Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

Ś


Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Lalki w Ateneum

Podczas wakacji Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wystawę „Lalki w Ateneum”. W przestrzeni Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 można podziwiać elementy scenografii pochodzące z archiwalnych przedstawień katowickiej sceny.

Niektóre z nich być może pamiętają dorośli dziś widzowie: m.in. „Jak zdobyć korzec złota, czyli bezeceństwa Pana Klausa” w reżyserii Macieja K. Tondery ze scenografią Teresy Targońskiej z 1989, baśniową „Śpiącą Królewnę” w realizacji Petra Nosálka (reżyseria) i Pavla Hubički (scenografia) z 1996, „Przypowieść o szczęściu” w reżyserii Krystyny Jakóbczyk ze scenografią Evy Farkašovej (2004), „Kalinowy dwór” w reżyserii Henryka Konwińskiego ze scenografią Urszuli Kubicz-Fik z 2003 czy nieco późniejsze, poetyckie inscenizacje Marcina Jarnuszkiewicza we współpracy plastycznej z Joanną Braun i Katarzyną Proniewską-Mazurek – „Daleką podróż Andersena” (2012) i „Serce” (2013).

Młodsza publiczność jeszcze niedawno oklaskiwała „Krawca Niteczkę” w reżyserii Zbigniewa Głowackiego (scenografia Evy Farkašovej) czy „Szczurołapa” i baśń „O królewnie Wełence” – oba spektakle w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego i scenografii Julii Skuratovej.

Wystawę polecamy serdecznie dzieciom i dorosłym, bo urok teatralnej lalki działa bez względy na wiek, a wyjątkowy klimat aranżacji plastycznej i bliskość eksponatów wciągają niepostrzeżenie w fascynujący świat kukieł, marionetek sycylijskich, lalek żyworękich, planszowych czy stolikowych.

Ekspozycja czynna jest do 16 sierpnia, od wtorku do piątku w godzinach 10.00-15.00. Wstęp bezpłatny.

Lalki w Ateneum plakat 2024.jpg


Miejski Dom Kultury „Koszutka”

ul. Grażyńskiego 47


Pobudka Koszutka

Zapraszamy 13 lipca od godz. 11.00 do Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” przy ul. Grażyńskiego 47 na wydarzenie pt. „Pobudka Koszutka” - organizowane przez instytucje miejskie, Radę Dzielnicy nr 12, Kino Kosmos, lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszenia i fundacje.
W programie m.in.: warsztaty, joga na trawie, gry zabawy muzyczne, gry i zabawy dla dzieci, wymienialnik roślin i książek, kolaże, kuchnia społeczna, gra terenowa, archispacer.
O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie podróżnicze "Rowerem przez Wietnam", którego gościem będzie Waldemar Malina - podróżnik, który na rowerze objechał kawał świata.
O godz. 21.00 na parkingu przy MDK w kinie plenerowym rozpocznie się projekcja kultowego filmu w reż. Stevena Spielberga pt. "E.T. The Extra-Terrestrial".
Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

Zapraszamy!

Pobudka koszutka finał-02.png

PLAKAT V4 BLUES_1pop.jpg


INFORMACJA NA TEMAT ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W RAMACH AKCJI LATO W MIEŚCIE 2024

w miejskich instytucjach kultury


zapraszamy do załacznika:

Akcja Lato 2024-tabela zbiorcza na stronę.pdf
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

ul.   Świętego Jana 10


Trufel. Czytanie performatywne w Ateneum

1 czerwca o godz. 14.00 Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na czytanie performatywne najnowszej sztuki Marty Guśniowskiej pt. „Trufel”
w reżyserii Karoliny Cieślar przygotowane specjalnie z okazji Dnia Dziecka.
Warto podkreślić, że tekst nie był jeszcze prezentowany publicznie, będzie to więc czytana prapremiera! Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Katowice.
Adresowany do młodszych dzieci „Trufel” to zabawna i wzruszająca historia psa ze schroniska, którego przygarnia młoda kobieta z myślą o swoim samotnym ojcu. Pies jest szczęśliwy, jego przyszły pan niezupełnie – broni się przed niechcianym „prezentem”. Z biegiem dni początkowa niechęć przeradza się jednak w wielką przyjaźń, a bohaterowie już nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Wspólne spacery stają się też okazją do nawiązania nowych relacji, pojawia się bowiem Pani Marianna z jamniczką o wdzięcznym imieniu Pralinka…
Narratorem jest pies Trufel – to z jego perspektywy widzowie śledzą wszystkie wydarzenia i obserwują rzeczywistość, co sprawia, że bardzo szybko się z nim identyfikują.
Na scenie zobaczymy Urszulę Gołdowską, Aleksandrę Zawalską, Beatę Zawiślak, Piotra Janiszewskiego i Bartosza Sochę. Pojawią się również lalki.
Dodajmy, że bilety na czytanie performatywne są w wyjątkowej cenie 10 zł.
Ponadto w dniu czytania performatywnego - przy współpracy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach - Teatr Ateneum organizuje zbiórkę na rzecz przebywających w Schronisku zwierzaków. Potrzebne są:
- karma mokra i sucha dla psów i kotów
- koce, ręczniki (mogą być używane, ale czyste)
- obroże, smycze, szelki
- podkłady higieniczne
- zabawki dla kotów.

Trufel plakat.jpg
sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice