Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Ekologia

Ekologia

Ekoodpowiedzialni

Jeszcze kilkanaście lat temu ciężki przemysł, który rozwijał się w Katowicach, znacznie wpływał na stan środowiska naturalnego miasta oraz regionu. Jednak szereg dużych inwestycji oraz rozwój programów ekologicznych dla dzieci i dorosłych doprowadziły do daleko idących zmian, które docenili mieszkańcy.

W ostatnich latach Katowice zrobiły ogromny postęp w kwestii ekoodpowiedzialności. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziły „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej". Realizacja planu przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz wzrostu bezpieczeństwa energetycznego. Miasto regularnie  poprawia skuteczność funkcjonowania gospodarki odpadami. Ponadto stawia na rozwój ekologicznego transportu miejskiego oraz sieci rowerów miejskich. Obecnie w Katowicach znajduje się 76 stacji, w których do dyspozycji oddano ponad 600 rowerów (w tym również rowery typu cargo). Co najważniejsze, wzorce ekologiczne przekazywane są dzieciom od najmłodszych lat dzięki wielu programom edukacyjnym oraz cyklicznym wydarzeniom, takim jak Rodzinny Piknik „Ekoodpowiedzialnie".

IMG_20180508_160507.jpg

Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 40% jego powierzchni to lasy, które wraz z parkami i zielonymi skwerami, stanową doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku.

W pobliżu Katowic leży Park Śląski, jeden z największych parków miejskich na świecie, dwukrotnie większy od nowojorskiego Central Parku. To miejsce, w którym mieszkańcy i turyści chętnie spędzają swój wolny czas i korzystają z jego uroków przez cały rok. Zieloną oazą w centrum stolicy województwa śląskiego jest „Las Murckowski". To prawdziwa perełka na terenie Katowic, w której możemy spotkać nawet 300-letnie pomniki przyrody. Kolejnym miejscem, które jest bardzo popularne wśród mieszkańców, jest Dolina Trzech Stawów. Ten kompleks zieleni i zbiorników wodnych zachęca do aktywnego uprawiania sportu. Można tu wypożyczyć kajak lub spędzić z dziećmi czas na wodnym placu zabaw.


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice