Program Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: - programu „Uczenie się przez całe życie" (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig)
- programu „Młodzież w działaniu"
- akcję „Jean Monnet"
- Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Program ma za zadanie m.in.:
W ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020 całkowity budżet dla Programu Erasmus+ wynosił 14,7 mld euro. Więcej informacji na temat Programu Erasmus+ realizowanego w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 dostępnych jest na oficjalnej stronie ERASMUS PLUS 2014-2020 - Program europejski na lata 2014 - 2020.
25 marca 2021 roku Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021-2027. Erasmus+ na lata 2021-2027 to nowe możliwości dla osób uczących się. Elastyczne formaty mobilności zapewnią udział w projekcie zróżnicowanej grupie odbiorców, a wzmocnienie współpracy będzie sprzyjało innowacjom w formułowaniu programów nauczania, praktykach uczenia się i nauczania. Nowy, odnowiony program, dysponuje budżetem w wysokości 26,2 mld euro. Program dąży do jeszcze większego włączenia społecznego oraz do wspierania ekologicznych i cyfrowych przemian, zgodnie z założeniami Europejskiego Obszaru Edukacji. Więcej informacji na temat Programu Erasmus+ realizowanego w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 dostępnych jest na oficjalnej stronie Narodowej Agencji Erasmus+ (erasmusplus.org.pl).
POWER
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020) to następca Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest jednym z beneficjentów nowego programu.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji prowadzi projekty wspierające m.in. mobilność kadry edukacji szkolnej, zagraniczne staże dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych, mobilność studentów z niepełnosprawnością oraz znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego. W ramach Programu PO WER realizowane są również projekty „Ponadnarodowa mobilność uczniów” oraz „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych”.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji dofinansowuje również projekty, które przeszły pozytywnie procedurę selekcji: ocenę formalną i merytoryczną w programie Erasmus+, ale nie zostały zaakceptowane do realizacji ze względu na wyczerpanie środków finansowych na ten cel (lista rezerwowa). Projekty są realizowane na zasadach programu Erasmus+ ale dofinansowane ze środków PO WER.
Więcej informacji o programie POWER znajdą Państwo na stronie www.power.frse.org.pl
Projekty realizowane w ramach perspektywy finansowej 2021-2027:
Programy edukacyjne Komisji Europejskiej w Katowicach w 2021 roku
Programy edukacyjne Komisji Europejskiej w Katowicach w 2022 roku
Projekty realizowane w ramach perspektywy finansowej 2014-2020:
Programy edukacyjne Komisji Europejskiej w Katowicach w 2021 roku
Projekty realizowane w latach 2009- 2013:
| |