Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Edukacja Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Pretexting_in_cyber_security.jpg

czyli jak być bezpiecznym w sieci?

Z komputera czy telefonu korzystasz praktycznie codziennie. Szukasz informacji, płacisz rachunki, czytasz wiadomości. Poznaj kilka zasad bezpieczeństwa w sieci. Zastosuj je, aby ograniczyć możliwość kradzieży pieniędzy czy tożsamości.

O czym warto pamiętać?

 1. Korzystaj z legalnego oprogramowania, pochodzącego ze znanego i zaufanego źródła.
 2. Zadbaj o bieżące aktualizacje systemu operacyjnego oraz używanych programów, w szczególności przeglądarek internetowych oraz programów antywirusowych.
 3. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z nieznanego źródła (stron internetowych, załączników do wiadomości e-mail).
 4. Nie loguj się do bankowości z publicznie dostępnych komputerów i innych urządzeń oraz w publicznej sieci WiFi.
 5. Nie podłączaj do swojego urządzenia pendrive, dysków zewnętrznych czy innych nośników nieznanego pochodzenia.
 6. Nie udostępniaj swojego urządzenia osobom trzecim - szczególnie w celu zainstalowania jakiejkolwiek aplikacji.
 7. Zadbaj o bezpieczne hasła. Hasło powinno:
  1. składać się z kilku znaków (najlepiej co najmniej 8), w tym z małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych (np. ! @ $ % )
  2. być różne dla różnych systemów i serwisów internetowych;
  3. nieudostęniane i niezapisywane (szczególnie na kartecze przyklejonej do monitora  czy laptopa).
Zachęcamy do zapoznania się z innymi informacjami nt. cyberbezieczeństwa:

Życzymy Ci bezpieczeństwa!

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 

październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ang. European Cyber Security Month - ECSM). Ogólnoeuropejska kampania organizowana jest przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Więcej o inicjatywie znajduje się w artykule: Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.

W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na zjawisko phishingu (jakie formy przyjmuje, jak się przed nim chronić i co zrobić, jeśli staniemy się ofiarą cyberoszustów), a także na zagrożenia związane z atakami typu ransowmare.

Polska również włącza się w akcję ze swoimi wydarzeniami. Planowane inicjatywy i wydarzenia znajdują się na stronie: https://bezpiecznymiesiac.pl/. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa!

W ramach ECSM organizowany jest m.in. Tydzień Cyberbezpieczeństwa w Luksemburgu - Cybersecurity Week Luxembourg 2022, którego celem jest pokazanie najnowszych trendów, innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie zgromadzi przedstawicieli instytucji europejskich, międzynarodowych partnerów, członków społeczności obszaru cyberbezpieczeństwa, podmioty zarówno prywatne jak i publiczne. Zachęcamy do zapoznania się tym wydarzeniem na stronach National Cybersecurity Portal oraz w artykule na portalu gov.pl. 


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice