XII Metropolitalne Święto Rodziny

 

„Rodzina – wspólnota pokoju" to hasło tegorocznego XII Metropolitalnego Święta Rodziny organizowanego w  miastach aglomeracji śląskiej w terminie od 18 maja do 2 czerwca  2019 roku.Patronami honorowymi święta są Arcybiskup Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki i Biskup Jan Kopiec – Metropolita Gliwicki. W ramach  XII Metropolitalnego Święta Rodziny w Katowicach zostaną zorganizowane, między innymi, następujące przedsięwzięcia:

21 maja wtorek godz. 16.00

Katowice

Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów

Pl. Sejmu Śląskiego 2

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia"

Na metropolitalnym koncercie Cameraty największe hity ABBY zabrzmią w aranżacji Sabiny Myrczek oraz Pawła Tomaszewskiego. Całość wieczoru zamknie słynna Dancing Queen, która wydana jako singiel w 1976 roku po raz pierwszy promowała oficjalne logo zespołu

Organizator:

Katowice Miasto Ogrodów

Impreza otwarta i biletowana (5 PLN od osoby, w programie Nas Troje i Więcej)

 

Plan wydarzeń w Teatrze Ateneum, w zw. z XII Metropolitalnym Świętem Rodziny

21 maja (wtorek) godz. 17.00-19.00

w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum", ul. św. Jana 10, Katowice

Hej, przygodo! - familijne warsztaty teatralne

Warsztaty są adresowane do  rodzin z dziećmi (w wieku 6+). Podczas spotkania będzie można poznać etapy tworzenia spektaklu teatralnego i wejść w rolę reżysera, aktora i scenografa. To świetna okazja, by razem dobrze się bawić i poznać tajniki teatru!

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc w kasie biletowej (ul. św. Jana 10) tel. 32 253 77 79, czynnej od wtorku do piątku 9:00-13:00 i 14:00-16:00, w soboty, niedziele i święta na godzinę przed spektaklem.

strona www: https://ateneumteatr.pl/hej-przygodo-familijne-warsztaty-teatralne/

25 maja (sobota) godz. 12.45-14.45

w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum", ul. św. Jana 10, Katowice

Hej, przygodo! - familijne warsztaty teatralne

Warsztaty są adresowane do  rodzin z dziećmi (w wieku 6+). Podczas spotkania będzie można poznać etapy tworzenia spektaklu teatralnego i wejść w rolę reżysera, aktora i scenografa. To świetna okazja, by razem dobrze się bawić i poznać tajniki teatru!

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc w kasie biletowej (ul. św. Jana 10) tel. 32 253 77 79, czynnej od wtorku do piątku 9:00-13:00 i 14:00-16:00, w soboty, niedziele i święta na godzinę przed spektaklem.

strona www: https://ateneumteatr.pl/hej-przygodo-familijne-warsztaty-teatralne/

 

26 maja (niedziela) godz. 16.00

w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum", ul. św. Jana 10, Katowice

Ile żab waży księżyc - spektakl familijny

Spektakl przeznaczony dla rodzin z dziećmi od 6 lat –  zniżka na bilety 50% (tj. 11 zł)

Bohaterami tej kameralnej baśniowej przypowieści są Król – wyjątkowy narcyz i egoista – oraz samotny Chłopiec, pojawiający się trochę znikąd, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania.

REŻYSERIA Przemysław Jaszczak

SCENOGRAFIA Adrian Lewandowski

MUZYKA Kamil Kosecki

PRAPREMIERA 18 maja 2019

strona www: https://ateneumteatr.pl/event/ile-zab-wazy-ksiezyc-3/

W ramach XII Metropolitalnego Święta Rodziny 2019  Galeria Sztuki Współczesnej BWA przygotowała dla rodzin następujące propozycje:

 - Oprowadzanie po wystawie „Cosmoreal. Museum of Future", które poprowadzi artysta, autor prac pokazywanych na wystawie, Witold Stypa.

Oprowadzanie odbędzie się w czasie Nocy w Galerii 2019, 18 maja pomiędzy g. 19.00 i 21.00.

- Warsztaty ekspresji twórczej pt. „Abstrakcja – Kolor – Kompozycja"

Termin: 26 maja, g. 10.00 – 12.00

Wszystkie materiały potrzebne do realizacji warsztatów zapewnia Galeria.

Grupa może liczyć max. 20 osób, dlatego bardzo prosimy o zapisy:

Dział Programowy — Edukacja Artystyczna

tel. (32) 259 90 40 wewn. 16

edukacja@bwa.katowice.pl


Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

19 kwietnia 2019 roku, godz. 23.00
Kościół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, ul. Mikołowska 32
Miserere mei Deus – muzyka na Wielki Piątek
Wykonawcy:
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Marcin Zdunik wiolonczela
Anna Szostak dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia serdecznie zaprasza 19 kwietnia o godzinie 23:00 na koncert-misterium Miserere mei Deus – muzyka na Wielki Piątek.
W przestrzeni Kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach usłyszymy utwory Pawła Łukaszewskiego, Johna Tavenera, Pēterisa Vasksa oraz słynne Miserere Gregorio Allegriego.
Współwykonawcą koncertu będzie jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów młodego pokolenia Marcin Zdunik. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem  Metropolity Katowickiego abp Wiktora Skworca i Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.
Wstęp wolny.


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


25.04.2019 czwartek, godz. 18.00
KATOWICE- Muzeum Archidiecezjalne, ul. Wita Stwosza 16
Vivat Academia!
Władysław Szymański – pozytyw
Beata Warykiewicz-Siwy – skrzypce
Grażyna Brewińska – prowadzenie koncertu
Gościem kwietniowego wieczoru w ramach cyklu spotkań dedykowanych Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, nawiązujących do upływającej w tym roku 90. rocznicy założenia Śląskiego Konserwatorium Muzycznego, będzie Jego Magnificencja prof. Władysław Szymański, pełniący godność Rektora od roku 2016. Wcześniej, w latach 2008–2016, sprawował funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego. Jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie kształcił się w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Od wielu lat, równolegle z działalnością pedagogiczną na macierzystej uczelni, prof. Władysław Szymański jest koncertującym organistą, jurorem konkursów organowych i kompozytorskich, organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki. Jest także kompozytorem utworów organowych, kameralnych i wokalno-instrumentalnych, które otrzymywały wyróżnienia na konkursach kompozytorskich (Toccata na dwa fortepiany, Hymn na organy) oraz wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W części koncertowej wieczoru prof. Władysław Szymański wystąpi wspólnie z dr hab. prof. AM Beatą Warykiewicz-Siwy, która jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Stanisława Lewandowskiego i adt. Aurelego Błaszczoka, a obecnie prowadzi w niej klasę skrzypiec. Studiowała również w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie prof. Istvana Parkanyiego. Jest laureatką głównych nagród w znaczących konkursach skrzypcowych, m.in. im. Zenona Jahnkego w Poznaniu, „Adelaide Violin Competition”, im. Carla Nielsena w Odense i „Het Postbank Sweelinck Viool Concours” w Amsterdamie. Koncerty cyklu „Vivat Academia!” są objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice. Wstęp wolny.

2019-04-11 Vivat Academia!.jpg
30.04.2019 wtorek, godz. 18.00
KATOWICE - Studio Koncertowe Polskiego Radia, ul. Ligonia 29
Moniuszko od serca
Uczestnicy X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie
Karolina Makuła – mezzosopran
Adam Rogala – fortepian
Jan Żądło – baryton
Joanna Laszczkowska – fortepian
Mateusz Hoedt – bas
Natalia Pawlaszek – fortepian
Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu
W Studiu Koncertowym Radia Katowice tuż przed konkursowymi zmaganiami zaśpiewają młodzi wokaliści, którzy zakwalifikowali się do udziału w X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. Jego jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 5–11 maja i połączona zostanie z uroczystymi obchodami 200-lecia urodzin jego Patrona.
W drugim koncercie zorganizowanym przez „Silesię” we współpracy Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie wystąpi troje artystów, którzy byli uczestnikami Akademii Operowej i realizowanego przez Teatr Wielki Programu Kształcenia Młodych Talentów. Karolina Makuła jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak. Jan Żądło ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem dr. Adama Szerszenia, a obecnie realizuje w macierzystej uczelni studia doktoranckie. Mateusz Hoedt kształcił się w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala, a w ostatnich latach w Akademii Operowej paryskiej Opery Narodowej. Wszyscy uczestnicy koncertu mogą już pochwalić się imponującymi osiągnięciami artystycznymi i nagrodami, które przyznano im na znaczących konkursach wokalnych. W Katowicach przedstawią niektóre pozycje z konkursowego repertuaru, który w nawiązaniu do regulaminu Konkursu obejmuje nie tylko muzykę polską, ale również arie i pieśni ze światowej literatury wokalnej. Koncerty cyklu „Moniuszko od serca” objęte są Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowie.
Bezpłatne wejściówki (od 15 kwietnia) dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 219 33 44 w. 21.

2019-04-11 Monisuzko od serca.jpg


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (2019)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest na całym świecie 23 kwietnia. To święto wywodzące się z Katalonii, gdzie w 1926 roku wystąpił z pomysłem jego utworzenia Vicente Clavel Andrés, wydawca z Walencji.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
23 kwietnia to data ważna w czytelniczym świecie również z innego powodu. To tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.  
Od 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest świętem obchodzonym przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa; przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności praw intelektualnych oraz praw autorskich.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zawsze organizuje z okazji święta happening czytelniczy Głośno o książkach!  W tym roku znów będziemy gościć w przestrzeni miasta – we wtorek, 23 kwietnia, w godz. 11.00-13.00 będziemy czekać na Was na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku. Wszyscy chętni, którzy odważą się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki, spośród wielu przez nas tego dnia oferowanych, otrzyma od nas tę książkę w prezencie. Niezależnie od wieku czytającego, niezależnie od liczby wybranych przez niego książek, od tego w jaki sposób przeczyta fragmenty – płynnie, „po aktorsku” czy nieśmiało – za przeczytanie choćby dwóch zdań, odejdzie od naszego stoiska bogatszy o książkę i uśmiech od ucha do ucha, a może i nawet różę…
Ale to nie koniec świętowania z naszą Biblioteką! Tego samego dnia, w Filii nr 11 odbędzie się akcja Zaczytaj się ze mną… Zachęcamy wszystkich czytelników do przyniesienia swoich ulubionych książek i przeczytania ich fragmentów w gronie innych czytelników. Może w ten sposób uda się nam poznać nowe, ciekawe książki? To zawsze dobra okazja do dyskusji. Akcja Zaczytaj się ze mną… odbędzie się w godz. 16.00-17.00.

Natomiast o godz. 17.00, także w Filii nr 11, odbędzie się spotkanie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi. Autorzy popularnych etnokryminałów Śleboda, Pionek i Kamień opowiedzą o pracy nad swoimi książkami oraz zdradzą nam swoje plany pisarskie na najbliższy czas.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w naszej Bibliotece zapowiadają się niezwykle ciekawie. Każdy miłośnik słowa pisanego znajdzie, z pewnością, coś dla siebie.
Do zobaczenia!

23 kwietnia.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej BWA


Witold Stypa „Muzeum Przyszłości
26 kwietnia 2019 (wernisaż o godz. 18.00) –  6 czerwca 2019
Wystawa Witolda Stypy jest projektem, zbudowanym na styku kilku dyscyplin: malarstwa, rzeźby, fizyki, neuroestetyki i matematyki. Muzeum przyszłości, hybrydalna instytucja-laboratorium, staje się polem eksperymentów nad świadomością jutra, nowym sposobem doświadczania rzeczywistości, zmienianym przez odkrycia naukowe i przyspieszenie technologiczne.
Wystawa ma na celu przybliżenie zagadnień dynamiki geometrii wymiarów wyższych za pomocą malarstwa i obiektów rzeźbiarskich. Kwantowa współzależność elektronu i fotonu, matematyka Bernharda Riemanna oraz w szczególności TENSOR METRYCZNY Theodora Kaluzy, są podstawą i inspiracją dla dzieł Witolda Stypy. Tworzone przez artystę obiekty nazywane przez niego <trójwymiarowymi cięciami przestrzeni wielowymiarowej >, są estetyką intuicji matematycznej powiązanej konkretnymi liczbami tensora metrycznego Theodora Kaluzy.
Celem działań Stypy jest pobudzanie kreatywności odbiorców, poszukiwanie nowych rozwiązań, nowych wizji przyszłości, nowego urządzenia świata. Zmiany w percepcji spowodowane odkryciami na polu fizyki i techniki stają się u Witolda Stypy żyznym polem do rozwijania nowych umiejętności odbioru rzeczywistości, sposobem indywidualnego rozwoju świadomości. Dwa pytania są dla Stypy istotne. Pierwsze , ile jest przeszłości w naszych koncepcjach przyszłościowych i drugie, co się dzieje z ludzką percepcją w momencie konfrontacji z obrazem światów jeszcze niepoznanych. Stypa chciałby wyzwolić ludzką świadomość z nadmiernej ilości przeszłego, by mogła się stać tym, czym jeszcze nie jest.


Galeria-BWA-Witold-Stypa-01.jpg

Galeria-BWA-Witold-Stypa-02.jpgGaleria-BWA-Witold-Stypa-05.jpg


Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"


MARTA CZARNECKA: Zdarzenia
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na kolejną wystawę w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, na której tym razem zobaczymy prace Marty Czarneckiej pochodzące z dwu cykli malarskich: „Symbiotyczne obiekty-zdarzenia” i „Błędne narracje | Zdarzenia równoległe”. Wernisaż w piątek, 5 kwietnia o godz.18.00.
Dodajmy, że będzie to jedno z wydarzeń dziesiątej edycji projektu pn. „Dotknij Teatru” – ogólnopolskiej akcji związanej z Międzynarodowym Dniem Teatru.
Marta Czarnecka (rocznik 1991), absolwentka katowickiej ASP, dyplom z wyróżnieniem obroniła w 2015 w pracowni malarstwa prof. Ireneusza Walczaka. Obecnie doktorantka macierzystej uczelni.
Mieszka i pracuje w Tarnowskich Górach; uprawia malarstwo i instalację. Ma w swym dorobku kilka wystaw indywidualnych, m.in. „Konfrontacja z niedostrzegalnym” (Galeria Foyer, Teatr Śląski, Katowice, 2016), „Miraże / Metamorfozy” (Rondo Sztuki, Katowice, 2017), „Zdarzenia (nie)prawdziwe” (Galeria Miejska bwa, Bydgoszcz, 2019) oraz udział w ponad 40 wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach i Francji.
 Laureatka nagród i wyróżnień, wśród nich: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), I Nagrody Prezydenta Bytomia na XV Festiwalu Sztuki Wysokiej (2014), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego 9. edycji Triennale Grafiki Polskiej (2015), nagród Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy (2015), Pisma Artystycznego FORMAT – Promocje 2015 na 25. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych (2015), Nagrody Równorzędnej w XXII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta Van Gogha (2016), Nagrody Angelus I Przeglądu Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda” (2017), II Nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (2018).
O pracach z cyklu „Symbiotyczne obiekty…” Marta Czarnecka pisze na swojej stronie internetowej: „(…) Ciągłe nawarstwianie kolejnych obrazów i spostrzeżeń powoduje, że tkanka obiektów-zdarzeń (kłącze/ciąg nieskończonych śladów) jest bez przerwy żywa. Moje nomadyczne obiekty-zdarzenia przypominają więc dziwne, biologiczne struktury, nadbudowujące się we właściwym sobie kierunku, będące dla siebie własną opowieścią, a także tworzące niezrozumiały język, symultaniczny kod, harmoniczne układy, porównania i analogie. Zatarta zostaje granica pomiędzy sztucznym, a biologicznym, co czyni z zastanych obiektów na wpół syntetyczne, nienaturalne i jednocześnie żywe organizmy.
(…) żeby zawrzeć więcej informacji o danym obiekcie, szukam powiązań, dogłębnie badam strukturę oraz jego charakter, umieszczam go w nowym kontekście, odtwarzam w kolejnym obiekcie właściwości poprzedniego, nanoszę odbicia, transparentnie nawarstwiam, zostawiając ślady spod spodu. Immersja w kłącze powstałe przez te relacje jest jak tropienie nieskończenie daleko ciągnących się śladów pozostawionych przez obiekty-zdarzenia, a także poszukiwanie ich symbiotycznych właściwości.”
O „Błędnych narracjach…” czytamy: „Projekt (…) opowiada o zdarzeniach autobiograficznych zapisanych w pamięci. Celem nie jest jednak realistyczne odwzorowanie konkretnych sytuacji z przeszłości, lecz kreowanie zupełnie nowej narracji, alternatywnej rzeczywistości, wykorzystując i mieszając ze sobą elementy odmiennych czasowo i przestrzennie zdarzeń zarejestrowanych na fotografiach. Wyjęcie pewnych fragmentów z kontekstu, a potem zestawienie ich razem na jednej płaszczyźnie prowadzi do powstania nowych zależności, a także w pewnym sensie zmiany czasu i przestrzeni, w której się wydarzają. Te zdarzenia stają się więc nomadyczne, wielowarstwowe, ulegają przeformułowaniu i wchodzą ze sobą w grę. Jest to z jednej strony próba ponownej re-definicji minionych epizodów, a z drugiej strony stworzenia równoległego świata, odmiennej wersji zdarzeń, która być może mogłaby zaistnieć w innych okolicznościach, bądź niejako wydarza się równocześnie. Podjęcie tego tematu stanowi próbę odnalezienia własnej prawdy w strukturze wydarzeń oraz zanurzenia się w proces zniekształcania rzeczywistości, który nieprzerwanie dokonuje się od nowa. (…)”

Marta Czarnecka olej na płótnie.jpg


Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019 na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.doc