08 lutego 2017
Zjazd Miast Kreatywnych w 2018 w Katowicach i Krakowie
Odwiedzi nas wtedy 450 delegatów z blisko 200 miast z całego świata.
W 2018 dwa polskie Miasta Kreatywne UNESCO – Kraków i Katowice – połączą siły, by wspólnie pełnić rolę gospodarza prestiżowego Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. 450 delegatów z blisko 200 miast rozsianych po całym świecie, obrady, sesje, plany i istotne decyzje – to wszystko czeka Polskę w czerwcu 2018 roku.

Coroczne, obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Kongresy gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie czy szwedzkim Östersund. To, co wyróżnia przyszłoroczny Kongres, to wspólne działania Katowic Miasta Muzyki UNESCO i Krakowa Miasta Literatury UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce, delegaci Sieci będą uczestniczyć w formalnych obradach dotyczących, między innymi strategii rozwoju Sieci, spotkaniach podgrup (film, muzyka, literatura, media arts, dizajn, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa).

To nie przypadek, że Kongres odbędzie się w czerwcu. W tym czasie zarówno w Krakowie, jak i w Katowicach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – Festiwal Miłosza oraz Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków. Obydwa miasta zostaną oficjalnie przedstawione jako gospodarz podczas tegorocznego zjazdu Miast Kreatywnych, który odbędzie się we francuskim Enghiens-les-Bains.

Zaledwie w trzecim roku członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych, Katowice będą współgospodarzem najważniejszego, dorocznego spotkania Sieci. To dla naszego miasta wielkie wyróżnienie. Traktuję je również jako dowód uznania dla nowatorskiego i ambitnego programu rozwoju muzycznych przemysłów kreatywnych, realizowanego w Katowicach. Cieszę się, że naszym partnerem będzie Kraków, który od wielu lat wspiera nas na naszej drodze od miasta poprzemysłowego do miasta przemysłów kreatywnych – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Z wielką dumą i radością przyjąłem wiadomość o zakończeniu sukcesem kilkuletnich starań Krakowa i Katowic o zaszczyt organizacji Zjazdu Miast Kreatywnych UNESCO - mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Obecność w obu naszych miastach delegatów z tak wielu krajów to nie tylko szansa na lepsze poznanie się i wymianę najlepszych praktyk, ale szansa na podkreślenie znaczenia wiedzy i kreatywności jako siły napędowej rozwoju współczesnych miast.

O sukcesie Katowic i Krakowa poinformowali na konferencji prasowej 8 lutego w Warszawie Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomir Ratajski oraz wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.(na zdjęciu)

Konferencja-700x501.jpg