ŚWIĘTA MAJOWE

W dniu 2 i 3 maja 2019 roku odbędą się w Katowicach uroczystości, na które serdecznie zapraszają organizatorzy.

-  w dniu 2 maja o godz. 9.30 uroczystości na Placu Bolesława Chrobrego okazji  Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 17.00 na Dolinie Trzech Stawów „Bieg z Flagą"

- w dniu 3 maja o godz. 12.30 uroczystości na Placu Sejmu Śląskiego z okazji Święta Narodowego 3 Maja oraz 98. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Szczegółowe informacje na plakacie.

Plakat 3 maja 2019r.jpg

Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Dzielnicowa Galeria Niepodległośc

Dzielnicowa Galeria Niepodległości - powstała w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tworzą ją fotografie przekazane z rodzinnych archiwów oraz udostępnione przez Muzeum Historii Katowic. W Galerii znajdziemy zdjęcia naszych przodków – świadków tych historycznych wydarzeń sprzed 100 lat – a także ojców polskiej niepodległości i zasłużonych dla walki o przyłączenie Katowic i Górnego Śląska do odrodzonej Polski. W Galerii zlokalizowanej w różnych częściach Katowic będzie można znaleźć sylwetki Wojciecha Korfantego, Konstantego Wolnego czy Karola Grzesika, a także dawnych mieszkańców Katowic znalezione w domowym albumie. Galeria będzie się znajdować na ulicy Młyńskiej 9, Pocztowej 12, Le Ronda 81, Wiosny Ludów 5, Obrońców Westerplatte 98-100, Agnieszki 16 i Narutowicza 2.
8 maja 2019 r., nastąpi oficjalne otwarcie galerii.
Organizator: Katowice Miasto Ogrodów - Instytycja Kultury im. Krystyny Bochenek
Miejsce wydarzenia: Agnieszki 16, Dąb, Katowice
Partnerami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach oraz Muzeum Historii Katowic.


„Trzy krople krwi"

11 maja 2019 r., godz. 18.00

Miejsce wydarzenia: sala koncertowa w Katowice Miasto Ogrodów

Instytycja Kultury im. Krystyny Bochenek

Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Spektakl realizowany jest z okazji 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego. Podejmuje temat Powstań Śląskich i plebiscytu i jest częścią obchodów Roku Powstań Śląskich. Za pośrednictwem 15 pieśni oraz narracji słownej opowiada historię przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Widowisko angażuje dużą grupę młodych artystów, zarówno muzyków, jak i wokalistów.
Twórcy:
Jan Drechsler – tekst
Michał T. Malicki – muzyka, aranżacja
Marek Klementowski – produkcja


Muzeum Historii Katowic

Wystawa w 100. rocznicę I powstania śląskiego.

16 sierpnia 2019 r.

Wystawa w Muzeum Historii Katowic

Wystawa planszowa (10-12 plansz) przedstawiająca historię I powstania śląskiego.
I powstanie śląskie było pierwszym z trzech zrywów powstańczych, które wybuchły po odzyskaniu przez Polskęniepodległości, a ich celem było przyłączenie spornego terytorium Górnego Śląska do formującej się Rzeczypospolitej.
Towarzyszące im społeczne emocje, nierzadko też napięcia wśród lokalnej ludności, dramatyczny przebieg, rodzinne dramaty, a ostatecznie wiekopomne skutki sprawiły, że powstania śląskie do dziś są wspominane z poruszeniem i swoistą nostalgią. Obchody okrągłej setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego będą pierwszym z cyklu wydarzeń upamiętniających okres powstań i plebiscytów. Celem wystawy jest przypomnienie okresu, który zaważył na całej XX-wiecznej historii naszego regionu, od tamtego czasu związanego z Polską, a tym samym wzmocnienie poczuciawspółistniejących tożsamości - lokalnej i narodowej.
Organizator: Muzeum Historii Katowic
Miejsce wydarzenia:

Muzeum Historii Katowic

wiecej informacji: https://www.mhk.katowice.pl/


Sympozjum
19 sierpnia 2019 r.
Sympozjum „W rocznicę I powstania śląskiego” wraz z towarzyszącą wystawą, folderem, inscenizacją historyczną oraz promocją I tomu Słownika Powstań Śląskich 1919.
Sympozjum przy współpracy merytorycznej Instytutu Badań Regionalnych będzie otwarte dla publiczności. Wygłoszonych zostanie sześć referatów na temat różnych aspektów I powstania śląskiego (historia zmagań militarnych, ekonomia, zagadnienia społeczne). Goście będą mogli również obejrzeć wystawę planszową poświęconą I powstaniu, do której przewidziane jest wydanie folderu. Sympozjum będzie towarzyszyć promocja I tomu Słownika Powstań Śląskich 1919 wydanego przez Instytut Badań Regionalnych, pod redakcją R. Kaczmarka i M. Fica.
Po zakończeniu sympozjum na wystawie „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność” odbędzie się inscenizacja historyczna nawiązująca tematycznie do powstań śląskich.
Organizator: Muzeum Historii Katowic
Miejsce wydarzenia:

Muzeum Historii Katowic

wiecej informacji: https://www.mhk.katowice.pl/


Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Śląskie pieśni z okresu przełomu dekad

23 sierpnia 2019 r. godz. 18.00
Potańcówka powstańcza z udziałem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach potańcówki wykonane zostaną śląskie pieśni z okresu przełomu dekad.
Koncert z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego odbędzie się w ogródku KMO, znajdującego się z tyłu siedziby Miasta Ogrodów (wejście od ulicy Lompy).
Organizator: Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Miejsce wydarzenia: Plac Sejmu Śląskiego, siedziba instytucji Miasta Ogrodów


Inscenizacja historyczna
25 października 2019 r. godz. 18.00
Inscenizacja historyczna przemówienia Wojciecha Korfantego w Reichstagu.
Rekonstrukcja przemówienia Wojciecha Korfantego, która odbyła się w siedzibie Reichstagu w 1918 roku, zainscenizowana zostanie w Sali Sejmu Śląskiego. Będzie to uteatralizowana próba przeniesienia ważnego historycznie wydarzenia. W spektaklu udział wezmą aktorzy śląskich teatrów. Widzowie staną się uczestnikami historycznego wydarzenia, gdzie będą mogli poczuć jego rangę i znaczenie, a zaadaptowane wnętrza pozwolą im na przeniesienie się do tamtych czasów. Premiera planowana jest dokładnie w 101. rocznicę przemówienia.
Organizator: Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Miejsce wydarzenia: Sala Sejmu Śląskiego, Katowice