OGŁOSZENIE


Rada Miasta Katowice w oparciu o przepisy ustawy z dnia 25 października 1991 r.

o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.2018, poz. 1983 z późn. zm.) na sesji w dniu 25 lipca 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie zamiaru i przyczyn połączenia Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

W związku z powyższym informuje się o zamiarze połączenia Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

Przyczyną połączenia jest restrukturyzacja w celu:

- zwiększenia efektywności realizowanych przez miasto Katowice zadań z zakresu kultury,

- racjonalizacji kosztów związanych z realizacją zadań i funkcjonowania Instytucji Kultury,

- usprawnienia funkcjonowania połączonych Instytucji Kultury,

- podniesienia rangi i znaczenia miasta Katowice na arenie krajowej i międzynarodowej,

- wzmocnienie potencjału działań realizowanych w związku z posiadanym przez Katowice tytułem Miasto Muzyki w sieci Kreatywnych Miast UNESCO.


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach


Narodowe Czytanie, edycja 8. Nowele polskie


Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach serdecznie zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Czytania w Ogrodzie Słów przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia). W tym roku czytać będziemy nowele pióra znakomitych pisarzy polskich – Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego.
Czytać będziemy wraz z zaproszonymi Gośćmi oraz z Czytelnikami, których zachęcamy do przynoszenia ulubionych fragmentów polskiej literatury i wspólnego ich czytania.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią wielokrotnie nagradzani w Polsce i za granicą muzycy – skrzypaczka Sulamita Ślubowska oraz pianista Mateusz Lasatowicz. Artyści zaprezentują najpiękniejsze melodie pochodzące z filmowych adaptacji polskich utworów literackich.
Gośćmi specjalnymi Narodowego Czytania będą Magdalena Piekorz – utytułowana reżyser filmowa i teatralna, scenarzystka, dyrektor artystyczna Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Ewa Kopsik – pisarka, autorka książek „Uciec przed cieniem” i „Układ z Panem Bogiem”, tłumaczka języka niemieckiego. Spotkanie z paniami poświęcone będzie ich wspólnie napisanej książce „Nieobecność”, opisującej historię utalentowanej baletnicy, której światową karierę przekreśla groźna choroba – borelioza. Powieść powstała na podstawie wspomnień Magdaleny Piekorz z okresu walki o powrót do zdrowia.
Przez cały czas trwania Narodowego Czytania prowadzić będziemy kiermasz książek antykwarycznych. Do nabycia będzie m.in. literatura piękna polska i światowa, albumy, powieści dla młodzieży, książki dla dzieci, tomiki poezji. Dzieci zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach literacko-artystycznych, młodzież oraz rodziców z maluchami zapraszamy do Czytelni pod Sówką – Bibliotecznej Poradni Książkowej. Doradzimy, co warto czytać dzieciom i jakie tytuły proponować młodzieży, by polubiła czytanie. Udział w Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Słów weźmie Wydawnictwo Sonia Draga, na którego stoisku zakupić będzie można książki.
Gościć będziemy także przedstawicieli Fundacji Transgresja, której misją jest działanie na rzecz przezwyciężania wykluczenia społecznego osób z funkcjonalną niepełnosprawnością sensoryczną oraz pomoc w przezwyciężaniu ich granic osobistych. Fundacja zaprezentuje w jaki sposób osoby niewidome i głuchoniewidome funkcjonują na co dzień; pomoże poznać metody komunikacji.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania; udział w imprezie jest bezpłatny. W razie niepogody wszystkie wydarzenia odbędą się w budynku.  
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa poświęcona twórczości polskich nowelistów, których utwory będziemy czytać.  

Program Narodowego Czytania
7 września 2019 r. (sobota)
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Ogród Słów
11:00-11:15 Koncert muzyki instrumentalnej w wykonaniu skrzypaczki Sulamity Ślubowskiej i pianisty Mateusza Lasatowicza
11:15-11:30 Uroczyste rozpoczęcie Narodowego Czytania, powitanie Gości
11:30-11:45 Pierwsza sesja czytania
11:45-12:00 Koncert muzyki instrumentalnej
12:00-12:15 Druga sesja czytania
12:15-12:30 Koncert muzyki instrumentalnej
12:30-13:00 Spotkanie z Magdaleną Piekorz i Ewą Kopsik – autorkami powieści Nieobecność
13:00-13:25 Trzecia sesja czytania
13:25-13:40 Koncert muzyki instrumentalnej
13:40-14:00 Uroczyste zakończenie, wspólne odczytanie rozdanego wcześniej fragmentu tekstu, pamiątkowe zdjęcie.

Program NC.jpg

Akcja "Lato w mieście 2019" w miejskich instytucjach kultury


zapraszamy do załacznika:

Akcja lato 2019 tabela zbiorcza.docx


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"


Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”


Zapraszamy na gorący muzyką koniec lata i spotkania z młodymi artystami!
Po dwóch latach przerwy powraca do kalendarza koncertowego Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”. Siedem koncertów pomiędzy 20 a 31 sierpnia, które odbędą się w Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej i Bazylice oo. Franciszkanów, to występy młodych wirtuozów, zespołów kameralnych i orkiestra na finał – tak w skrócie można opisać tegoroczny festiwal, który został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Katowice.
Inauguracja tegorocznego „Sierpnia Talentów” przyniesie emanację wirtuozerii i pokaz umiejętności tych, którzy błyszczą swoim talentem – Michał Orlik to 18-letni wirtuoz skrzypiec, który z godną podziwu odwagą sięga do najtrudniejszego repertuaru, saksofonista Łukasz Dyczko to zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków 2016, a flecistka Marta Chlebicka jest zdobywczynią tytułu „Młody Muzyk Roku 2018”.
Pokaz kameralistyki stanie się udziałem ambitnego i już utytułowanego duetu, który tworzą Bartłomiej Fraś i Gabriela Stanisz, wychowankowie katowickiej Akademii Muzycznej.
Wyjątkową formę będzie miał koncert „Portret młodego artysty” z udziałem Szymona Mechlińskiego, który należy do najciekawszych osobowości wśród młodych polskich wokalistów. W kwietniu został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura i otrzymał na nim nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Katowice. Wystąpi w duecie z Aleksandrem Chodackim, laureatem nagrody dla najlepszego pianisty podczas X Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie.
W dwóch festiwalowych koncertach razem z młodymi artystami wystąpią ich pedagodzy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i zarazem wybitni artyści – pianistka Beata Bilińska i klarnecista Roman Widaszek, którzy zarekomendują publiczności swoich najlepszych wychowanków.
Znakiem czasu stanie się koncert „Etno Ślōnsk” z udziałem zespołu Etnos Ensemble, który imponuje aktywnością koncertową, ilością pomysłów i kreatywnością. Tym razem w koncercie dedykowanym 100. rocznicy Powstań Śląskich zagra nie tylko aranżacje swoich ulubionych repertuarowych motywów, ale improwizował będzie na tematy pieśni powstańczych i śląskich melodii ludowych.
W koncercie finałowym, w panewnickiej Bazylice oo. Franciszkanów, pod dyrekcją Wojciecha Wantuloka zagra 36-osobowa Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która rozwija swoją działalność pod kierownictwem artystycznym prof. Stanisława Dziewiora.

Ewa Kafel
Dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”


2019-07-31 st2019A.jpg

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach


Letnia Szkoła Czytania Poezji

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach prowadzi w lipcu i sierpniu Letnią Szkołę Czytania Poezji. W ramach programu odbędą się cztery spotkania poetyckie, podczas których czytać będziemy wspólnie dzieła bardziej i mniej znane, wysłuchamy uznanego twórcy, spotkamy się z poetami, przypomnimy sobie czym jest poezja śpiewana. Dzięki Letniej Szkole Czytania Poezji poznamy sylwetki tych, którzy poprzez swoją twórczość przyczynili się do budowania w Polakach kulturowej i historycznej tożsamości.
Letnia Szkoła Czytania Poezji odbywa się dzięki otrzymaniu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury, udzielonego w ramach programu Kultura - Interwencje 2019.
Planowane wydarzenia:
Znak niepokoju – koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Grzegorza Paczkowskiego
11 lipca, godz. 15.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Katowice-Załęże

Serce Chopina – spotkanie z Jackiem Dehnelem, wielokrotnie nagradzanym poetą, prozaikiem i tłumaczem.
18 lipca, godz. 16.30, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, Katowice-Os. Tysiąclecia

Druga ręka – spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, poetą i prozaikiem, autorem wywiadów-rzek.
22 sierpnia, godz. 15.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Katowice-Załęże

Udział bezpłatny.

letnia szkoła 3.jpg


XII Art Naif Festiwal

XII Art Naif Festiwal rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 23 sierpnia 2019 roku.
Krajem przewodnim tegorocznej edycji, a jednocześnie gościem specjalnym Katowic będzie Kolumbia.
Wernisaż XII Art Naif Festiwal odbędzie się 7.06.19 godz. 18.15
Art Naif Festiwal to nie tylko okazja do obejrzenia wspaniałej wystawy sztuki naiwnej, ale również możliwość spotkania artystów z całego świata!
Więcej informacji: http://artnaiffestiwal.pl , https://www.facebook.com/art.naiffestiwal

12artnaif.jpgPlan obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2019 na terenie miasta Katowice


Plan rocznic obchodzonych w KATOWICACH w 2019.doc