Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


24.01.2019 czwartek, godz. 18.00

KATOWICE – Muzeum Archidiecezjalne, ul. Wita Stwosza 16

Vivat Academia! Jubileusz 90-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego

Julian Gembalski – fortepian, klawesyn

Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran

Grażyna Brewińska – prowadzenie koncertu

Program:

Georg Friedrich Händel – Fantazja C-dur HWV 490, arie Kleopatry V’adoro pupille i Piangerò la sorte mia z opery Juliusz Cezar, V Suita klawesynowa E-dur HWV 430: cz. IV Aria z wariacjami

Wolfgang Amadeus Mozart – X Sonata fortepianowa C-dur KV 330, aria Zuzanny Un moto di gioia mi sento KV 579 z opery Wesele Figara, aria Vado, ma dove? KV 583

Josef Mysliveček / Wolfgang Amadeus Mozart – Ridente la calma KV 152

Johannes Brahms – 5 Lieder op. 107: nr 3 Das Mädchen spricht, 8 Lieder und Gesänge op. 59: nr 8 Dein blaues Auge hält so still

Julian Gembalski – Sonata romantica (improwizacja), 3 pieśni do słów Czesława Miłosza: Wiara, Nadzieja, Miłość

W 2019 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza mieszkańców Katowic na nowy cykl koncertowy dedykowany Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – najstarszej wyższej uczelni działającej na Górnym Śląsku – z okazji jubileuszu 90. rocznicy jej działalności. Gośćmi czwartkowych wieczorów w Muzeum Archidiecezjalnym, podczas których zaplanowano nie tylko część muzyczną, ale również rozmowy o historii i dokonaniach Akademii, będą wybitni artyści, zasłużeni profesorowie katowickiej uczelni, którzy piastowali w niej funkcję Rektora. Do udziału w pierwszej odsłonie cyklu zaproszenie przyjął prof. Julian Gembalski – wirtuoz gry na organach, wybitny improwizator, prorektor (1991–1996), następnie rektor Akademii w latach 1996–2002, pełniący w niej od wielu lat funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej, twórca mieszczącego się na terenie uczelni unikatowego w skali Europy Muzeum Organów Śląskich, autor projektu organów dla Kościoła pw. Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu, pierwszych w Polsce organów utrzymanych w koncepcji brzmieniowej francuskiego baroku. Gościem styczniowego koncertu i spotkania w katowickim Muzeum Archidiecezjalnym będzie również dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej, a obecnie jej pedagog, laureatka wielu konkursów wokalnych bardzo aktywnie rozwijająca swoją działalność artystyczną. Z prof. Julianem Gembalskim współpracuje od roku 1999, czego owocem oprócz licznych koncertów i udziału w festiwalach jest 7 nagranych płyt.

Wstęp wolny!

2019-01-24.jpg

28.01.2019 poniedziałek, godz. 19.00

KATOWICE – Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Zacisze 3

Razem dla pokoju. Pax! Shalom! Salam!

Servi Domini Cantores:

o. Rafał Kobyliński – tenor

ks. Zdzisław Madej − tenor

ks. Paweł Sobierajski – tenor

Grzegorz Biegas – fortepian

Etnos Ensemble:

Bartosz Pacan – klarnet

Konrad Merta – akordeon

Piotr Gach – wiolonczela

Łukasz Mazanek – kontrabas

Przemysław Pacan – perkusja

W programie:

sakralna muzyka wokalna i pieśni (m.in. G. Donizetti, G. Bizet, E. Morricone, Ch. Gounod, F. Chopin, S. Moniuszko), utwory inspirowane muzyką żydowską i arabską w opracowaniu zespołu Etnos Ensemble

Koncert „Razem dla pokoju. Pax! Shalom! Salam!” nawiązuje do idei dialogu międzyreligijnego znajdującego wyraz w organizowanych Katowicach od kilku lat spotkaniach z udziałem przedstawicieli różnych religii. Gośćmi specjalnymi tego muzycznego wieczoru będą przedstawiciele Kościoła katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz uczestnicy konferencji w ramach Dnia Islamu w Kościele Katolickim. Międzyreligijny wymiar odnajdzie publiczność w programie koncertu, do udziału w którym Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprosiła znanych i cenionych artystów. W chrześcijańskiej części koncertu zaśpiewają Servi Domini Cantores – zespół księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych, z którym od wielu lat współpracuje wybitny pianista-kameralista Grzegorz Biegas. Znane muzyczne tematy wywodzące się z muzyki żydowskiej i arabskiej podejmie w swoim występie Etnos Ensemble, jeden z najbardziej rozpoznawalnych młodych zespołów specjalizujący się w aranżacjach muzyki etnicznej i zachwycający zawsze publiczność swoimi autorskimi kompozycjami. Warto dodać, że Etnos Ensemble jest tegorocznym laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 219 33 44  w. 33.

2019-01-28.jpg

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”


Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” wykona w dniach 17.01. - 20.01.2019 r., cykl Koncertów Kolędowych dla mieszkańców Katowic. W przestrzeniach sal koncertowych i kościołów zabrzmią polskie i zagraniczne pieśni bożonarodzeniowe w opracowaniu Krzysztofa Baculewskiego. Cameracie Silesii towarzyszyć będzie na fortepianie Joanna Steczek. Całość poprowadzi Anna Szostak.
Koncerty:
17 stycznia o godzinie 12:00 w Senior Residence, ul. Pijarska 4, Osiedle Bażantowo. Koncert dedykowany jest Seniorom w ramach programu „Katowicki Senior w Mieście”. Wstęp wolny.
18 stycznia o godzinie 12:00 w Miejskim Domu Kultury Szopienice-Giszowiec, Filia nr 2 w Giszowcu,  Plac pod Lipami 1. Koncert dedykowany jest Seniorom w ramach programu „Katowicki Senior w Mieście”. Wejściówki do odebrania w portierni MDK.
20 stycznia o godzinie 12:30 w Kościele pw. śś. Ap. Piotra i Pawła, ul. Mikołowska 32, Camerata Silesia wykona oprawę muzyczną Mszy świętej.
20 stycznia o godzinie 17:00 w Kościele pw. św. Józefa Robotnika, ul. Jana Mikusińskiego 8. Wstęp wolny.
100 lat temu Wojciech Korfanty przemówił w Reichstagu


Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa 25 października 2018 r. odsłonił mural poświęcony Wojciechowi Korfantemu w 100. rocznicę słynnego przemówienia Wielkiego Syna Ziemi Śląskiej w Reichstagu, w którym ten, wybitny polski polityk, domagał się połączenia z odradzającą się Polską etnicznie polskich ziem zaboru pruskiego zamieszkałych w przewadze przez ludność polską.

Mural powstał na 13-metrowej ścianie kamienicy przy ul. Reja 6 w Katowicach (mural widoczny od strony ul. Dudy-Gracza), jego autorem jest Wojciech Walczyk.


20181025_100926.jpg

20181025_100843_HDR.jpg

20181025_100843_HDR.jpg

20181025_102317_HDR(1).jpg


Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"


ALICJA KOCUREK: Sejm dla ciekawskich i początkujących

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę ilustracji Alicji Kocurek Sejm dla ciekawskich i początkujących. Wernisaż odbędzie się w piątek, 9 listopada o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.
Alicja Kocurek ukończyła Wydział Grafiki Warsztatowej w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom pod kierunkiem prof. Jana Szmatlocha). Uprawia głównie ilustrację książkową, projektuje również plakaty teatralne oraz scenografie do filmów animowanych; zajmuje się też interaktywną grafiką dla stron internetowych, a pierwsza zilustrowana przez nią gra planszowa Odyseja właśnie wchodzi do sprzedaży. Jako scenograf współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie w Katowicach, dla którego stworzyła dekoracje i lalki do wielu spektakli. Autorka ilustracji do książek: Magiczna Harfa - legendy irlandzkie, Sejm dla ciekawskich i początkujących, Panna i Smok, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, jest laureatką dwu edycji konkursu Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci (2012 i 2010).
W katalogu trwającej właśnie poplenerowej wystawy w stołecznej Galerii Quadrilion czytamy: (…) Pamięta, że jako dziecko mogła zachwycać się jedną ilustracją przez wiele godzin. Szybko zrozumiała, że kiedyś sama chciałaby takie ilustracje tworzyć. Wybór studiów (…) był oczywisty. Jej życiową inspiracją była Iwona Chmielewska – artystka, która podniosła do rangi sztuki ilustrację książkową, sprawiła, że bez ilustracji tekst (…) niemal nie istniał. Dla Kocurek książka jest obiektem artystycznym, dziełem samym w sobie. Głównym odbiorcą jej sztuki jest dziecko, które jak twierdzi Alicja, należy traktować podobnie jak dorosłego, świadomego odbiorcę. „Ilustracje powinny w dziecku pozostawiać refleksje i niepokoje, powinny zmusić je do zatrzymania się. Pamiętam, że jako dziecko z przejęciem oglądałam ilustracje do „Alicji w krainie czarów” namalowane przez słowackiego artystę Dušana Kállaya”. (Toskańskie en plein air, red. Artur Cieślar, Michał Matuszewski. Warszawa 2018).
Warto dodać, że Alicja Kocurek jest autorką plakatu do 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek KATOWICE – DZIECIOM.


Alicja Kocurek GMACH SEJMU.jpg

Alicja Kocurek zaproszenie.jpg