20 grudnia 2018
Wigilia dla Samotnych w Katowicach po raz czwarty
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym przy ciągłym życiowym pośpiechu powinniśmy się na chwilę zatrzymać, rozejrzeć dookoła i podzielić z bliskimi tym, co mamy najlepsze

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym przy ciągłym życiowym pośpiechu powinniśmy się na chwilę zatrzymać, rozejrzeć dookoła i podzielić z bliskimi tym, co mamy najlepsze. Radością, miłością, pokojem, ale też tym, co jest w danym momencie oczekiwane i potrzebne. Dlatego miasto Katowice po raz czwarty zaangażowało się we współorganizację Wigilii dla Samotnych.

- Bardzo się cieszę, że w tą wspaniałą noc wigilijną mogą się spotkać także osoby samotne. To największa tego typu wieczerza w Polsce, bo przyciąga blisko trzy tysiące osób z całego regionu. Podobnie jak w ubiegłych latach, wigilia przygotowywana będzie tak samo, jak kolacja, do której zasiadamy w każdym domu 24 grudnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To wspaniałe, że Mikołaj Rykowski po raz kolejny organizuje to wielkie wydarzenie i inspiruje do pomagania setki ludzi. W Katowicach bardzo chętnie wspieramy tak wartościowe inicjatywy. W szczególności dziękuję także Rafałowi Piechowi, prezydentowi Siemianowic Śląskich, a także wszystkim wolontariuszom i darczyńcom – dodaje prezydent.

Wigilia dla Samotnych odbędzie się w udostępnionym przez miasto Katowice obiekcie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w poniedziałek 24 grudnia o godz. 16.00, a wstęp do MCK (od strony ulicy Olimpijskiej) będzie możliwy już od godz. 15.00.

- Cieszę się, że w centrum Śląska będziemy łączyć wszystkich samotnych ludzi. Szczególnie w okresie świątecznym osoby te potrzebują wsparcia innych ludzi. Dla każdej chętnej osoby znajdzie się wolne miejsce. Serdecznie zapraszamy – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, inicjator i organizator przedsięwzięcia.

Fundacja Wolne Miejsce, która jest organizatorem Wigilii dla Samotnych, zrzesza wielu wolontariuszy i darczyńców. Oprócz Katowic wydarzenie w tym roku odbędzie się także we Wrocławiu, Łodzi, Radomiu i Kołobrzegu. Podczas Wigilii – oprócz tradycyjnych dań – na świąteczne spotkanie przy stole przygotowywany jest program artystyczny, a w tym roku pojawią się również animacje dla najmłodszych.

- Samotność i dobro nie ma granic administracyjnych, dlatego wspólnie z Katowicami, Fundacją Wolne Miejsce i wszystkimi ludźmi dobrej woli działamy na rzecz osób samotnych – mówi Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce, rzecznik prezydenta Siemianowic Śląskich.

Mariola Kordula, koordynator wydarzenia zaapelowała do wszystkich mieszkańców o włączenie się w organizację wigilii poprzez zakup produktów żywnościowych oraz pomoc w jej przygotowaniu. Informacje o potrzebnych produktach można znaleźć na profilu wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/WigiliaDlaSamotnych.

Poza użyczeniem Międzynarodowego Centrum Kongresowego Miasto Katowice partycypuje także w zakupie produktów żywnościowych.

Spot promujący wydarzenie: https://youtu.be/tgEsn389SZA

Wigilia dla Samotnych.jpg