Prezydent Katowic nagrodził  młodych artystów        

                      

6 czerwca 2019 roku o godzinie 12.00 w Willi Goldsteinów w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie uzdolnionych uczniów katowickich szkół artystycznych.
Doroczna nagroda przyznawana jest przez Prezydenta Miasta Katowice uczniom za osiągnięcia w ramach edukacji artystycznej w danym roku szkolnym, za wzorowe wyniki w przedmiotach artystyczno-zawodowych.
Nagrody laureatom wręczył Prezydent Miasta Katowice Pan Marcin Krupa.
W części artystycznej uroczystości wystąpili laureaci nagrody z katowickich szkół muzycznych: Dominik Psiurski (wiolonczela), Maria Białka (fortepian), Karol Tomaszewski (trąbka).

W 2019 roku nagrody otrzymali:
- Matylda NACZYŃSKA
- Nikodem PŁACZEK
- Karolina LUBAŃSKA
Z Zespołu Szkół Plastycznych

- Olimpia SZCZEPAŃSKA
- Dominik PSIURSKI
- Kosma STANEK
Z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im.M.Karłowicza,

- Jacek BURZYK
- Zofia STELMACH
- Karol TOMASZEWSKI
Z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im.K.Szymanowskiego

- Maria BIAŁKA
- Franciszek KLABIS
- Emilia KRZESZOWIEC
Z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im.St.Moniuszki


_C5A3253.JPG


_C5A3227.JPG

_C5A3253.JPG

XII Art Naif Festiwal

XII Art Naif Festiwal rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 23 sierpnia 2019 roku.
Krajem przewodnim tegorocznej edycji, a jednocześnie gościem specjalnym Katowic będzie Kolumbia.
Wernisaż XII Art Naif Festiwal odbędzie się 7.06.19 godz. 18.15
Art Naif Festiwal to nie tylko okazja do obejrzenia wspaniałej wystawy sztuki naiwnej, ale również możliwość spotkania artystów z całego świata!
Więcej informacji: http://artnaiffestiwal.pl , https://www.facebook.com/art.naiffestiwal

12artnaif.jpg

Teatr Śląski / Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom
Najnowszy spektakl zdobywców Paszportu Polityki – Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina – już od 7 czerwca w Teatrze Śląskim.

Führer daje Żydom ziemię, którą im wieki temu obiecano. Miasto, którego nikt im nie odbierze. Położony w malowniczej okolicy Terezín z dostępem do jezior i wód termalnych. Z polem golfowym, doskonale wyposażoną biblioteką, kawiarniami, powszechnym dostępem do pracy, boiskiem do piłki nożnej i ogródkami działkowymi. Z murem, którego nie chcesz przeskakiwać. Führer daje Żydom 11 dni przedłużonego życia, które jest fikcją. 11 dni zdjęciowych, podczas których szczęście stanie się ich kostiumem, scenografią i rekwizytem. Führer daje Żydom obrazy, z których nikt ich nie wymaże. Ktoś jednak powiększy kiedyś te obrazy i zobaczy w nich to, co zostało schowane na później. Ale co z tymi, którzy nie zmieszczą się w kadrze?

Najnowszy spektakl laureatów Paszportu POLITYKI, Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak, to opowieść o obozie koncentracyjnym Theresienstadt, który został uznany przez delegację Międzynarodowego Czerwonego Krzyża za przykład modelowego żydowskiego getta. Życie w mieście zostało podporządkowane fałszywej utopijnej wizji, na podstawie której naziści zlecili osadzonemu tam gwiazdorowi niemieckiego kina, Kurtowi Gerronowi, nakręcenie filmu propagandowego, prezentującego obóz jako uzdrowisko. Twórcy przedstawienia w słodko-gorzkim tonie przeplatają narrację o filmie Gerrona z songami, by zapytać o siłę oddziaływania obrazów tworzonych mimo wszystko, wbrew zdrowemu rozsądkowi i moralnym zasadom. Obrazów, które niosły obietnicę ratunku dla ludzkiego życia.
Jolanta Janiczak
Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom
reżyseria: Wiktor Rubin
prapremiera: 7 czerwca 2019
kolejne pokazy: 8, 9, 11 i 12 czerwca 2019
Duża Scena
Bilety: www.teatrslaski.art.pl/bilety/termin/119

Współproducentem spektaklu jest: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

plakat-READY.jpg


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


16.06.2019 niedziela, godz. 12.00
KATOWICE – Muzeum Archidiecezjalne, ul. Wita Stwosza 16
Czas na muzykę. Silesia seniorom
Bliżej muzyki, bliżej siebie
Spotkanie z prof. Andrzejem Jasińskim
Lilianna Moll-Gerlich – prowadzenie koncertu i spotkania
W programie:
utwory fortepianowe Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fryderyka Chopina, Franza Schuberta, Ignacego Jana Paderewskiego oraz rozmowa z prof. Andrzejem Jasińskim na temat siły oddziaływania muzyki
Nie po raz pierwszy w kalendarzu koncertowym Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” pojawia się spotkanie z prof. Andrzejem Jasińskim. Ich cykliczność to odpowiedź na nieustannie żywe zainteresowanie melomanów, pamięć o ich niezwykłej atmosferze i chęć czerpania wciąż na nowo z obcowania z niezwykłą, fascynującą osobowością i jednym z największych autorytetów nie tylko przecież polskiego życia muzycznego. Mieszkańcy Katowic mogą korzystać z tego przywileju, że miasto to jest miejscem zamieszkania Profesora, a on sam od wielu lat, niezależnie od swoich licznych pedagogicznych i artystycznych zobowiązań, nie tylko chętnie bierze udział w koncertach, ale również opowiada o muzyce, dzieląc się z audytorium swoim przeżywaniem muzyki, głębią swoich muzycznych spostrzeżeń wyrażonych plastycznym językiem i pełną otwartością na bezpośredni dialog z publicznością. Tym razem kontekst muzycznych refleksji związany zostanie z twórczością największych muzycznych indywidualistów i zmierzał będzie do odpowiedzi na pytanie, w czym tkwi siła oddziaływania ich języka muzycznego i kiedy może on przetrwać próbę czasu. Wstęp wolny!


2019-06-07 MA 1606.jpg

27.06.2019 czwartek, godz. 18.00
KATOWICE – Muzeum Archidiecezjalne, ul. Wita Stwosza 16
Vivat Academia!
Spotkanie z prof. Joachimem Pichurą
Symetrio:
Krystian Saciłowski, Marcin Jabłoński, Adam Potera – akordeony
Grażyna Brewińska –prowadzenie koncertu i spotkania
Program:
Franck Angelis – Étude sur le thème „Chiquilín de Bachín” by Astor Piazzolla
(K. Saciłowski)
Václav Trojan – Tarantella na dwa akordeony (K. Saciłowski, M. Jabłoński)
Georgij Szenderiow – Suita koncertowa (Symetrio)
Marcin Jabłoński – Better together (Symetrio)
Maria Kalaniemi – Ahma (Symetrio)
Muzyka akordeonowa i rozmowa o śląskiej akordeonistyce wypełnią czas spotkania z prof. Joachimem Pichurą w ramach cyklu „Vivat Academia!” w Muzeum Archidiecezjalnym. To właśnie prof. Joachim Pichura założył klasę akordeonistyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Od momentu powołania Katedry Akordeonu, tj. od 1983 roku do dziś pełni funkcję jej kierownika. W latach 1982–87 był prorektorem, a w latach 1987–90 piastował godność rektora katowickiej uczelni. Czerwcowe spotkanie i koncert stanie się również okazją, by przypomnieć wszechstronną działalność artystyczną Profesora, sukcesy konkursowe na czele z Grand Prix d’Europe zdobytym w Saint-Etienne w 1985 roku, a rok później Premio Internationale Citta di Castelfidardo. Od wielu lat jest on zapraszany do jury znanych europejskich konkursów, prowadzi również kursy mistrzowskie w Polsce, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, Ukrainie i na Słowacji. Równie znaczące są jego osiągnięcia pedagogiczne. To właśnie w jego klasie akordeonu rozwijali swój talent i umiejętności m.in. Franciszek Prus, Bogdan Precz, Marek Andrysek i Marcin Wyrostek. W części muzycznej czerwcowego wieczoru wystąpi znane już śląskiej publiczności Symetrio, które tworzą wybitni akordeoniści młodego pokolenia i wychowankowie prof. Joachima Pichury – Krystian Saciłowski, Marcin Jabłoński i Adam Potera. Cykl koncertów „Vivat Academia” jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Wstęp wolny!


2019-06-07 VA2706.jpg


30.06.2019 niedziela, godz.18.00
KATOWICE – Studio Koncertowe Polskiego Radia, ul. Ligonia 29
Muzyka na nowo odkryta
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela barokowa
Anna Firlus – klawesyn
Aleksandra Konieczna – prowadzenie koncertu
Program:
François Couperin – I Suita e-moll na violę da gamba i b.c.
Antoine Forqueray – V Suita c-moll (opr. na klawesyn solo – Jean-Baptiste-Antoine Forqueray)
Carl Friedrich Abel – Sonaty z księgozbioru rodziny Maltzanów z najnowszej płyty artystów wydanej przez DUX:
– Sonata G-dur na violę da gamba i b.c. A2:72
– Sonata G-dur na violę da gamba i b.c. A2:68A
– Sonata a-moll na violę da gamba i b.c. A2:57A
Muzyki François Couperina i Antoine’a Forqueraya nie musimy już odkrywać na nowo. Tytuł koncertu w Studiu Radia Katowice jest jednak aktualny w odniesieniu do Carla Friedricha Abla, dzisiaj kompozytora nieco zapomnianego, za życia znanego wirtuoza gry na violi da gamba, którego muzykę warto przywrócić naszej świadomości. Zadania tego podjęli się z powodzeniem wybitni polscy artyści specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych. Efekt ich pracy to wydana przez DUX płyta zawierająca 6 Sonat na violę da gamba i basso continuo. To utwory odnalezione zaledwie kilka lat temu (w 2015 roku) w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie znalazły się w 1945 roku po przewiezieniu ich z biblioteki pałacu rodziny Maltzanów w Miliczu na Dolnym Śląsku. Do płyty dołączona została książeczka z sugestywnym tekstem Krzysztofa Firlusa, który przybliżając język muzyczny Abla, umieszcza go pomiędzy galant i Empfindsamer Stil, pomiędzy elegancją a chwytającą za serce ekspresją, pomiędzy niezwykłym instynktem melodycznym a niecodziennymi wyzwaniami technicznymi. Przytoczenie opinii artystów opowiadających o swoich muzycznych fascynacjach i doświadczaniu niezwykłości wypowiedzi twórczej to chyba najlepsza rekomendacja i zachęta dla melomanów, aby znaleźć czas i zaplanować swoją obecność na koncercie.
Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 219 33 44 w. 33.


2019-06-07 PR 3006.jpg

Miejski Dom Kultury "Koszutka"

19 czerwca godz. 17.00

Miejski Dom Kultury „Koszutka”
ul. Grażyńskiego 47, Katowice
Poetycka Noc Świętojańska
W programie:
- koncert zespołu KoNoPiAnS - to koncertowy żywioł, niespożyta energia sceny w unoszącym się duchu spontaniczności i muzycznej improwizacji. Brzmienie formacji to ‘OldSchoolReggae’ czyli zjawiskowa synteza Ska, Reggae, Rocksteady, Dub, Punk, Jazz ... stanowiąca piękną koncertową podróż.
- rozstrzygnięcie XX Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza - prowadzenie red. Maciej Szczawiński i red. Gabriela Łęcka.
Wstęp wolny.


Noc Świętojańska.jpg

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

15 czerwca 2019 roku, godz. 19.30

Sala koncertowa NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1
Koncert finałowy w NOSPR
Wykonawcy:

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Sabina Meck śpiew, aranżacje
Wojciech Myrczek śpiew
Kuba Abrahamowicz reżyseria
Janusz Legoń teksty
Kamila Święcicka choreografia
Bogusław Kaczmar fortepian, instrumenty klawiszowe                                
Agnieszka Lasoń skrzypce
Karolina Stalmachowska obój    
Bartosz Pacan klarnet                                                   
Krzysztof Fiedukiewicz fagot                     
Mateusz Szewczyk kontrabas
Szymon Madej perkusja              
Anna Szostak dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wystąpi 15 czerwca o godzinie 19:30 w sali koncertowej NOSPR. Wraz z zaproszonymi artystami wykona spektakl muzyczny „Piosenki Kabaretu Starszych Panów” w reżyserii Kuby Abrahamowicza.
W programie koncertu znajdą się utwory Jerzego Wasowskiego w zupełnie nowych aranżacjach, m. in. Piosenka jest dobra na wszystko, Wesołe jest życie staruszka, Tanie dranie, czy Addio Pomidory. Całość poprowadzi Anna Szostak. Wejściówki na koncert do nabycia w kasie NOSPR bezpośrednio przed koncertem.Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019 na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.doc