Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności - Miasto

Aktualności - Miasto

09 maja 2023
Konkurs „Katowice w obiektywie 2023”
Myślą przewodnią w czternastej odsłonie tego popularnego konkursu fotograficznego będzie „Miasto Nauki”, co związane jest z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Konkurs „Katowice w obiektywie 2023"

Wystartowała kolejna edycja konkursu „Katowice w obiektywie". Myślą przewodnią w czternastej odsłonie tego popularnego konkursu fotograficznego będzie „Miasto Nauki", co związane jest z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

- W tym roku na zdjęciach w konkursie „Katowice w obiektywie" chcemy zobaczyć naukę. Zachęcam, by szukać inspiracji w Katowicach, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Sam konkurs jest świetną szansą dla amatorów, ale i okazją dla zawodowców, gdyż autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne, a ich prace konkursowe będą częścią kalendarza ściennego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Na zgłoszenia jest czas do października, ale być może trwająca matura, czy też zbliżająca się sesja studencka lub zakończenie roku szkolnego okażą się inspirujące. Jestem przekonany, że w tym roku czeka nas jeszcze sporo okazji do odnalezienia ciekawego kadru, wartego upamiętnienia, a kto wie – może i konkursowej nagrody – zachęca prezydent. 

Od pierwszej edycji, w konkurs „Katowice w obiektywie" angażuje się Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików, wybierze trzydzieści, z których zostanie przygotowana wystawa w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Będzie ją można oglądać przez cały grudzień.

Trzy prace, które zyskają największe uznanie komisji, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi oraz zaproszeniem do udziału w warsztatach fotograficznych organizowanych przez ZPAF (trzecia nagroda). - Dotychczas w konkursie „Katowice w obiektywie" zachęcaliśmy do przedstawiania przestrzeni miasta w kontekście jego przemiany, kultury i muzyki, działań proekologicznych i rewitalizacyjnych. Proponowaliśmy też spojrzenie na tradycję i naszą ikonę architektoniczną, jaką niewątpliwie jest Spodek – przypomina Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego UM.

Dzięki zaangażowaniu ZPAF konkurs zyskuje ogromne wsparcie merytoryczne przy ocenie nadesłanych zdjęć oraz fantastyczną przestrzeń wystawienniczą.

 - Jak co roku serdecznie zachęcam do udziału w konkursie. Warto pamiętać, że aspekt nauki to też każdy zwyczajny dzień, kiedy poświęcamy się poznawaniu otaczającego nas świata. W końcu też można wybrać się na spacer i uwiecznić piękne i nowoczesne akademickie budynki – podpowiada Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. - Zachęcałbym też, by zwrócić uwagę na kompozycję zdjęcia, bo oprócz walorów promocyjnych, odnoszących się do Katowic, będziemy oceniali też wartość artystyczną fotografii – dodaje.

Szczegóły na temat konkursu „Katowice w obiektywie" są przedstawione w regulaminie, który wraz
z oświadczeniem jest dostępny na miejskiej stronie katowice.eu oraz na stronie ZPAF-u zpaf.katowice.pl. Do konkursu jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy fotografie.

Zgłoszenia można przesyłać do 13 października 2023 r. pocztą elektroniczną na adres: fun@katowice.eu lub pocztą tradycyjną: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice. Fotografie, zapisane na płycie CD lub na innym nośniku elektronicznym, można też dostarczyć osobiście do Wydziału Promocji (ul. Rynek 13, pierwsze piętro, pokój 116).

W grudniu 2021 roku ogłoszono przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez Stowarzyszenie EuroScience oraz odbyło się podpisanie umowy Konsorcjum Akademickiego EMN 2024. Jest to jedyne takie konsorcjum w Polsce, które wspólnie działa na tak szeroką skalę. Uczelnie wchodzące w jego skład kształcą praktycznie na każdym możliwym kierunku: od nauk ścisłych, medycznych, przez humanistyczne, po sztukę i sport. Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tym tytułem. W 2024 r. Katowice będą organizatorem konferencji naukowej EuroScience Open Forum 2024. To bardzo prestiżowe wydarzenie o charakterze naukowym i technologicznym, które przyciąga największe autorytety ze świata nauki.


_Regulamin_Katowice_w_obiektywie_2023.pdf 

Oświadczenie_Katowice_w_obiektywie__2023.doc


 

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice