Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności


Akcja "Zima w mieście" 2024 w miejskich instytucjach kultury

Poniżej przedstawiamy program tegorocznej akcji "Zima w mieście"

akcja zima 2024 w miejskich instytucjach kultury.pdf

 

Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Al. W. Korfantego 6

 28 Biennale Plakatu Polskiego – ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej

28 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach to czas, w którym razem będziemy świętować sztukę plakatu w jego różnorodnych, artystycznych aspektach. Będzie to nie tylko okazja do podziwiania mistrzowskich dzieł, ale również szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami w dziedzinie projektowania graficznego oraz do wymiany doświadczeń, nauki i inspiracji. Pod jednym dachem spotkają się doświadczeni artyści i młodzi twórcy. Galeria stanie się miejscem do wymiany doświadczeń, nauki i inspiracji.

To wyjątkowe wydarzenie, które łączy pasjonatów plakatu, artystów i kreatywnych twórców z całej Polski. Przygotujcie się na fascynującą podróż przez świat komunikacji wizualnej, gdzie plakat jest nośnikiem idei, przekonań i emocji, gdzie sztuka i komunikacja łączą się w jednym medium.

Wystawa będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów, w której każdy plakat to osobista opowieść i wyraz twórczej wolności; to wyjątkowa okazja do zanurzenia się w świecie twórców, którzy wykorzystują plakat jako artystyczne narzędzie do wyrażania swoich przekonań i tworzenia społecznych komunikatów.

Tegoroczne wydarzenie będzie na pewno impulsem do postawienia pytania o rolę i miejsce plakatu w dzisiejszym świecie, w którym komunikacja wizualna jest niezwykle istotnym narzędziem przekazu.

Otwarcie wystawy połączone z rozdaniem nagród już 15 grudnia 2023 roku o godz. 15:00.
Wstęp na wernisaż bezpłatny.

28Biennale-plakatu-Galeria-bwa-katowice--plakat-RomanKalarus-web.jpgMiejski Dom Kultury „Południe” w Katowicach


Jarmarki świąteczne w Kostuchnie i Podlesiu

Kostuchna | 6 – 8 grudnia 2023
6.12, 17.00 | „Śnieżynkowe warsztaty” z Akademią Małego Naukowca oraz wizyta św. Mikołaja.
7.12, 17.00 | „Wieńce adwentowe” – eko florystyczne warsztaty rękodzieła.
8.12, 17.00 | Stoiska i ekspozycje rękodzieła, warsztaty zdobienia pierniczków oraz koncert chóru „Słowiczek”.

Podlesie | 10 grudnia 2023, 10.00 – 17.00
Stoiska ze świątecznym rękodziełem
Czekoladowy poczęstunek!
15.00 | Śnieżynkowe warsztaty z Akademią Małego Naukowca
16.00 | Warsztaty zdobienia pierników
17.00 | Koncert chóu „Słowiczek


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Galeria Ateneum przy ul. 3 Maja 25.


Michał Minor: Epitety i przymiotniki 3.0

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wernisaż Michała Minora „Epitety i przymiotniki 3.0”, który odbędzie się w piątek 24 listopada 2023
o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Urodzony w 1979.  Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, związany z uczelnią od czasu ukończenia studiów z wyróżnieniem w 2005. Od 2020 profesor sztuki. W latach 2000-2023 uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat licznych nagród
i wyróżnień. Uprawia głównie malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową, projektuje plakaty. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. W swojej twórczości od początku podejmuje dialog ze złożonością ludzkiej natury. Maluje absurdalność życia, poszukując wciąż jego sensu, by po drodze i tak potykać się o trud istnienia – zadając sobie te same pytania od nowa.

O pracach artysty pisze Radosław Kobierski:
„Na obrazach Minora trwa ciągły ruch, przepływ – idei, figur (wyobraźni), barw, tradycji, to ciągły, nieustanny transfer z jednego realu do drugiego, transfer znaczeń, negocjacje tradycji i spontanicznej reakcji „wolnościowej”, negocjacje pomiędzy tym, co intuicyjne, improwizacyjne a systemem, które je (reakcje) próbuje przetworzyć, usidlić nadając im formę ostateczną.
Kiedy myślę o pracach Minora, nieodmiennie kojarzą mi się one z literaturą Białoszewskiego, z jego czystym zapisem z „Szumów, zlepów, ciągów”, mnogością wątków ulokowanych w codzienności, z zaburzoną chronologią, impresyjnością, neologizmami.

Szumy, zlepy, ciągi Minora to fragmenty, które próbują się jakoś złożyć
w całość, czy może tylko mnie się wydaje, że próbują – w istocie nie przeszkadza im to, że lecą gdzieś osobno – niczym śmieci na orbicie błękitnej planety po kosmicznej katastrofie. Zauważmy, że formy, które składają się
i układają w figury, przedstawiają właśnie moment zapłonu, pierwszą chwilę wybuchu, potężnej erupcji. Nie tylko zresztą figury postaci, ale również tła, przestrzenie, przedmioty materialne – wszystko jest w stanie wrzenia”.

Wystawa Michała Minora potrwa do 12 stycznia 2024.

tocza wiuosenna osiedlowe na rejonie-nikt ich nie propsuje.jpg


   

                                                         

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice