Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet I Metropolitalne Dni Energii

I Metropolitalne Dni Energii


plakat dni energii.jpg

Metropolitalnie o Zielonej Energii – 25 września przed katowickim Spodkiem

Jak dbać o klimat jednocześnie oszczędzając? Co kryje się w powietrzu, którym oddychamy? Czy pioruny są muzykalne? W sobotę 25 września warto zajrzeć do Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz na plac Sławika i Antalla przed katowickim Spodkiem. Organizatorzy Metropolitalnych Dni Energii przygotowali interesujące warsztaty, konkursy i pokazy (mapa stoisk). Początek o godzinie 11:00. Wstęp bezpłatny. 

Po przerwie spowodowanej pandemią wracają nie tylko festiwale muzyczne. Znów będziemy się mogli spotkać podczas Dni Energii, czyli pikniku rodzinnego, który zapewnia nie tylko doskonałą rozrywkę, ale i przynosi wiele praktycznych informacji. Efektywność energetyczna, jakość i ochrona powietrza, adaptacja do zmian klimatu – to tylko niektóre z tematów poruszane podczas spotkania. –  Dni Energii to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń proekologicznych w Katowicach. Z jednej strony to okazja do rodzinnego i aktywnego spędzenia czasu w plenerze, a z drugiej możliwość uzyskania informacji chociażby o miejskich programach dopłat do wymiany źródeł ciepła. Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmujemy złożone, warte dziesiątki milionów złotych działania na walkę ze smogiem, a nasze miasto jest liderem w województwie śląskim w tym zakresie. Tylko w ubiegłym roku w Katowicach dofinansowano ze środków miasta wymianę 1120 „kopciuchów”, a dodatkowo 134 z programu „Czyste powietrze” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Takich Dni Energii jeszcze nie było. Do dotychczasowego organizatora, Urzędu Miasta Katowice, dołącza Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Czeka nas więc jeszcze bogatszy program i jeszcze więcej atrakcji. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie coś ciekawego. 

Metropolitalnie o Zielonej Energii – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznych Dni Energii, które rozpoczynamy od dwóch konferencji. W piątek 24 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym równolegle spotkają się uczniowie metropolitalnych szkół średnich oraz przedstawiciele samorządów. Zaplanowaliśmy także posiedzenie Komisji Ekologii oraz Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej Śląskiego Związku Gmin i Powiatów dotyczące zadań i roli samorządów w transformacji energetycznej województwa śląskiego – zwraca uwagę Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Choć piątkowe konferencje dostępne są wyłącznie dla osób posiadających zaproszenia, to już dzień później wszyscy możemy wziąć udział w wydarzeniach organizowanych na placu Sławika i Antalla przed katowickim Spodkiem oraz w MCK-u. 

Dni Energii dla najmłodszych

Działając ekologicznie, działamy na rzecz naszych dzieci, dlatego w czasie Dni Energii nie może zabraknąć atrakcji dla młodszych i najmłodszych uczestników. Ciekawie zapowiadają się konkursy i pokazy przygotowane przez Fundację Ekologiczną Arka. Historię i tajemnice elektryczności odsłonią przed nami animatorzy z Muzeum Energetyki. A grupa „Gromowładni”, specjalnie dla uczestników wydarzenia, wygeneruje pioruny, które ułożą się w rytm znanych utworów muzycznych. 

Powietrze w czasie Dni Energii

Podczas Dni Energii Uniwersytet Śląski zaprezentuje laboratorium umieszczone w koszu załogowego balonu. Zwykle balon krąży nad miastami Metropolii na wysokości 4 kilometrów i zbiera kompleksowe dane na temat jakości powietrza, którym oddychają jej mieszkańcy, oraz kierunków przemieszczania się zanieczyszczeń. 

Chcesz zobaczyć czym oddychasz? Na zaproszenie organizatorów Polski Alarm Smogowy ustawi specjalną instalację, która będzie „oddychać” tym samym powietrzem, co my. Równocześnie zmierzy stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10. Instalacja będzie obecna na placu przed Spodkiem do 10 października. 

Ekologia i wiedza na co dzień 

Chcecie sprawdzić jak myślenie o racjonalnym wykorzystywaniu zasobów naszej planety wpływa na najróżniejsze podmioty działające na terenie Metropolii? Odwiedzajcie stoiska przygotowane między innymi przez Staż Miejską Katowice, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice czy instytuty budujące pojazdy elektryczne.

W czasie Dni Energii zaprezentują się także placówki, które kształcą przyszłych ekspertów związanych z ochroną środowiska czy racjonalnym wykorzystaniem energii. Czeka na Was pięć szkół ponadpodstawowych oraz Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski i Politechnika Częstochowska. 

Odrobina relaksu

W Miejskim Centrum Kongresowym grupa „Gromowładni” wykorzysta do tworzenia muzyki cewki Tesli, ale to nie koniec atrakcji muzycznych. Na placu przed Spodkiem zostanie ustawiona scena, na której wystąpi między innymi zespół Latające talerze, prawdopodobnie najlepszy zespół rockowo-coverowy w Polsce – tak przynajmniej obiecują sami artyści. 

Metropolitalnie o zielonej energii – nie tylko przed Spodkiem, nie tylko w sobotę

Plenerowe spotkanie na placu przed Spodkiem to tylko część Metropolitalnych Dni Energii, które rozpoczynają się w piątek 24 września od konferencji organizowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Najważniejszymi uczestnikami pierwszego spotkania będą uczniowie metropolitalnych szkół średnich. Efektywność energetyczna w szkole i domu – to tematyka krótkich filmów, które przedstawią podczas konferencji. Ponadto w programie między innymi referaty poświęcone efektywności energetycznej, zmianom klimatu i światowi start-upów. 

"Efektywność energetyczna w gminach – wyzwania a możliwości" to tytuł odbywającej się równolegle konferencji dla przedstawicieli samorządów. Jednym z jej elementów będzie otwarte, posiedzenie Komisji Ekologii oraz Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej Śląskiego Związku Gmin i Powiatów dotyczące zadań i roli samorządów w transformacji energetycznej województwa śląskiego. 

Udział w wydarzeniach na placu przed Spodkiem (sobota 25 września, godz. 11.00 – 17.00) jest bezpłatny i dostępny dla każdego. Udział w konferencji jest możliwy tylko dla wcześniej zaproszonych gości. 

PROGRAM I METROPOLITALNYCH DNI ENERGII

  infokioski mck program1.jpg infokioski mck program2.jpginfokioski mck program3.jpgMDE 4 str.png

sprawdź także

Eduakcja
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice