Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

29 marca 2019 roku, godz. 17.00
Sala kameralna NOSPR
Program:
Adrian Konarski Pieśni o miłości na chór a capella
Ryszard Gabryś  EXAUDI antico e moderno na dwa głosy improwizujące, mieszany chór divisi i instrumenty
Maciej Jabłoński V Concerto grosso na klarnet kontrabasowy, marimbę i orkiestrę kameralną
Tomasz Opałka Black Rainbows na saksofon i orkiestrę kameralną
Wykonawcy:
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Orkiestra Muzyki Nowej
Michał Górczyński klarnet
Paweł Nowicki marimba
Bartłomiej Duś saksofon
Sabina Meck śpiew
Wojciech Myrczek śpiew
Szymon Bywalec dyrygent
Anna Szostak dyrygent
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia serdecznie zaprasza 29 marca o godzinie 17:00 do Sali kameralnej NOSPR na koncert w ramach 8. Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza.
Program koncertu wypełnią utwory kompozytorów młodej generacji Adriana Konarskiego, Macieja Jabłońskiego i Tomasza Opałki, a także utwór Exaudi katowickiego kompozytora Ryszarda Gabrysia.
Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie NOSPR.


Galeria Sztuki Współczesnej BWA


Witold Stypa „Muzeum Przyszłości
26 kwietnia 2019 (wernisaż o godz. 18.00) –  6 czerwca 2019
Wystawa Witolda Stypy jest projektem, zbudowanym na styku kilku dyscyplin: malarstwa, rzeźby, fizyki, neuroestetyki i matematyki. Muzeum przyszłości, hybrydalna instytucja-laboratorium, staje się polem eksperymentów nad świadomością jutra, nowym sposobem doświadczania rzeczywistości, zmienianym przez odkrycia naukowe i przyspieszenie technologiczne.
Wystawa ma na celu przybliżenie zagadnień dynamiki geometrii wymiarów wyższych za pomocą malarstwa i obiektów rzeźbiarskich. Kwantowa współzależność elektronu i fotonu, matematyka Bernharda Riemanna oraz w szczególności TENSOR METRYCZNY Theodora Kaluzy, są podstawą i inspiracją dla dzieł Witolda Stypy. Tworzone przez artystę obiekty nazywane przez niego <trójwymiarowymi cięciami przestrzeni wielowymiarowej >, są estetyką intuicji matematycznej powiązanej konkretnymi liczbami tensora metrycznego Theodora Kaluzy.
Celem działań Stypy jest pobudzanie kreatywności odbiorców, poszukiwanie nowych rozwiązań, nowych wizji przyszłości, nowego urządzenia świata. Zmiany w percepcji spowodowane odkryciami na polu fizyki i techniki stają się u Witolda Stypy żyznym polem do rozwijania nowych umiejętności odbioru rzeczywistości, sposobem indywidualnego rozwoju świadomości. Dwa pytania są dla Stypy istotne. Pierwsze , ile jest przeszłości w naszych koncepcjach przyszłościowych i drugie, co się dzieje z ludzką percepcją w momencie konfrontacji z obrazem światów jeszcze niepoznanych. Stypa chciałby wyzwolić ludzką świadomość z nadmiernej ilości przeszłego, by mogła się stać tym, czym jeszcze nie jest.


Galeria-BWA-Witold-Stypa-01.jpg

Galeria-BWA-Witold-Stypa-02.jpgGaleria-BWA-Witold-Stypa-05.jpgŚląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"


KLAUDIA LATA: bezczas
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę malarstwa Klaudii Laty zatytułowaną bezczas. Wernisaż odbędzie się w piątek, 1 lutego o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.
Klaudia Lata, absolwentka katowickiej ASP, w 2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni malarstwa prof. Ireneusza Walczaka; dyplom dodatkowy uzyskała z rysunku w pracowni prof. Janusza Karbowniczka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie uczestniczka studiów doktoranckich na macierzystej uczelni.
Ma za sobą trzy wystawy indywidualne: Niekobieta (Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek, 2015), Bezwład (Centrum Kultury Śląskiej, Świętochłowice, 2016) i Re_sublimacja (Rondo Sztuki, Galeria +, Katowice, 2017). Brała również udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych w Polsce, Mołdawii i Rosji.
Jest laureatką m.in. I nagrody na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Rysowania w Zabrzu (2015) oraz Grand Prix XIX edycji tego Festiwalu (2016), I nagrody w konkursie Studencki Obraz Roku (Katowice 2016) czy nagrody równorzędnej w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Van Gogha (Rybnik 2016).
W metryczce na Facebooku młodej malarki czytamy: Podstawę jej twórczości można by opisać jako studium niewiedzy. Stale podnoszone wątpliwości, pytania bez bezpośrednich odpowiedzi czy uwięzienie w schematycznej rzeczywistości – jednym słowem bezsilność – są jednocześnie motywem i motorem jej twórczości. Lata porusza temat człowieka w odniesieniu do jego sfery biologicznej i duchowej oraz otaczającej go przestrzeni penetrując najbardziej skrajne jej aspekty. Cały kontekst prac artystki tworzy pewnego rodzaju konieczność medytacji nad naszą rzeczywistością.
O pracach Klaudii Laty przy okazji wystawy Re_sublimacje pisze Sebastian Łąkas: Wchodzenie w ciemność sali zapowiada rozmycie konturów, poruszanie się nieco po omacku, według punktów wyznaczonych przez inscenizatora. To terytorium ustanawiają kolejne obrazy, współbrzmiące z szumem ciemnego tła, przebłyskujące swoimi barwami. Czasem da się w nich wychwycić echo Wojciecha Fangora, jego płócien igrających z ludzkim okiem, a szczególnie bagaż malarstwa kolorystycznego.
(…) W jej obrazach plama (…) przechodzi z jednej barwy w kolejną, szeregiem odcieni budując przejścia lub wyłaniając się ostro z mroku. Są to płótna bardzo nastrojowe, ale jednocześnie pulsujące żywymi kontrastami lub przechodzące płynnie, niby zza mgły, w swoje kolejne stadia kolorystyczne. (…)
W gruncie rzeczy prace Laty nie potrzebują zanurzenia w sosie teorii czy specjalistycznych dociekań. (…) Balansowanie na granicy figuracji (tego co jasne, wyraźne i czytelne) oraz abstrakcji malarskiej (kaskady niejednoznaczności) sytuuje obrazy w ramach tego, co trzeba zobaczyć samodzielnie i (d)ocenić własnym okiem, ale też co jest własną fizjologią i bio-logią. Płótna Klaudii Laty odgrywają rolę znaków zapytania, granicy między tym, co jasne, wyraźne i dające się łatwo nazywać, a tym, co w ukryciu, poza światłem i prostymi konturami dnia codziennego. („Re_sublimacje” Klaudii Laty // Bio-logiczność, Reflektor, 13 kwietnia 2017).

Bez tytułu 200x150cm olej na płótnie 2018 mały.jpg

Poza czasem 140x340cm olej na płótnie 2018 mały.jpg


Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019 na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.doc