09 stycznia 2019
3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – zostało już tylko kilka dni!
Trzecia edycja śląskiego święta nauki już w najbliższy weekend!

Trzecia edycja śląskiego święta nauki już w najbliższy weekend! Wiele już o 3. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE w minionych miesiącach powiedzieliśmy i napisaliśmy, a teraz postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych informacji i przedstawić je w postaci alfabetu 3. ŚFN.

A jak Ambasadorowie festiwalu. O pełnienie tej funkcji poprosiliśmy cztery osoby, których przychylności dla idei festiwalu doświadczyliśmy już w minionych edycjach. Ten zacny kwartet tworzą: red. Wiktor Niedzicki (autor m.in. legendarnego programu „Laboratorium"), red. Piotr Baron (radiowa Trójka), dr Tomasz Rożek (autor m.in. telewizyjnego programu „Sonda 2") oraz dr Łukasz Lamża (współpracownik wydawnictwa Copernicus Center Press, popularyzator nauki).

B jak bezpłatny. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest wydarzeniem bezpłatnym! Aby wejść na teren Międzynarodowego Centrum Kongresowego w niedzielę 13 stycznia i w poniedziałek 14 stycznia, nie trzeba kupować żadnego biletu! Oficjalną inaugurację 3. ŚFN KATOWICE, która odbędzie się w sobotni wieczór 12 stycznia (patrz: litera I), będzie można natomiast obejrzeć za pośrednictwem Telewizji Internetowej Uniwersytetu Śląskiego (patrz: litera T).

C jak Cup – Edu E-Sport Cup. Kolejna edycja studenckich i uczniowskich turniejów w grach komputerowych będzie jednym z elementów strefy e-sportowej, zwanej też E-Sport Pointem. Poza finałami rozgrywek w programie tej strefy znalazły się wykłady na temat sportu elektronicznego, gamingu i wykorzystania gier w dydaktyce. Staramy się pokazać, że pasję młodych ludzi do gier można wykorzystać do rozwijania umiejętności społecznych i zawodowych.

D jako dzieci. Dla najmłodszych uczestników 3. ŚFN KATOWICE, zwłaszcza tych których przytłoczy ogrom Festiwalu, przygotowaliśmy strefę dziecka, gdzie będą mogli odpocząć także rodzice. W MCK-u dostępna będzie również odrębna bawialnia z profesjonalną opieką i animacjami.

E jak ENERGIA. To hasło przewodnie trzeciej edycji ŚFN. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się ustalić takie hasło „wywoławcze" i zachęcaliśmy, aby przygotowując aktywności festiwalowe, wystawcy uwzględnili ten „energetyczny" wymiar. Patrząc na tytuły wykładów i nazwy stanowisk pokazowych w strefach wiedzy, wygląda na to, że wielu uczestników ŚFN wzięło to sobie do serca.

F jako festiwal. To już jego trzecia edycja, a organizując pierwszą w 2016 roku, chyba nikt z nas nie przypuszczał, że tak szybko staniemy się największą imprezą popularyzującą naukę na południu Polski i jednym z największych tego typu wydarzeń w kraju. Liczba odwiedzających MCK w poprzedniej edycji wyniosła 30 tysięcy i przerosła oczekiwania nas samych. W tym roku chcemy ten wynik co najmniej wyrównać. A nasze ambicje sięgają jeszcze dalej.

G jak goście specjalni. W charakterze gościa specjalnego na 3. ŚFN przyjadą do Katowic m.in.: astronautka NASA Nicole Stott, fizyk-noblista Johannes Georg Bednorz, wicemistrzyni świata w biathlonie Weronika Nowakowska, popularyzatorzy nauki red. Wiktor Niedzicki, dr Tomasz Rożek oraz Radosław Brzózka,  reportarzyści Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł oraz Filip Springer, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, dziennikarze radiowej Trójki Piotr Baron i prof. Katarzyna Kłosińska, dziennikarz Tomasz Zubilewicz, alpinista Leszek Cichy, podróżnik Jan Mela, youtuberka Arlena Witt oraz Grupa Filmowa Darwin.

H jak Hermaszewski, Mirosław. Pierwszy i wciąż jak dotąd jedyny Polak w kosmosie. Razem z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem na pokładzie statku Sojuz 30 przebywał w przestrzeni kosmicznej przez prawie osiem dni (od 27 czerwca do 5 lipca 1978 roku). Do lotu przygotowywał się pod Moskwą przez prawie półtora roku, a wcześniej w drodze selekcji pokonał kilkuset innych polskich pilotów.

I jak inauguracja. Oficjalnie 3. ŚFN KATOWICE zostanie zainaugurowany w sobotę 12 stycznia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W programie inauguracji znalazły się m.in.: prezentacja projektu muzyczno-wizualnego CallTrane HG04/MO4 (koncert/instalacja multimedialna), rozmowa o muzyce widzianej oczami psychologa i fizyka, wręczenie Śląskich Nagród Naukowych dla najlepszych w minionym roku badaczy z Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wystąpienie astronautki NASA Nicole Stott (patrz: litera S). Inaugurację poprowadzi dr Tomasz Rożek – jeden z Ambasadorów festiwalu.

J jak jedzenie. Tak, podczas festiwalu będzie można się posilić: w czterech foodtruckach na zewnątrz MCK-u oraz w pięciu punktach wewnątrz obiektu będzie można zakupić kanapki, przekąski, zapiekanki, burgery, gofry, popcorn, obwarzanki, hot-dogi, ciepłe i zimne napoje. W trakcie ŚFN będą otwarte także punkty restauracyjne.

K jak kosmos. Kosmos nieustannie fascynuje ludzi w każdym wieku, dlatego też postanowiliśmy poświęcić mu osobną strefę w przestrzeni festiwalowej. Będzie to miejsce spotkań z wyjątkowymi gośćmi (patrz: litery H i S), w jej obrębie znajdą się także m.in. wybieg dla łazików marsjańskich, mobilne planetarium obsługiwane przez Planetarium Śląskie w Chorzowie i atrakcje dla dzieci, w tym dmuchana rakieta kosmiczna.

L jak Lund. Liczące nieco ponad 91 tysięcy miasto na południu Szwecji (region Skania). Z tamtejszego uniwersytetu na 3. ŚFN KATOWICE przybędzie grupa wykonująca niezwykle efektowne pokazy naukowo-laserowe. To spektakle pełne niesamowitych eksperymentów wykorzystujących ciśnienie, energię elektryczną, zjawiska dźwiękowe i świetlne, dym, ogień, zwieńczone fantastycznym i imponującym pokazem laserowym. Lund Physics & Lasershow przez ponad 22 lata zobaczyło ok. pół miliona osób na trzech kontynentach.

M jak MCK. Międzynarodowe Centrum Kongresowe gości Śląski Festiwal Nauki od pierwszej edycji wydarzenia. Także i tym razem główna przestrzeń festiwalowa zostanie umiejscowiona w jednym z najnowocześniejszych budynków o charakterze wystawowym w Polsce. Powierzchnia użytkowa obiektu to 38 tys. m2, z czego 8,1 tys. to sala wielofunkcyjna, w której zlokalizowane będą m.in. scena główna i obszary wiedzy.

N jak Noc Biologów. Ogólnopolska akcja, której celem jest promowanie wśród uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych nauk biologicznych oraz wiedzy związanej ze zwierzętami, roślinami i mikroorganizmami, ma statut oficjalnego prologu 3. ŚFN KATOWICE i odbędzie w piątek 11 stycznia. Pierwsza Noc Biologów miała miejsce w 2012 roku, Uniwersytet Śląski przystąpił do akcji dwa lata później.

O jak OFF Science. Po raz drugi w strefie OFF Science zaprezentują się wynalazcy-amatorzy, autorzy nowatorskim rozwiązań technicznych, nad którymi pracują w zaciszu garaży, piwnic czy strychów. 13 stycznia publiczność festiwalowa w Przeglądzie Garażowych Wynalazków będzie mogła zagłosować na ten z 12 projektów, które uzna za najbardziej inspirujący. Wyboru swojego faworyta dokona również komisja ekspercka w składzie: dr Jerzy Jarosz, red. Wiktor Niedzicki i dr Łukasz Lamża, a „Dziennik Zachodni" ogłosi wyniki plebiscytu zorganizowanego wśród czytelników.

P jak Przystanki Nauka. Przystanki Nauka, które zadebiutowały podczas 2. ŚFN, to forma tzw. żywej biblioteki. W specjalnie wyznaczonych miejscach wyglądających jak… przystanki można w bardziej kameralnej atmosferze porozmawiać z ciekawymi osobami ze świata nauki i nie tylko. Tym razem do dyspozycji publiczności festiwalowej będą m.in. prof. Barbara Rogala – jedna z najwybitniejszych alergologów na świecie czy dr Arkadiusz Gorzawski – pracownik CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), a także większość pozostałych gości specjalnych ŚFN.

R jak różnorodność. Podczas ŚFN w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej MCK-u będą reprezentowane przeróżne dziedziny wiedzy: własne wyodrębnione miejsce w przestrzeni festiwalowej będą miały nauki humanistyczne i społeczne, nauki techniczne, medycyna i zdrowie, nauki przyrodnicze, nauki ścisłe oraz sztuka. Przez różnorodność rozumiemy też mnogość i odmienność wszystkich festiwalowych aktywności.

S jak Stott, Nicole. Amerykańska astronautka NASA, która podczas dwóch misji spędziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad 103 dni, jest głównym gościem 3. ŚFN. Nicole jest także licencjonowanym pilotem i artystką, a swoje dwie największe pasje – kosmos i sztukę – łączy obecnie w działalności charytatywnej.

T jak transmisja. UŚ TV, czyli Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego, przeprowadzi transmisję online z trzech festiwalowych dni. Zachęcamy, aby właśnie w ten sposób śledzić oficjalną inaugurację 3. ŚFN w Teatrze Śląskim w Katowicach. Streaming z całości festiwalu będzie dostępny pod adresem telewizja.us.edu.pl.

U jak uczelnie. Przy organizacji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE współpracuje sześć uczelni z województwa śląskiego: Uniwersytet Śląski jako pomysłodawca i lider przedsięwzięcia, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Gospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice, a współorganizatorem – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

W jak wykłady, warsztaty, wystawy. Te trzy wyrazy na literę „W" prawie zawsze wymawiamy w takim właśnie ciągu. To trzy bardzo ważne aktywności festiwalowe i o ile stanowiska pokazowe stanowią esencję obszarów wiedzy w sali wielofunkcyjnej, to wykłady, warsztaty i wystawy odbywają się w różnych miejscach MCK-u, dlatego dokładną lokalizację należy wcześniej sprawdzić na stronie internetowej.

Z jak zapraszamy! Po prostu! Zapraszamy wszystkich do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach 13 i 14 stycznia, bo to dla Was organizujemy Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. W niedzielę ŚFN otworzy swoje podwoje o godz. 10.00, w poniedziałek – już o godz. 8.00. Przewidujemy, że w poniedziałek na festiwalu pojawią się przede wszystkim zorganizowane grupy szkolne, dlatego niedzielę polecamy uwadze zwłaszcza osób indywidualnych i rodzin.