Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konsultacje Konsultacje - Aktualności

Konsultacje - Aktualności

Calendar
Title and navigation
<<<maj 2021>>>
maj 2021
PWŚCPSN
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
19 czerwca 2020
Zmiana wysokości środków w budżecie obywatelskim i zielonym budżecie
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami


​Epidemia koronawirusa wpływa na budżety wszystkich miast w Polsce, w tym Katowic. Z jednej strony notowany jest znaczący spadek dochodów. 46 mln zł mniej za kwiecień wpłynęło do kasy Miasta Katowice w porównaniu z 2019 rokiem z tytułu udziału w dochodach z PIT i CIT. Z drugiej strony Katowice ponoszą znaczące koszty na walkę z samą epidemią, jak i jej społecznymi i ekonomicznymi skutkami – m.in. poprzez zapewnienie działania wymazobusów, zakup maszyny do testowania pod kątem koronawirusowa, zakup maseczek do szpitali czy też wdrożenie pakietów mających na celu walkę ze skutkami pandemii – adresowanymi dla przedsiębiorców, NGOsów oraz ludzi świata kultury. Z tego względu w maju Katowice były zmuszone do wdrożenia Pakietu Oszczędnościowego 1.0, który zawiera w sobie rezygnację z wielu wydatków w większości obszarów życia miasta. Jedną z wprowadzonych zmian było zmniejszenie puli budżetu obywatelskiego (BO) oraz zielonego budżetu obywatelskiego (ZB) na 2021 rok. Warto zauważyć, że pomimo wprowadzenia tej zmiany – budżet obywatelski w Katowicach pozostaje największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich – znacząco przekraczając wymagany ustawowo wskaźnik 0,5% budżetu.


Konsekwencją wprowadzonej zmiany jest ograniczenie maksymalnej dopuszczalnej wartości dla pojedynczego zadania dla pojedynczych zadań w ramach BO i ZB. W związku z tym w przypadku projektów, których wartość przekroczyła dopuszczalny koszt, konieczne staje się wspólne z Wnioskodawcami wypracowanie kompromisowych rozwiązań ograniczających wartość tych zadań do nowo określonych limitów (np. poprzez zmianę zakresu zadania, doboru materiałów itp.). W tym celu, w trakcie weryfikacji merytorycznej, przedstawicie komórek weryfikujących wnioski będą kontaktować się z Wnioskodawcami, których dotyczy ta sytuacja. 


Nowe limity wartości pojedynczego zadania można znaleźć na stronach Urzędu Miasta Katowice:
sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice