Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Rowerem Pomiń łącza nawigacjiAktualnosci

  
Grafika
Treść
Katowice na rowery – ruszyła budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Francuskiej

Rozpoczęła się inwestycja wzdłuż ul. Francuskiej_fot. KAW.jpg

Trwają prace elektryczne oraz roboty przygotowawcze do realizacji kolejnej w Katowicach drogi rowerowej. Powstanie ona wzdłuż ulicy Francuskiej, na wysokości lotniska Muchowiec. 13 marca zostanie w tym miejscu wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu oraz rozpoczną się główne prace.

- W Katowicach stawiamy na alternatywne środki transportu i rower jest jednym z nich. Budowa kolejnych odcinków dróg rowerowych ma na celu połączenie istniejących już fragmentów infrastruktury rowerowej i docelowo stworzenie sieci dróg rowerowych umożliwiających komfortowe przemieszczanie się na jednośladach po mieście. Ten odcinek połączy Muchowiec nie tylko z istniejącą już drogą rowerową w ciągu ul. Lotnisko, ale docelowo również z infrastrukturą dla rowerzystów na ul. Damrota – prace nad tym odcinkiem znajdują się na etapie projektowania, które zakończy się jeszcze w tym roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dzięki tej inwestycji zyskają nie tylko rowerzyści, oprócz drogi rowerowej powstanie też chodnik i oświetlenie oraz nasadzona zostanie nowa zieleń. To wszystko wpłynie na poczucie komfortu oraz bezpieczeństwo zarówno spacerowiczów jak i rowerzystów – dodaje prezydent.

Nowa, bezpieczna infrastruktura dla rowerzystów i pieszych

W efekcie inwestycji do dyspozycji rowerzystów zostanie oddanych 700 metrów trasy, zlokalizowanej po wschodniej stronie ulicy Francuskiej (od strony Lotniska Muchowiec), pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Trzech Stawów oraz z ulicą Lotnisko. - Wzdłuż całej trasy zostanie wykonane oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych będą dodatkowo doświetlone, co znacznie poprawi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Na efekt wizualny inwestycji, ale także ekologiczny, wpłyną dodatkowo nasadzenia. W tym miejscu nasadzone zostaną takie rośliny jak hortensje czy tawuły. Zakończenie realizacji tej inwestycji zostało określone na lipiec tego roku – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Realizacją inwestycji zajmuje się firma DROGOPOL Sp. z o.o., której oferta była jedną z sześciu złożonych w przetargu. Wartość robót, zgodnie z zawartą umową, wynosi ponad 2,5 mln zł. Inwestycja gotowa będzie w lipcu, następnie prowadzone będą jej odbiory, a także ruszą prace związane z realizacją miejsc parkingowych dla samochodów po drugiej stronie ul. Francuskiej. Docelowo na ul. Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Trzech Stawów po stronie wschodniej będziemy mieć chodnik i drogę rowerową z nowym oświetleniem oraz pas zieleni, a po drugiej wyznaczone będą miejsca postojowe dla samochodów.

Zmiany w organizacji ruchu

Realizacja inwestycji wiąże się z koniecznością wprowadzenia czasowych zmian w organizacji ruchu. W trakcie prowadzenia prac na całym odcinku objętym robotami będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się i postoju, a także ograniczenie prędkości. Ruch pieszy – dotychczas prowadzony po stronie lotniska – zostanie przeniesiony na drugą stronę ulicy Francuskiej. Będzie on prowadzony – tam, gdzie to możliwe jezdnią, a w innych miejscach utwardzonym poboczem. Ciąg pieszy ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, by uczestnicy ruchu czuli się bezpiecznie, ciąg zostanie wygrodzony.

W związku z przeniesieniem ruchu pieszego na drugą stronę jezdni, na czas realizacji inwestycji zmieni się także lokalizacja przejść dla pieszych. Zlikwidowane zostaną dwa przejścia: w rejonie przystanku autobusowego Muchowiec Park oraz w rejonie ul. Francuskiej z ul. Muchowiec. W zamian powstaną trzy przejścia: przez ul. Trzech Stawów (w rejonie skrzyżowania z ul. Francuską), przez ul. Francuską (w rejonie skrzyżowania z ul. Gawronów oraz w rejonie skrzyżowania z ul. Lotnisko).

Ponadto prace będą wymagały tymczasowej zmiany lokalizacji przystanku Muchowiec Park, gdzie zatrzymują się autobusy jadące w kierunku Centrum Katowic. Zostanie on przeniesiony na drugą stronę skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Trzech Stawów.

Rowerem ulicą Francuską do centrum

W trakcie projektowania jest już kolejny etap drogi rowerowej wzdłuż ul. Francuskiej, która ma powstać na odcinku pomiędzy ul. Lotnisko, a ul. Damrota i połączyć istniejące już odcinki dróg rowerowych. Dokumentacja projektowa - która pozwoli na przejście do kolejnego etapu inwestycji - ma być gotowa pod koniec tego roku.

Przypomnijmy, że oprócz drogi dla rowerów wzdłuż Francuskiej wykonawcy wybrani w przetargach projektują obecnie także połączenie od ul. Barbary do ul. Kościuszki oraz połączenie ul. Sosnowieckiej z ul. Brynicy i trasą rowerową nr 5. Projektowanie nowych dróg to nie jedyne inwestycje rowerowe, które są teraz w fazie realizacji. Trwają prace między innymi przy kontynuacji drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej. Od zachodu łączy się ona z trasą biegnącą z Doliny Trzech Stawów, a od wschodu połączy się z już istniejącą drogą, umożliwiając przejazd do Nikiszowca oraz Giszowca. W najbliższym czasie rozpocznie się też budowa trasy wzdłuż ul. Hallera. To pierwszy z dwóch etapów stworzenia połączenia ul. Konnej z ul. Techników i al. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5 w ramach Katowickiej Infrastruktury Rowerowej.

Ponadto w ostatnim czasie powstała droga rowerowa wzdłuż ul. Pułaskiego (pomiędzy Szeptyckiego i Sikorskiego), co stanowi jedno z zadań składających się na budowę nowego układu drogowego na osiedlu Paderewskiego. Ta trasa została już odebrana, natomiast na terenie zjazdu pod Rondo trwają odbiory i ostatnie prace porządkowe. Podsumowując w latach 2015-2023 w Katowicach powstały ponad 43 km infrastruktury dla rowerzystów za kwotę przekraczającą 34 mln zł.

 
Katowice szykują się do kolejnego sezonu roweru miejskiego

Stacja roweru miejskiego na katowickim Rynku_fot. R. Kaźmierczak.jpg

Katowice właśnie rozpoczęły poszukiwania firmy, która zajmie się uruchomieniem, zarządzaniem i kompleksową obsługą systemu automatycznych wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach.

Systemy rowerów miejskich funkcjonujące w dużych miastach na całym świecie cieszą się ogromną popularnością – podobnie jest w Katowicach. Mieszkańcy korzystają z nich do codziennego poruszania się po mieście oraz w celach rekreacyjnych.

- Stacje wypożyczania systemu roweru miejskiego stały się stałym elementem krajobrazu Katowic. System funkcjonuje w naszym mieście od 2015 roku. Wtedy pilotażowo powstały pierwsze 3 stacje, a zeszły sezon zamknęliśmy liczbą 125 punktów wypożyczania i ponad 1000 rowerów. Ruszamy z przygotowaniami do tegorocznego sezonu, który będzie nietypowy, gdyż czekają nas zmiany w funkcjonowaniu systemu. Zarządzanie nim przejmie Metropolia. Zanim to jednak nastąpi chcemy dać możliwość korzystania z roweru miejskiego naszym mieszkańcom, dlatego ogłaszamy przetarg na wyłonienie operatora systemu w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ubiegłym roku udało się przekroczyć liczbę 200 tys. wypożyczeń. Do rekordowego 2019 roku trochę zabrakło, ale wzrost tej liczy o ponad 70 tys. w stosunku do sezonu 2021 pokazuje, że mieszkańcy chętnie wracają „na rowery" po przerwie spowodowanej pandemią – dodaje prezydent.

Systemem roweru miejskiego, który w Katowicach nosi nazwę „City by Bike" zarządza Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach i to jego zadaniem jest m.in. wyłonienie firmy obsługującej system. Po rozstrzygnięciu ogłoszonego właśnie przetargu zostanie podpisana umowa z wykonawcą, na okres od 1 kwietnia do 31 sierpnia br. z możliwością przedłużenia. Skrócony, w stosunku do lat poprzednich czas wynika z tego, że w tym roku ma zacząć funkcjonować system roweru metropolitalnego, obejmujący obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ogłoszony przetarg zakłada, że w tym roku pojawi się 113 stacji miejskich, a także dodatkowo stacje firm i instytucji partnerskich programu. Standardowo na stację rowerową składa się terminal pozwalający na wypożyczenie i zwrot roweru, 12 stojaków i 8 rowerów. Wyjątek stanowi stacja „Katowice Rynek", która podobnie jak w latach ubiegłych, będzie większa – 20 stojaków i 10 rowerów.

Elementem ułatwiającym korzystanie z systemu jest darmowa aplikacja mobilna, pozwalająca na rejestrację, wypożyczenie i zwrot jednośladu bez konieczności korzystani z terminala. Do dyspozycji wypożyczających będzie także 20 rowerów cargo, czyli mogących przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo).

Aby wypożyczyć rower, wystarczy zarejestrować się w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. W ostatnim sezonie zarejestrowało się ponad 15,5 tys. nowych użytkowników (przy nieco ponad 10 tys. rok wcześniej), co daje łącznie ponad 117 tys. użytkowników.

Zainteresowane firmy swoje oferty mogą składać do 24 lutego.

Statystyki sezonu 2022

W ubiegłym roku miesiącem, w którym wypożyczono najwięcej jednośladów z miejskiego systemu był czerwiec – ponad 41 tys. razy. Następne w kolejności były maj i lipiec – po ponad 38 tys., a w sierpniu było to ponad 34 tys. wypożyczeń. 1 listopada, w ostatnim dniu działania systemu, z rowerów miejskich skorzystano 391 razy.

Najczęściej użytkownicy korzystali ze stacji Katowice-Rynek, która zanotowała prawie 9,5 tys. wypożyczeń. Następna najpopularniejsza lokalizacja to Dworzec PKP-Młyńska – tam odnotowano prawie 6 tys. wypożyczeń. Ponad połowa działających stacji odnotowała po 1 tys. lub więcej wypożyczeń. Trasą, na której najczęściej wypożyczane były rowery miejskie to „Katowice-Rynek" – „KTBS-Krasińskiego". To połączenie odnotowało 538 kursów w sezonie. Drugim najpopularniejszym kierunkiem była trasa powrotna – z Krasińskiego na Rynek – 468.

Dniami, które cieszyły się największym zainteresowaniem rowerzystów, były słoneczne niedziele 5 i 12 czerwca – w oba te dni odnotowano po ponad 2 tys. wypożyczeń. Co ciekawe – podczas tych dni dużo więcej osób niż zazwyczaj wypożyczyło rower na czas 1 godziny. Najczęściej rower był wypożyczany na bezpłatny czas do 15 min. Dla wielu osób rower stał się codziennym środkiem lokomocji. Rekordzista w tym sezonie skorzystał z systemu aż 487 razy. Z kolei najczęściej wypożyczany rower był w użytku 492 razy. 

 
Przetarg na rozbudowę ul. Hallera o drogę rowerową coraz bliżej rozstrzygnięcia

Ulica Hallera zostanie rozbudowana_02.jpg

Trwa postępowanie przetargowe na rozbudowę ul. Hallera o infrastrukturę rowerową. To jeden z dwóch etapów zadania, jakim jest połączenie ul. Konnej z ul. Techników i ul. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5. Zainteresowanych wykonaniem inwestycji jest 3 wykonawców. Jednocześnie w najbliższych dniach rozpocznie się budowa drogi rowerowej na ul. Gospodarczej, która połączy istniejące trasy biegnące z Doliny Trzech Stawów do Nikiszowca i Giszowca.

– Do tematu rowerów podchodzimy systemowo. Traktujemy je jako środek nie tylko rekreacji, ale też transportu. Dlatego poza rozwojem sieci wypożyczalni rowerów miejskich, stawiamy na rozbudowę dróg rowerowych, inwestując znaczne środki w tę infrastrukturę. W tym roku planujemy przystąpić do  realizacji prawie 8 km nowych tras w ramach „Katowickiej Infrastruktury Rowerowej", a także przygotować dokumentację projektową na kolejne 2,3 km. Łączna wartość tych zamierzeń to ponad 28 mln zł. Ponadto stale dbamy o bieżące utrzymanie wszystkich ścieżek i tras rowerowych oraz wykonujemy konieczne ich naprawy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rozbudowa ul. Hallera – nowa inwestycja dla mieszkańców Dąbrówki Małej i Burowca

Jednym z wyczekiwanych połączeń rowerowych przez mieszkańców północno-wschodnich dzielnic Katowic jest połączenie ul. Konnej z ul. Techników i al. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5. W jego pierwszym etapie powstanie nowa droga dla rowerów wzdłuż ul. Hallera od skrzyżowania z ul. Wandy w stronę al. Roździeńskiego - do ul. Pogodnej. Tam, odbije w stronę torów kolejowych i wzdłuż nich pobiegnie w kierunku al. Niepodległości. Łącznie to prawie 1,4 km trasy rowerowej. Zakres inwestycji nie ogranicza się jedynie do stworzenia dodatkowego pasa dla miłośników jednośladów. Z realizacji skorzystają też inni uczestnicy ruchu. Prace obejmują między innymi ciągi piesze przy ul. Hallera, przebudowę publicznych oraz indywidualnych zjazdów, wykonanie sygnalizacji świetlnej, przebudowę i rozbudowę oświetlenia drogowego.

W kolejnym etapie pracami zostanie objęta ul. Korczaka. Inwestycja będzie obejmować odcinek od rejonu skrzyżowania z ul. Wandy do okolic skrzyżowania z ul. Borki. Przetarg w tej sprawie planowany jest na pierwszą połowę br.

Wykonawca, z którym miejska spółka Katowickie Inwestycje S.A. podpisze umowę, będzie miał 12 miesięcy na wybudowanie tej infrastruktury. Zainteresowanych realizacją są 3 firmy. Ich oferty kształtują się na poziomie od ponad 5,4 mln zł do prawie 6,9 mln zł. Tymczasem budżet przewidziany na realizację rozbudowy ul. Hallera wynosi trochę ponad 5,6 mln zł. Jeśli analiza ofert zakończy się wyborem wykonawcy i podpisaniem przez obie strony umowy, to roboty budowlane powinny rozpocząć się w II kwartale tego roku.

Zjazd pod Rondo, Gospodarcza, Francuska i inne lokalizacje

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa drogi rowerowej na ul. Gospodarczej. – To 600 metrowy odcinek będący kontynuacją wybudowanej już drogi rowerowej, która powstała wzdłuż ulicy Pułaskiego, prowadząc przez teren Doliny Trzech Stawów aż do włączenia w ul. Gospodarczą. Od strony wschodniej nowa infrastruktura połączy się z trasą biegnącą do ul. Szopienickiej w Nikiszowcu. Stamtąd będzie można przejechać aż do Giszowca, korzystając z odebranej pod koniec listopada trasy o długości 2,4 km – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. W związku z rozpoczęciem prac budowlanych od 26 stycznia wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, polegająca na odcinkowym zawężeniu jezdni do jednego pasa.

Przypomnijmy, że trwają odbiory zjazdu pod Rondo im. gen. Jerzego Ziętka oraz budowanej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Pułaskiego, na odcinku od ul. Szeptyckiego do ul. Sikorskiego. Wybrany został też wykonawca, który zajmie się budową drogi wzdłuż ul. Francuskiej od skrzyżowania z ul. Trzech Stawów do skrzyżowania z ul. Lotnisko. Ponadto rozpoczęły się prace projektowe dla połączenia od ul. Barbary do ul. Kościuszki, połączenia ul. Sosnowieckiej z ul. Brynicy i trasą rowerową nr 5, a także połączenia wzdłuż ul. Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Damrota.


 
Katowice z dotacjami na budowę velostrady do Mysłowic

0A61201A-375E-4F41-8707-D7A793C0A11C.jpeg

Każdego roku Katowice powiększają zasób infrastruktury przeznaczonej rowerzystom, projektując i oddając do użytku nowe drogi rowerowe oraz remontując stare, dzięki czemu jakość tej infrastruktury ulega poprawie. Nową jakość stanowić będą velostrady, które powstaną w Katowicach dzięki współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

 W Katowicach stawiamy na alternatywne środki transportu. Rower jest jednym z nich. System wypożyczania rowerów miejskich w Katowicach jest największym w regionie. Tylko w 2022 roku zanotowaliśmy ponad 200 tys. wypożyczeń. Cały czas rozbudowujemy infrastrukturę rowerową, liczymy, że połączenie Katowic z Mysłowicami velostradą sprawi, że rower będzie jeszcze chętniej wybierany jako środek transportu i stanie się na tym odcinku alternatywą dla komunikacji miejskiej czy samochodu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Budowa velostrady nie tylko usprawni przejazd między Katowicami i Mysłowicami ale również znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzystów, gdyż velostrady to szybkie drogi rowerowe, w większości odseparowane od jezdni i ruchu samochodowego – dodaje prezydent. 20 grudnia 2022 r. została podpisana umowa pomiędzy miastem Katowice a Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią o udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji celowej na opracowanie dokumentacji projektowej dla velostrady na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej oraz nabycie nieruchomości pod kolejny etap velostrady od ul. Kolistej do granicy z miastem Mysłowice.

– Połączenie Katowice-Mysłowice jest realizowane etapowo. W pierwszym etapie Katowice, przy finansowym udziale GZM, wybudują połączenie rowerowe o długości ok. 4 km na odcinku pomiędzy Brynowem, od przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta do ul. Kolistej w śladzie zlikwidowanej linii kolejowej i będzie miała parametry velostrady. Ta część inwestycji zostanie zrealizowana w przyszłym roku – mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika Wydziału Transportu. – W drugim etapie planowana jest realizacja przedłużenia velostrady w kierunku Mysłowic - dodaje naczelnik.

Łączna kwota przyznanych dotacji to nieco ponad 930 tys. zł. Z tej kwoty 253 tys. zostanie przeznaczone na sfinansowanie opracowywanej dokumentacji projektowej dla odcinka łączącego ul. Huberta z ul. Kolistą. Natomiast prawie 677 tys. wykorzystane zostanie do nabycia nieruchomości od Spółki Maczki Bór S.A. niezbędnych do poprowadzenia velostrady od ul. Kolistej do granicy z Mysłowicami. Odcinek ten, w większości również będzie przebiegać w śladzie nieczynnej linii kolejowej. Łączna długość velostrady Katowice-Mysłowice to ok. 9,0 km. Droga rowerowa rozpocznie się w Katowicach – w Brynowie, będzie biegła w śladzie nieczynnej linii kolejowej, wzdłuż Doliny Trzech Stawów i w dalszym biegu przez dzielnicę Giszowiec. Następnie w kierunku miasta Mysłowice będzie przebiegać wzdłuż ulicy Mysłowickiej, docierając do granicy z Mysłowicami i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego.W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powstanie łącznie 8 velostrad o długości ok. 120 km. Oprócz dróg w relacjach Katowice-Mysłowice oraz Katowice-Sosnowiec planowane są również velostrady: Katowice – Gliwice, Katowice – Tychy, Katowice – Piekary Śląskie, Bytom – Tarnowskie Góry, Katowice – Sosnowiec – Mysłowice, Sosnowiec – Będzin – Czeladź – Dąbrowa Górnicza.

 
1 - 4Dalej

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice