Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności - Miasto

Aktualności - Miasto

01 października 2020
Wykonawca nowej, hermetycznej hali MPGK Katowice wybrany
Wartość zamówienia to ponad 17 milionów złotych. Instalacja ma powstać w ciągu 12 miesięcy

Nowy obiekt dla katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ulicy Milowickiej wybuduje spółka AK Nova. Wartość zamówienia to ponad 17 milionów złotych. Instalacja ma powstać w ciągu 12 miesięcy. Właśnie podpisano umowę dotyczącą jej budowy.

Do przetargu ogłoszonego przez MPGK pod koniec kwietnia 2020 r. zgłosiło się pięć firm. Ostatecznie najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka AK Nova z Poznania, uzyskując 100 punktów. O wyborze wykonawcy w 80 proc. decydowała cena, a w 20 proc. długość okresu gwarancji na instalacje
i urządzenia. Wykonawca ma teraz 12 miesięcy na budowę obiektu.

Czynności administracyjne związane m.in. z decyzjami środowiskowymi, poprzedzającymi budowę przebiegły sprawnie, ale po drodze pojawiły się dwa czynniki, które ostatecznie opóźniły start inwestycji. Po pierwsze: ogłoszenie przetargu przedłużyło się o kilka miesięcy, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem. W tym względzie zadziałaliśmy tak szybko, jak tylko było to możliwe. Po drugie podpisanie umowy z wybranym wykonawcą także przedłużyło się w czasie ze względu na odwołanie ze strony innego uczestnika postepowania. Teraz, gdy umowa z wykonawcą została podpisana, przed nami najważniejsza część - realizacja inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby przebiegła płynnie wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Hala hermetyzacji będzie jedną z najnowocześniejszych inwestycji w Polsce w branży gospodarki komunalnej. Budynek zostanie wyposażony w profesjonalny system wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Odpad (stabilizat) będzie dojrzewał w dziesięciu żelbetowych, szczelnie zamykanych pomieszczeniach. Każde z nich posiadać będzie oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający ten proces stabilizacji. Kolejny etap – przesiewania odpadu, również odbywać się będzie w szczelnej hali. W projekcie uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesu.

Inwestycja zakończy kolejny etap modernizacji i częściowej hermetyzacji zakładu, na którą w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł. Jej realizacja jest konsekwencją decyzji o prowadzenia działalności przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom. Będzie ona także wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców, zwracających uwagę na pojawiające się w tej okolicy uciążliwości zapachowe. Wcześniej MPGK przeprowadziło m.in. częściową hermetyzację procesu przetwarzania odpadów, poddawało się kontrolom Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz wdrożyło szereg antyodorowych rozwiązań technologicznych bazujących m.in. na wytycznych Komisji Europejskiej. Podjęto także działania w porozumieniu z okolicznymi miastami, w zakresie ustalenia i przeglądu wszystkich potencjalnych źródeł uciążliwości na sąsiadujących terenach.

Nowa hala MPGK Katowice w liczbach:

17 083 470 zł – wartość zamówienia

– do 12 miesięcy – czas trwania budowy

– ok. 5000 m2 – powierzchnia zabudowy

– 10 – liczba żelbetowych, zamkniętych pomieszczeń w których zamknięte będą odpady

 


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice