INFORMACJA O PROJEKCIE „DUETY MOCY"
Szanowni Dyrektorzy, Drodzy Nauczyciele
Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Duety Mocy", organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach dla Nauczycieli w Uniwersytecie Otwartym UŚ oraz Miasto Katowice.
Projekt „Duety Mocy" przewiduje cykl bezpłatnych webinariów i interaktywnych spotkań, których celem jest wsparcie nauczycieli w trudnej sytuacji spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz możliwością powrotu do zdalnego nauczania. „Duety Mocy" to każdorazowo seria dwóch spotkań on-line prowadzonych przez ekspertów w zakresie edukacji i metodyki nauczania. Każdy uczestnik otrzyma on-line komplet materiałów szkoleniowych oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w Projekcie.
Informujemy, że właśnie ruszyły zapisy na pierwsze spotkania w ramach Projektu, który realizowany będzie od listopada 2020 roku do lutego 2021 roku. Kolejne Duety Mocy będą się stopniowo pojawiać.
Więcej szczegółów na stronie projektu: https://www.centrumdydaktyki.us.edu.pl/duetymocy/
PRZYGOTOWANIA DO EGZAMINÓW ZEWNĘTRZNYCH
- WYTYCZNE MINISTERSTWA EDUKACJI NAROWEJ,
CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
ORAZ GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO
JAK ZACHOWAC BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS LEKCJI ON-LINE?
„KAMPANIA KOLEJOWE ABC" NA TORACH DOMOWEJ EDUKACJI
Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci. Warto wykorzystać te pozytywne skojarzenia i rozpocząć przygodę z Kampanią Kolejowe ABC w domu. Rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa kolejowego. Wystarczy pobrać je ze strony internetowej Kampanii Kolejowe ABC i przekazać dzieciom, by przeniosły się w świat zabawy i dały się ponieść kolejowym przygodom!
Czas kiedy dzieci i rodzice pozostają w domu można wykorzystać na naukę poprzez zabawę, korzystając z dobrze merytorycznie przygotowanych źródeł. Gdzie znaleźć pomoce naukowe? Można je pobrać ze strony www.kolejoweabc.pl. Dostępne są trzy unikalne podręczniki dostosowane do różnych grup wiekowych - przedszkolaków, uczniów klas I-III oraz klas IV-VI. Na dzieci czeka również edukacyjna kolorowanka „Kolejowe Przygody Rogatka".
W podręcznikach „Kampania Kolejowe ABC w moim przedszkolu" oraz „Kampania Kolejowe ABC w mojej szkole" znajdują się wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kolejowego oraz gotowe scenariusze lekcji. Są one tak przygotowane, że również bez przeszkód można większość przeprowadzić samodzielnie w domu. Z pewnością dzieci będą miały przy tym mnóstwo frajdy. Zawarte w skryptach treści na temat znaków drogowych i piktogramów, bezpieczeństwa w pociągu, w pobliżu torów i na peronie pomogą odpowiedzieć na takie pytania jak: co robić, gdy zobaczymy niebezpieczną sytuację? Jak wezwać pomoc? Czym jest bezpieczeństwo kolejowe? W książkach znajdują się również różne ćwiczenia, zabawy i ciekawe quizy.
Edukacyjna kolorowanka, którą można łatwo wydrukować po pobraniu z internetu, wprowadza dzieci w tematykę bezpieczeństwa kolejowego przy pomocy głównego bohatera Kampanii Kolejowe ABC - nosorożca Rogatka. Towarzyszy on dzieciom przy rozwiązywaniu zadań, rebusów czy elementach do kolorowania, przekazując jednocześnie najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, by kształtować wyobraźnię, uważność oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.
Wiele ćwiczeń zamieszczonych w materiałach edukacyjnych z łatwością uda się zrealizować nie tylko podczas lekcji szkolnych, ale także prosto z domowego zacisza. Różnorodność przygotowanych zadań pozwala je zmieniać i dostosować do grupy wiekowej. Edukacja w tym zakresie z pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy najmłodszych, a przede wszystkim umili spędzony czas w domu.
KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ - PORADNIK MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ DLA SZKÓŁ
https://dokumenty.men.gov.pl/Ksztalcenie_na_odleglosc_%E2%80%93_poradnik_dla_szkol.pdf
SAMORZĄDOWY PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW
Prezentujemy Państwu „Poradnik dla nauczycieli i wychowawców" opracowany przez Specjalistyczną Poradnię Rodzinną w Katowicach. Poradnik zawiera wskazówki i inspiracje dla nauczycieli dotyczące kształcenia oraz komunikacji z uczniami, a także odpowiedniego przygotowania materiałów edukacyjnych dla uczniów.
Samorządowy Poradnik dla nauczycieli i wychowawców.pdf
LINKI DO PLATFORM INTERNETOWYCH DO WYKORZYSTANIA
DLA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW
- wirtualny Erasmus
https://europa.eu/youth/erasmusvirtual/activity/exchanges_en
- platforma School Education Gateway - wsparcie w zakresie nauczania online i rozwoju zawodowego
https://www.schooleducationgateway.eu/pl/pub/index.htm
INFORMACJA O MOŻLIWOŚCIACH ZDALNEGO ZDOBYWANIA WIEDZY
W związku z zamknięciem placówek oświatowych informujemy o szerokich możliwościach zdalnego zdobywania wiedzy za pośrednictwem platformy ADAMED SmartUP. Obok obszernej bazy materiałów edukacyjnych i naukowych z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, uruchomiona została interaktywna gra edukacyjna online, która pozwoli młodzieży połączyć naukę fizyki, chemii i biologi z odrobiną rozrywki.
Gra toczy się wokół zjawiska fake newsów i sposobów walki z nim. Kształtuje wśród graczy umiejętność krytycznego myślenia i weryfikowania informacji. Obie zdolności są niezwykle ważne, zwłaszcza dziś, kiedy napływające do nas z różnych źródeł wiadomości są często sprzeczne, także te dotyczące naszego bezpieczeństwa i konsekwencji rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Biuro prasowe programu ADAMED SmartUP
REKOMENDOWANE PROGRAMY W OBSZARZE PROFILAKTYKI I WYCHOWANIA
zobacz...
PROGRAMY PODNOSZĄCE JAKOŚĆ PRACY PLACÓWKI, KTÓRYCH REALIZACJA ZOSTAŁA
ZAKOŃCZONA PRZYZNANIEM CERTYFIKATU
zobacz...
OPINIA W SPRAWIE PROGRAMU NAUKI ZACHOWANIA
zobacz...
WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA EGZAMINACYJNEGO NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWANEGO
Wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego - wzór.pdf
KWESTIONARIUSZE DIAGNOSTYCZNE
POMOCNE DLA NAUCZYCIELI/DYREKTORÓW JEDNOSTEK OŚWIATOWYCH
Narzędzia pomocne przy diagnozie potrzeb placówki zostały opracowane przez specjalistów z katowickich poradni celem pomocy w przeprowadzaniu wewnętrznej diagnozy potrzeb placówki w planowaniu dalszego doskonalenia i rozwoju (m.in. w opracowywaniu Rocznych Planów Rozwoju/Wspomagania):
- kwestionariusz diagnozy potrzeb przedszkola w zakresie opracowania rocznego planu rozwoju/wspomagania
- kwestionariusz diagnozy potrzeb szkoły w zakresie opracowania rocznego planu rozwoju/wspomagania
Narzędzia pomocne przy ocenie uzdolnień dziecka/ucznia zostały opracowane przez specjalistów z katowickich poradni w celu zwrócenia uwagi nauczycieli bezpośrednio pracujących z dziećmi na uzdolnienia dzieci i ułatwienie im wstępnej, przesiewowej diagnozy:
- kwestionariusz oceny uzdolnień dziecka w wieku przedszkolnym
- kwestionariusz oceny uzdolnień ucznia szkoły podstawowej