​​kultura-baner-aktu.PNG


Miejski Dom Kultury „Koszutka”

13 lutego godz. 17.00
Miejski Dom Kultury „Koszutka”
ul. Grażyńskiego 47, Katowice
Koncert Walentynkowy
„Złota Pantera. Kocham Cię i nienawidzę”
Koncert Walentynkowy „Złota Pantera. Kocham Cię i nienawidzę” w wykonaniu Agnieszki Greinert – aktorki i piosenkarki, od lat związanej z łódzką sceną dramatyczną i muzyczną. „Złota Pantera” to zbiór utworów od Jerzego Petersburskiego, poprzez teksty Jeremiego Przybory i Wojtka Młynarskiego po hity Astora Piazzolli w przekładzie łódzkiego pasjonata piosenek wszelkich – Andrzeja Maculewicza.
Te gorące rytmy budzą najskrytsze emocje – od miłości do nienawiści, przez pasję i namiętność, zdradę i czułość... Tyle tak różnych  kolorów miłości niesie ze sobą tango.
A wszystko przy dźwiękach akordeonu – Konrad Salwiński, fortepianu – Paweł Jabłoński
i kontrabasu – Marcin Fidos.
Wstęp wolny.

Koncert Walentynkowy 2018-01 (3).jpg

INFORMACJA NA TEMAT IMPREZ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKIE INSTYTUCJE KULTURY 

W RAMACH AKCJI „ZIMA W MIEŚCIE 2018”


akcja zima 2018.docxGaleria Sztuki Współczesnej BWA,  Katowice  al. W. Korfantego 6


XV Biennale Sztuki Bliźniemu Swemu… 2017/2018 — wystawa przedaukcyjna

31 stycznia o godz. 17.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA zaprasza na wernisaż wystawy przedaukcyjnej XV Biennale Sztuki Bliźniemu Swemu… 2017/2018
więcej informacji o wystawie:
http://www.bwa.katowice.pl/p/599/xv_biennale_sztuki_blizniemu_swemu_20172018__wys/
Wystawa potrwa do 11 lutego 2018 r.


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


Maciej Szymanowicz: RÓŻNE ILUSTRACJE

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę Macieja Szymanowicza „Różne ilustracje”. Jej żartobliwie opisowy podtytuł brzmi: „Ilustracje łapką i elektronicznym piórkiem, które nie rysuje w technice głównie cyfrowej”. Obok ilustracji książkowych zobaczymy plakaty teatralne.
 Otwarcie wystawy poprzedzi sobotnią premierę inscenizacji „Pan Tom buduje dom” Stefana Themersona w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, do której Maciej Szymanowicz zaprojektował scenografię.
Maciej Szymanowicz (rocznik 1976) pochodzi z Białegostoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej. Krótko współpracował jako aktor z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji – rysowania – próbując sił w grafice komputerowej, projektując początkowo reklamy i pocztówki.
 Dziś ilustruje i projektuje książki, zarówno dla  dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę „Najmniejszy słoń świata”. Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga gada. O wojnie!” W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu „Rok w…” zatytułowaną „Rok w Krainie Czarów”.
Za ilustracje do „Asiuni” Joanny Papuzińskiej Maciej Szymanowicz otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014).

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 19 stycznia o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25

wystawa_3.jpg


Pan Tom buduje dom w Galerii Ateneum

premiera: 20 stycznia 2018 w Galerii Ateneum, ul. 3 Maja 25

Stefan Themerson
PAN TOM BUDUJE DOM
opracowanie tekstu i reżyseria: Daniel Arbaczewski
scenografia: Maciej Szymanowicz
muzyka: Hubert Pyrgies


Nowy spektakl Teatru Ateneum, adresowany do dzieci najmłodszych, przygotowywany jest w oparciu o urocze dziełko mistrza XX-wiecznej awangardy, Stefana Themersona pt. „Pan Tom buduje dom". Reżyseruje Daniel Arbaczewski, znany z udanych realizacji w tzw. nurcie „najnajowym"; premierę zaplanowano na 20 stycznia o godz. 17.00.

Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników; po 80 latach wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą.   Jest w „Panu Tomie…" groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości.

To dowcipna, mądra historyjka o tajnikach powstawania domu; od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby „kupienia" w sklepie światła po opowieść jak dostarczyć do domu wodę aż w końcu zakup budzika.  

Scenariusz powstał na podstawie tekstu Themersona, ale reżyser wybrał tylko kilka z wielu książkowych wątków. Ograniczone mocno dialogi są raczej uzupełnieniem działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której aktywnie uczestniczyć też będą widzowie.

Autorem efektownej, kolorowej scenografii, składającej się z mobilnych, wielofunkcyjnych elementów jest uznany grafik, twórca ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży, plakacista Maciej Szymanowicz. Nad muzyką, czy raczej ścieżką dźwiękową przedstawienia, wykonywaną przez aktorów na żywo, pracuje Hubert Pyrgies, kompozytor, beatboxer, wokalista, lider zespołu Chonabibe.

 Kameralny spektakl, który z pewnością wzbudzi emocje i poruszy zmysły maluchów, od tych półrocznych po 6-latki, grany będzie w Galerii Ateneum przez troje aktorów: Katarzynę Prudło, Aleksandrę Zawalską i Piotra Janiszewskiego.

                                                                                                                                                                                                 Renata Chudecka


Pan Tom, plakat.jpg