Na terenie miasta Katowice w przypadku wystąpienia nadmiernej imisji szkodliwych substancji w powietrzu obowiązuje tzw. Plan Działań Krótkoterminowych. Jest to dokument, który jest integralną częścią uchwały nr V/47/5/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Powietrza dla terenu województwa śląskiego mającego na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji.
PDK przewidziany jest do realizacji w granicach administracyjnych miasta Katowice niezwłocznie po przekazaniu przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) lub Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) informacji dotyczącej zaistniałego przekroczenia odpowiednich poziomów granicznych stężeń zanieczyszczeń lub ogłoszenia przez GIOŚ, WCZK poziomu PDK POP.
Na podstawie otrzymanych danych i kryteriów ogłaszania poziomu wdrażania PDK, Wydział Zarządzania Kryzysowego (WZK) przygotowuje informacje i uruchamia procedurę realizacji PDK zgodnie z kartami wdrażania dla poziomów od I do III.
Na potrzeby wdrożenia PDK określono listę działań informacyjnych i operacyjnych, a także listę powiadamianych podmiotów, które przypisano do poszczególnych poziomów oraz określono podmioty odpowiedzialne za wykonanie działań informacyjnych oraz operacyjnych.
W okresach grzewczych (od 15.09 do 15.05 każdego roku) zobowiązuje się kierowników placówek, w których przebywają dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby chore oraz z osłabioną odpornością
do sprawdzania bieżących stężeń zanieczyszczeń powietrza bezpośrednio na stronie prowadzonej przez GIOŚ.
|
|
Celem działań informacyjnych jest powiadomienie jak największej liczby mieszkańców o stanie jakości powietrza. Lista działań zawiera powiadomienie poprzez takie kanały informacyjne jak:
strona miasta;
profil FB;
wiadomości wywieszone w budynkach użyteczności publicznej;
sms w systemie KISS;
przygotowanie informacji dla lokalnych mediów
|
Celem działań operacyjnych jest chwilowe zmniejszenie emisji. Lista działań zawiera:
apel Prezydenta Miasta do mieszkańców, w którym Prezydent prosi o pomoc, poprzez świadome decyzje (np. niepalenie w kominkach), w doraźnym obniżeniu poziomu zanieczyszczeń;
wzmożone kontrole Straży Miejskiej w Katowicach ukierunkowane na prawidłową gospodarkę odpadami oraz spalanie odpowiednich paliw stałych.
|