Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

NGO VI KATOWICKIE DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

VI KATOWICKIE DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

Kolejna edycja Festiwalu Organizacji Pozarządowych – Aktywne Katowice 2015 za nami

Idea co roku jest taka sama – umożliwienie organizacjom pozarządowym zaprezentowanie siebie i swoich działań mieszkańcom Katowic oraz wzajemna integracja. W tym roku Festiwal odbył się 11 i 12 września. Każdy, kto zdecydował się wziąć w nim udział z pewnością znalazł coś ciekawego i atrakcyjnego dla siebie.

Pierwszy dzień Festiwalu był dniem szkoleniowo – warsztatowym. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej organizatorzy przygotowali bloki warsztatowe dla przedstawicieli katowickich organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów
i zainteresowanych tematyką mieszkańców Katowic. Tematyka warsztatów była różnorodna i każdy mógł wybrać coś dla siebie – było o nowych technologiach, rozwoju organizacji, działalności zagranicznej i aspekcie psychologicznym w działalności organizacji. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się przedstawicie organizacji pozarządowych (m.in. z Domu Aniołów Stróżów, Hackerspace Silesia). Gościliśmy także panią Marię Łukowską z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tego dnia był także czas na integrację, spotkanie i rozmowy na które często brakuje czasu w codziennym zabieganiu. W spotkaniu uczestniczyła także Pani Agnieszka Lis –  Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych oraz Pani Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej – Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.

W ramach drugiego dnia w parku przy pomniku Powstańców Śląskich powstało Miasteczko Organizacji podzielone na kilka stref tematycznych w ramach których każda organizacja mogła zaprezentować siebie i swoje działania. W Miasteczku Organizacji obecnych było blisko 60 organizacji pozarządowych działających w różnych obszarach – zdrowia, ekologii, edukacji, kultury, sportu, nowych technologii i wielu innych. Można było wziąć udział w warsztatach rękodzieła,  przypomnieć sobie zasady związane z pierwszą pomocą, zrobić pamiątkowe zdjęcie, wziąć udział w konkursach i quizach, odwiedzić strefę sportową, a przede wszystkim porozmawiać z przedstawicielami organizacji, które w swojej codziennej pracy działają na rzecz Katowic i ich mieszkańców. Dzięki tak dużej ilości organizacji, które współtworzyły Festiwal Organizacji każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań mógł to sobotnie popołudnie spędzić ciekawie i kreatywnie. Dodatkowymi atrakcjami były także występy sceniczne osób i grup związanych z Katowicami.  W strefie gastro pojawiły się przedstawiciele ekonomii społecznej – trzy spółdzielnie socjalne, które zadbały żeby było smacznie. Odwiedzający Miasteczko Organizacji mogli również odwiedzić stoiska Budżetu Obywatelskiego i zapoznać się z projektami ogólno miejskim, które ubiegają się o  dofinansowanie. Wśród organizacji pozarządowych wyłoniono zwycięzców konkursu o najciekawsze stoisko oraz na najciekawszą aktywność zaproponowaną odwiedzającym. Miasteczko Organizacji odzwiedziła m.in Pani Wiceprezydent Marzena Szuba oraz Pani Naczelnik Małgorzata Moryń-Trzęsimiech.

Tegorocznymi organizatorami wydarzenia byli: Miasto Katowice, Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST”, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, Fundacja Piaskowy Smok, Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

Festiwal Organizacji Pozarządowych był współfinansowany ze środków budżetu Miasta KatowiceW ramach VI Dni Oraganizacji Pozarządowych w dniach 11-12 września 2015r. odbędzie się Festiwal Organizacji Pozarządowych.

Festiwal Organizacji Pozarządowych – Aktywne Katowice 2015


Już wkrótce kolejna edycja Festiwalu Organizacji Pozarządowych (11-12 września 2015 r.) w Katowicach. To szczególne wydarzenie zarówno dla organizacji działających w III sektorze w Katowicach jak i dla mieszkańców miasta.


Pierwszy dzień Festiwalu to blok szkoleniowo-warsztatowy dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, który rozpocznie się o godzinie 15:00. Organizatorzy zadbali o różnorodność – chętni będą mogli uczestniczyć w spotkaniach w ramach kilku bloków:

  • Nowe technologie w organizacjach pozarządowych;
  • Rozwój organizacji; Działalność zagraniczna w organizacjach pozarządowych;
  • Aspekt psychologiczny w działalności organizacji;
  • wycieczka po Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, która jest partnerem Festiwalu.

W prowadzenie warsztatów zaangażowani są przedstawiciele lokalnych NGO’sów, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. Jednak nie samym działaniem ludzie żyją. Tuż po warsztatach (18:00 – 20:00) odbędzie się wieczorek z integracją – spotkanie podczas którego będzie czas na wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń i zwyczajne pobycie ze sobą.


W trakcie drugiego (12 września) dnia powstanie miasteczko organizacji pozarządowych w parku przy pomniku Powstańców Śląskich. Miasteczko podzielone będzie na specjalne strefy – Radosne dzieciństwo, czyli obszar gier i zabaw dla dzieci, Aktywne życie, czyli strefa zawodów sportowych, gier i zabaw sprawnościowych, Śląskie sprawy, czyli kultura i sztuka oraz działania rękodzielnicze; Nasze zdrowie, czyli przestrzeń dla organizacji działających na rzecz szeroko rozumianego zdrowia; Aktywiści lokalni, czyli przestrzeń dla organizacji działających na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego. 12 września między 12.00 a 18.00 w strefach blisko 50 organizacji w sposób twórczy i kreatywny przedstawi siebie i swoje działania mieszkańcom Katowic. Organizatorzy zapewniają, że każda z organizacji przygotuje specjalnie na ten dzień ciekawe zajęcia, warsztaty i konkursy. W atmosferze dobrej zabawy będzie czas na wzajemne poznanie się – nie poprzez plakaty, stronę internetową, ale poprzez możliwość spotkania się i porozmawiania. Od godz. 12.00 do 15.00 będzie tam można również zapoznać

się z pozytywnie zweryfikowanymi projektami ogólnomiejskimi, które zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego Katowice 2016. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach wnioskodawcy będą zachęcać do głosowania na swoje zadania. To doskonała okazja, aby przed oddaniem głosu zapoznać się z ich propozycjami, dowiedzieć się więcej o procedurze Budżetu Obywatelskiego oraz otrzymać materiały promujące proces.


Tego dnia na scenie zaprezentują się osoby i zespoły związane z Katowicami m.in. Katosie, Cichy Enigma, MatGun, Kabaret „Trąba zza słonia”. Zapraszamy również na przedstawienie „Kraina wszystkich światów”. W centrum Katowic odbędzie się gra miejska, w której udział będzie możliwy dla każdego chętnego. Organizator gry miejskiej, Fundacja Piaskowy Smok zapowiada, że gra dotyczyć będzie żywiołów w Katowicach – wody, powietrza, ziemi, ognia i DNA. Gra miejska rozpocznie się o godzinie 12:30.


Szczegółowy program, formularze zgłoszeniowe oraz wszelkie informacje dostępne są na www.fopkatowice.pl!


Tegorocznymi organizatorami wydarzenia są: Miasto Katowice, Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST”, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, fundacja Piaskowy Smok, Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego.


Festiwal Organizacji Pozarządowych jest współfinansowany ze środków budżetu Miasta Katowice. Prezydent Miasta Katowice objął wydarzenie patronatem honorowym.Więcej informacji o Festiwalu znajduje się na www.fopkatowice.pl.

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice