Miasto Katowice dostrzegając potrzeby społeczności lokalnej dzielnicy Szopienice-Burowiec podejmowało w ostatnich latach wiele działań i inicjatyw, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców tej części miasta, zarówno w sferze przestrzenno-funkcjonalnej, jak i społeczno-kulturowej. Dowodem tego jest m.in. liczba projektów realizowanych w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2016-2023, dedykowanych bezpośrednio mieszkańcom dzielnicy Szopienice-Burowiec.
W czerwcu br. w Katowicach odbędzie się XI Światowe Forum Miejskie, czyli prestiżowa, międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat poświęcona tematyce rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast, które odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.
Inicjatywą towarzyszącą XI Światowemu Forum Miejskiemu jest m.in. Program pn.: ,,Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność" (PDM), którego celem jest przedstawienie i upowszechnienie dobrych praktyk, zaczerpniętych ze zrealizowanych przedsięwzięć wypełniających cele zrównoważonego rozwoju. Celem długoterminowym Programu jest wzrost zainteresowania i edukacja w zakresie prowadzenia zrównoważonej polityki miejskiej. Zakładanym efektem Programu jest wspólne opracowanie dokumentu pn. „Plan Działań dla Miast" obejmującego opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego z miast uczestniczących w Programie. Wynikiem udziału każdego z 37 miast w Programie będzie realizacja zgłoszonego projektu w terminie do końca 2022 r.
Miasto Katowice zostało zakwalifikowane do udziału w ww. Programie, zgłaszając projekt pn. ,,Czas na Szopienice – Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Działania zaplanowane w ramach tej inicjatywy polegają na opracowaniu zintegrowanej koncepcji zagospodarowania terenu zlokalizowanego w centrum Szopienic, z wykorzystaniem wyników warsztatów studialno-projektowych multidyscyplinarnych zespołów studenckich, złożonych ze studentów kierunków ekonomicznych oraz architektonicznych. Zaproponowane przez studentów rozwiązania nowego zagospodarowania terenu, wypracowane w formule partycypacyjnej, tj. z uwzględnieniem oczekiwań społeczności lokalnej, stanowić będą podstawę dalszych działań Miasta w tym obszarze, w tym posłużą opracowaniu gminnego programu rewitalizacji miasta Katowice.
Szczegółowe informacje nt. Programu oraz WUF11 dostępne są pod adresami: https://obserwatorium.miasta.pl/pdm/
https://wuf11.katowice.eu/
O postępach projektu będziemy Was informować w najbliższym czasie.