Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Dla mieszkańców

Dla mieszkańców

KONTROLA NIERUCHOMOŚCI WYPOSAŻONYCH W ZBIORNIKI BEZODPŁYWOWE I PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW

Szanowni Mieszkańcy,

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina ma obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym każdy właściciel/użytkownik nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków, powinien złożyć aktualne zgłoszenie do ww. ewidencji (do pobrania poniżej).

Zgodnie z art. 6 ust. 5a ww. ustawy został nałożony na Prezydenta Miasta Katowice obowiązek prowadzenia kontroli nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Kontrole zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków odbywają się co najmniej raz na dwa lata (zgodnie z art. 6 ust. 5aa ww. ustawy).

Zakres kontroli obejmuje następujące dokumenty:

  • umowę zawartą z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.

  • dowody uiszczania opłat za te usługi (rachunki, faktury vat). Posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność opróżniania: zbiorników bezodpływowych (tj. raz na kwartał) a osadników przydomowych oczyszczalni ścieków (tj. raz na rok).

Dodatkowo:

  • przy kontroli zbiorników bezodpływowych, należy okazać do wglądu rachunki za pobór wody oraz dokumenty dotyczące specyfikacji zbiornika bezodpływowego (pojemność zbiornika (m3), rodzaj zbiornika/technologia wykonania: kręgi betonowe, metalowy, poliestrowy, zalewane betonem bądź inny)

  • przy kontroli przydomowych oczyszczalni ścieków, należy okazać dokumenty dotyczące przydomowej oczyszczalni ścieków (np. instrukcja eksploatacji, DTR, deklaracja właściwości użytkowych, deklaracja zgodności, certyfikat i inne potwierdzające stopień oczyszczania ścieków, zgoda wodnoprawna na wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych na potrzeby zwykłego korzystania z wód, wyniki badań oczyszczonych ścieków jeżeli były) oraz zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m³/d podlegają zgłoszeniu organowi ochrony środowiska na 30 dni przed rozpoczęciem ich eksploatacji
    (do pobrania poniżej).

Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów i nie są podłączeni do kanalizacji sanitarnej mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz regularnego opróżniania zbiorników/osadników. Wykaz przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie miasta Katowice jest dostępny poniżej.

W związku z powyższym prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.

Więcej informacji możecie Państwo uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska tel. 32 259 30 28

Do pobrania:


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice