Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji – art. 2 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 278).
Dotychczas w Katowicach proces rewitalizacji był prowadzony na podstawie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2016-2023 przyjętego uchwałą Rady Miasta nr XLVII/1043/22 z dnia 28 kwietnia 2022 r. (aktualizacja), który został opracowany zgodnie z „Wytycznymi w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020” wydanymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w lipcu 2015 roku, zmienionymi w dniu 02.08.2016r. Z Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2016-2023 można się zapoznać TUTAJ.
Zgodnie z art. 52. ustawy o rewitalizacji, po 31 grudnia 2023 r. w celu dalszej realizacji działań z zakresu rewitalizacji konieczne jest wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz uchwalenie gminnego programu rewitalizacji – szczegóły w zakładce Gminny Program Rewitalizacji.
Zgodnie z ustawą o rewitalizacji, obszar zdegradowany stanowi obszar gminy znajdujący się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, wysokiej liczby mieszkańców będących osobami ze szczególnymi potrzebami, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego oraz niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym, a także z powodu występowania co najmniej jednego z następujących negatywnych zjawisk: gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych lub technicznych.
Natomiast obszar rewitalizacji to obszar obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego, cechujący się szczególną koncentracją wyżej wymienionych negatywnych zjawisk, na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego gmina zamierza prowadzić rewitalizację. Obszar ten nie może być większy niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkały przez więcej niż 30% liczby mieszkańców gminy, może być podzielony na podobszary, w tym podobszary nieposiadające ze sobą wspólnych granic. Niezamieszkałe tereny poprzemysłowe, w tym poportowe i powydobywcze, tereny powojskowe albo pokolejowe, na których występują negatywne zjawiska gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne mogą wejść w skład obszaru rewitalizacji wyłącznie w przypadku, gdy działania możliwe do przeprowadzenia na tych terenach przyczynią się do przeciwdziałania negatywnym zjawiskom społecznym.