Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności - Miasto

Aktualności - Miasto

14 stycznia 2020
4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Bardziej międzynarodowo, bardziej POP, bardziej (radio)aktywnie – ŚFN taki sam, a jednak trochę inny.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Bardziej międzynarodowo, bardziej POP, bardziej (radio)aktywnie – ŚFN taki sam, a jednak trochę inny.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń odbywających się zimą w stolicy województwa śląskiego. Czwartą edycję ŚFN zaplanowano na 25–27 stycznia 2020 r., czyli o dwa tygodnie później niż przed rokiem. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jego liderem od początku jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Trzecia odsłona ŚFN przyciągnęła do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach – areny zasadniczej część festiwalu – aż 35 tysięcy osób, kilka kolejnych tysięcy śledziło przebieg wydarzenia za pośrednictwem transmisji internetowej. Dane te potwierdzają tylko, że zapotrzebowanie na taką formę prezentowania i przybliżania nauki jest w naszym regionie ogromne. 

Już teraz Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest największym w Polsce wydarzeniem o charakterze popularyzującym naukę w kategorii tych odbywających się w jednym miejscu i pod dachem. W ramach czwartej edycji organizatorzy festiwalu postanowili ponownie skorzystać ze sprawdzonego modelu. 4. ŚFN KATOWICE rozpocznie zatem po raz kolejny sobotnia uroczysta gala otwarcia w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, a w niedzielę i w poniedziałek na rzecz festiwalu zostanie zagospodarowana praktycznie cała ogromna powierzchnia gmachu MCK.

W programie inauguracji znajdzie się spektakl Radiance: The Passion of Marie Curie. Sztukę o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie napisał amerykański aktor Alan Alda. W Polsce znamy go przede wszystkim z roli Sokolego Oka Pierce’a w bardzo popularnym w latach 90. serialu komediowym M*A*S*H. Należy jednak pamiętać, że jest to laureat nagród Emmy i Złotego Globu, a także – co może być dość zaskakujące – popularyzator nauki. 

26 stycznia organizatorzy zapraszają do MCK szczególnie rodziny z dziećmi, grupy znajomych i osoby indywidualne. Program poniedziałku 27 stycznia, pierwszego dnia szkolnego po powrocie z ferii zimowych, układany jest z myślą o szkolnych grupach zorganizowanych. 

Na pewno 4. ŚFN KATOWICE nabierze o wiele bardziej międzynarodowego charakteru, a to ze względu na bardzo liczną reprezentację gości zagranicznych. Czterech z nich będzie miało status gościa specjalnego (w kolejności alfabetycznej): austriacki pisarz science fiction Marc Elsberg (którego najnowsza powieść zatytułowana Chciwość ukazała się w tym roku), amerykański astronom i popularyzator nauki Seth Shostak (m.in. były dyrektor Instytutu SETI zajmującego się poszukiwaniem inteligencji pozaziemskiej), Brytyjczyk Daniel Tammet (sawant obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi, aktualny rekordzista Europy w recytowaniu z pamięci rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi) oraz amerykański inżynier lotniczy i pisarz Robert Zubrin (propagator idei kolonizacji i eksploracji Marsa). Ponadto do Katowic przyjadą m.in. przedstawiciele zaprzyjaźnionych festiwalu nauki z Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Organizatorzy festiwalu postanowili również rozszerzyć grono ambasadorów ŚFN – rok temu funkcję tę pełnił kwartet Wiktor Niedzicki, Piotr Baron, Tomasz Rożek i Łukasz Lamża, teraz grono to tworzy jedenaścioro osób.

Propozycję objęcia funkcji ambasadorskiej przyjęły trzy panie: prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, dr Agata Kołodziejczyk, pracująca m.in. dla Analog Astronaut Training Center, i astronautka NASA Nicole Stott, która była głównym zagranicznym gościem specjalnym podczas trzeciej edycji. Ambasadorami idei festiwalowej zostali również: dziennikarz Polskiego Radia Katowice Jarosław Juszkiewicz, dr Arkadiusz Gorzawski – polski fizyk na co dzień pracujący w CERN-ie, oraz Marek Hucz i Jan Jurkowski, czyli członkowie Grupy Filmowej Darwin.

Wszystkie te osoby brały udział we wcześniejszych odsłonach ŚFN, niewykluczone więc, że za rok ambasadorski skład rozszerzy się o nazwiska które będą obecne na zbliżającej się edycji – swój udział zapowiedzieli m.in prof. Jerzy Bralczyk, Zbigniew Libera (artysta, fotografik i performer), Edwin Bendyk (dziennikarz zajmujący się wpływem technologii na życie społeczne) czy Marcin Popkiewicz (fizyk, klimatolog i analityk megatrendów).

4. ŚFN KATOWICE to także powrót do wyjątkowych pokazów naukowych w sześciu obszarach wiedzy (przyroda, nauki ścisłe, nauki techniczne, nauki humanistyczno-społeczne, medycyna i zdrowie, sztuka), które odbywają się na liczącej ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych sali wielofunkcyjnej MCK. To tam można będzie spotkać się z naukowcami i zachwycić się efektami ich pracy. Przed rokiem wyjątkowe miejsce wśród stref specjalnych przyznano kosmosowi – stąd obecność w Katowicach m.in. Nicole Stott oraz Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego i wciąż jedynego Polaka, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Tym razem organizatorzy 4. ŚFN KATOWICE chcą zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie elektromobilności i to jej poświęcą specjalną strefę w MCK.

W ramach festiwalu sprawdziła się również strefa OFF Science i odbywający się w niej Przegląd Garażowych Wynalazków. Organizatorzy postanowili zaproponować więc kolejny element poszerzający festiwalową formułę – konkurs POP Science ma honorować popularyzatorów nauki. Plebiscyt zostanie przeprowadzony w pięciu kategoriach: wideoblog, blog lub strona internetowa, audycja radiowa lub podcast, naukowiec z instytucji działającej w naszym województwie oraz mieszkaniec naszego województwa. 

Do kilku istotnych modyfikacji dojdzie w organizacji przestrzeni festiwalowej, m.in. lepiej wykorzystane zostaną konstrukcje wielopiętrowe w sali wielofunkcyjnej, strefa dziecka będzie połączona ze strefą sportu i zaplanowana według zupełnie nowej koncepcji, zaaranżowana zostanie również księgarnia naukowa z kawiarnią.

Organizatorzy pracują teraz intensywnie nad całościowym programem festiwalu. Już teraz została uruchomiona rejestracja dla grup zorganizowanych – muszą one zgłosić swoją obecność w budynku MCK (co ważne nie muszą tego robić indywidualni zwiedzający). Po ogłoszeniu programu uruchomione zostaną także zapisy na wybrane punkty programu, które wymagają rejestracji (np. warsztaty czy niektóre wykłady). Należy jednak pamiętać, że sam udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny, a większość atrakcji przygotowano w ramach wolnego dostępu.

Liderem 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miastem Gospodarzem są Katowice, a Współgospodarzem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska  Metropolia. Współorganizatorami wydarzenia są Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Sponsorem Głównym Arcelor Mittal Poland. Sponsorem festiwalu są PKO Bank Polski, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Partnerem kulturalnym - Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Głównym partnerem technologicznym - Concept Music Art Sp. z o.o. Strategicznym partnerem medialnym jest Discovery Channel. Partnerami Festiwalu są: Moto Katowice Autoryzowany Dealer Kia, Novotel Katowice Centrum, ibis budget Katowice Centrum , Koleje Śląskie Sp. z.o.o., Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Firma Handlowa ROLNIK sp.j, KUKA CEE GmbH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Muzeum Śląskie.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym: Komisji Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Akademii Nauk, Państwowej Agencji Atomistyki, Marszałka Województwa Śląskiego, Górnośląskiego Związku Metropolitalnego,  Urzędu Patentowego RP, Prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Gliwice, Prezydenta Miasta Sosnowca, Prezydenta Miasta Chorzowa, Burmistrza Miasta Cieszyna oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Patronat medialny nad 4. Śląskim Festiwalem Nauki KATOWICE objęli:  „Dziennik Zachodni”,  „Nasze miasto”, „Gazeta Wyborcza”, „Charaktery”,  „Gość Niedzielny”, Śląski Biznes, Radio Katowice, Radio Piekary, Radio Bielsko, Radio Express, Radio Em, „Gazeta Uniwersytecka UŚ". Miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Magazyn Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement", Portal naukowy Przystanek Nauka” oraz Studenckie Studio Radiowe „Egida”.

Autor: Tomasz Płosa

plakat_b1_prev.jpg

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice