Magiczny Nikiszowiec, zabytkowa dzielnica Katowic

nikisz.jpg 

Górnicze osiedle położone na południu Katowic, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasie turystycznej. Od 14 stycznia 2011 roku uznane przez ROZ za Pomnik Historii. Nikiszowiec zdobył również w 2011 roku czwarte miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, zorganizowanym przez „National Geographic Traveler”. Osiedle to zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil. Powstawało ono w latach 1908-1919 oraz 1920-1924. Wzniesione obok szybu Nikisz, który należał do kopalni „Giesche” (obecnie KWK Wieczorek ). Zgodę na budowę osiedla wyraził Wydział Powiatowy dnia 17 grudnia 1908 roku, zastrzegając przy tym, że nowo wybudowane osiedle ma posiadać pełną infrastrukturę; wybudowany miał zostać kościół katolicki, szkoły, drogi, kanalizacja.


Na terenie Nikiszowca znajduje się również Galeria Szyb Wilson, której początki istnienia datuje się na rok 1826. Działało tam wówczas przedsiębiorstwo górnicze, na które składały się dwa szyby ( od 1935r. ich nazwy to Wilson i Wilson II ), Łaźnia, Cechownia, Zakład Przeróbczy, Nadszybie i Sortownia. Znajdował się tu również jeden z przystanków kolejki „Balkan”, która służyła w latach 1920-1977 jako bezpłatny środek komunikacji osobowej i towarowej. Obecnie znajduje się tu przestrzeń ekspozycyjna dla Galerii Szyb Wilson, powstałej w 1998, na którą składają się: Mała Galeria, Średnia i Duża Galeria


Szlak Zabytków Techniki: Giszowiec

Osiedle – ogród dla robotników kopani Giesche i ich rodzin oraz dla pracowników hut cynku i ołowiu w Szopienicach i Roździeniu. Osiedle to powstało w latach 1907-1910, według projektu architektów z Charlottenburga- Jerzego i Emiliana Zillmanów. Znajdują się tu głównie domu dwu-, trzy- i czterorodzinne budowane na wzór starej górnośląskiej chaty wiejskiej.
 Zgodę na jego budowę wydano dnia 22 czerwca 1906 roku. Pierwszy plan osiedla przedstawiał prostokąt z trój- bądź pięciokondygnacyjnymi domami dwudziesto-, trzydziestorodzinnymi, jednak projekt ten odpadł ze względu na zbyt wysokie koszty. Kolejny projekt należał do Anthona Uthemanna, który mówił o osiedlu głównie złożonym z domów wolnostojących, otoczonych niewielkimi ogrodami. Od 1914 roku funkcjonowała tam bezpłatna kolejka „Balkan”. Z początku Giszowiec był samodzielnym osiedlem posiadającym własną administrację, który w roku 1924 został włączony do gminy Janów. W 1947 roku znalazł się w granicach powiatu miejskiego Szopienice, a w 1960 wraz z nim wszedł w skład Katowic. Do końca lat siedemdziesiątych pełnił funkcję osiedla-sypialni dla pracowników kopalni, głównie „Wieczorka” i „Staszica”, bowiem w roku 1969 rozpoczęto w sąsiedztwie budowę osiedla spółdzielczego im. Stanisława Staszica, składającego się z jedenastopiętrowych bloków, wypierających jednopiętrowe domki.
 Obecnie część Giszowca objęta jest opieką konserwatorską.


 


 SZLAK MODERNY

MODERNA.jpg
 

„Szlak Moderny” to trasa turystyczna stworzona, by przybliżyć zarówno gościom jak i mieszkańcom katowicką architekturę lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia.
 Na trasie o długości 5,5 km natrafimy na 16 najcenniejszych budowli modernistycznej zabudowy Katowic, w pobliżu których stanęły infokioski z prezentacjami multimedialnymi, mającymi ułatwić nam dostęp do informacji na temat katowickiej architektury.
 Spacer wzdłuż Szlaku Moderny wraz z zabranym z Centrum Informacji Turystycznej ( Rynek 13 ) folderem „ Modernizm w Katowicach. Szlak Moderny” pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.
Więcej informacji na temat modernistycznych Katowic.

„Drapacz Chmur”

to modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 15, którego budowa rozpoczęła się w 1929 roku i trwała przez 5 lat. Za jego projekt odpowiedzialni byli konstruktor Stefan Bryła oraz architekt Tadeusz Kozłowski. „Drapacz Chmur” to 17-kondygnacyjny budynek, uznawany za najwyższy wieżowiec w Polsce, jednak miejsce ustąpił Pałacowi Kultury i Nauki, ukończonemu w 1955 roku. Mimo wszystko do tej pory „Drapacz Chmur” uznawany jest za najciekawszy i najbardziej spektakularny przykład funkcjonalizmu w Polsce. W dużych, luksusowych mieszkaniach tego budynku mieszkali w czasie wojny pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, a po wojnie m.in. takie osoby jak: Kazimierz Kutz, Gustaw Holoubek.

Pomnik Powstańców Śląskich

Największy i najcięższy pomnik w Polsce, znajduje się w Centrum Katowic obok ronda gen. Jerzego Ziętka, przy Alei Korfantego. Po raz pierwszy osłonięty 1 września 1967 roku. Za projekt odpowiedzialni byli G. Zemła ( rzeźba ) oraz W. Zabłocki zajmujący się architektoniczną koncepcją skrzydeł. Trzy skrzydła mają symbolizować trzy powstania śląskie w latach 1919, 1920 oraz 1921. Ciekawostką jest, że na pionowej skarpie, od strony ronda, znajdują się nazwy miast, w których toczone były bitwy oraz fakt, że pomnik ten został ufundowany przez społeczeństwo Warszawy.

Gmach Urzędu Wojewódzkiego (przed wojną Sejmu Śląskiego)

Budynek znajdujący się przy ulicy Jagiellońskiej 25, zaprojektowany przez krakowskich architektów: P. Jurkiewicza, L. Wojtyczkę, S. Żeleńskiego oraz K. Wyczyńskiego, który niestety zmarł w dniu ogłoszenia wyników konkursu na projekt gmachu. Budowa rozpoczęła się w 1924 roku i trwała przez 6 lat.


Altus

Katowicki wieżowiec przy ulicy Uniwersyteckiej 13, projektu Dietera Paleta, wybudowany w latach 2001-2003, działający wcześniej pod nazwą Uni Centrum 2000. Jest to obecnie najwyższy wieżowiec w Katowicach, liczący 29 pięter i 125 m wysokości. Mieści się tu m.in.: Centrum Filmowe Helios, fitness club, różne restauracje, kawiarnie, sklepy, biura oraz czterogwiazdkowy Qubus Hotel, na którego ostatnim, 27, piętrze, znajduje się Sky Bar, z którego podziwiać możemy wspaniałą, zapierającą dech w piersiach panoramę Katowic, a przy tym napić się czegoś dobrego.

Rondo gen. Jerzego Ziętka

Samo rondo wraz z podziemiami wybudowane zostało w roku 1965. Z początkiem XXI wieku rozpoczęła się wielka przebudowa. W 2006 roku oddany dwunawowy tunel. Również od 2006 roku połowę platformy Ronda przykrywa szklana trzypoziomowa kopuła. Na poziomie „-1” znajduję się jeden z dwóch kiosków oraz urządzenia nadzorujące pracę tunelu drogowego, na poziomie 0 znajdziemy kolejny kiosk, Centrum Utrzymania Tunelu oraz galerię Rondo Sztuki Akademii Sztuk Pięknych. Na ostatnim poziomie znajduje się klubo-kawiarnia „Oko Miasta”z której obserwować można zarówno wschody słońca jak i zachody, dzięki dwóm balkonom umieszczonym po przeciwległych końcach.


KULTURA

Budynek Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego

neoklasycystyczny budynek w Centrum Katowic ( Rynek 2 ). zaprojektowany przez Carla Moritza, a oddany do użytku w roku 1907 jako teatr niemiecki. W roku 1922 w budynku tym zaczął działać Teatr Polski w Katowicach. Przebudowywany był w latach siedemdziesiątych XX w.


Hala widowiskowo-sportowa Spodek

Spodek to budynek MOSiRu o nietypowym kształcie, znajdujący się przy Alei Korfantego 35. Prace nad budową rozpoczęły się w 1964 roku a zakończyły w 1971.
 Swoją niezwykłość Spodek zawdzięcza nie tylko niezwykłemu kształtowi, ale również wielofunkcyjności i charakterowi obiektów wchodzących w jego skład, dzięki którym organizowane są tam różnorodne wydarzenia, zarówno artystyczne, sportowe, jak i wszelakie targi, zjazdy, często odbywające się w tym samym czasie.


Biblioteka Śląska

Najstarsza książnica na Górnym Śląsku, wybudowana na przełomie lat 1922/1923, powołana do życia jako Biblioteka Sejmu Śląskiego. W latach 30-tych przekształcona na publiczną bibliotekę naukową. W roku 1934 przeniesiono Bibliotekę do budynku na ulicy Francuskiej, jednak z racji małej ilości miejsca na ciągle rosnące zabiory, magazyny znajdowały się w czterech różnych miejscach. Z racji w roku 1998 odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Śląskiej, znajdującego się na Placu Rady Europy 1.


Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka ( CINiBA )

Wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, mający na celu usprawnienie udostępniania informacji niezbędnej do realizowania projektów obu uczelni, zwiększenie dostępności literatury oraz zwiększenie roli obydwu uczelnie w relacjach międzynarodowych. Ponadto Centrum pełnić będzie funkcję salonu intelektualnego miasta i regionu.
 CINiBA otrzymała nagrodę główną w konkursie architektonicznym Tygodnika Polityka, nagrodę II stopnia w konkursie Budowa Roku 2011 organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, nagrodę w kategorii Obiekt Roku & Grand Prix w 17 edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz zdobyła tytuł Bryły Roku 2011 w głosowaniu internautów.
 Gmach CINiBA wzniesiony został przy ulicy Bankowej 11a, według projektu D. Hermana i P. Śmierzewskiego. Budowany w latach 2009-2011.

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego

To z początku założone przez Witolda Friedmana w 1929 roku Śląskie Konserwatorium Muzyczne, które w końcu, 12 listopada 1979 roku zmieniło status na Akademię Muzyczną, przyjmując równocześnie imię kompozytora Karola Szymanowskiego. Akademia składa się z czterech budynków, przy czym gmach główny, w stylu neogotyckim, znajduje się przy ulicy Wojewódzkiej 33. W tym samym budynku, w podziemiach, mieści się Muzeum Organów Śląskich. Z kolei od strony ul. Zacisze 3 w uroczym patio znajdziemy uroczą, małą kawiarnio – restaurację „Akolada” , w której można odpocząć, wypijając rewelacyjną kawę oraz zaspokoić głód.
 Warto wspomnieć, że Akademia Muzyczna to najstarsza uczelnia wyższa na Górnym Śląsku oraz jedyna szkoła muzyczna na terenie Polski, w której kształcić się można w zakresie muzyki rozrywkowej i jazzu.

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

Instytucja powstała 1 lipca 2010 roku w wyniku połączenia Górnośląskiego Centrum Kultury i Estrady Śląskiej, mieszcząca się na Placu Sejmu Śląskiego 2, w budynku, który został oddany do użytku 3 grudnia 1979 roku. CKK ma na celu upowszechnienie kultury i sztuki, edukację artystyczną ludzi młodych oraz organizację szeregu imprez, zjazdów, kongresów. W budynku Centrum Kultury mieszczą się się m.in.: Teatr Corez, Centrum Scenografii Polskiej, Biuro ESK 2016 Katowice, redakcja lokalnego przewodnika :”Ultramaryna”, JazzClub Hipnoza. Warto wspomnieć, że w okresie wakacyjnym na terenie CKK działa Letni Ogród Teatralny, organizujący różnego rodzaju spektakle, koncerty i kabarety.


OBIEKTY SAKRALNE


Archikatedra pw. Chrystusa Króla

Neoklasycystyczna budowla budowana w latach 1927-1956, według projektu Z. Gawlika i F. Mączyńskiego. Jej mury wzniesiono z dolomitu, wydobywanego i obrabianego w kamieniołomach w Imielinie. Z początku budowla miała mieć wysokość 95 metrów, jednak po wojnie wysokość tę ograniczono do 59 metrów. Mimo wszystko Katedra ta pozostaje największym budynkiem sakralnym w Polsce.

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP

Neoromańska budowla sakralna znajdująca się w dzielnicy Katowic – Panewniki, przy ul. Panewnickiej 76. W 1906 roku położono kamień węgielny, a już w 1907 roku stanęła sylwetka kościoła. Bazylika słynie szczególnie ze swej Szopki, którą można oglądać od Świąt Bożego Narodzenia aż do 2. lutego.

Kościół drewniany pw. Św. Michała Archanioła

Wybudowany w 1510 roku w Syrynii. Dopiero w roku 1938 Kościół został przeniesiony do Katowic i usytuowany w katowickim Parku im. Tadeusza Kościuszki. Jest to najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic.

Ewangelicko- augsburski kościół Zmartwychwstania Pańskiego

neoromański budynek z lat 1856-1858, zaprojektowany przez Richarda Lucae, znajdujący się w Katowicach przy ulicy Warszawskiej 18. Była to pierwsza murowana świątynia Katowic. Ciekawostką jest, że są tu organizowane liczne koncerty muzyczne, dzięki 41-głosowym organom firmy Sauer z 1922 roku. W 2011 roku odbył się tu również koncert brytyjskiego artysty, Jakiego Woona, w ramach festiwalu Turon Nowa Muzyka.

Polecamy również informator turystyczny województwa śląskiego

Calendar
Title and navigation
<<<grudzień 2019>>>
grudzień 2019
PWŚCPSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345