Zapisy na nieodpłatną pomoc prawną/nieodpłatne poradnictwo obywatelskie/nieodpłatną mediację przyjmowane są:
- telefonicznie (infolinia obsługiwana tylko w języku polskim) pod nr tel. (32) 259 3736 w następujących dniach i godzinach (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy):
poniedziałek, wtorek, środa w godz. 7.30 - 15.30,
czwartek w godz. 7.30 - 17.00,
piątek w godz. 7.30 – 14.00;
- online przez stronę internetową: https://zapisy-np.ms.gov.pl.
_____________________________________________________________________________________
INFORMACJE OGÓLNE
Informujemy, że w mieście Katowice można korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji na podstawie ustawy w dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945).
Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
- nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatnej poradnictwo obywatelskie (w tym nieodpłatna mediacja) przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku,
- nieodpłatna
pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje
również osobie
chcącej dokonać zgłoszenia naruszenia prawa w rozumieniu ustawy z
dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów
(Dz. U. poz. 928). W przypadku sygnalistów nie ma zastosowania wymóg
składania pisemnego oświadczenia potwierdzającego, że dana osoba
nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
W okresie funkcjonowania punktów w formie bezpośredniego udzielania porad w punktach, osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie to składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Oświadczenie - do pobrania:
Oświadczenie osoby uprawnionej UM Katowice.pdf
Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku składa oświadczenie, formularz i wniosek dotyczący pomocy de minimis.
Dokumenty te należy przesłać do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice (dopiero po ich sprawdzeniu i weryfikacji możliwe będzie zapisanie osoby na poradę prawną).
Informacja dot. udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku (pomoc de minimis):
Pomoc udzielana osobie osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku jest pomocą de minimis, wobec czego osoba ta przed skorzystaniem z ww. pomocy jest zobowiązana do:
- złożenia wniosku o udzielenie pomocy,
- złożenia oświadczenia dotyczącego pomocy de minimis,
- złożenia formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
Dopiero po dostarczeniu poprawnie wypełnionych ww. dokumentów pracownik urzędu skontaktuje się z osobą uprawnioną w celu ustalenia terminu i godziny porady.
Po udzielonej poradzie prawnej wydane zostanie beneficjantowi zaświadczenie stwierdzające, że udzielona pomoc publiczna jest pomocą de mininis.
Informujemy, że:
- pomoc publiczna jest monitorowana i obejmuje gromadzenie,
przetwarzanie i przekazywanie informacji o udzielanej pomocy
publicznej, w szczególności o jej rodzajach, formach i wielkości
oraz przestrzeganie krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de
minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
- dane beneficjentów
korzystających z pomocy są publikowane w sprawozdaniach
udostępnione na stronie internetowej Prezesa Urzędu Ochrony
Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym, aby uzyskać pomoc
beneficjent zobligowany jest podać dane niezbędne do sporządzenia
sprawozdania (tj.: NIP, nazwę, podstawę prawną udzielenia pomocy,
dzień udzielenia pomocy, wielkość przedsiębiorcy, informacje o
siedzibie firmy, miejscu zamieszkania i rodzaju prowadzonej
działalności, wartość pomocy, formę oraz przeznaczenia
pomocy).
Na podstawie zgromadzonych danych zostanie wydane
zaświadczenie o skorzystaniu z pomocy de minimis.
- pomoc
publiczna przyznana niezgodnie z zasadami rynku wewnętrznego oraz
pomoc wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi w
postaci kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy de
minimis wraz z odsetkami.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty:
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością. Prowadząc rejestrację zgłoszeń, dąży się do równomiernej rejestracji zgłoszeń osób uprawnionych odpowiednio do dyżurów w punkatch nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa (w tym nieodpłatna mediacja) dla osób ze znaczną niepełnosprawnością oraz osób doświadczających trudności w komunikowaniu się:
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie również przez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiajace porozumiewanie się z osobami doświadczajacymi trudności w komunikowaniu się, lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego, lub w innym miejscu dostosowanym do potrzeb tych osób.
Aby skrzystać ze szczególnej formy porady (poza punktem lub na odległość) i otrzymać informację o dostępnych terminach, należy złożyć "Zamówienie porady na odległość" wraz z podpisanym oświadczeniem (wzór ponizej). Następnie zdjęcie lub skan dokumentu należy wysłać na adres e-mail: ps@katowice.eu albo dostarczyć do urzędu inną dostępną drogą. Po przekazaniu zamówienia do urzędu prosze oczekiwać na wyznaczenie terminu porady.
ZAMÓWIENIE PORADY NA ODLEGŁOŚĆ - wzór wniosku.odt
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się
Informujemy, że osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się chcące skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mają możliwość samodzielnego zapisu na poradę prawną
w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 1 - zapis na poradę odbywa się za pomocą programu "TOK-TU-TOK" korzystającego ze wsparcia tłumacza języka migowego.
W czasie udzielanej porady prawnej osoba jej udzielająca korzysta z ww. programu (tj. wsparcia tłumacza języka migowego).
Porada udzielana z udziałem tłumacza języka migowego możliwa jest wyłącznie w trakcie dyżurów dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej:
- punkt przy ul. Markiefki 44a - w godz. 9.00 do 13.00,
- punkt przy ul. Hallera 28 - w godz. 11.00 do 15.00.
Prosimy o zapisywanie się na poradę prawną z usługą tłumacza języka migowego z co najmniej 3 dniowym wyprzedzeniem.
Możliwość wyrażenia opinii na temat przeprowadzonej porady prawnej:
Po udzielonej poradzie prawnej osoba uprawniona może anonimowo wyrazić swoją opinię na temat udzielonej jej porady wypełniając tzw. "Kartę Pomocy B".
Karta pomocy część B.pdf
Ww. opinię można:
- wrzucić do zamkniętej, nieprzezroczystej urny znajdującej się w punkcie poradnictwa,
- przekazać ją drogą elektroniczną bezpośrednio do urzędu (e-mail: ps@katowice.eu),
- osoby ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, mogą przekazać opinię o udzielonej pomocy także listownie lub ustnie pod numerem telefonu: (32) 259 3736 (pon.-śr. w godz. 7.30 do 15.30, czw. w godz. 7.30 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.00).
Zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego/nieodpłatnej mediacji:
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1. poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym
2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
3. sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pisma w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
4. nieodpłatną mediację,
5. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
- działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji,
- nieodpłatne poradnictwo obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego,
- nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
1. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających,
2. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji,
3. przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej,
4. przeprowadzenie mediacji,
5. udzielnie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
1. sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego,
2. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
_________________________________________________________________________________________
WYKAZ PUNKTÓW ZLOKALIZOWANYCH W MIEŚCIE KATOWICE
Wykaz punktów na rok 2024 miasto Katowice.pdf
________________________________________________________________________
FILM PROMUJĄCY DOSTĘP DO ŚWIADCZEŃ Z ZAKRESU NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ, NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO ORAZ NIEODPŁATNEJ MEDIACJI
https://www.youtube.com/watch?v=GmMVA8SP1wo
_______________________________________________________________________
EDUKACJA PRAWNA - PORADNIKI:
Mediacje_Niezbędnik prawny_2024.pdf
Cz1_Dorosłość_niezbędnik prawny.pdf
Cz2_Dorosłość_niezbędnik prawny.pdf
Zmiany w prawie karnym_Katowice_niezbędnik prawny.pdf
OdpowiedzialnoscPrzed18_Katowice.pdf
Cyberprzemoc_Katowice_Internet.pdf
Katowice_PlusyPo60.pdf
PrawaPasazera_Katowice_Internet.pdf
_________________________________________________________
OGÓLNOKRAJOWA LISTA DYŻURÓW SPECJALISTYCZNYCH
https://np.ms.gov.pl/aktualnosci/Komunikat,54
________________________________________________________________________
PRZEPISY PRAWNE:
Ustawa NPP.NPO.pdf
Rozporządzenie NPP.NPO 28.12.21.pdf
Zarządzenie Prezydenta Miasta Katowice w sprawie wykazu planowanych dyżurów punktów
nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa
obywatelskiego i edukacji prawnej działających na terenie miasta
Katowic:
https://bip.katowice.eu/Lists/Zarzadzenia/Attachments/14516/3793-2024a.pdf
________________________________________________________________________
LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA:
LISTA NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA NA TERENIE MIASTA KATOWICE:
9. Lista np - aktualizacja wrzesień 2024.pdf
___________________________________________________________________________________
LINK DO STRONY DARMOWA POMOC PRAWNA PROWADZONEJ PRZEZ MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI:
https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc