Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne


Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2024-2030


Uchwałą nr V/53/24 Rady Miasta Katowice z dnia 25 lipca 2024r. został przyjęty Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2024-2030.

Działania wynikające z wyżej wymienionego programu tworzą system wszechstronnej pomocy dla wielu grup odbiorców, na różnych etapach zagrożenia problemami zaburzeń psychicznych i stanowią kontynuację działań realizowanych w poprzednich latach. Obejmują one dzieci i młodzież, osoby uzależnione i ich rodziny, osoby doświadczające przemocy domowej, osoby bezrobotne, które często są zagrożone alkoholizmem.

Zadania wynikające z Programu prowadzone są przez szereg podmiotów. Wśród realizatorów znajdują się zarówno jednostki budżetowe miasta, jak również organizacje pozarządowe i indywidualni wykonawcy. Taki system skutkuje wszechstronnością i skutecznością podejmowanych działań.


uchwała Program Zdrowia Psychicznego 2024-2030.pdf


-------------

Zespół koordynujący realizację zadań Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice 
na lata 2024-2030

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2023 roku (Dz. U. z 2023 poz. 2480)  w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2030, zobowiązuje samorządy powiatów i gmin do powołania zespołu koordynującego realizację zadań Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Do zadań samorządów powiatów i gmin należy opracowanie i realizacja samorządowych programów ochrony zdrowia psychicznego.
W związku z powyższym został powołany zespół, którego zadaniem będzie opracowanie Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2024-2030, a następnie realizacja, koordynowanie i monitorowanie jego realizacji.

zarządzenie 3891-2024a.pdf
-------------
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny.

Smutek czy depresja

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Depresja znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.


Objawy depresji - nie lekceważ!

Czym jest smutek, a czym depresja? Jak rozpoznać depresję i jak pomóc bliskiej osobie? Gdzie szukać pomocy?

Na pytania w materiale filmowym odpowiadają dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra oraz mgr Justyna Soroka – psycholog, psycholog dziecięcy.


Zapobiegaj depresji i prowadź zdrowy styl życia

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający, a przynoszący wymierne efekty.

W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji  dostępne bezpłatnie na:

                               

23 luty Światowy Dzień Walki z Depresją




Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu. 


Okazuje się, że pandemia i związane z nią restrykcje wprowadzone w wielu krajach, przyczyniają się także do nagłego


pogorszenia stanu zdrowia psychicznego wielu ludzi.



Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i


znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja.


Depresja - ulotka 2021.pdf

                                                                     depresja.png

                                                    


KIEDY TO MOŻE BYĆ DEPRESJA?

Gdy:


- Jesteś stale smutny, zirytowany lub pełen ogromnej wściekłości


- Utraciłeś zainteresowanie zajęciami, które wcześniej były dla ciebie atrakcyjne


- Jesz zdecydowanie mniej lub więcej niż wcześniej jadłeś


- Masz kłopoty ze snem- śpisz bardzo dużo lub nie możesz zasnąć jesteś napięty i męczą Cię myśli na temat przeszłości i nierozwiązanych problemów


- Czujesz, że większość rzeczy robisz wolniej niż zwykle i kosztuje Cię to bardzo dużo wysiłku


- Masz zdecydowanie mniej energii niż zwykle


- Czujesz się bezwartościowy lub pogrążony w poczuciu winy w związku ze sprawami, na które nie masz wpływu i które nie zależą od ciebie


- Nie możesz się skoncentrować


- Często nawiedzają Cię myśli o bezsensie życia


- Odczuwasz niepokój niezwiązany z konkretną sytuacją.



NIE LEKCEWAŻ OBJAWÓW DEPRESJI!


Jeśli masz podejrzenia, że depresja to problem, który dotyka Ciebie lub kogoś dla Ciebie bliskiego skontaktuj się ze


specjalistą.


Na terenie miasta Katowice jest wiele placówek oferujących pomoc. Bezpłatnej pomocy udzielają w Katowicach:


Telefon zaufania: 694 952 067


Ośrodek Interwencji Kryzysowej MOPS: 32 251 15 99; 32 257 14 82


Wojewódzka Poradnia Zdrowia Psychicznego 32 255 28 54


Poradnie Psychologiczne-Pedagogiczne - najbliższe miejsca zamieszkania, w szkole Psycholog/Pedagog




Nieleczona depresja nasila się, więc im wcześniej poszukasz pomocy, tym większe są szanse na to, że uzyskana pomoc pozwoli Ci uzyskać trwałą poprawę i pozwoli zapobiegać nawrotom.




-------------


Kampania społeczna „ZMIANY Z GŁOWĄ. Z pomocą psychologiczną”


Z okazji przypadającego w październiku Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Miasto Katowice we współpracy ze Stowarzyszeniem Terapeutów Uzależnień „Trzeźwe Siemianowice" współorganizuje kampanię społeczną zatytułowaną „ZMIANY Z GŁOWĄ. Z pomocą psychologiczną".

 

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na potrzebę kontaktu ze specjalistami, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej dbałości o zdrowie psychiczne oraz przełamywanie stereotypowych reakcji otoczenia na istnienie problemów osoby w kryzysie, mając na uwadze sytuację pandemii Covid-19. Kampania będzie trwać 2 miesiące.

W wybranych tramwajach na terenie Śląska oraz w Internecie można w tym czasie obejrzeć krótki spot zachęcający do dbałości o zdrowie psychiczne i uważności na innych.

Kampanię sfinansowano ze środków: Miasta Katowice, Miasta Siemianowice Śląskie, Fundacji PZU oraz ze zbiórki publicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją o kampanii oraz przygotowanym spotem reklamowym: https://www.youtube.com/watch?v=TxjSIPRv7KU

 kampaniazmianyzglowa.jpg

Liczy się zdrowie i szczęśliwe życie

Gdzie szukać ratunku w trudnej sytuacji życiowej? Jak poradzić sobie z długo utrzymującym się złym samopoczuciem? Jak wspierać bliskie osoby podczas ograniczeń związanych z pandemią? Między innymi na takie pytania odpowie rozpoczynająca się właśnie kampania społeczna na temat zdrowia psychicznego.

Dane nie pozostawiają złudzeń - pandemia wystawiła zdrowie wielu osób na ciężką próbę. Jak wynika z badania UCE Research, liczba osób, których stan psychiczny się pogorszył, znacznie wzrosła. Aż 80 procent z nich przed wybuchem pandemii nie notowało obniżonego nastroju. Za pogorszeniem stanu zdrowia stoi przede wszystkim izolacja społeczna. Na ten powód jako główny wskazała prawie połowa badanych. O spotkania ze znajomymi i rodziną jest znacznie trudniej niż kiedyś. Ograniczyliśmy podróże i przemieszczanie się. W znacznie mniejszym zakresie niż kiedyś korzystamy z kin i muzeów, a długotrwałe zamknięcie restauracji i kawiarni spowodowało zmiany nawyków. Nawet wyjście do pracy stało się rozrywką nie zawsze dostępną, bo część osób pracuje z domów.

Jeszcze bardziej zatrważające jest kolejne zestawienie. Jak wynika z sondażu aż 3/4 osób mających długotrwale obniżony nastrój nie zamierza zasięgnąć pomocy u psychiatry. Jedną z przyczyn jest przyklejanie łatek osobom korzystającym z pomocy psychiatry. Obawy przed etykietą „świr" czy „wariat" skutecznie odstraszają od sięgnięcia po pomoc. Niestety jak dowodzą badania trzeba koniecznie postawić na profilaktykę i utrzymywanie kontaktów z ludźmi. Jeśli stan zdrowia się pogorszy, to warto skontaktować się ze specjalistą, aby uniknąć cięższych konsekwencji.

Okres pandemii, to czas, kiedy jeszcze bardziej martwimy się o siebie samych i naszych bliskich, ale nasze problemy często pozostają ukryte w czterech ścianach lockdownu i za barierą wstydu. Każdy z nas doświadcza dziś jakichś trudności związanych z obecną sytuacją, ale nie zawsze wiemy, jak reagować. Bywa, że pomocy szuka się w używkach. Są lepsze sposoby radzenia sobie z problemami. Psychologowie w jednostkach POZ są gotowi do dzielenia się nimi. Warto rozmawiać o swoich problemach by móc znowu cieszyć się życiem – podkreśla Lech Cierpioł, Dyrektor Zakładu Terapii Uzależnień w Siemianowicach Śląskich.

O potrzebie kontaktu ze specjalistami będzie informowała rozpoczynająca się właśnie kampania społeczna. Jej celem jest zwiększenie świadomość społecznej w tym zakresie oraz przełamanie stereotypowych reakcji otoczenia na istnienie problemów osoby w kryzysie.

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat depresji opracowanymi we współpracy ze specjalistami Zakładu Terapii Uzależnień.

Depresja to stan, który najczęściej objawia się poczuciem smutku, obniżonym nastrojem, brakiem chęci do działania oraz negatywnym postrzeganiem rzeczywistości.

Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet dwa razy więcej osób. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie, a 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest tematem wstydliwym i nie należy się z nią afiszować.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego. Bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • Utrzymujący się stan smutku i obniżonego nastroju.
  • Poczucie braku energii do wykonywania nawet podstawowych czynności.
  • Poczucie utraty umiejętności cieszenia się, szczególnie jeśli dotyczy to czynności, które do tej pory były źródłem szczęścia, zadowolenia, radości.
  • Pesymizm dotyczący przyszłości.
  • Myśli rezygnacyjne i samobójcze.

Jeśli chcesz wesprzeć bliskich:

  • Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore. Sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne.
  • Bądź wytrwały. Nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać — „tak, wyzdrowiejesz", „tak, to ci przejdzie", nie trać przy tym cierpliwości.

Profilaktyka zdrowia psychicznego powinna uwzględniać:

  • Zdrowy i higieniczny styl życia >>> Przemęczenie i zbyt krótki sen, to czynniki, które negatywnie wpływają na nastrój i powodują przygnębienie. Warto kontrolować ilość snu. Idealny sen powinien trwać 8 godzin dziennie – choć wiadomo, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin snu jest inna.
  • Aktywny tryb życia >>> Pomaga zmniejszyć nasilenie depresji, ale także przyczynia się do jej zapobiegania. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza aerobowe, mają pozytywny wpływ na ciało i umysł, podnoszą poziom endorfin (hormonów szczęścia) oraz serotoniny, obniżają poziom kortyzolu (hormonów stresu), łagodzą napięcie mięśniowe oraz redukują stres.
  • Ograniczenie stresów >>> Podchodzenie do stresu z większym dystansem i umiejętne interpretowanie go sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego. Zarządzanie stresem wymaga wyćwiczenia w sobie odporności, aby przekształcić stres i wyzwania w szanse na korzystne zmiany.

Gdzie szukać pomocy? U osób fachowo, zawodowo przygotowanych do oceny stanu zdrowia psychicznego:

  • W najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego.
  • W gabinetach psychoterapeutów (najlepiej szkolących się lub certyfikowanych w akredytowanych szkołach).
  • W gabinetach psychiatrów.
  • Korzystając z telefonu zaufania i serwisów online, których kadra wysłucha i pomoże szukać miejsc dalszej pomocy.
  • W grupach samopomocowych
                                                                                     -------------

Narodowy Fundusz Zdrowia przez cały rok prowadzi cykliczną akcję „Środa z Profilaktyką”, która poświęcona jest promocji zdrowia i profilaktyce chorób. W dniu 6 października 2021 r. tematem „Środy z Profilaktyką” była „DEPRESJA I ZDROWIE PSYCHICZNE”

O profilaktyce zdrowia psychicznego mówią prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski oraz psycholog Anna Napiórkowska w przygotowanym materiale filmowym dostępnym na kanale YouTube – Akademia NFZ. oraz na FB Akademia NFZ

Czym jest zdrowie psychiczne? Jakie są niepokojące objawy? Jak zadbać o siebie i jak wspierać bliskich? Gdzie szukać pomocy?

Zapraszamy do obejrzenia.

ULOTKA Depresja i zdrowie psychiczne.pdf


ULOTKA Depresja i zdrowie psychiczne-1.jpg
ULOTKA Depresja i zdrowie psychiczne-2.jpg

                                                                                      -------------

    Katowice przyłączyły się do interaktywnego projektu o zdrowiu psychicznym i uzależnieniu od internetu - ,,Otwórz się na pomoc”.

➡️


W pandemii troska o zdrowie to dla wielu osób temat numer jeden. Zdarza się jednak, że zdrowie psychiczne schodzi na drugi plan. A to właśnie zamknięcie, izolacja i nowe lęki związane z obecną sytuacją sprawiają, że coraz więcej ludzi boryka się z objawami depresji. Kiedy smutek zmienia się w chorobę? W jakim momencie konieczna jest pomoc psychologa lub psychiatry? Co powinno cię zaniepokoić w zachowaniu twoim lub bliskich?
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem!

logo - gazetka pandemia.jpg


O tym, że internet bywa niebezpieczny, zwłaszcza dla młodych ludzi, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy mocno ograniczona została możliwość spotkań na żywo, młodzi ludzie jeszcze więcej czasu spędzają w sieci, co bardzo łatwo może prowadzić do uzależnienia.

Dlatego otwórz się na pomoc!❗️

Gdzie szukac pomocy w zakresie uzależnień, przemocy, problemów z dziećmi?


Zobacz interaktywny film iDOC


Miejsca pomocy w zakresie uzależnień, przemocy, problemów z dziećmi

 https://bit.ly/3wU97am


Informacje w zakresie zdrowia psychicznego

https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/rodzina-i-zdrowie/profilaktyka-i-promocja-zdrowia/zdrowie-psychiczne



-------------

Informator o miejscach pomocy osobom z problemami w zakresie zdrowia psychicznego znajdujących się na terenie miasta Katowice.

  Informator - zdrowie psychiczne.pdf

                       inf.jpg


Polecamy również ulotkę informującą o podstawowych informacjach w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego:

  Ulotka "Zdrowie psychiczne w pigułce".pdf

1.jpg


-------------


Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2021-2022

Uchwałą nr XXXI/677/21 Rady Miasta Katowice z dnia 4 lutego 2021 r. przyjęto Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2021-2022.

Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2021-2022.pdf

Program Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2021-2021 została opracowana jako odrębny dokument na podstawie propozycji przedstawicieli różnych podmiotów i instytucji działających w obszarze zdrowia psychicznego na terenie Miasta.

Działania wynikające z wyżej wymienionego programu tworzą system wszechstronnej pomocy dla wielu grup odbiorców, na różnych etapach zagrożenia problemami zaburzeń psychicznych i stanowią kontynuację działań realizowanych w poprzednich latach. Obejmują one dzieci i młodzież, osoby uzależnione i ich rodziny, osoby doświadczające przemocy domowej, osoby bezrobotne, które często są zagrożone alkoholizmem.

Zadania wynikające z Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2021-2022 prowadzone są przez szereg podmiotów. Wśród realizatorów znajdują się zarówno jednostki budżetowe miasta, jak również organizacje pozarządowe i indywidualni wykonawcy. Taki system skutkuje wszechstronnością i skutecznością podejmowanych działań.


Sprawozdania z realizacji Programu:




-------------

Zespół koordynujący realizację zadań Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice 
na lata 2021-2022

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2017 roku (Dz. U. z 2017 poz. 458) w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022, zobowiązuje samorządy powiatów i gmin do powołania zespołu koordynującego realizację zadań Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Do zadań samorządów powiatów i gmin należy opracowanie i realizacja samorządowych programów ochrony zdrowia psychicznego.

W związku z powyższym zadaniem powołanego niniejszym zarządzeniem zespołu będzie opracowanie Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2021-2022, a następnie realizacja, koordynowanie i monitorowanie jego realizacji.

Zarządzenie powołujące zespół 1250-2020.pdf

-------------


Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

Uprzejmie informujemy o nowo otwartym, działającym na zlecenie Ministerstwa Zdrowia od grudnia 2017 roku, Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Za pomocą całodobowej, bezpłatnej linii psychologowie Fundacji ITAKA udzielają wsparcia w kryzysie i kierują do odpowiednich placówek mogących udzielić dalszej pomocy. W Centrum istnieje także możliwość konsultacji telefonicznej pod numerem 800 70 2222 lub mailowej z psychiatrą, pracownikiem socjalnym i prawnikiem. Linia telefoniczna jest bezpłatna.

Na stronie internetowej: www.liniawsparcia.pl udostępniony został plakat z informacjami o działających placówkach na terenie kraju oraz o dyżurach specjalistów. 

Materiały do pobrania:

https://liniawsparcia.pl/wp-content/uploads/2018/02/Broszura-Centrum-Wsparcia.pdf

https://liniawsparcia.pl/wp-content/uploads/2018/02/Ulotka-Centrum-Wsparcia.pdf

https://liniawsparcia.pl/wp-content/uploads/2018/02/Plakat-Centrum-Wsparcia.pdf

-------------

Szanowni Państwo

W ramach realizacji Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013-2020 Samorząd Województwa Śląskiego opracował piąte wydanie Przewodnika Informacyjnego pn. „Dostępne Formy Opieki Zdrowotnej, Pomocy Społecznej i Aktywizacji Zawodowej dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Województwie Śląskim".

Publikacja zawiera dane teleadresowe instytucji z terenu województwa śląskiego, świadczących usługi z zakresu zdrowotnej opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, pomocy społecznej oraz aktywizacji i rehabilitacji zawodowej osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.
Jednocześnie informuję, że wersję elektroniczną Przewodnika udostępniono na stronie internetowej Województwa Śląskiego http://slaskie.pl/content/ochrona-zdrowia-psychicznego.

-------------


Strategia Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2017-2020

Uchwałą nr XLV/848/17 Rady Miasta Katowice z dnia 27 lipca 2017r. przyjęto Strategię Ochrony Zdrowia Psychicznego w mieście Katowice na lata 2017-2020.

Strategia Ochrony Zdrowia Psychicznego 2017-2020.pdf

Strategia Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2017-2020 została opracowana jako odrębny dokument na podstawie propozycji przedstawicieli różnych podmiotów i instytucji działających w obszarze zdrowia psychicznego na terenie Miasta.

Do zadań samorządów powiatów i gmin, zgodnie z rozporządzeniem należy opracowanie  i realizacja samorządowych programów lub strategii ochrony zdrowia psychicznego.

W związku z powyższym zadaniem powołanego niniejszym zarządzeniem zespołu będzie: opracowanie Strategii Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2017-2020, a następnie realizacja, koordynowanie i monitorowanie jej realizacji.

Zespół koordynujący.pdf

Sprawozdania z realizacji Strategii:

Sprawozdanie za 2017 r.pdf

Sprawozdanie za 2018 r.pdf

Sprawozdanie za 2019 r.pdf

Sprawozdanie za 2020r.pdf

-------------

Strategia Ochrony Zdrowia Psychicznego dla miasta Katowice na lata 2011-2015

W latach 2011-2015 w Katowicach realizowano Strategię Miasta Katowice wynikającą z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na podstawie uchwały Rady Miasta Katowice nr XIII/222/11 z dnia 5 września 2011 r.

  STRATEGIA MIASTA KATOWICE POZP.pdf

Sprawozdania z realizacji  Strategii Miasta Katowice wynikającej z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Katowice na lata 2011 – 2015:

  uchwała strategia sprawozdanie za 2011r.pdf

  uchwała strategia sprawozdanie za 2012r.pdf

  uchwała strategia sprawozdanie za 2013r.pdf

  uchwała strategia sprawozdanie za 2014r.pdf

  uchwała strategia sprawozdanie za 2015.pdf



sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice