Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Miejski Dom Kultury Witosa

Miejski Dom Kultury Witosa


Przedstawiamy koncepcję nowego miejskiego domu kultury, który ma powstać w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego, na osiedlu Witosa w Katowicach. Dokumentację projektową wykonała spółka BLANK ARCHITEKCI.


Głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej tego miejsca. Jej założenia obejmują przede wszystkim budowę nowego miejskiego domu kultury, w skład którego wejdą:

 • sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,

 • hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,

 • sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,

 • sala taneczno-ruchowa

 • dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,

 • sala do organizacji spotkań

 • pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,

 • pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,

 • pokój dla matki z dzieckiem.

   
  Wyposażenie domu kultury pozwoli na organizację imprez plenerowych. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń będzie zadaszona scena plenerowa, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Ponadto dzięki wyposażeniu w ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy możliwa będzie organizacja plenerowych projekcji filmowych. Mieszkańcy os. Witosa i okolic zgłaszali takie zapotrzebowanie.

  W nowym budynku MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie.

  Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Na terenie parku planowana jest również możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne.

  Budynek MDK i teren parku będą w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.  

  Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek,
  w kolejnym park. Ogłoszenie przetargu na roboty w pierwszym etapie jest planowane w I kwartale 2022 r., a wykonawca będzie miał 15 miesięcy na ich zakończenie.

  Budowa nowego domu kultury wraz z utworzeniem parku stanowi realizację jednego z punktów „Umowy z mieszkańcami Prezydenta Miasta Katowice".


MDK_Witosa_1.jpg


MDK_Witosa_2.png


MDK_Witosa_3.png


MDK_Witosa_4.png


MDK_Witosa_5.png


plan sytuacyjny

Wizualizacje powstały na bazie wstępnej koncepcji, w trakcie prac projektowych mogą zostać wprowadzone zmiany, które będą miały wpływ na ostateczny wygląd MDK.

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice