OGŁOSZENIE


Rada Miasta Katowice w oparciu o przepisy ustawy z dnia 25 października 1991 r.

o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.2018, poz. 1983 z późn. zm.) na sesji w dniu 25 lipca 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie zamiaru i przyczyn połączenia Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

W związku z powyższym informuje się o zamiarze połączenia Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Przyczyną połączenia jest restrukturyzacja w celu:

- zwiększenia efektywności realizowanych przez miasto Katowice zadań z zakresu kultury,

- racjonalizacji kosztów związanych z realizacją zadań i funkcjonowania Instytucji Kultury,

- usprawnienia funkcjonowania połączonych Instytucji Kultury,

- podniesienia rangi i znaczenia miasta Katowice na arenie krajowej i międzynarodowej,

- wzmocnienie potencjału działań realizowanych w związku z posiadanym przez Katowice tytułem Miasto Muzyki w sieci Kreatywnych Miast UNESCO.Galeria Sztuki Współczesnej BWA


Monika Grzymala / Damien Deroubaix. O naturze świata — zapowiedź

Bez żadnego strategicznego powodu 28 kwietnia 1937 roku niemieckie siły powietrzne zbombardowały miasto Guernica w Kraju Basków. Kilka dnia później w swojej paryskiej pracowni Picasso rozpoczął pierwszą serię szkiców inspirowanych tym wydarzeniem. Szkiców, które dały podwaliny pod jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku.

W Galerii BWA, w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2019, zostaną zaprezentowane prace wybitnych współczesnych artystów — Moniki Grzymali (DE) oraz Damien Deroubaix (FR) — dla których inspiracją stała się właśnie Guernica Picassa. 

Monika Grzymala
Artystka sztuk wizualnych, tworząca instalacje, rzeźby, grafiki. Jej instalacje przestrzenne mają charakter pośredni między architektoniczną interwencją a wielkoformatowymi rysunkami. Inspiracją dla prac jest ruch i interakcja między ciałem człowieka a konkretną, otaczającą je przestrzenią. Jednak to nie przestrzeń wyznacza ostateczny kształt. Ostateczny wygląd dzieł kreuje niezwykła wyobraźnia i kreatywność Moniki Grzymali. Wszystkie prace wykonywane są na miejscu wystawy, bez korekt. Jak mówi sama artystka, najważniejsze są jej ręce, ciało i mózg. Wszystkie instalacje wykonane są z tych samych materiałów — taśm foliowych czy papierowych, bo jak przyznaje Grzymala: „Taśma daje możliwości rysowania w przestrzeni”. Pracuje sama. Montaż każdej z instalacji to jednocześnie proces tworzenia.

Damien Deroubaix
Działalność artystyczną Damiena Deroubaix charakteryzuje duża różnorodność form i technik: malarstwo olejne, akwarela, grafika, gobelin, drzeworyt, a także rzeźba i instalacja. Tej różnorodności formalnej odpowiadają eklektyczne źródła i odniesienia, często współistniejące w jego pracach w duchu przypominającym ikonoklastyczne montaże Dada. Motywy zapożyczone ze średniowiecznych danse macabre przeplatają się z przywołaniami tragicznych rozdziałów współczesnej historii, aktualne obrazy mieszają się z mitologią i folklorem, a historia sztuki zderza ze sceną muzyki heavymetalowej. Jego obrazy, otwarcie ekspresjonistyczne, często przywołują apokaliptyczne tematy i być może to właśnie czyni je tak ponadczasowymi.
Wśród tych heterogenicznych składników postać Pabla Picassa odgrywa rolę szczególną. Odkrycie  gobelinu Guerniki w wieku 19 lat, Deroubaix opisuje jako doświadczenia decydujące o jego powołaniu do zawodu artysty. Od tego momentu już zawsze podejmował „dialog” z hiszpańskim mistrzem, eksplorując wybrane motywy i tematy, znajdując inspiracje przede wszystkim w podejściu Picassa do alegorii i angażując niektóre jego dzieła we własnej twórczości. Z czasem narodził się projekt Picasso i ja, zaprezentowany po raz pierwszy z okazji 50-lecia Fundacji Maeght w Saint-Paul-de-Vence w latach 2014—2015, rozszerzony w MUDAM w Luxemburgu.

Ars.jpg


Instytucja promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


W dniach 13–27 października zapraszamy Państwa na XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. W tym roku to 32 koncerty z udziałem młodych artystów – solistów i zespołów kameralnych, którzy zdobywając konkursowe nagrody i wznosząc się na wyżyny swojej kreatywności, zadziwiają muzyczną dojrzałością i pasją do sztuki muzycznej. Ich kreacje zawsze stają się dla publiczności źródłem wielu przeżyć estetycznych, emocji i wzruszeń.
Wśród koncertów festiwalowych odnaleźć można kilka w całości dedykowanych konkursom muzycznym, z którymi „Silesia” współpracuje od lat, przekazując do dyspozycji jury nagrody w postaci zaproszeń na koncerty w Katowicach. Tym razem zaśpiewają m.in. laureaci XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, XXI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI we Vrablach, III Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA w Katowicach. W dniu 17 października – dla Chopina – zagrają laureaci V Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie, a w pianistycznej części festiwalu wystąpi także laureat Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Możemy się spodziewać, że wielkich muzycznych emocji dostarczą melomanom laureaci I nagród, specjalności klarnet i perkusja, prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium, którego 68. edycja odbyła się pomiędzy 2 a 20 września br. Polecamy również Państwa uwadze jedyny w swoim rodzaju koncert „Concerto di viole” z udziałem gości z Werony, wybitnych artystów Accademia Strumentale Italiana.
W Katowicach uczestnicy festiwalu wystąpią nie tylko w tak rozpoznawalnych miejscach jak Sala Koncertowa i Aula im. Bolesława Szabelskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Sala Kameralna NOSPR, Studio Koncertowe Radia Katowice, Biblioteka Śląska, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza czy Muzeum Archidiecezjalne. Prawdziwy kalejdoskop muzycznych specjalności i różnorodnych programów koncertowych czeka na melomanów w wielu miejscach odległych od centrum miasta. Warto więc wybrać się na koncerty do kościołów Podwyższenia Krzyża Św. i św. Herberta na Osiedlu Witosa i św. Anny do Nikiszowca, do miejskich domów kultury w Ligocie, na Koszutce, na Osiedlu Tysiąclecia, do Piotrowic, Załęża czy do Szopienic, aby poznać nowe kulturalne miejsce na mapie Katowic – Scenę za szybą. Jak zawsze śląscy artyści odbędą koncertowe podróże, w tym roku do Słupska, Sandomierza, Nowego Sącza, Zakopanego, Brzeska, Kędzierzyna-Koźla, a nawet słowackich Koszyc. Wystąpią również w kilku miastach Śląska: Chorzowie, Siemianowicach, Dąbrowie Górniczej i Jaworznie. Dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” w czasie festiwalu mają miejsce prawykonania nowych dzieł polskich twórców. Tym razem będą to kompozycje Miłosza Bembinowa i Wojciecha Ziemowita Zycha.
Dwutygodniowy maraton koncertowy, muzyczne wędrowanie po Katowicach, a może także podróże do miast, w których odbędą się koncerty festiwalowe, to propozycja „Silesii” na drugą połowę października skierowana do wszystkich, którzy kochają muzykę i niepowtarzalne spotkania z młodymi artystami. Zapraszamy!


slajd XXIX FM.jpg


Instytucja promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


Skąd inspiracje czerpią współcześni kompozytorzy? Czy pisane przezeń dzieła mogą stać się inspiracją dla młodych wykonawców, i wreszcie – czy muzyka nowa może okazać się inspiracją dla współczesnego słuchacza, zwłaszcza, gdy meloman nie ma z nią kontaktu na co dzień? Wszystkich, którzy pragną poznać odpowiedzi na te pytania, IPiUM Silesia serdecznie zaprasza do Studia Koncertowego Polskiego Radia, gdzie 15-go października odbędzie się koncert…  „Inspiracje”. W ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, powstał utwór „Mystic circles” na saksofon i kwartet smyczkowy Miłosza Bembinowa, który publiczność będzie miała okazję usłyszeć po raz pierwszy. Miłosz Bembinow to kompozytor i dyrygent, wykładowca UMFC w Warszawie. Tworzy muzykę kameralną, orkiestrową, oratoryjną, filmową i rozrywkową. Jego dzieła prezentowano w niemal całej Europie, Azji i obu Amerykach, a w ciągu ostatniej dekady muzyka Miłosza Bembinowa doczekała się blisko 300 wykonań. Najnowszy utwór kompozytora, jak również jego „Inspiracje”, „Consecuencias” Guillermo Lago oraz V Kwartet smyczkowy Philipa Glassa wykonają znani już publiczności „Silesii” Airis String Quartet i Bartłomiej Duś. Założony w 2008 w Krakowie Airis String Quartet brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. prowadzonych przez Kwartet Dafô. Formacja została uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in. podczas konkursów w Krakowie, Lusławicach, Katowicach, Holandii i na Malcie. Z kolei Bartłomiej Duś  to jeden z najbardziej cenionych europejskich saksofonistów, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium Paryskiego – polscy kompozytorzy niezwykle chętnie dedykują mu swoje dzieła saksofonowe, widząc w nim znakomitego interpretatora muzyki naszych czasów.


2019-10 aktualność 4-7 na kafelek.jpg

Miejski Dom Kultury „Koszutka”, ul. Grażyńskiego 47, Katowice


Koncert grupy B6

23 października godz. 18.30
Koncert zespołu tworzącego muzykę z wykorzystaniem elementów rocka, popu oraz brzmień ambientowych i elektronicznych.
Bilet wstępu 10zł.
rezerwacje na: b6.bandofficial@gmail.com , domkultury@mdkkoszutka.pl
telefonicznie: 32/2589-200 oraz 32/2589-977
Zakup i odbiór biletów w dniu koncertu
Zespół B6 powstał w 2017 roku w Lublinie. Zadebiutowali podczas Ogólnopolskiego Przeglądu 'Krótkie Spięcie' w Siedlcach zdobywając pierwsze miejsce. Na swoim koncie mają wiele nagród na ogólnopolskich przeglądach zespołów rockowych. Od pół roku, z utworem „Okulary” plasują się w czołówce listy przebojów Radia Lublin. Grupa tworzy muzykę z wykorzystaniem elementów rocka, popu oraz brzmień ambientowych i elektronicznych. Muzyka to ich sposób na wyrażanie siebie.
Przewodniczący jury jednego z konkursów - Mietek Jurecki, mówił o nich: 'Powinni grać na największych festiwalach i pokazywać skromność prawdziwych artystów oraz prawdziwe umiejętności'; 'magia'; 'gdzie oni się uchowali?'.
Zespół wydał właśnie debiutancki album krótkogrający „Obecność”.  
Skład zespołu:
Martyna Sabak - wokal
Kuba Stasikowski - gitara
Arek Borzęcki - bas
Piotrek Karczewski – perkusja
Link do wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/2200328156761393/
Fanpage zespołu B6:
https://www.facebook.com/band.b6/

Koncert B6 MDK Koszutka.jpgPrezydent Miasta Katowice Marcin Krupa odsłonił w piątek 13.09.2019 r. w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim w Katowicach rzeźbę upamiętniającą wybitnego śląskiego aktora Bernarda Krawczyka.


Barnard Krawczyk urodził się w 1931 roku. Debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim – w 1952 roku. W latach 1972–1982 występował w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w 1982 ponownie został aktorem Teatru Śląskiego w Katowicach. Był  również aktorem filmowym i telewizyjnym. Zagrał m.in. w „Soli ziemi czarnej” oraz „Perle w koronie”. Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90 XX w. serialu TVP Katowice „Sobota w Bytkowie”. Gościnnie występował również z zespołem „Antyki”. Barnard Krawczyk pracował do końca swojego życia. Zmarł 11 sierpnia 2018 roku. Miał 87 lat.


6.jpg

5.jpg3.jpg


W dniu 12 września 2019 r., w związku ze 154. rocznicą nadania Katowicom praw miejskich, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury, która  miała miejsce w Willi Goldsteinów przy placu Wolności w Katowicach.


Alexander Liebreich, Mona Tusz, Marta Fox, Adam Godziek i Adam Pomian zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury.


Wśród wielu atutów naszego miasta szczególnym wyróżnikiem stała się w ostatnich kilku latach kultura. Ukończenie Strefy Kultury w latach 2014-2015 oraz przyznanie tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO w 2015 roku stało się kamieniem milowym rozwoju naszego miasta. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się muzyka – NOSPR przyciągający setki tysięcy gości rocznie, prężnie działająca Akademia Muzyczna, nasze markowe Festiwale – jak OFF Festival, Tauron  Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Wielu wybitnych muzyków związało swoje życie z Katowicami – powiem tylko, że wczoraj prof. Andrzej Jasiński został nagrodzony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Katowice.  Ale kultura w Katowicach to nie tylko muzyka. Prężnie rozwija się w Katowicach teatr zarówno ten instytucjonalny, jak i niezależny. Katowice są nazywane polska stolicą murali – każdego roku na katowickich murach rozkwitają piękne obrazy. Katowice to też silny ośrodek literatury i poezji – mówił podczas wręczania Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Sprawdziła się nasza strategia polegająca na inwestowaniu w kulturę i jesteśmy z tego dumni. Ale KULTURY – przez duże K – by nie było – gdyby nie osoby które ją tworzą. Spotykamy się dzisiaj, by w szczególny sposób podziękować osobom, dzięki którym kultura w mieście żyje, rozkwita i można ją spotkać w każdym zakątku Katowic. Są dzisiaj z nami zarówno wybitni artyści różnych dziedzin – muzyki, poezji sztuki ulicznej, ale też menedżerowie kultury, którzy choć sami nie tworzą – to jednak kreują przestrzeń i platformę dla profesjonalnych i amatorskich twórców – kontynuował prezydent.
Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Wyróżnienia te przyznawane są od 1984 r. – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. Co roku wybór laureatów potwierdza nie tylko trafność decyzji, ale pokazuje, że jako miasto mamy to ogromne szczęście, że – jak powiedział prezydent Marcin Krupa – ciągle mamy wielu kandydatów do tej nagrody i naszym jedynym kłopotem jest to, kogo z tej tak długiej listy wybrać.

Biogramy laureatów:

Alexander Liebreich - Laureat International Classical Music Awards, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy (2018). Do czerwca 2019 r. pełni funkcje pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia  w Katowicach.

W zakresie sztuki dyrygenckiej kształcił się w Hochschule für Musik und Theater  w Monachium i Mozarteum w Salzburgu. Koncertował z wieloma wiodącymi orkiestrami i solistami o międzynarodowej renomie. W latach 2006–2016 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Münchener Kammerorchester, z którą dokonał licznych nagrań płytowych.  W październiku 2016 r. Bawarskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Sztuki przyznało mu nagrodę specjalną w dziedzinie kultury.

Jest dyrektorem artystycznym Richard Strauss Festival w Garmisch‑Partenkirchen  i przewodniczącym Towarzystwa Richarda Straussa jako następca Wolfganga Sawallischa  i Brigitte Fassbaender.  W październiku 2018 r. otrzymał nagrodę Opus Klassik.

Marta Fox - Poetka, powieściopisarka, eseistka, dziennikarka i felietonistka. Jedna  z najważniejszych osobistości życia kulturalnego współczesnych Katowic. Redaktorka pism  i wydawnictw.  W swoim dorobku ma ponad 40 książek, do których zaliczają się zarówno powieści, opowiadania, eseje, jak i wiersze (te ostatnie, przetłumaczono na wiele języków).

Członkini rozlicznych stowarzyszeń i towarzystw literackich – między innymi Towarzystwa Kultury Teatralnej, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego czy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka znanego katowiczanom cyklu spotkań z pisarzami w Miejskiej Bibliotece Publicznej pod hasłem „Mistrz Słowa".

Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury. Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" (2006). Dwukrotna zdobywczyni Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej (Statuetka Miedzianego Amora, 1989, 1994). Laureatka licznych nagród, między innymi Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia  w literaturze (2014), Nagrody Narcyza (2013), Nagrody Hanysa (2013), Nagrody na XX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim (za książkę „Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu").

Wyróżniona w plebiscycie Dziennika Śląskiego jako jedna z „50 najbardziej wpływowych kobiet" (2016). Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku" 1995 i 2000. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mieszka  i pracuje w Katowicach.

Mona Tusz - Jedna z najbardziej znanych artystek street-artu w Polsce. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2007 roku tworzy murale, instalacje i obiekty artystyczne  w przestrzeni miejskiej, a także fotoreportaże społeczne, grafiki, rzeźby, kostiumy  i scenografie. Jest współorganizatorką i uczestniczką licznych akcji i projektów kulturalnych. Brała udział w Katowice Street Art Festiwalu, Industriadzie oraz wielu innych festiwalach street-artowych. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych  w kraju i zagranicą. Artystka działa również na polu edukacji artystycznej – prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci, młodzi eży oraz grup wykluczonych społecznie. Prace Mony Tusz można zobaczyć w niemal wszystkich miastach na rodzimym Śląsku, a także w Łodzi, Warszawie czy  Berlinie.

Adam Pomian i Adam Godziek - Związani ze Śląskiem zasłużeni twórcy kultury, event managerowie, biznesmeni, właściciele założonej w 2008 roku agencji artystycznej „More Music Agency", łączącej doświadczenia i kompetencje kultowych śląskich klubów jazzowych, w tym katowickiego Jazz Clubu Hipnoza (Adam Pomian) i Agencji Artystycznej Fantomas (Adam Godziek), odpowiadającej swego czasu za m.in. cieszyński festiwal „Nowe Horyzonty". Dwukrotnie (2014, 2015) nominowani do na nagrody „Design Alive Awards" doceniającej wybitne osobowości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie.

Pomysłodawcy i organizatorzy jednego z najbardziej uznanych i docenianych w Europie festiwali muzyki elektronicznej – festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który od 2014 roku odbywa się w Katowickiej Strefie Kultury.  Ta jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce już trzykrotnie wygrała plebiscyt na najlepszy mały festiwal w Europie (nagroda „European Festival Awards").

Tauron Nowa Muzyka od 2006 roku pokazuje polskiej publiczności to, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów, przyciągając  do Katowic sporą grupę fanów niebanalnej muzyki z Polski i nie tylko.


Plan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019 na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.doc