Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności

Aktualności


Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach


10.02.2023 r. godz. 18.00
Wernisaż wystawy "TOTU - ciało / mapa / kolaż"
Mała Przestrzeń Galerii Sztuki Współczesnej BWA
al. W. Korfantego 6
wstęp na wernisaż bezpłatny

Czym jest dotyk? Cielesność? Co buduje bliskość i intymność? Mówienie o własnej seksualności wciąż sprawia nam trudność, a seksualność osób z niepełnosprawnościami nadal funkcjonuje jako społeczne tabu.
Projekt TOTU został wyróżniony nagrodą za najlepszy Dyplom Projektowy w 2022 roku. Patronat społeczny nad wystawą objęła Fundacja Avalon, jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore.

TOTU-wystawa-kolaz.jpgZespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”    

"Bachowskie wołania na ratunek"
28 stycznia, godz. 18.00
sala kameralna NOSPR, Plac Wojciecha Kilara 1
 
Już 28 stycznia w sali kameralnej w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego w Katowicach będzie miał miejsce koncert „Bachowskie wołania o ratunek”. Camerata Silesia razem z zespołem muzyków grających na instrumentach historycznych wykona siedmioczęściową kantatę „Nach dir, Herr, verlanget mich” BWV 150 oraz Missę brevis A-dur BWV 234. Za dyrygenckim pulpitem stanie Anna Szostak. To będzie prawdziwy koncertowy rarytas!


Miejski Dom Kultury „Koszutka”

30 stycznia godz. 17.00
Muzyczny Salon Artystyczny
„Kazimierz Mazur: twarz, która brzmi znajomo”.
Miejski Dom Kultury „Koszutka” przy ul. Grażyńskiego 47 w Katowicach zaprasza na spotkanie z wyjątkowym i wszechstronnym Artystą. To on w słynnym programie rozrywkowym zrobił furorę i takie wrażenie na jurorach i widzach, że wygrał 11 edycję „Twoja twarz brzmi znajomo”. Ma także zdolności taneczne – brał udział w „Dancing with the Stars”, ale widzowie widzą w nim głównie przesympatycznego doktora Kamila Hoffera, w którego wciela się od 2003 roku w jednym z najpopularniejszych seriali codziennych „Na Wspólnej”. Do twarzy mu jednak nie tylko w lekarskim kitlu, czy z piosenką, ale i w mundurze… w którym grał w wielu produkcjach kinowych. W programie muzyczne niespodzianki w wykonaniu Kazimierza Mazura.
Prowadzenie: Hanna Grabowska-Macioszek

Kazimierz Mazur_Wersja 1.png


                                                                       Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum                                                                    

                                             Roman Maciuszkiewicz: Obrazy z tej ziemi wystawa w Galerii Ateneum
                                                                                       przy ul. 3 Maja 25

 
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wernisaż Romana Maciuszkiewicza „Obrazy z tej ziemi”, który odbędzie się w piątek 20 stycznia o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.
Roman Maciuszkiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach w 1980. Zorganizował 45 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 100 pokazach zbiorowych; otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Zajmuje się głównie malarstwem, realizując od pewnego czasu prezentacje indywidualne; konstruuje je tematycznie, zamykając prace w cykle. Ważniejsze to: „Metropolis”, „Fabryka snów”, „Miasto różne”, „Tam…”, „Przystań”, „Świat bez nas”. Obok praktyki artystycznej i dydaktycznej w kręgu jego zainteresowań jest teoria sztuki.    W latach 1993–2001 współredagował pismo kulturalne „Opcje”, publikując zarówno na jego łamach, jak i w kilku innych periodykach („Exit – nowa sztuka w Polsce”, „Śląsk”, „Dysonanse”, „Migotania”) liczne teksty o sztuce, dotyczące jej historii i współczesności. W 2010 opublikował w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego zbiór esejów zatytułowany „Obrazy. Intuicje. Imaginacje”.
W dorobku artystycznym ma także opowiadania i poezje publikowane w „FA–arcie”, „Dekadzie Literackiej”, „Frazie”, „Akancie”, „Śląsku”, „Poezji dzisiaj” oraz słuchowiska radiowe: „Sześć dni tygodnia” – będące swoistym przewodnikiem po najważniejszych „-izmach” sztuki XX wieku – zostało zrealizowane w katowickiej Rozgłośni Polskiego Radia i uzyskało nominację do finału w II Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i TV Sopot 2002. Słuchowisko „Ach, ach, ach” otrzymało wyróżnienie w konkursie Radia Rzeszów w 2001. W 2007 zrealizował w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego scenografię do „Makbeta” W. Szekspira, za którą otrzymał doroczną nagrodę – Złotą Maskę. Radio Katowice wyemitowało kilka audycji prezentujących jego twórczość plastyczną oraz literacką; TVP Katowice dwie realizacje filmowe. W latach 2002–2009 wykładał w ASP w Katowicach. Jest profesorem Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.
O swojej wystawie artysta pisze:      
„Prezentowana wystawa obejmuje głównie prace z dwóch ostatnich cykli: „Świat bez nas” i „Świat po deszczu”. Pierwszy, którego tytuł zapożyczyłem z książki Alana Weismana, jest refleksją nad pustką będącą – w moim przekonaniu – nieuchronną konsekwencją ludzkich poczynań. O ile we wcześniejszych obrazach owa pustka była dla mnie synonimem niedopowiedzianych, tajemniczych przestrzeni, mogących przywoływać wiele znaczeń, o tyle teraz nabrała znaczeń bardziej jednoznacznie niepokojących, dotykających naszej egzystencji, degradacji planety, lęków epoki. Monumentalne i zagadkowe monolity to relikty naszej cywilizacji. Natomiast obrazy  z najnowszego cyklu „Świat po deszczu” (będącego z kolei parafrazą tytułu obrazu Maxa Ernsta „Europa po deszczu” z 1941) są próbą zdania relacji ze świata, którego pustkę i wyjałowienie zastąpiła wybujała roślinność, być może synonim odrodzenia, może nadzieja, może obietnica…?
W każdym razie są to bez wątpienia obrazy tej ziemi i choć wykreowane, poddane malarskim zabiegom, wydają się niepokojąco bliskie naszej rzeczywistości. A ta zaczyna przerastać nasze wyobrażenia”.

z cyklu Świat po deszczu'22.jpg


Akcja zima w mieście 2023
w miejskich instytucjach kultury


„Akcja Zima w Mieście 2023”, organizowana przez miejskich instytucjach kultury w Katowicach, to doskonała propozycja na ferie zimowe dla dzieci i młodzieży z naszego miasta. Szczegóły znajdą Państwo w poniższym załącznku:


akcja zima w mieście 2023.docx


Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

14 grudnia 2022 roku o godz. 14:00 przed budynkiem Galerii Sztuki Współczesnej BWA mieszczącej się przy
al. Wojciecha Korfantego 6 w Katowicach Wiceprezydent Miasta Katowice Waldemar Bojarun w imieniu Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy odsłonił tablicę upamiętniającą prof. Tadeusza Grabowskiego inicjatora i organizatora Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach.
W uroczystości wzięła udział rodzina prof. Tadeusza Grabowskiego, Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA Marek Kuś, artyści, ludzie kultury.

odloniece_tablicy_007.jpg

odloniece_tablicy_008.jpg

odloniece_tablicy_009.jpg

odloniece_tablicy_012.jpg

                                                                  


sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice