Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Rowerem Pomiń łącza nawigacjiAktualnosci

  
Grafika
Treść
Z Doliny Trzech Stawów na Nikiszowiec pojedziemy nową drogą rowerową

Nowa droga rowerowa w rejonie Doliny Trzech Stawów_fot. Dariusz Czapla.jpg

Miłośnicy jednośladów zyskali kolejną wygodną do poruszania się i bezpieczną trasę rowerową w Katowicach. Miejska spółka Katowickie Inwestycje S.A. odebrała od wykonawcy drogę łączącą ul. Gospodarczą z Doliną Trzech Stawów. Jednocześnie trwają prace nad budową kolejnych odcinków – w centrum Katowic oraz trasy łączącej Nikiszowiec z Giszowcem.

Nowa droga, oświetlenie i drzewa

Odebrana inwestycja o wartości 1,13 mln zł łączy ulicę Gospodarczą z terenami Doliny Trzech Stawów i ulicą Lotnisko.

Odcinek drogi rowerowej łączącej ul. Gospodarczą z Doliną Trzech Stawów i ul. Lotnisko liczy ok. 1,5 km. To kolejne bezpieczne połączenie rowerowe, które udostępniamy mieszkańcom, łączące atrakcyjne miejsce do rekreacji jakim jest Dolina Trzech Stawów z kolejnymi częściami naszego miasta. To także opcja dla turystów, którzy mogą zwiedzać Katowice na rowerach, bo zarówno na Nikiszowcu, jak i w Dolinie Trzech Stawów znajdziemy wypożyczalnie rowerów miejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Droga rowerowa, o nawierzchni z betonu asfaltowego w kolorze czerwonym, powstała na odcinkach wzdłuż ulicy Pułaskiego, przez teren Doliny 3 Stawów w rejonie Sztauwajerów, wzdłuż Autostrady A4 oraz wzdłuż terenu Campingu aż do włączenia w ul. Gospodarczą.

 – W ramach inwestycji wykonano także przebudowę oświetlenia w rejonie wiaduktu autostradowego na ul. Pułaskiego, zabudowano opaskę kamienną chodnik od drogi rowerowej, wykonano oznakowanie poziome i pionowemówi Agnieszka Dutkiewicz, z-ca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej, Katowickie Inwestycje S.A. 

Częścią inwestycji drogowej były także nasadzenia - posadzono 33 drzewa gatunku Magnolia Galaxy.

Budowa trasy wzdłuż ul. Szopienickiej oraz przebudowa przejścia pod rondem Ziętka

Oprócz odebranej inwestycji, spółka Katowickie Inwestycje S.A. realizuje obecnie również dwa inne zadania ważne dla rozwoju infrastruktury rowerowej. To połączenie Nikiszowca z Giszowcem ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż ulicy Szopienickiej oraz przebudowa przejścia pod Rondem Ziętka. Te trzy inwestycje oznaczają dla rowerzystów łącznie 3,8 km nowych dróg.

  Realizując kolejne inwestycje rowerowe staramy się łączyć ze sobą już istniejące fragmenty infrastruktury rowerowej, tak by tworzyły one spójną sieć umożliwiającą bezpieczne przemieszczanie się za pomocą roweru po mieście. Łączna długość infrastruktury rowerowej, wraz z oddanym właśnie odcinkiem łączącym ul. Gospodarczą z Doliną Trzech Stawów to ok. 185 km – mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu UM Katowice.

 Rozwój infrastruktury rowerowej

Miasto konsekwentnie stawia na rozbudowę infrastruktury rowerowej i wdrażanie nowych rozwiązań. Przykładem tego drugiego jest rozwijana z roku na rok sieć rowerów miejskich, która cieszy się popularnością wśród mieszkańców. W tym sezonie do dyspozycji użytkowników będzie około 1 000 rowerów, które będzie można wypożyczać i oddawać w aż 125 stacjach. Oprócz rowerów miejskich i rozbudowywanej sieci dróg rowerowych, w mieście pojawiają się także niestandardowe rozwiązania. Przykładem jest licznik do pomiaru ruchu rowerowego zainstalowany na drodze rowerowej, biegnącej wzdłuż alei Korfantego. Urządzenie oprócz informacji o natężeniu ruchu rowerowego w tym miejscu ma również promować poruszanie się jednośladami.

 
Nowe stacje rowerów miejskich w Katowicach

Stacja roweru miejskiego na katowickim Rynku_fot. R. Kaźmierczak.jpg

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 1 listopada. Od dzisiaj mieszkańcy mogą korzystać z siedmiu kolejnych stacji, które w większości zlokalizowane są przy obiektach sportowych. W tym roku, docelowa liczba rowerów wyniesie ok. 1000. Z rowerów chętnie korzystają mieszkańcy, co potwierdzają statystyki pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania systemu w tym roku.

Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Katowic. W pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania systemu w tym roku widzimy prawie dwa razy więcej wypożyczeń w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym! W kwietniu i maju 2021 r. mieszkańcy skorzystali z roweru miejskiego prawie 27 tys. razy, a w tym roku, po dwóch miesiącach działania systemu tych wypożyczeń mamy już ponad 49 tys. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach, z roku na rok, rośnie także długość dróg rowerowych, przez co dotarcie do wybranej lokalizacji staje się coraz łatwiejsze. Poza tym, rower to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego dalej będziemy rozwijać i promować ten sposób transportu w mieście. Chcemy by docelowo na system wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach składało się 150 stacji – dodaje prezydent.

Nowe stacje od 1 czerwca

Nowe stacje wypożyczalni roweru miejskiego zlokalizowane są przede wszystkim w pobliżu miejskich boisk i ośrodków sportowych. To stacje: Józefowska-Hala sportowa MOSiR, Ośrodek Sportowy Podlesianka, Boisko Rapid oraz Ośrodek Sportowy Gliwicka/Jana Pawła II. Te stacje stanowią uzupełnienie możliwości dojazdu rowerem do miejskich obiektów sportowych. Przypomnijmy, że stacje wypożyczania rowerów znajdują się już m.in. przy miejskich basenach w Brynowie i Burowcu czy Ośrodku Sportowym Kolejarz, ale też w popularnych miejscach wypoczynku, takich jak parki i skwery, np. Dolina Trzech Stawów, Park Bogucki, Park Kościuszki, Parku Zadole. Kolejna uruchomiona dzisiaj stacja znajduje się w pobliżu Osiedla Zgrzebnioka i chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Parku Kościuszki. Dwie ostatnie dzisiaj uruchomione stacje to stacje GPP Business Park oraz Green Park.

Kolejna rozbudowa systemu czeka nas w lipcu. Nowe stacje pojawią się m.in. w Parku Bolina, na osiedlu Gwiazdy oraz przy Fabryce Porcelany. Ponadto stacje będą pojawiać się w ramach realizacji inwestycji miejskich, np. w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka - termin uruchomienia uzależniony będzie od zakończenia inwestycji.

Statystyki roweru miejskiego

W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby wypożyczeń w porównaniu do roku 2021. Tylko w maju odnotowaliśmy o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w maju ubiegłego roku! Mieszkańcy najchętniej korzystają ze stacji „Katowice-Rynek", w której odnotowano ponad 2,6 tys. wypożyczeń, „Dolina 3 Stawów" z ponad 1,5 tys. oraz „Os. Paderewskiego-Sikorskiego" - prawie 1,4 tys. – wymienia Paweł Sucheta, przedstawiciel miasta Katowice ds. realizacji polityki rowerowej. –
W trwającym sezonie do systemu dopisało się już 6,2 tys. nowych użytkowników – dodaje Sucheta.

Dzisiaj w systemie „City by bike" dostępnych jest ich już 118 (106 miejskich i 12 partnerskich) oraz 954 rowery – (850 miejskich i 104 partnerskie) w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike" w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Katowic, wraz ze stacjami partnerskimi.

Rozwój systemu rowerów miejskich

Pierwsze rowery miejskie pojawiły się w Katowicach w 2015 r. Wtedy były dostępne tylko trzy testowe stacje. Z roku na rok liczba stacji rosła. W 2019 r. było ich już 76, a w 2020 r. 83. W 2021 r. przekroczona została liczba 100 stacji. W dniu tegorocznego startu systemu w bazie zarejestrowanych było łącznie 102 277 użytkowników.

W zeszłym roku od kwietnia do listopada system łącznie zanotował 130 171 wypożyczeń rowerów. Wśród użytkowników byli tacy, którzy bardzo często korzystali z tego środka lokomocji. Rekordzista wypożyczał rower aż 502 razy. W samym 2021 r. zarejestrowało się ok. 10 tys. użytkowników. Średni czas wypożyczenia wynosił ok. pół godziny. Najczęściej użytkownicy wypożyczali i zwracali rower w tej samej stacji.

Jak wypożyczyć rower

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz". Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

 
Powstaną velostrady

foto ddr.PNG

Miasto Katowice podpisało z Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią Porozumienia w zakresie przygotowania procesu budowy Metropolitalnych Sieci Tras Rowerowych, określonych w dokumencie pn. „Ramowy program realizacji metropolitalnych dróg rowerowych w obszarze GZM". Współpraca dotyczy działań na rzecz realizacji następujących metropolitalnych dróg rowerowych w relacjach:

Katowice - Mysłowice

Przedsięwzięcie będzie realizowane etapowo. Pierwszy etap zakłada poprowadzenie infrastruktury o parametrach velostrady łączącej dzielnicę Giszowiec (ul. Mysłowicka) wraz ze skomunikowaniem terenów położonych  w rejonie ul. Kolistej, z obszarem Katowickiego Parku Leśnego (ul. Francuska) i dalej w kierunku przejścia pieszo – rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta (do skrzyżowania z trasą rowerową nr 1), przebiegającej po śladzie nieczynnej linii kolejowej CTL Maczki Bór. Odcinek ten obecnie jest na etapie prac projektowych. W drugim etapie planowana jest realizacja przedłużenia velostrady w kierunku Mysłowic - w śladzie dawnej linii kolejki piaskowej. Etap drugi poprzedzony będzie pracami koncepcyjnymi zleconymi przez GZM.

Katowice - Sosnowiec

Inwestycja znajduje się na wczesnym etapie realizacji. Zgodnie z opracowanym Porozumieniem, obecnym zadaniem GZM będzie zlecenie prac koncepcyjnych dla wytyczenia połączenia rowerowego, które rozpoczynać się będzie przy kampusie Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej i z wykorzystaniem „Bulwarów Rawy" oraz dawnego śladu linii kolejowej łączyć się będzie z dzielnicą Borki i prowadzić będzie w kierunku Sosnowca.

Katowice - Gliwice

Zgodnie z zapisami Porozumienia, dokumentacja koncepcyjna dla przedmiotowego odcinka ma zostać opracowana na zlecenie GZM w dwóch wariantach. Droga dla rowerów planowana jest wzdłuż koryta rzeki Rawy, początkowo między terenami oczyszczalni ścieków a DTŚ, a dalej między terenami osiedla Tysiąclecia a DTŚ. Droga włącza się w drogi rowerowe Miasta Katowice, dalej prowadzące do centralnych punktów Miasta. 


 
Na kole kole Nikiszu

278578321_10220474110748993_2391813756068031254_n.jpg

​W sobotę 14 maja odbędzie się XII edycja rajdu rowerowego "Na kole kole Nikiszu". Rajd organizowany przez Miejskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Katowicach oraz Klub rowerowy "Pozytywnie Zakręceni" łączy elementy rowerowe z nauką historii zabytkowych katowickich dzielnic. Rajd rozpoczyna się o 10:00 w Parku Bolina, a kończy w Nikiszowcu na skwerze Zillmanów. Więcej informacji u organizatorów wydarzenia.

 
1 - 4Dalej

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice