Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności - Miasto

Aktualności - Miasto
30 marca 2020
KORONAWIRUS
Pakiet informacji - aktualne komunikaty, zalecenia i ogłoszenia

​Szanowni Państwo, Mieszkańcy Katowic,

na naszej stronie internetowej publikujemy wszelkie informacje związane z koronawirusem, zarówno komunikaty o bieżącej sytuacji w mieście, jak również poszczególne komunikaty jednostek i instytucji, które związane są pośrednio z tematem. W tym artykule znajdą Państwo pakiet tych informacji.

PILNE

Komunikat Prezydenta Miasta Katowice [stan na 30.03.2020 roku, godz. 18.00]:

korona30.png


Wyjaśnienie pojęć: hospitalizowany, kwarantanna, nadzór epidemiologiczny itd.: 

Pojęcia.pdf


Otrzymuj bezpłatne SMS o bieżącej sytuacji epidemicznej w Katowicach [rejestracja do KISSa]: https://bit.ly/3d8Cgo2


POTRZEBUJĘ POMOCY

INFOLINIA DLA POTRZEBUJĄCYCH
W ramach działań profilaktycznych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach uruchomiona została infolinię dla osób potrzebujących niezbędnej pomocy. Pod numerem infolinii: 32 251 69 00, 502-032-604, 720-779-447 w godzinach od 7.30 do 19.00 uzyskacie Państwo poradę i pomoc.

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

W związku z występowaniem kolejnych przypadków koronawirusa na terenie Polski zachęcamy wszystkie osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego do kontaktu za pośrednictwem wideokomunikatorów. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach będzie można nawiązać zdalny kontakt telefonicznie oraz mailowo: 32 251 15 99, 32 257 14 82, 669 777 008,  601 158 007,  506 041 200,  506 041 100 z możliwością kontaktu przez komunikator WhatsApp i video, email: oik@mops.katowice.pl.

Dyżury psychologów i interwentów w godzinach 8:00 – 19:00 (od poniedziałku do piątku).
 
Uruchomiliśmy również TELEFON ZAUFANIA DLA SENIORÓW: 796 970 686 – dostępny w godzinach 16:00 – 19:00 (od poniedziałku do soboty).
 
Bezpłatne wsparcie psychologiczne online w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego dla personelu medycznego, chorych i ich rodzin, dla osób objętych kwarantanną oraz dla wszystkich przeżywających kryzys psychiczny oferuje Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy. Numery kontaktowe dostępne: https://bit.ly/3bkY7XK lub kontakt poprzez Skype'a pod hasłem: wsparcie@centrumpsychiatrii.eu oraz pocztą elektroniczną pod adresem: wsparcie@centrumpsychiatrii.eu

POGOTOWIE ZAKUPOWE
Aby skorzystać z „Pogotowia zakupowego" należy zadzwonić na numer „Srebrnego Telefonu" 32 251 69 00 lub na dodatkowo uruchomione na czas działań w związku z koronawirusem: 502-032-604 i 720-779-447, które są obsługiwane przez pracowników MOPS – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 19.00. Świadczenie usługi „Pogotowia zakupowego" zostało zlecone pracownikom Fundacji Wolne Miejsce, którzy będą wyposażeni w odpowiednie identyfikatory.

KRZYŻÓWKA DLA SENIORA

Postanowiliśmy także zapewnić seniorom z ograniczonym dostępem do różnych form rozrywki możliwość otrzymania krzyżówek, których rozwiązywanie pomaga utrzymywać sprawność umysłową. Chęć otrzymania krzyżówek można zgłaszać pod numerem „srebrnego telefonu” 32 251 69 00.KATOWICKI PAKIET PRZEDSIĘBIORCY:

Prezydent Marcin Krupa przedstawił Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy o wartości 25 mln zł

- Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Dochody większości firm, które nie mogą prowadzić działalności, spadły praktycznie do zera. To m.in. restauratorzy, fryzjerzy, rzemieślnicy, firmy kosmetyczne czy też podmiot branży turystycznej – ogólnie branża usługowa. W Katowicach mamy dziś 48,5 tys. firm, z czego aż 46 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Wielu z tych przedsiębiorców żyje w niepewności i nie wie, czy przetrwa ten kryzys. Dziś szczególnie należy podkreślać, że w ostatnich latach transformacja Katowic dokonała się także dzięki dużej aktywności naszego rodzimego biznesu – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy ma dwa najważniejsze cele: utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy. Jest on wynikiem zarówno rozmów z naszymi przedsiębiorcami, jak i pracy kilkunastoosobowego zespołu – m.in. przedstawicieli biznesu, ale też radnych wszystkich klubów Rady Miasta, którym dziękuję za sprawną pracę ponad podziałami. Chciałbym podkreślić, że Pakiet jest naszym pierwszym tak kompleksowym działaniem, ale zapewne nie ostatnim. Będziemy obserwować sytuację i działać odpowiednio do potrzeb i w ramach możliwości prawnych – dodaje prezydent.

- Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy zaprezentowany przez Miasto Katowice wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszego rodzimego biznesu. To ważne, że jako przedstawiciele przedsiębiorców zostaliśmy zaproszeni do tej ważnej dyskusji i mieliśmy wpływ na przedstawione rozwiązania. Jako przedsiębiorcy jesteśmy nauczeni brać sprawy we własne ręce i działać nawet wbrew okolicznościom losu. Sytuacja jest jednak wyjątkowa – dlatego wsparcie oferowanie przez Miasto Katowice może uratować wiele firm przed upadkiem, a części pozwolić szybciej stanąć na nogi – mówi Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który uczestniczył w pracach zespołu powołanego przez prezydenta.

Szczegóły: bit.ly/33ZIx1d


Baza "Jedzenie na wynos"https://bit.ly/33wVS0Y


KOMUNIKATY DOTYCZĄCE FUNKCJONOWANIA URZĘDU MIASTA KATOWICE:

Aktualny komunikat dotyczący funkcjonowanie Urzędu Miasta Katowice:

Urząd Miasta Katowice.pdf

Komunikat Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych [Od 19.03.2020 roku  uruchomione są dodatkowe procedury w sprawie: odbioru dowodu rejestracyjnego, rejestracji pojazdu fabrycznie nowego lub sprowadzonego z zagranicy, złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy]: https://bit.ly/2WsJygr

Komunikat Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach [Każda, nawet nieubezpieczona osoba, będzie diagnozowana i leczona bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem]: https://bit.ly/2QnX4y9

Wstrzymane przyjmowanie ofert od organizacji pozarządowych składanych w trybie tzw. „małych grantów"https://bit.ly/39093Zv

Wstrzymane finansowanie działań kulturalnych: https://bit.ly/2xCh4GX

Wstrzymana kwalifikacja wojskowa: https://bit.ly/2UgBT2r

Komunikat dotyczący porad prawnych: https://bit.ly/2U2GLcB

Komunikat dotyczący dotyczących odwołania wszelkich spraw związanych z leczeniem odwykowym: https://bit.ly/2x8y4UJ

Komunikat dotyczący rekrutacji do przedszkoli [wydłużone terminy, zaświadczenia e-mailem]: https://bit.ly/2UiJY6n

Konkurs #ZaczytaneKatowice [szczegóły i regulamin]: https://bit.ly/2xEfBQr 

________________________________________________

ARCHIWUM:

Komunikat Prezydenta Miasta Katowice dot. Trwają prace nad Katowickim Pakietem Przedsiębiorcy:

Pracujemy od zeszłego tygodnia nad wprowadzeniem Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami, którzy informują nas o swojej trudnej sytuacji. Warto pamiętać, że w ostatnich latach transformacja Katowic dokonała się także dzięki dużej aktywności naszego rodzimego biznesu, co bardzo doceniamy.

Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy będzie miał dwa najważniejsze cele: utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy. Do tej pory, jako jedne z pierwszych miast, podjęliśmy działania doraźne polegające na możliwości odroczenia pobierania czynszów w lokalach miejskich czy też promowanie lokalnych przedsiębiorców z branży restauracyjnej, którzy sprzedają jedzenie na wynos.

Zdaję sobie sprawę, że mówimy o kwestiach kompleksowych, ale też bardzo naglących dla przedsiębiorców dlatego założenia pakietu chcemy przedstawić najpóźniej do końca marca. Zależy nam na podjęciu decyzji rozważnych i optymalnych z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców jak i całego miasta. By nasz pakiet był lepiej dopasowany do potrzeb rodzimego biznesu powołałem specjalny zespół, z udziałem przedstawicieli podmiotów zrzeszających przedsiębiorców - Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i  Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, przedstawicieli wszystkich klubów radnych w Radzie Miasta Katowice oraz Miasta Katowice. Planujemy pierwsze spotkanie zespołu zorganizować jutro w formie telekonferencji. Praca zespołu pozwoli nam wypracować propozycje dalszych działań. Dodatkowo Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.INK będzie zbierał propozycje od przedsiębiorców pod adresem mailowym: rawa.ink@katowice.eu oraz telefonicznie tel. 32 2593 277.


Komunikat Prezydenta Miasta do przedsiębiorców [Przedsiębiorcy najmujący lub użytkujący lokale użytkowe zarządzane przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, w których działalność gospodarcza została wstrzymana lub znacznie ograniczona]: https://bit.ly/3b3udqX 


Komunikat dotyczący sygnalizacji świetlnych: W dniu 17.03.2020 roku przeprogramowano wszystkie sygnalziacje świetlne w mieście, tak, by nie wymagały wciskania przycisków przez pieszych. Przyciski zabezpiczono taśmami.


Ważne informacje dotyczące bieżącej sytuacji w Katowicach w kontekście profilaktyki zakażeń koronawirusa [stan na 17.03.2020 roku, godz. 13.00]:

  • Katowicki MOPS organizuje „Pogotowie zakupowe" dla osób najbardziej potrzebujących

  • Urząd Miasta Katowice tworzy bazę podmiotów gastronomicznych i restauracyjnych świadczących usługi dostarczania żywności

  • Pomoc psychologiczna i krzyżówki dla seniorów

Szczegóły: https://bit.ly/2ISbAu5


Komunikat dotyczący sygnalizacji świetlnych: W dniu 17.03.2020 roku przeprogramowano wszystkie sygnalziacje świetlne w mieście, tak, by nie wymagały wciskania przycisków przez pieszych. Przyciski zabezpiczono taśmami.


Bezpłatne wsparcie psychologiczne online w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego oferuje Centrum Psychiatrii w #Katowice im. dr. Krzysztofa Czumy: https://bit.ly/2J5fH66


Odbiór odpadów a koronawirus. Jak działą MPGK Katowic i co sami możemy zrobić: https://bit.ly/2wyM0aT


Apel Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy [z 20.03.2020 roku, godz. 17.00, dotyczy wyłączenia z użytkowania parkingów w Dolinie Trzech Stawów i przy Parku Kościuszki]:  

Apeluję do wszystkich Katowiczan o rozsądek – zostańcie w domach! Podobnie jak Wy lubię spędzać czas w zielonej Dolinie Trzech Stawów. Pamiętajcie jednak proszę, że zagrożenie epidemiczne jest bardzo duże i realne. Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. Jeszcze wczoraj w Dolinie Trzech Stawów można było spotkać setki ludzi, rodziny z dziećmi, spacerowiczów, młodzież robiącą grilla - pomimo tego, że od dłuższego czasu apelujemy, by w miarę możliwości nie wychodzić z domów. Dlatego podjąłem decyzję, że od dzisiaj do odwołania zamkniemy parkingi w Dolinie Trzech Stawów oraz przy Parku Kościuszki. Nie możemy dopuścić do tego, by te miejsca stały się nowymi ogniskami zarażeń. Przypomnę, że w ostatnich dniach zamknęliśmy place zabaw oraz siłownie pod chmurkę - bo korzystało z nich wiele osób. Drodzy Mieszkańcy! Pamiętajcie proszę, że ten szczególny czas to nie są ferie, ani wakacje. Pozostańcie w domach, by chronić zdrowie i życie – swoje i innych osób.


Jak załątwić sprawy urzędowe przez Internet?https://bit.ly/2x1N1rW


Komunikat ZTM w zakresie funkcjonowania komunikacji miejskiej w związku z koronawirusemhttps://bit.ly/2IMy53n 


Apel Przewodniczącego Rady Miasta Katowice dotyczący najbliższej sesji Rady Miasta Katowicehttps://bit.ly/2xBSo13


Komunikat Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych dotyczący terminów i naliczania kar: https://bit.ly/2xL1qck


Komunikat dotyczący porad prawnychhttps://bit.ly/3d4iolV


Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla seniorów: https://bit.ly/2wXhIy8


Apel Straży Miejskiej w Katowicachhttps://bit.ly/2vpKffF


Apel Głównego Inspektora Sanitarnego: https://bit.ly/2vonE36 Aktualny komunikat dotyczący funkcjonowanie Urzędu Miasta Katowice [stan na 13.03.2020 roku, godz. 8.00, aktualizacja numerów telefonów w dniu 16.03.2020 roku]:

Urząd Miasta Katowice.pdfKomunikat Prezydenta Miasta Katowice o bieżącej sytuacji Katowic w kontekście koronawirusa [stan na 13.03.2020 roku, godz. 10.00]: 

Komunikat Prezydenta Miasta Katowice - 13.03.2020.pdf


Zapowiedź konkursu #ZaczytaneKatowicehttps://bit.ly/2ILQcGN


Komunikat Prezydenta Miasta Katowice o bieżącej sytuacji Katowic w kontekście koronawirusa [stan na 13.03.2020 roku, godz. 8.00]: 

Komunikat Prezydenta Miasta - 13.03.2020.pdf


Komunikat Prezydenta Miasta Katowice o bieżącej sytuacji Katowic w kontekście koronawirusa [stan na 11.03.2020 roku, godz. 12.00]:

 Komunikat Prezydenta Miasta - 11.03.2020.pdf

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
TV KAtowice
Przemiana Katowice
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice