Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konsultacje Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne

Kiedy przeprowadza się konsultacje?

Konsultacje z mieszkańcami przeprowadza się w przypadkach przewidzianych ustawą lub w innych sprawach ważnych dla miasta oraz życia i funkcjonowania wspólnoty samorządowej. Ich nadrzędnym celem jest partycypacja społeczna rozumiana jako włączenie społeczeństwa w proces podejmowania decyzji.

Mieszkańcy miasta mogą złożyć wniosek do Prezydenta o przeprowadzenie konsultacji. Wniosek taki powinien określać:

  • przedmiot konsultacji
  • zasięg terytorialny
  • proponowane formy przeprowadzenia konsultacji
  • uzasadnienie celu przeprowadzenia konsultacji.

Ponadto należy wskazać osobę odpowiedzialną za kontakt z Urzędem w sprawie konsultacji wraz z pełnymi danymi (imię, nazwisko, adres, nr PESEL) oraz listę co najmniej 100 osób popierających (zawierającą ich imiona nazwiska, adresy i nr PESEL oraz podpisy). Jeśli złożony wniosek będzie zawierał błędy, Urząd do 7 dni pisemnie poprosi wnioskodawcę o uzupełnienie braków. O uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku Prezydent informuje wnioskodawców na piśmie do miesiąca czasu. Jeśli Prezydent odrzuci wniosek mieszkańców, do 14 dni od otrzymania pisma z tą informacją wnioskodawca może odwołać się od rozstrzygnięcia Prezydenta do Rady Miasta Katowice, która rozpatruje odwołanie na najbliższej sesji Rady. 

Konsultacje są uruchamiane zarządzeniem Prezydenta i poprzedzone stosowną kampanią informacyjną. Są ważne bez względu na ilość osób w nich uczestniczących. Zamknięciem procesu jest publikacja raportu, w którym zebrane są wszystkie uwagi mieszkańców wraz ze sposobem ustosunkowania się Prezydenta do zgłoszonych wniosków. 


Calendar
Title and navigation
<<<styczeń 2022>>>
styczeń 2022
PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice