Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
  • Internet

Internet Kalendarz wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

 
25 kwietnia 2018
​ Obchody stulecia niepodległości w Katowicach
Katowice rozpoczynają obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę miasto we współpracy z licznymi partnerami przygotowało bogaty program wydarzeń i projektów.

Obchody stulecia niepodległości w Katowicach

 

Katowice rozpoczynają obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę miasto we współpracy z licznymi partnerami przygotowało bogaty program wydarzeń i projektów.

Program uwzględnia regionalną specyfikę procesu, który rozpoczął się 11 listopada 1918 roku, ale w przypadku Katowic i Górnego Śląska trwał do roku 1922, gdy region został oficjalnie objęty w posiadanie przez młode państwo polskie.

Dlatego też, w dłuższej perspektywie, program będzie obejmować rocznice Powstań Śląskich oraz setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski, a także koncentrował się na osobach, które do tego się przyczyniły.

Program został stworzony przy udziale miejskich instytucji kultury, ze szczególnym uwzględnieniem Katowice Miasto Ogrodów i Muzeum Historii Katowic oraz w partnerstwie z takimi podmiotami jak Śląskie Centrum Wolności i Solidarności czy katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Aby włączyć mieszkańców do wspólnego świętowania, program obejmuje projekty o charakterze edukacyjnym, partycypacyjnym, kulturalnym, a nawet sportowym.

 

Z całej serii wydarzeń trzeba wymienić na pewno:

 

Partycypacja i edukacja

Dzielnicowa Galeria Niepodległości

2 połowa września 2018 r.

Katowiccy bohaterowie na ulicach kilku dzielnic.

Katowickie dzielnice są niewyczerpanym źródłem historii. Niemal w każdej żyli ludzie, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości lub walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Przypomnimy ich w niecodzienny sposób – umieszczając wielkoformatowe, archiwalne zdjęcia w wybranych miejscach w dzielnicach. We wrześniu znajdziecie je wyeksponowane w oknach lub na ścianach budynków na Załężu, w Szopienicach, w dzielnicy Dąb, Bogucice i w śródmieściu. Tak powstanie Dzielnicowa Galeria Niepodległości, którą pomoże nam przygotować Muzeum Historii Katowic. Liczymy też na pomoc mieszkańców Katowic, którzy mogą nam udostępniać do zreprodukowania zdjęcia ze swoich domowych archiwów.

 

Inscenizacja historyczna

21 października 2018 r.

Przeniesiemy się w czasie o równe 100 lat w przeszłość, aby wziąć udział w historycznym wydarzeniu.

Inscenizacja będzie aktorskim odtworzeniem historycznego wydarzenia, jakim było przemówienie Wojciecha Korfantego dotyczące Górnego Śląska, wygłoszone w Reichstagu 25 października 1918 roku. W setną rocznicę wydarzenia przemówienie zostanie zrekonstruowane w wykonaniu aktorów i przed publicznością.

 

Mural z okazji stulecia mowy berlińskiej

25 października 2018 r.

Setna rocznica przemówienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu utrwalona jako mural.

Projekt zakłada otwarty konkurs dla grafików, rysowników i twórców komiksów na projekt narracyjnego muralu, który powstanie w przejściu podziemnym przy ul. Olimpijskiej, pod al. Korfantego. Tematem przewodnim muralu będzie przemówienie Wojciecha Korfantego w Reichstagu 25 października 1918 roku, kiedy to przypomniał o polskości Górnego Śląska.

Prace, które zostaną wyróżnione w konkursie, zostaną wydane w formie zeszytowej i będę mogły służyć m.in. jako materiał pomocniczy w lekcjach historii czy z zakresu edukacji regionalnej w gimnazjach i szkołach średnich.

 

Akcja sadzenia drzew

Akcja miejska dla całych rodzin, przeprowadzona przez Lasy Państwowe w kilku miejscach Katowic z okazji Stulecia Niepodległości.

Cykl spacerów historycznych

20 kwietnia – 21 października 2018 r.

Wspólne odkrywanie historii zapisanej na mapie Katowic.

Seria spacerów po Katowicach z przewodnikiem śladami Wojciecha Korfantego. Podczas 120 minutowego spaceru jego uczestnicy poznają kluczowe miejsca w Katowicach związane z działalnością Korfantego, tym samym pogłębiając swoją wiedzę o życiu i działalności tej postaci. Wydarzenie upamiętni setną rocznicę przemówienia Korfantego w Reichstagu, podczas którego przypomniał o polskości Górnego Śląska.  Pierwszy spacer odbędzie się 20 kwietnia, w rocznicę urodzin Korfantego.

 

Kultura

Koncert „100 lat muzyki o Polsce"

11 listopada 2018 r.

Miuosh, orkiestra i przyjaciele w podróży przez 100 lat polskiej piosenki.

Koncert pod hasłem „100 lat muzyki o Polsce" w wykonaniu muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i rapera Miłosza Boryckiego (Miuosha). W programie znajdą się nowe interpretacje znanych polskich piosenek, dokonane przez najciekawszych artystów polskiej sceny muzycznej.

 

Widowisko muzyczne

25 sierpnia 2018 r.

Muzyka i światło pod historycznym gmachem Sejmu Śląskiego.

Muzyczne widowisko plenerowe na placu Sejmu Śląskiego z autorskim programem dedykowanym stuleciu odzyskania niepodległości, poruszającym także wątki powstańcze, w aranżacji i wykonaniu Józefa Skrzeka – multiinstrumentalisty, założyciela formacji SBB i postaci propagującej śląską historię i tradycję. Artyście towarzyszyłaby grupa zaproszonych artystów, w tym chór oraz góralska Kapela Wałasiów.

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Przemiana Katowice
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice