Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Eko-bajki

Eko-bajki

Głośna premiera w Katowicach

Są znani, popularni, rozchwytywani. Dzięki nim przemówiły dziesiątki popularnych postaci, a teraz – na zlecenie Miasta Katowice – stworzyli zupełnie nowe. Jarosław Boberek (Kaczor Donald, król Julian), Agnieszka Kunikowska (Fiona, Triss Merigold) i Grzegorz Pawlak (Papa Smerf, Darth Vader, Skipper) nagrali bajki, których głównym tematem jest ekologia.

Smog, zrównoważony transport, konsumpcyjny styl życia, brak szacunku dla innych mieszkańców naszej planety – jak o tym wszystkim opowiedzieć dzieciom? Najlepiej poprzez bajki. Na zlecenie Urzędu Miasta Katowice powstało pięć premierowych słuchowisk. Wszystkie są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej katowice.eu. Miasto udziela wszystkim zainteresowanym licencji na bezpłatne odtwarzanie publiczne i prywatne, ściąganie plików na własne komputery i telefony, dzielenie się nimi. 

Każda z bajek to inni bohaterowie i inne przygody. Warto zacząć od historii O dzielnym rycerzu i złym czarnoksiężniku, z której dzieci dowiedzą się co jest jedną z przyczyn powstawania smogu i jak można z nim walczyć. Kolejna opowieść,  zatytułowana Problemy świętego Mikołaja, również nawiązuje do smogu i jego wpływu na ludzi i środowisko. W czasie świąt Bożego Narodzenia warto również posłuchać historii O szczwanym kupcu i bogatym głupcu, która zwraca uwagę na nadmierny konsumpcjonizm. Czwarta z bajek – O rybaku i rybce w torebce – poświęcona jest zaśmiecaniu, a ostatnia z opowieści, czyli Baju-baju o tramwaju zachęca do korzystania z komunikacji publicznej.

Wszystkie bajki powstały specjalnie na zamówienie Urzędu Miasta Katowice. Osobom prywatnym oraz podmiotom, które zajmują się edukacją miasto Katowice udziela zgody na nieodpłatne odtwarzanie publiczne i prywatne, ściąganie plików na własne komputery i telefony, dzielenie się nimi.  Autorem tekstów jest Marek Żyła, a postaciom głosu udzieliły gwiazdy polskiego dubbingu:  Jarosław Boberek, Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Pawlak.

Autor tekstów: Marek Żyła,
Redakcja: Mirosław Rusecki,
Reżyseria: Grzegorz Pawlak,
Występują: Agnieszka Kunikowska., Jarosław Boberek, Grzegorz Pawlak,
Produkcja: PromArte Sztuka Promocji,
Współpraca: Remigiusz Turlej,
Udźwiękowienie: Stereotyp Studio

Zadania dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacjach nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Eko bajki można pobrać tutaj: Eko bajki.zip 

Eko bajek można również posłuchać na Katowickim oficjalnym kanale Youtube, wystarczy kliknąć w obrazek. 


Baju-baju o tramwaju
W zajezdni tramwajowej pojawia się Antek, nowy tramwaj. Po wyjechaniu na tory nasz bohater szybko się przekonuje, że ludzie wolą nawet stać w korkach, byle tylko siedzieć we własnym samochodzie. Co zrobi Antek? Czy przekona kierowców do korzystania z tramwajów?
czas trwania: 7 minut, 34 sekundy

 baju baju.jpg


O dzielnym rycerzu i strasznym czarnoksiężniku
Dawno, dawno temu żyli sobie rycerz i księżniczka… ale to było dawno. A dzisiaj? Jak myślicie – czy żyją jeszcze dzielni rycerze, piękne księżniczki, straszne smoki albo źli czarnoksiężnicy? No jasne że żyją! I to nie gdzieś za górami, za lasami tylko tuż obok nas. Nie wyglądają już tak, jak kiedyś, a i smok, z którym mierzą się rycerze też jest już nieco inny. Na szczęście okazuje się, że współcześni rycerze ciągle mogą liczyć na pomoc współczesnych krasnoludków.
czas trwania: 11 minut, 27 sekund

czarnoksiężnik.jpg


Baśń o rybaku i rybce w torebce
Gdzieś nad morzem żyje sobie rybak Józef. Codziennie, zanim jeszcze wstanie słońce, wypływa swoim kutrem i zarzuca sieci. Tego dnia, kiedy zaczyna się nasza opowieść, Józef wypłynął w morze pełen dobrych przecuć. Jednak tym razem morze postanowiło zaskoczyć Józefa. Zarzucił sieci, a kiedy je wyjął okazało się, że wszystkie ryby są w workach foliowych…
czas trwania: 7 minut, 14 sekund

rybka w torebce.jpgO szczwanym kupcu i bogatym głupcu
Dawno temu, była sobie  wieś, w której mieszkał bardzo bogaty gospodarz. Miał mnóstwo pieniędzy.  Miach ich tyle, że mógł sobie pozwolić na wszystko. Niestety, sama wieś bogata nie była i mało było w okolicy rzeczy, które mógłby sobie kupować. Pewnego dnia do wsi wozem wyładowanym wszelkimi dobrami i zaprzężonym w 200 koni mechanicznych zajechał kupiec. Co się działo dalej? Posłuchajcie.
czas trwania: 9 minut, 41 sekund

o głupcu i kupcu_2.jpg


Problemy świętego Mikołaja
Dzwoneczki świętego Mikołaja słychać było już od dawna na niebie. Dzieci zadzierały głowy starając się wypatrzeć długo oczekiwanego gościa. Nic jednak nie był widać. Święty Mikołaj nie obawiał się, że ktoś go zobaczy, nie musiał się o to martwić, bo nad miastem unosił się tak gęsty dym, że nawet miasta widać nie było! Czy Mikołajowi udało się dostarczyć wszystkie prezenty na czas? No pewnie, ze tak. Ale dlaczego miał z tym kłopot i kto go uratował? „
czas trwania: 7 minut, 59 sekund

problemy Mikołaja.jpg


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice