Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności

światowy dzień książki.jpg

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia. Święto również czytelników, co roku obchodzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach hucznie i radośnie. Nie inaczej będzie i tym razem, o czym z przyjemnością Państwu donosimy.

Przygotowania do święta już w naszej bibliotece trwają, a aktywny udział w nich mają… czytelnicy. Pod adresem mailowym konkurs@mbp.katowice.pl czekamy na ulubione cytaty z książek. Cytaty, które poprawiają humor, mobilizują do działania lub po prostu się naszym czytelnikom podobają. Wszystkie nadesłane do 20 kwietnia odpowiedzi opublikujemy w dniu święta na oficjalnym profilu biblioteki na Facebooku – MBPKatowice.
A to dopiero początek!
Czytelnicy odwiedzający 23 kwietnia Filię nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia będą mogli wykazać się znajomością tytułów książek w niezwykle podchwytliwej Tytułomanii Wamp Książek. Natomiast ci, którzy zapiszą się do jej sąsiedzkiej filii, nr 25, wezmą udział w akcji Czytelnik na Medal. Każdy pełnoletni, nowo zapisany do Filii 25 czytelnik, otrzyma specjalnie przygotowaną kartę na naklejki. Przy kolejnych wizytach, podczas których czytelnik dokona wypożyczenia, otrzyma jedną naklejkę. Osoby, które uzyskają komplet naklejek, nagrodzone zostaną książką.  
Filia nr 3 z Załęża zachęca do przeczytania książki autora wcześniej czytelnikowi nieznanego, a poleconego przez bibliotekarki. Zaufajcie im, bo warto! Czasem łatwo przeoczyć literacką perełkę, ale od tego są bibliotekarki, by te perełki promować. Każdy czytelnik, który zdecyduje się poleconą książkę przeczytać, otrzyma w prezencie różę lub zakładkę do książki z różanym motywem, przygotowaną przez uczestników warsztatów Klubu Komiksu. Bibliotekarki zachęcają również do obserwowania profilu filii na Facebooku – MBPKatowiceFilia3 – gdzie ukaże się film-niespodzianka, prezentujący fragment powieści pewnej lokalnej pisarki…
Jeśli podoba się Wam pomysł przeczytania książki z polecenia, a planujecie 23 kwietnia odwiedziny w murckowskiej Filii nr 26, weźcie udział w Książkowej pierwszej pomocy. Powiedzcie bibliotekarkom, czego Wam potrzeba – poprawy humoru, szczypty grozy, a może literackiej podróży w nieznane… Receptę na książkę dostaniecie od ręki!
Wybierając się w dniu święta do Filii nr 10 na Osiedlu Odrodzenia, koniecznie spróbujcie sił w quizie literackim dla dzieci i dorosłych Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na pierwszych pięciu czytelników, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania, czekać będą nagrody książkowe. Natomiast wszyscy biorący udział w quizie obdarowani zostaną słodkim upominkiem.
Z Osiedla Odrodzenia przenieśmy się do Bogucic, gdzie w Filii nr 33 obejrzeć będzie można książki, niecodziennie i ciekawie wydane. Wszystkie znajdują się w księgozbiorze, więc zachęcamy do ich wypożyczenia i przeczytania. Filia nr 16, również mieszcząca się w Bogucicach, już od rana obdarowywać będzie czytelników książkami-niespodziankami. Czytelnik, nie przeglądając oferty, na chybił-trafił będzie mógł wybrać jedną z książek, którą zabierze do domu. Przed południem, na profilu facebookowym filii – MBPKatowiceFilia16 – przeczytamy fragmenty książki dla dzieci Żywot i czyny przemyślnego rycerza Don Kichota przez Ericha Kästnera opowiedziane, natomiast o godz. 15.00, pani Anna Malik, przewodnicząca zarządu Rady Jednostki Pomocniczej nr 13 w Bogucicach, przeczyta fragmenty powieści dla dorosłych Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy, autorstwa Miguela de Cervantesa.
Powoli zbliżamy się ku najważniejszemu wydarzeniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w katowickiej bibliotece. O godzinie 17.00, na profilu MBPKatowiceFilia16, odbędzie się spotkanie autorskie live z Tomaszem Michniewiczem – podróżnikiem i reportażystą, autorem bestsellerowych reportaży książkowych Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata, Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów czy Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata. Nasz gość opowie o kulisach pracy reportera, być może zdradzi temat, nad którym aktualnie pracuje…

W 2021 roku Światową Stolicą Książki jest Tbilisi, stolica Gruzji. Z tej okazji przypomnimy czytelnikom spotkanie ze Stasią Budzisz, autorką książki Pokazucha. Na gruzińskich zasadach, nagrane w listopadzie ubiegłego roku w Filii nr 10. Zaprezentujemy także  zdjęcia z Tbilisi, autorstwa podróżników Agnieszki i Michała Ciepły, których mieliśmy okazję w swoich progach gościć.
Miłośników podróży w czasie zabierzemy na wyprawę wspomnieniową po naszej bibliotece – archiwum fotografii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach to nie lada gratka dla tych, którzy lubią podpatrzeć, jak to drzewiej bywało… Wspomniane wydarzenia odbędą się na oficjalnym profilu MBPKatowice na Facebooku oraz na stronie internetowej biblioteki.
Serdecznie zapraszamy!


125. rocznica katastrofy w kopalni "Kleofas"

W nocy z 3 na 4 marca1896 roku doszło do wybuchu metanu w kopalni „Kleofas” w Załężu. Drewniane pomosty w szybach i tamy wentylacyjne ułatwiły szybkie rozprzestrzenianie się ognia, a zbyt mała liczba szybów zjazdowych utrudniła ewakuację. Zginęło wówczas 104 górników. Była to jedna z największych katastrof górniczych jakie kiedykolwiek wydarzyły się na terenie obecnych Katowic. Tragedia ta wstrząsnęła nie tylko rodzinami ofiar, ale całą lokalną społecznością. Górnicy zostali pochowani na cmentarzach w Dębie, Bogucicach i Chorzowie. Za ich pogrzeby i mogiły zapłacił właściciel kopalni – koncern „Georg von Giesches Erben”. W pogrzebie wziął udział jego dyrektor generalny tajny radca górniczy Friedrich Bernhardi i setki ludzi. Ks. Ludwik Skowronek, proboszcz parafii w Bogucicach ślubował  w obliczu tej wielkiej tragedii wybudować kościół w Załężu.  Do dzisiaj zachowana została zbiorowa mogiła 39 poległych  górników na cmentarzu w Dębie. Nazwiska kilku osób, które zginęły w  tej katastrofie upamiętnione zostały w nazwach ulic na Kolonii Mościckiego.

Opracowała Urszula Rzewiczok

 ZŁOTE MASKI dla „Łyska z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach

 

Spektakl pt. „Łysek z pokładu Idy” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach w reżyserii Konrada Dworakowskiego na podstawie utworu Gustawa Morcinka został nagrodzony „Złota Maską” w kategorii Spektakl Dla Młodych Widzów. Ponadto Michał Skiba – odtwórca postaci tytułowej w spektaklu - otrzymał Złotą Maskę w kategorii „Za Rolę w Teatrach Lalkowych”.

Twórcami nagrodzonego przedstawienia są:  adaptacja - Martyna Lechman, reżyseria, teksty piosenek i monologu - Konrad Dworakowski, scenografia - Andrzej Dworakowski, muzyka - Piotr Klimek, Filip Sternal, asystent reżysera - Grzegorz Eckert, aktorzy - Michał Skiba, Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Piotr Janiszewski.

Nagroda Teatralna „Złota Maska” to  nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej,  przyznawana jest przez przedstawicieli mediów województwa śląskiego. Gala wręczenia odbywa się corocznie w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Tegoroczna gala wręczenia Złotych Masek odbyła  się z półrocznym opóźnieniem 5 października 2020 w Teatrze Śląskim.

Foto2.jpg


„Dwurnik. Totalnie”

Prace prezentowane w Muzeum Historii Katowic na wystawie „Dwurnik. Totalnie” to przede wszystkim obraz jednej, rozbudowanej, prywatnej kolekcji. Zbiór gromadzony przez lata, powiększany zakupami na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty.
75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel. Razem przeszło 235 prac jednego człowieka ukazujących w pomniejszonej skali artystyczną podróż Edwarda Dwurnika. A to i tak tylko kropla w morzu jego artystycznego dorobku. Edward Dwurnik zmarł pod koniec 2018 roku, pozostawiając około 8000 obrazów, tysiące rysunków i innych tak zwanych prac na papierze. Patrząc na te liczby, bez wątpienia można powiedzieć, że był artystą totalnym, mającym świadomość swojej wielkości.
Wystawę „Dwurnik. Totalnie” można zwiedzać we wszystkich oddziałach Muzeum Historii Katowic. W budynku głównym prezentujemy największy jej fragment, czyli „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” na którą składa się kilkadziesiąt obrazów olejnych autora, w tym część głośnego cyklu „Sportowcy” oraz obrazy miast, które były zainspirowane podróżami autostopem artysty. W dziale Teatralno-Filmowym można zwiedzić część pod tytułem „Dwurnik. Totalnie. Na papierze” – są to rysunki, akwarele i kolaże. Dział Grafiki to „Dwurnik. Totalnie. Grafika” w skład której wchodzą linoryty, litografie, drzeworyty i jeszcze więcej rysunków. Za to w dziale Etnologii Miasta na Nikiszowcu, czeka „Dwurnik. Totalnie. Matejko współczesności” – dwa ogromne obrazy, które są wizją autora na temat prac Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd pruski”. We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych prezentujemy też wybór prac Edwarda Dwurnika w Galerii Wertykalnej ASP.
Wystawę „Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” można zwiedzić w cenie 10 zł za bilet normalny i 5 zł za ulgowy. Można również kupić bilet łączony za 20 zł, który zapewnia wstęp na wszystkie części wystawy.
Wystawa będzie czynna do 14.03.2021 r.

IMG_20200907_181353.jpg


sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice