Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Edukacja Festiwal Sięgnij po zawód

Festiwal Sięgnij po zawód


6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

6.ŚFN - Naukowa Dziewczyna grafika.jpg


Kolejna
edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE miała miejsce w dniach 4 i 5 grudnia 2022 r.

na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

W programie festiwalu znalazło się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był węgiel - surowiec, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie.

Analogicznie do lat poprzednich, uczniowie szkół podstawowych podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE mogli zapoznać się z ciekawą i różnorodną ofertą edukacyjną katowickich szkół średnich, w tym roku prezentowaną przez:

- II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej

- III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza

- IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka

- VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie

- X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego

- Zespołu Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza

- Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2

- Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 im. Edwarda Abramowskiego

- Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych Nr 6

- Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka

- Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

- Zespołu Szkolno-Przedszkolny dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących.

Wzorem zeszłorocznej edycji, stoiska szkół, zlokalizowane były w poszczególnych obszarach wiedzy wyodrębnionych na terenie przestrzeni festiwalowej, takich jak.: przyroda, technika, nauki humanistyczno-społeczne, nauki ścisłe oraz medycyna i zdrowie, a także w strefie dostępności. Na stanowisku każdej z placówek była także możliwość porozmawiania ze starszymi koleżankami i kolegami oraz nauczycielami.

Katowickie poradnie psychologiczno-pedagogiczne zaoferowały natomiast na swoim stanowisku cieszące się ogromnym zainteresowaniem porady w zakresie doradztwa zawodowego oraz prelekcje i konsultacje dla rodziców.

W drugim dniu Festiwalu, który jest zawsze dniem skierowanym przede wszystkim do uczniów, katowickie szkoły średnie mogły zaprezentować się także na scenie Kieruj sie na tradycję", podczas różnego rodzaju występów artystycznych, tj.: m.in. pokaz musztry i pokaz mody oraz koncerty i przedstawienia zespołów szkolnych. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia:


IMG_5662.jpg  IMG_5663.jpg  IMG_5667.jpg

Informujemy o możliwości wzięcia udziału w konkursie „Młodzi dla przyszłości Śląska” w ramach 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Konkurs skierowany jest do tych osób, które na co dzień pracują z młodzieżą nad konkretnym projektem badawczym i chcieliby się nim pochwalić. Poszukujemy kreatywnych, oryginalnych i innowacyjnych pomysłów na to jak „Nauka zmienia życie”.  Preferujemy, aby prezentowane projekty miały formę stanowiska pokazowego i były pewnego rodzaju prototypami rozwiązań na to, jak nauka wpływa na nasze życie.
Mile widziane będą propozycje dotyczące środowiska lokalnego i problemów naszego miasta (Katowice) wraz z odpowiedzią na pytanie, jak można je naprawić. Zależy nam na głosie młodzieży wobec tego co dzieje się w naszym regionie. Najlepsze propozycje szkolne zostaną włączone do programu 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, a ich autorzy znajdą się w gronie wystawców w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 5 grudnia 2022 r.
Szczegółowe informacje określające zasady konkursu znajdą Państwo w regulaminie
Nabór zgłoszeń trwa do dnia 31 października br. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego


KONKURS OFF SCIENCE - PRZEGLĄD GARAŻOWYCH WYNALAZKÓW

W RAMACH 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE


Podczas 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE po raz kolejny odbędzie się Konkurs OFF Science - Przegląd Garażowych Wynalazków. Inicjatywa promuje fenomen społecznej wynalazczości i innowacyjności.

Poszukiwani są konstruktorzy w każdym wieku, działający indywidualnie lub w zespołach (maksymalnie do 5 osób), chcący zaprezentować podczas Festiwalu swoje autorskie koncepcje wynalazków, urządzeń lub nowatorskich rozwiązań technicznych.

Komisja Konkursowa dokona weryfikacji oraz kwalifikacji zgłoszeń do finału, który odbędzie się w dniu 4 grudnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Przewidziane są nagrody pieniężne w trzech kategoriach: Nagroda Komisji Konkursowej, Nagroda Publiczności Festiwalowej oraz Nagroda Internautów.


Zgłoszenia można przesyłać do dnia 16 listopada 2022 r.


Szczegółowe informacje na stronie OFF Science - formularz zgłoszeniowy | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl)

LICEALISTO ZGŁOŚ SIĘ DO UDZIAŁU W INICJATYWIE „MŁODZI BUDUJĄ MIASTO NAUKI”!

W 2024 roku w Katowicach - Europejskim Mieście Nauki odbywać się będzie konkurs EU TalentOn - wydarzenie zapoczątkowane w Lejdzie w 2022 roku i współorganizowane przez Komisję Europejską, które rzuca wyzwanie młodym, utalentowanym naukowcom w poszukiwaniu rozwiązań globalnych wyzwań.

W już podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, w ramach inicjatywy „Młodzi budują „Miasto Nauki” pięć drużyn składających się z licealistów ze Śląska będzie pracowało (pod merytoryczną opieką doktoranta) nad rozwiązaniem problemu mieszczącego się w obrębie jednego z pięciu obszarów: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysły przyszłości, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe oraz innowacje społeczne. W tej inicjatywie nie będzie wymagane doświadczenie - wystarczą dobre chęci i duża doza kreatywności.

Uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje prace zaprezentować 5 grudnia na jednej ze scen festiwalowych. Przedstawione przez Was rozwiązania staną się inspiracją dla społeczności Śląska oraz środowiska naukowego przy tworzeniu Miasta Nauki.


Nabór zgłoszeń trwa do dnia 20 listopada 2022 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.


Szczegóły: Licealisto, już teraz możesz zgłosić się do budowania Miasta Nauki! | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl)
KONKURS DLA OSÓB POPULARYZUJĄCYCH NAUKĘ
nagrodę POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022Nagroda POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022 to wyróżnienie przyznawane osobom i przedsięwzięciom popularyzującym naukę w trzech kategoriach ogólnopolskich (wideoblog, strona internetowa lub blog, audycja radiowa lub podcast) oraz dwóch kategoriach regionalnych pod wspólną nazwą: myśl globalnie, działaj lokalnie - odrębnie w ramach środowiska akademickiego (pracowników uczelni) oraz mieszkańców województwa śląskiego.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostało 15 nominacji - po trzy w każdej z pięciu kategorii. Ostatnim i decydującym etapem jest głosowanie internetowe oraz finalne głosy Jury - kiedy to każdy może wybrać tylko jedną osobę/projekt w ramach każdej z kategorii. O zwycięstwie zdecydują wszyscy głosujący z zachowaniem proporcji 50% głosów internautów i 50% głosów Jury.

Internetowe głosowanie w konkursie potrwa ddnia 28 listopada 2022 r.

Wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę 4 grudnia br. podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2022.

Nagroda POP Science zostanie wręczona po raz trzeci. Jest to jedna z trzech nagród przyznawanych w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Oprócz tej honorującej popularyzatorki i popularyzatorów nauki, wręczane są Śląska Nagroda Naukowa za osiągnięcia naukowe oraz nagrody w Przeglądzie Garażowych Wynalazków OFF Science.1200x1200px-glosuj.png

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Podczas Piątej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w dniu 10 października 2021 r. mieliśmy przyjemność spotkać się na terenie bulwarów katowickiej Rawy, rozciągających się od katowickiego rynku przez ulicę Teatralną, tereny nad Rawą, kampus Uniwersytetu Śląskiego aż do budynku Wydziału Prawa i Administracji UŚ. W tej przestrzeni, zaaranżowanej specjalnie na potrzeby Festiwalu, mogliśmy uczestniczyć w całym mnóstwie ciekawych festiwalowych wydarzeń pełnych naukowych inspiracji, poszerzających wiedzę uczniów oraz zachęcających ich do rozwijania swoich zainteresowań. Z całą pewnością przyczyniły się do tego także katowickie szkoły prezentujące w sposób merytoryczny i rzetelny swoją ofertę:
- II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej
- III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
- IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka
- V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego
- X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego
- XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 im. Edwarda Abramowskiego
- Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. Józefa Rymera I Wojewody Śląskiego
- Zespół Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka
- Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe
- Zespół Szkół Nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza
- Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych Nr 6
- Zespół Szkół i Placówek Nr 2
Na stanowisku każdej placówki była także możliwość porozmawiania ze starszymi koleżankami i kolegami oraz nauczycielami.
Katowickie poradnie psychologiczno-pedagogiczne zaoferowały natomiast na swoim stanowisku cieszące się ogromnym zainteresowaniem porady w zakresie doradztwa zawodowego oraz prelekcje i konsultacje dla rodziców.
Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia:

IMG_9309.JPGIMG_9298.JPG

IMG_9294.JPGIMG_9293.JPG
IMG_9286.JPG

ŚFN - plakat 2.pngIV FESTIWAL SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH „SIĘGNIJ PO ZAWÓD"

W dniach 26 i 27 stycznia 2020 r. w ramach 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE na antresoli Spodka odbył się IV Festiwal Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód”.


4 ŚFN.png


Trzydzieści jeden katowickich szkół średnich (licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły branżowe I stopnia) prezentujących w sposób merytoryczny i rzetelny swoją ofertę zarówno na stoiskach, jak i na scenie przyciągało tłumy. Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z ofertą szkół oraz porozmawiać ze starszymi koleżankami i kolegami oraz nauczycielami. Całość uatrakcyjniały występy wokalne i taneczne uczniów, a także pokaz mody, fryzjerstwa, kulinarny, sportowy, pierwszej pomocy i musztry wojskowej. Katowickie poradnie psychologiczno-pedagogiczne zaoferowały natomiast na swoim stanowisku cieszące się ogromnym zainteresowaniem:
-  porady w zakresie doradztwa zawodowego,
- prelekcje i konsultacje dla rodziców dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w świecie nowoczesnych technologii w tym Internetu w ramach obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu” podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.
Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia:


IMG_27012020.jpg

_mg_0046.jpgresized_20200126.jpg_mg_0061.jpg

_mg_0088.jpgtg205.jpg7243.jpg

3.jpgresized_20200126102.jpg83456197_34.jpg

7245.jpgIMGP0943.jpg

beznazwy3.pngbeznazwy5.png 

RELACJA Z III FESTIWALU SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH „SIĘGNIJ PO ZAWÓD"

W dniach 13 i 14 stycznia 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się III Festiwal Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód". Trzydzieści jeden katowickich szkół ponadpodstawowych prezentujących w sposób merytoryczny i rzetelny swoją ofertę zarówno na stoiskach, jak i na scenie przyciągało tłumy. Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z ofertą szkół oraz porozmawiać ze starszymi koleżankami i kolegami oraz nauczycielami. Całość uatrakcyjniały występy wokalne i taneczne uczniów, a także przedstawienia, skecze, pokaz mody, barmański, fryzjerstwa, sportowy, kulinarny i musztry wojskowej oraz zatańczony w pięknych strojach dostojny polonez. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia:


IMG_0146.JPG


III KATOWICKI FESTIWAL SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH „SIĘGNIJ PO ZAWÓD"

Serdecznie  zapraszamy  do  udziału  w  organizowanym  w  Międzynarodowym  Centrum  Kongresowym w Katowicach  w dniach 12-14 stycznia 2019 r.  3.  Śląskim  Festiwalu  Nauki KATOWICE  w  ramach,  którego  w  dniach 13 i 14 stycznia 2019 r. odbędzie się III Festiwal Szkół Ponadpodstawowych „Sięgnij po zawód". Podczas Festiwalu swoją ofertę edukacyjną zaprezentują  katowickie  szkoły  średnie  oraz  poradnie  psychologiczno-pedagogiczne,  a  także  po raz pierwszy w edycji Festiwalu  - przedstawiciele pracodawców, którzy na stoiskach zaprezentują swoją działalność.

 Śląski Festiwal Nauki - plakat.jpg

  Plakat 2018 - Small.png

  


II KATOWICKI FESTIWAL SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH „SIĘGNIJ PO ZAWÓD"

plakat.jpg

Katowickie licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe I stopnia przedstawią swoją ofertę na stoiskach i na scenie. Trzydzieści jeden szkół ponadpodstawowych w jednym miejscu! Wszystkie kierunki kształcenia, pokazy możliwości i umiejętności, zajęcia dodatkowe, kółka zainteresowań, występy taneczne i muzyczne szkolnych grup artystycznych i wiele innych atrakcji. Na telebimie będą pokazywane spoty reklamowe ze szkół. Będzie można porozmawiać z nauczycielami i uczniami wybranej szkoły, zaopatrzyć się w broszurę informacyjną zawierającą opis wszystkich katowickich szkół ponadpodstawowych i skorzystać z darmowego doradztwa zawodowego poradni psychologiczno-pedagogicznej - testy zawodowe dla uczniów szkół podstawowych.
Serdecznie zapraszamy!


FOTORELACJA Z I KATOWICKIEGO FESTIWALU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH „SIĘGNIJ PO ZAWÓD"


Miesiąc temu na Rynku odbył się I Katowicki Festiwal Szkół Ponadgimnazjalnych „Sięgnij po zawód”. 30 katowickich szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało swoją ofertę. Był pokaz mody, barmański, kulinarny, fitnessu, a nawet musztry wojskowej. Całość uatrakcyjniały występy wokalne i taneczne uczniów katowickich szkół. Zobaczcie relację z tego wydarzenia na: 

profil miasta Katowice na Facebooku

06.JPG105.JPG133.JPG


Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują:

Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia)

Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze)

a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.


sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice