. Dla uczestników konkursu, szczególnie najmłodszych, sam udział jest wyróżnieniem. To właśnie ci młodzi, debiutujący artyści interesują mnie najbardziej. Wnoszą świeży powiew do tej imprezy i zapewniają ciągłość w dziedzinie projektowania plakatów artystycznych w Polsce”.
Fragment tekstu z katalogu
Krzysztof Dydosprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Przemiana Katowice
Przemiana Katowice
Copyright © UM Katowice