09 listopada 2018
Ruszył konkurs plastyczny eCOPaka
W środę 7 listopada w MDK Koszutka odbyło się uroczyste otwarcie konkursu eCOPaka. Przedstawiciele katowickich szkół wylosowali kraje uczestniczące w Szczycie Klimatycznym COP24, dla których przygotują upominek.


Ruszył konkurs plastyczny eCOPaka

W środę 7 listopada w MDK Koszutka odbyło się  uroczyste otwarcie konkursu eCOPaka. Przedstawiciele katowickich szkół wylosowali kraje uczestniczące w Szczycie Klimatycznym COP24, dla których przygotują upominek.

Szczyt Klimatyczny zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do przyjęcia kilkudziesięciu tysięcy uczestników są już na finiszu. Śląsk słynie ze swojej gościnności, o czym powinni się przekonać również delegaci odwiedzający nasze miasto. Stąd pomysł na konkurs eCOPaka, do którego zaproszeni zostali uczniowie katowickich szkół. Konkurs ma na celu przybliżenie uczniom problematyki ochrony klimatu, ale przede wszystkim zaangażowanie młodych mieszkańców Katowic w przygotowania do Szczytu Klimatycznego i przyjęcia delegacji krajów członkowskich ONZ. Ambasadorami konkursu zostali: Anna Guzik – urodzona w Katowicach aktorka teatralna i serialowa, dr Tomasz Rożek – polski dziennikarz naukowy i fizyk oraz prof. Roman Kalarus – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Spotkanie poprowadzili Andrzej Zowada – rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. oraz Anna Guzik. Gości przywitał Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, który w kilku słowach przybliżył uczestnikom ideę konkursu. Następnie głos zabrał dr Tomasz Rożek, który opowiedział o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu oraz o tym, w jaki sposób każdy z nas może, poprzez drobne czynności życia codziennego, wpłynąć na powstrzymanie postępujących zmian.

Na zakończenie spotkania, uczniowie wylosowali spośród 197 państw członkowskich ONZ, kraj dla którego przygotują upominek. Uczniowie niejednokrotnie byli zaskoczeni, widząc na ekranie pojawiające się nazwy państw, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Po losowaniu szkoły odebrały pakiety zawierające materiały plastyczne, takie jak farby, glina, plastelina czy pastele. Materiały te mają posłużyć do przygotowania prezentów. W pełnym wrażeń i emocji spotkaniu wzięło udział 78 katowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na prace czekać będziemy do 21 listopada. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa uczniowskich podarunków, a najlepsze spośród nich zostaną nagrodzone. 


 eCOPaka-45.jpgdofinansowano.jpg