Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Zielone Katowice

Zielone Katowice


palmy_katowice_07_2018_foto_radoslaw_kazmierczak_4315.jpg


Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 42% powierzchni zajmują lasy, w tym pozostałości prastarej Puszczy Śląskiej z dwoma rezerwatami przyrody: Ochojec i Las Murckowski. Aktywny wypoczynek w katowickich lasach ułatwia sieć szlaków pieszych i rowerowych, specjalnie przygotowane wiaty turystyczne, miejsca do biwakowania, tablice edukacyjne. W mieście jest też wiele parków, z których największymi i najpopularniejszymi są Park Kościuszki i Dolina Trzech Stawów. Oba położone po południowej stronie śródmieścia, różnią się nieco charakterem. Park Kościuszki jest starym, zabytkowym parkiem miejskim, o urozmaiconej rzeźbie terenu i ozdobnej roślinności. Można w nim zobaczyć urokliwy drewniany kościółek św. Michała Archanioła z 1510 r., słynną wieżę spadochronową oraz pomnik Kościuszki. Są place zabaw, a zimą naturalny tor saneczkowy. Park w Dolinie Trzech Stawów jest ulubionym miejscem rekreacji katowiczan – znajdziemy tu prawie czterokilometrową rolkostradę, trasy rowerowe i biegowe, wypożyczalnię kajaków i zagospodarowaną plażę z kąpieliskiem. Nieopodal znajduje się lotnisko sportowe na Muchowcu, a pobliskie łąki są miejscem organizowania popularnych festiwali muzycznych.


Warto zobaczyć


5 Stawów.JPGDolina Pięciu Stawów – nie tylko w Tatrach!

Chcecie odwiedzić Dolinę Pięciu Stawów? Nie musicie wcale jechać w Tatry. Mamy takie miejsce w  Katowicach: Morawa, Borki i trzy Hubertusy. Stawy w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Szopienice-Borki" powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, który wydobywano na potrzeby górnictwa. Wkrótce ma tam być naprawdę pięknie i uroczo. Obecnie trwają prace związane z rewitalizacją tego terenu. Ma to być atrakcyjny kompleks rekreacyjny dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta. 

Już teraz można tam popływać na kajakach. Kto już próbował? Kompleks jest położony w północno-wschodniej części Katowic i obejmuje ok. 157 ha stawów i ich otoczenie, usytuowanych w dolnych odcinkach dolin rzecznych Brynicy i Rawy. Woda w stawach posiada pierwszą klasę czystości.

 


Dolina cd fot UMK (1).jpg
Katowicki Central Park – Dolina Trzech Stawów

Trochę podobna do nowojerskiego Central Parku, a jednak na wyciągnięcie ręki – w katowickiej Dolinie Trzech Stawów czeka na nas oaza zieleni – to idealne miejsce na piknik z przyjaciółmi. Odbywają się też tu liczne koncerty, a Off Festival przyciąga gwiazdy muzyki i ich fanów z całego świata. Jest też wodny plac zabaw, ścieżki rowerowe i wypożyczalnia kajaków. Jeśli lubicie oglądać szybowce – znajduje się tu aeroklub. _MG_4963.jpg
Park w angielskim stylu

Błękitne niebo nad głowami, zieleń dookoła i wspaniałe zespoły muzyczne. Miłośnicy dobrej muzyki wiedzą to od lat – latem życie muzyczne Katowic przenosi się do parku Kościuszki, gdzie co niedzielę setki osób słuchają koncertów promenadowych. Ale ten jeden z najstarszych parków w Katowicach nie tylko latem zaprasza do poznania swoich ścieżek. Na 72 hektarach możemy zobaczyć rododendrony i azalie, liczne brzozy i sosny. Na terenie parku znajduje się drewniany kościół św. Michała z 1510 r.

Dla osób, które lubią się trochę poruszać – jest miejsce do gry w bule. A dla dzieci (i dorosłych też) miejsce do zjeżdżania na sankach i… Kościuszek – plac zabaw wykonywany według najnowszych trendów. Nie może tu być nudno!


Hałda, z której zobaczysz góry

Ze szczytu hałdy w Kostuchnie można oglądać pobliską kopalnie, ale nie tylko. W słoneczne dni zobaczymy Tychy i Beskidy, a przy bardzo dobrej widoczności, gdy weźmiemy lornetkę możemy zobaczyć nawet Tatry. A od tego roku jest też tam… ogród japoński.


Osiedle ogród

Miasto ogród wzorowane na angielskich ideach – takie rzeczy tylko na Giszowcu! Osiedle mieszkaniowe dla górników kopalni „Giesche" powstało w latach 1907-1910. Było to przedsięwzięcie pionierskie na tamte czasy. Zaprojektowanie i budowę osiedla zlecił dyrektor spółki Anton Uthemann architektom Georgowi i Emilowi Zillmanom z Charlottenburga koło Berlina. Dziś – oprócz zadowolonych mieszkańców – nieraz można spotkać tu japońskich turystów z aparatami!


maroko.jpegKajak polo na Maroko

Próbowaliście kiedyś swoich sił w kajak polo? Spokojnie, wystarczy pojechać na osiedle Tysiąclecia. Od września mieszkańcy (i nie tylko!) mogą korzystać z nowego kompleksu rekreacyjnego przy stawie Maroko. Teren został na nowo urządzony – zielenią i małą architekturą, a  sam kompleks obejmuje pochylnie do wodowania łódek, pełnowymiarowe boisko do kajak polo dla działającego przy stawie Maroko klubu UKS „Kanu", trybuny dla publiczności, dwa pomosty do cumowania łódek, a także pomosty dla wędkarzy. Staw Maroko stanowi ostoję dla wielu gatunków zwierząt, jak np. kumak nizinny, traszki zwyczajne czy żaby jeziorkowe.


Ule w centrum miasta

Centrum miasta i pasieki? Takie rzeczy nie tylko w Nowym Jorku, Londynie czy Johannesburgu, ale też w Katowicach! W Polsce pierwsze miejskie pasieki pojawiły się w Warszawie, a w Katowicach na dachu budynku Unileveru przy ul. Chorzowskiej. Kolejne powstały m.in. przy Muzeum Śląskim, Superjednostce i Uniwersytecie Śląskim.


Spacer z artystami

Na placu w Koszutce znajdują się zieleńce, alejki z ławkami, fontanna. Spacerując po tym uroczym skwerze można spotkać wybitnych katowiczan i Ślązaków. Z inicjatywy katowickiego samorządu powstała tam bowiem Galeria Artystyczna, która upamiętnia artystów, związanych z Katowicami, np. Zbigniew Cybulski, Aleksandra Śląska, Jerzy Duda-Gracz, Stanisław Hadyna, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń. Galeria to płaskorzeźby odlane z brązu, ustawione na cokołach o wysokości dwóch metrów.


Wyżej się nie da

Wzgórze Wandy to najwyżej położony punkt Katowic - 352 m n.p.m. Znajduje się w Lesie Murckowskim, porośniętym ponad 300-letnimi bukami. Warto tu przyjść odpocząć z dala od zgiełku miasta!


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice