Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Pracuj w Katowicach

Pracuj w Katowicach

Stolica pierwszej w Polsce metropolii uznawana jest dzisiaj za jeden z najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Rosnącą siłę Katowic dostrzega wiele wiodących, rodzimych i globalnych, marek, które decydują się na ulokowanie tu swoich inwestycji, przez co miasto z każdym rokiem staje się coraz bardziej przyjazne nie tylko dla obecnych i przyszłych mieszkańców, ale i dla tych, którzy mieszkając poza Katowicami, znajdują tu zatrudnienie.

 

Wysokie zarobki, niska stopa bezrobocia

Argumentem przemawiającym za podjęciem pracy w Katowicach są zarobki, których przeciętna wysokość to ponad 5,2 tys. zł (dane GUS z 2017 r.), czym stolica śląskiego regionu wyprzedza takie ośrodki jak Kraków (4,6 tys. zł), Wrocław (4,8 tys. zł) czy Poznań (4,7 tys. zł).

Dostępność miejsc pracy natomiast potwierdza rekordowo niska stopa bezrobocia, wynosząca 1,9% (dane za maj 2018 r.), co sytuuje Katowice, ex aequo z Sopotem, na trzecim miejscu w kraju, zaraz po Poznaniu (1,3%) i Warszawie (1,8%).

 

Przybywa mieszkań

Katowice to atrakcyjne miejsce do życia. O dużym zainteresowaniu zamieszkaniem tutaj świadczy między innymi fakt, że obecnie w mieście realizowanych jest kilkanaście projektów osiedli mieszkaniowych, a kolejne są w przygotowaniu. Potencjał miasta w tej kwestii jest ogromny, a ceny zakupu i wynajmu mieszkań są wciąż niższe w porównaniu do takich miast jak Kraków, Wrocław czy Warszawa.

 

Atrakcyjna lokalizacja

Dogodna lokalizacja i ponadprzeciętny poziom rozwoju sektora transportu i logistyki przyczynił się do stworzenia ważnego węzła komunikacyjnego o znaczeniu ponadregionalnym: Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice Airport", charakteryzującego się bardzo dużą intensywnością lotniczych przewozów pasażerskich. Ponadto bliskość dwóch innych lotnisk – krakowskich Balic czy czeskiej Ostrawy – oraz duża gęstość siatki dróg wewnętrznych, dostęp do europejskiej sieci autostrad czy szybkie połączenia do zachodniej granicy i największych miast Europy stanowią o szczególnej atrakcyjności lokalizacji Katowic.

 

W wolnym czasie

Władze miasta kładą duży nacisk na organizację nowocześnie urządzonej, przyjaznej człowiekowi przestrzeni publicznej o funkcjach kulturalnych i rozrywkowych. Takim miejscem jest Strefa Kultury z nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, z nowoczesnym Muzeum Śląskim i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To miejsce, w którym każdego roku odbywają się jedne z największych i najbardziej interesujących wydarzeń kulturalnych, muzycznych i gospodarczych w Polsce, Europie i na świecie. Potwierdza to chociażby przyznany Katowicom parę lat temu prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki oraz wiele innych nagród i wyróżnień, których laureatem zostało miasto w ostatnim czasie.

Katowice proponują także bogatą ofertę rekreacyjno-sportową. Ogromnym atutem górnośląskiej stolicy są bowiem tereny zielone, które zajmują ponad 40% powierzchni miasta. W Lesie Murckowskim, będącym częścią wielkiej Puszczy Śląskiej, rosną kilkusetletnie buki i lecznicze zioła, tu też znajduje się leśne trutowisko, które jest kontynuacją prastarych tradycji barci pszczelich. Chwil wytchnienia można szukać także na urokliwych alejkach Parku Kościuszki czy Doliny Trzech Stawów, która zachęca zwłaszcza do aktywnego wypoczynku – jazdy na rowerze, rolkach czy po prostu do spacerów. W okresie letnim można tu też wypożyczyć kajak lub spędzić czas z dziećmi na wodnym placu zabaw.

Miasto pokryte jest siecią ścieżek rowerowych, których wciąż przybywa. Entuzjaści dwóch kółek mają też do dyspozycji kilkadziesiąt stacji rowerowych, usytuowanych w różnych, również najdalszych, punktach miasta, przez co rower służy nie tylko rekreacji, ale coraz częściej staje się także środkiem transportu.

 

Dzisiejsze Katowice to miasto przyjazne mieszkańcom, przedsiębiorcom i wszystkim tym, którzy postanowili z nim związać swoją przyszłość. To atrakcyjne miejsce do życia. Potwierdzają to liczne rankingi, w których Katowice zajmują często czołowe pozycje, a także liczące się nagrody i wyróżnienia, których w ostatniej dekadzie miasto jest niejednokrotnie laureatem.

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice