Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Rowerem Pomiń łącza nawigacjiStrona-glowna

​​​​rowery.jpg

​​

  
Grafika
Treść
Katowice rozwijają sieć rowerową: nowe drogi przy ul. Sikorskiego, Mieszka I i Tysiąclecia oraz modernizacja trasy 602 (15.05.2026)

Regionalna Trasa Rowerowa nr 602 w Katowicach (3).jpg

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach ogłosił kolejne przetargi na budowę nowych odcinków dróg dla rowerów, a jednocześnie podpisał umowę na kompleksową modernizację blisko 9-kilometrowego fragmentu Regionalnej Trasy Rowerowej nr 602. To kolejne działania, które mają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo rowerzystów oraz poprawić spójność sieci dróg rowerowych w mieście.

Systematycznie rozbudowujemy infrastrukturę rowerową, dbając zarówno o nowe odcinki, jak i modernizację istniejących tras. Naszym celem jest tworzenie spójnej, wygodnej i bezpiecznej sieci, która będzie realną alternatywą dla innych środków transportu. W latach 2020-2025 powstało w Katowicach prawie 40 km infrastruktury rowerowej. Cały czas pracujemy nad nowymi odcinkami dróg rowerowych  – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe odcinki dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

28 kwietnia MZUiM ogłosił przetarg na budowę drogi dla rowerów wzdłuż ul. Sikorskiego – na odcinku od ul. Granicznej do ul. Paderewskiego (os. Paderewskiego-Muchowiec). Inwestycja realizowana będzie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Finalnie powstanie droga dla rowerów wraz z opaską bezpieczeństwa oddzielającą ją od miejsc parkingowych. Przewidziano także budowę wyniesionego przejścia dla pieszych w rejonie Urzędu Skarbowego oraz wyniesionej tarczy skrzyżowania z ul. Paderewskiego. Dodatkowo zaplanowano korektę szerokości jezdni. Łączna długość nowej infrastruktury wyniesie ok. 320 metrów, a szacunkowy koszt to ok. 1,5 mln zł. Otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym dotyczącym budowy drogi dla rowerów wzdłuż ul. Sikorskiego odbyło się 13 maja. Wpłynęły trzy oferty. Najniższa z nich wynosi 1,2 mln zł, natomiast najwyższa – blisko 2 mln zł. Trwa analiza złożonych ofert.

Z kolei 6 maja ogłoszono przetarg na realizację zadania „Kontynuacja drogi rowerowej wzdłuż ul. Mieszka I oraz ul. Tysiąclecia do Al. Bolesława Krzywoustego #BEZkolaniejade". To również zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja obejmie budowę około 180-metrowego odcinka drogi dla rowerów, przebudowę istniejących ciągów pieszych oraz wykonanie oznakowania. Szacunkowa wartość prac to ok. 400 tys. zł. Roboty będą prowadzone przy zachowaniu ruchu, z lokalnymi zawężeniami. Oferty można składać do 21 maja, a wybrany w ramach procedury przetargowej wykonawca będzie miał na realizację zadania 60 dni od przekazania placu budowy.

Duża modernizacja trasy 602

Równolegle prowadzone są prace związane z przebudową Regionalnej Trasy Rowerowej nr 602. 6 maja podpisano umowę na realizację kolejnego etapu prac w formule „zaprojektuj i wybuduj". Wykonawcą została firma HYDROGOP z Katowic, która zrealizuje zadanie za kwotę 6,9 mln zł.

Zakres inwestycji obejmuje odcinek o długości blisko 9 km – od ronda im. gen. Jerzego Ziętka w kierunku planowanego przedłużenia velostrady nr 6 do granicy z Mysłowicami. Trasa przebiega m.in. wzdłuż Al. Roździeńskiego, ul. Bogucickiej, Bulwarów Rawy, ul. Murckowskiej, przez Dolinę Trzech Stawów oraz ulicami Gospodarczą, E. Sówki i Szopienicką.

Inwestycja zakłada przede wszystkim poprawę standardu istniejącej infrastruktury – w wielu miejscach kostka brukowa zostanie zastąpiona nawierzchnią bitumiczną, co znacząco zwiększy komfort jazdy. Przewidziano także budowę nowych odcinków wydzielonych dróg dla rowerów, wykonanie przejazdów i śluz rowerowych, przebudowę kolidującego oświetlenia oraz nowe oznakowanie trasy.

– Regionalna trasa rowerowa nr 602 jest jedną z najważniejszych osi komunikacyjnych dla rowerzystów w Katowicach. Realizacja inwestycji pozwoli uporządkować infrastrukturę i dostosować ją do obecnych standardów, a przede wszystkim znacząco poprawi komfort codziennego użytkowania – dodaje Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM.

Spójna sieć i rosnąca popularność rowerów

Rozbudowa infrastruktury rowerowej to element szerszej strategii miasta. Katowice dysponują już siecią liczącą ponad 208 km, obejmującą drogi rowerowe, drogi dla pieszych i rowerów oraz trasy rekreacyjne prowadzące przez parki i tereny zielone.

Rozwój infrastruktury przekłada się na rosnącą popularność roweru jako środka transportu. W 2025 roku miejskie liczniki rowerowe odnotowały ponad milion przejazdów, co potwierdza, że mieszkańcy coraz chętniej korzystają z tej formy mobilności – niezależnie od pory roku.

Nowe inwestycje oraz modernizacja kluczowych tras mają sprawić, że poruszanie się rowerem po Katowicach będzie jeszcze wygodniejsze, bezpieczniejsze i bardziej dostępne dla wszystkich użytkowników.

 
Katowice zmodernizują część trasy rowerowej wzdłuż ul. Chorzowskiej (03.12.2025)

Trasa rowerowa wzdłuż ul. Chorzowskiej.jpg

Regionalna Trasa Rowerowa nr 602 na odcinku biegnącym przez Katowice zostanie gruntownie zmodernizowana. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach prowadzi postępowanie przetargowe dotyczące przebudowy fragmentów pierwszego odcinka tej popularnej trasy tj. od granicy Katowic z Chorzowem do centrum miasta. Inwestycja podniesie standard techniczny istniejącej infrastruktury, co przełoży się na poprawę komfortu jazdy i poziomu bezpieczeństwa rowerzystów.

- Od ubiegłego roku rowerzyści korzystają z pierwszej w naszym mieście velostrady o długości 4,4 km, która połączyła Brynów i Muchowiec z Giszowcem. Budowa sieci Metropolitalnych Dróg Rowerowych w granicach Katowic realizowana jest we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Oprócz tego przez Katowice biegną regionalne trasy rowerowe wskazane w „Regionalnej Polityce Rowerowej Województwa Śląskiego". Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, część z nich zostanie zmodernizowana zwiększając ich funkcjonalność – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W przypadku trasy 602 trwa procedura przetargowa na zaprojektowanie i realizację prac na kilku odcinkach od granicy z Chorzowem do ronda im. gen. Ziętka. O popularności tej trasy świadczy liczba osób z niej korzystających. Zamontowany na wysokości ul. Stęślickiego licznik rowerowy od początku roku do końca listopada odnotował ponad 351 tys. przejazdów, co daje średnią na poziomie ponad 1 tys. przejazdów dziennie – dodaje prezydent.

Modernizacja pierwszego odcinka

Pierwszy etap prac dotyczy odcinka od granicy z Chorzowem do ronda im. Ziętka. Postępowanie prowadzone jest w formule „zaprojektuj i wybuduj", a szacunkowa wartość inwestycji to 4,25 mln zł.

Zakres robót obejmuje m.in. wymianę kostki granitowej na nawierzchnię bitumiczną w rejonie granicy z Chorzowem, poszerzenie drogi dla rowerów w rejonie CH Silesia, przebudowę sygnalizacji świetlnej przy ul. Ściegiennego z zastosowaniem radarowej detekcji rowerowej oraz modernizację infrastruktury pieszo-rowerowej w kierunku Parku Budnioka. Całość uzupełni nowe oznakowanie pionowe i poziome oraz oznakowanie tras znakami informującymi o szlaku rowerowym.

- Inwestycja będzie realizowana na długości ok. 1 km, choć cała trasa rowerowa na tym odcinku jest dłuższa. Z zakresu projektu wyłączone są odcinki, gdzie nawierzchnia drogi rowerowej jest już wykonana z asfaltobetonu oraz odcinek na wysokości CH Silesia City Center, gdyż tam infrastruktura prowadzona jest poza terenami będącymi własnością miasta Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM w Katowicach.

Otwarto oferty w przetargu

1 grudnia odbyło się otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym. Do udziału w przetargu przystąpiło pięciu wykonawców, z których dwóch złożyło oferty mieszczące się w zaplanowanym na ten cel budżecie. Najtańsza złożona oferta zakłada wykonanie dokumentacji projektowej i realizację prac za nieco ponad 2,4 mln zł, a najdroższa za ponad 9,8 mln zł. Obecnie komisja przetargowa analizuje złożone oferty. Po zakończeniu prac i wyborze najkorzystniejszej propozycji podpisana zostanie umowa z wykonawcą, który będzie miał 22 miesiące na realizację zadania.

– Modernizacja trasy nr 602 to kolejny etap konsekwentnie prowadzonej przez miasto polityki rozwoju infrastruktury rowerowej. Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu rowerzystów oraz dostosowanie istniejącej infrastruktury do współczesnych standardów – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Kolejne odcinki i działania uzupełniające

W połowie grudnia MZUiM planuje ogłoszenie drugiego postępowania przetargowego, również w trybie zaprojektuj i wybuduj, obejmującego odcinek od ronda im. gen. Ziętka w kierunku planowanego przedłużenia velostrady nr 6 z Giszowca w stronę Mysłowic (w ciągu: al. Roździeńskiego, al. Murckowska, ul. Gospodarcza, ul. Szopienicka).

W przyszłym roku, w ramach uzyskanego dofinansowania, planowane są również przetargi na: wykonanie oznakowania trasy 607 (która jest wytyczona przez Al. Korfantego, Rynek, ul. Pocztową, ul. Dworcową, ul. Kochanowskiego, ul. Wita Stwosza, ul. Powstańców, ul. Plebiscytową, ul. Szeligiewicza, ul. Kościuszki, ul. Kosów, ul. Huberta, ul. Jankego, ul. Kolejową, ul. Panewnicką, ul. Koszalińską, ul. Piotrowicką, ul. Poleską, ul. Zarańskiego, ul. Medyków, ul. Śląską i lasami w kierunku ul. Owsianej), budowę miejsc odpoczynku, zadaszonych parkingów rowerowych oraz montaż liczników rowerowych. Wszystkie zadania mają zostać zrealizowane do końca 2027 roku.

Inwestycje te będą realizowane w ramach projektu pn. „Regionalne Trasy Rowerowe w Katowicach", który otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Śląskiego w ramach Priorytetu III Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności, Działanie FESL.03.03 Regionalne Trasy Rowerowe - ZIT. - Łączna wartość przyznanego dofinansowania to prawie 13,8 mln zł, a całkowita wartość projektu to 17,92 mln zł.


 
Badanie Klimatu Rowerowego (06.11.2020)

BKR_03.JPG

Jeździsz rowerem codziennie, często, czasami?
Przedstaw swoją opinię na temat korzystania z roweru w Katowicach na https://www.rowerowyklimat.pl/

 
W Katowicach wystartował kolejny sezon roweru miejskiego (07.04.2022)

foto cbb.PNG

Od 1 kwietnia mieszkańcy Katowic mogą znowu korzystać z rowerów miejskich. W tym roku będzie dostępnych ponad sto stacji, a liczba rowerów wyniesie ok.  1000. Użytkownicy będą mieli możliwość korzystać z rowerów do 1 listopada.

Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Katowic. Dzięki temu mamy czystsze powietrze, ponieważ zamiast wybierać samochód, wiele osób decyduje się właśnie na taki sposób dotarcia do celu. Z roku na rok rośnie także długość dróg rowerowych, przez co dotarcie do wybranej lokalizacji staje się coraz łatwiejsze. Poza tym rower to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w letnie miesiące – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Będziemy rozwijać i promować ten sposób transport w mieście. Chcemy by docelowo na system wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach składało się 150 stacji, a w latach 2022-2025 na rozwój infrastruktury rowerowej w Katowicach planujemy wydać ponad 40 mln zł – dodaje prezydent.

 Plany na sezon rowerowy w 2022 r.

Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców udostępnione zostały 93 stacje finansowane z budżetu Miasta, w lokalizacjach znanych z poprzedniego roku. Ponadto wzorem lat poprzednich, z dniem 1 kwietnia do systemu ponownie zostały włączone stacje firm współpracujących z miastem. W kolejnych miesiącach planujemy rozbudowę systemu „City by bike" o kolejne stacje. Z dniem 1 maja nastąpi uruchomienie dodatkowych 6 stacji, 1 czerwca 5 stacji, z dniem 1 lipca następnych 6 stacji. Ponadto, w ramach realizacji inwestycji miejskich, do systemu zostanie włączona lokalizacja w rejonie stadionu Asnyka, niemniej jednak termin uruchomienia uzależniony jest od daty zakończenia tejże inwestycji.

Nowe stacje będą się znajdować następujących w lokalizacjach: Gliwicka/Wiśniowa, Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza, skwer rotmistrza W. Pileckiego, Rynek – Teatr Śląski, Park Powstańców Śląskich, Spodek – WUF 11, Józefowska – hala sportowa MOSiR, Ośrodek Sportowy Podlesianka, boisko Rapid, Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II, Kościuszki/Zgrzebnioka, park Bolina, osiedle Gwiazdy, Boya-Żeleńskiego/Migdałowców, Gliwicka-MOPS, Fabryka Porcelany, 1 Maja/Bohaterów Monte-Cassino, stadion Asnyka.

Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike" w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Miasta, wraz ze stacjami partnerskimi.

W momencie startu programu mieszkańcy mogą korzystać z 850 rowerów, w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). W trakcie sezonu liczba rowerów jeszcze się zwiększy, aby w sezonie wakacyjnym było już dostępnych prawie 1000 sztuk.

Stacje partnerskie

System służący do wypożyczania rowerów opiera się nie tylko na stacjach miejskich, ale również partnerskich. Prywatne firmy pomagają w utrzymaniu wybranych stacji. Wśród partnerów miasta znajdują się takie podmioty jak: Galeria Libero, ING, Galeria 3 Stawy, Politechnika Śląska, Silesia Business Park, KTBS, Osiedle Franciszkańskie.

Z ogromną przyjemnością wspieramy inicjatywę katowickiego Urzędu Miasta i już kolejny rok jesteśmy partnerem programu Rowerów Miejskich. Rower jest znakomitym i uniwersalnym środkiem transportu. Może być też świetnym rozwiązaniem dla zabieganych. W zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej niż samochodem lub komunikacją miejską. Jest nie tylko wygodny i ekonomiczny, ale i ekologiczny. Przemieszczając się dwukołowcem, dbamy o poprawę własnego zdrowia – fizycznego i psychicznego – możemy przewietrzyć głowę, odpocząć i przy okazji trochę poćwiczyć. Znacznie przyjemniej jest przejechać przez przydrożny park czy ścieżką rowerową i przy okazji cieszyć oko przyjemnymi widokami. Wybierając rower, będziemy zdrowsi, szczęśliwsi i wydajniejsi w pracy – mówi Aleksandra Bartmińska-Strawa, zarządca kompleksu Silesia Business Park.

Politechnika Śląska od początku włączyła się w inicjatywę stworzenia systemu rowerowego w Katowicach. Tworzenie oraz rozwijanie zrównoważonego transportu powinno być priorytetem w przestrzeni miejskiej. Od początku działania programu dotyczącego systemu rowerów miejskich w Katowicach jesteśmy sponsorem jednej stacji, ale myślimy o jej rozbudowie. Z naszej stacji korzystają studenci, ale też mieszkańcy. Życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu tego systemu – mówi dr hab. inż. Piotr Folęga prof. PŚ, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.

ING Bank Śląski od lat promuje zdrowy styl życia wśród pracowników oraz angażuje się w dbanie o środowisko naturalne. Te dwie idee można również połączyć. Wiosenna aura sprzyja wszelkiej aktywności sportowej, dlatego już od kwietnia po raz kolejny, pod budynkami naszej centrali w Katowicach pojawią się rowery i tym samym rozpoczniemy sezon rowerowy. Zachęcamy naszych pracowników do wybierania tego środka transportu, co ma pozytywny wpływ i na nasze otoczenie, i na nasze zdrowie oraz samopoczucie – podkreśla Joanna Ostenda, menadżer ETBS, ING Bank Śląski.

– Kolejny rok uczestniczymy w programie rowerów miejskich i bardzo się cieszymy, że możemy wspierać tę ideę. Rowery cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, którzy są zadowoleni z rozwijającej się sieci. Aktywność fizyczna jest nam na co dzień potrzebna, szczególnie gdy mamy pracę siedzącą. Dzięki temu, że praktycznie ,,na każdym rogu" można wypożyczyć rower, i go oddać, możemy włączyć więcej ruchu do naszego życia. Stacje, które wspieramy, znajdują się przy ul. Saint Etienne, ul. Krasińskiego, ul. Leopolda, na Osiedlu przy ul. Sławka i Osiedlu przy ul. Pod Kasztanami. Wybierając rower, nie zanieczyszczamy środowiska, a także nie stoimy w korkach, a to ogromne zalety tego środka lokomocji – mówi Janusz Olesiński, prezes zarządu Katowickiego TBS.

Rozwój systemu rowerów miejskich

Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została graniczna liczba 100 stacji. Rośnie także liczba zarejestrowanych użytkowników. Na początku działania systemu było ich 2762, w dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych jest łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji. Najpopularniejsza trasa biegnie między KTBS Krasińskiego 14 a Rynkiem. Najczęściej użytkownicy korzystają z rowerów w ścisłym centrum – inne popularne trasy to m.in. Rynek – Sikorskiego (os. Paderewskiego), Rynek – Mariacka, plac Wolności – skwer S. Barei (Załęże), plac Miarki – Rynek, Rynek – Plac Wolności.

Jak wypożyczyć rower

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz". Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

Inwestycje rowerowe w Katowicach

– Katowice od lat stawiają na organizację zrównoważonego transportu, a infrastruktura rowerowa stanowi nieodzowny element dążenia do tego celu. Dlatego co roku realizujemy szereg inwestycji w drogi rowerowe, tak by stworzyć w Katowicach ich spójną sieć umożliwiającą sprawne ale przede wszystkim bezpieczne poruszanie się po mieście mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. – W 2022 roku mamy zaplanowane inwestycje w infrastrukturę rowerową o łącznej wartości ponad 17 mln zł – dodaje naczelnik.

Na początku marca ruszyła budowa drogi rowerowej łączącej Nikiszowiec z Giszowcem. Trasa o długości 2,4 km poprowadzi od skrzyżowania ul. Szopienickiej z ul. Mysłowicką w Giszowcu do ul. Bernarda Krawczyka w Nikiszowcu. Prace budowlane powinny zakończyć się pod koniec roku, a całkowity koszt tej inwestycji to ok. 4,5 mln zł.

Na tym prac związanych z infrastrukturą dedykowaną rowerzystom nie koniec. Aktualnie trwają prace budowlane związane z budową drogi rowerowej łączącej ulicę Gospodarczą z ulicą Graniczną, Pułaskiego oraz Lotnisko. Koszt inwestycji to ponad 993 tys. zł., a długość trasy wyniesie około 1,5 km. Planowany termin oddania inwestycji to lipiec 2022 roku.

Nowa infrastruktura dla rowerzystów powstaje także w centrum Katowic. W związku z tym nadal pozostaje zamknięte przejście pod Rondem Ziętka od strony Koszutki. Obecnie trwają prace związane z budową i przebudową sieci uzbrojenia. Długość drogi dla rowerów o szerokości 2 m będzie wynosiła ok. 60 m. Ciąg pieszy będzie z kolei szeroki na 1,5 m. Koszt tego, wyczekiwanego przez rowerzystów od lat przedsięwzięcia, to ok. 3,4 mln zł. Całość ma być gotowa we wrześniu br.

 
1 - 4Dalej




sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice