
„Tramwaj na południe" to element trwającej rewolucji w komunikacji publicznej, dzięki której, każdy będzie mógł szybko i komfortowo dotrzeć do centrum Katowic.
Centra przesiadkowe Park&Ride oraz Bike&Ride
Zgodnie z planami rozwoju systemu komunikacji w Katowicach na obrzeżach miasta powstanie sześć nowoczesnych centrów przesiadkowych: na Brynowie, Zawodziu, Ligocie, w Kostuchnie, Podlesiu i Piotrowicach. Taki system daje możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej mieszkańcom oddalonym od centrum, a w efekcie szybkie i komfortowe dotarcie do miejsca przeznaczenia bez konieczności tracenia czasu w korkach czy szukania miejsca parkingowego. W praktyce kierowca lub rowerzysta zostawia swój pojazd na parkingu za darmo, na podstawie biletu okresowego komunikacji publicznej i przesiada się do środków transportu zbiorowego. Średnio podróż do centrum zamiast 40 minut w korku skróci się do 15 minut.
Lepsza oferta komunikacji publicznej
Więcej przystanków, korekty przebiegu dotychczasowych linii autobusowych oraz nowoczesny tabor mają zachęcić mieszkańców do częstego korzystania z komunikacji zbiorowej. Wieloletnia perspektywa dotycząca komunikacji publicznej zakłada, że do 2020 roku na ulice Katowic wyjedzie łącznie 115 nowych pojazdów. Bezprzewodowy Internet, możliwość ładowania urządzeń mobilnych czy klimatyzacja to tylko niektóre udogodnienia przewidziane w nowych pojazdach. W 2020 roku średnia wieku katowickich autobusów będzie wynosić tylko około sześciu lat.
Kompleksowa infrastruktura rowerowa
Ograniczenie ruchu samochodów to także wspieranie rowerzystów w postaci budowy komfortowej infrastruktury. Tylko w ramach projektu „Tramwaj na południe" planowana jest ścieżka rowerowa na całej długości linii tramwajowej. Oprócz tego planowane centra przesiadkowe, będą oferowały możliwość pozostawienia roweru w bezpiecznym miejscu i przesiadki na autobus lub tramwaj (Bike&Ride). W perspektywie miasto chcę zwiększyć ilość ścieżek rowerowych i postawić więcej stacji rowerami miejskimi.