Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności - Miasto

Aktualności - Miasto

01 marca 2022
Pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy
Katowice uruchamiają kolejne formy wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Najmłodsi mogą liczyć na pomoc psychologiczną i zajęcia integracyjne

Katowice uruchamiają kolejne formy wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do miasta. Najmłodsi mogą liczyć na pomoc psychologiczną i zajęcia integracyjne. Organizowane są także zajęcia pozalekcyjne i dodatkowe godziny lekcyjne przeznaczone na naukę języka polskiego i nadrabianie zaległości z innych przedmiotów.

Katowickie placówki edukacyjne zostają jeszcze bardziej włączone do akcji pomocy obywatelom Ukrainy. W każdej szkole i w każdym przedszkolu zlokalizowanym na terenie miasta najmłodsi mają zagwarantowaną opiekę i pomoc psychologiczna. Zapewniają ją specjaliści zatrudnieni w placówkach oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

- Mamy świadomość tego jak trudny jest to czas dla dzieci i młodzieży, dlatego właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy kolejne rozwiązania. Wystarczy, że rodzina z dziećmi zgłosi się do placówki edukacyjnej zlokalizowanej najbliżej jej miejsca pobytu. Tam otrzyma wszelką pomocmówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zgłaszać mogą się także osoby, które nie planują na stałe zostać w Katowicach. Dzieci z takich rodzin także mogą brać udział w zajęciach integracyjnych organizowanych w szkolnych świetlicach – dodaje prezydent.

Pomocą psychologiczną objęci są również uczniowie katowickich szkół o pochodzeniu rosyjskim i białoruskim, a także sami katowiczanie. Zdarzają się takie sytuacje w szkołach, że dzieci o pochodzeniu ukraińskim chodziły do katowickich szkół, jednak po feriach z Ukrainy nie wróciły.  Dlatego niezwykle ważne jest, by rozmawiać z dziećmi na temat tego co się dzieje, nauczyć dziecko nazywać i akceptować swoje emocje. Gdy zauważymy u dziecka niepokojące zachowanie, warto poprosić o pomoc specjalistów. Przypomnijmy, że od lutego oferta jest poszerzona o bezpłatną pomoc oferowaną przez dwa podmioty:


 • Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju FOCUS Woźniak Mateusz

  ul. Wincentego Pola 9/1A Katowice

  Telefon kontaktowy: 574 074 496 wew. 3

  Godziny rejestracji: 10.00-18.00 (od poniedziałku do piątku).

   
 • Agnieszka Basista Usługi Psychologiczne

  ul. Kościuszki 26/6 Katowice

  Telefon kontaktowy: 798 575 602

  Godziny rejestracji: 9.00-12.00 (poniedziałki) i 16.00-18.00 (wtorki) – możliwy również kontakt sms-owy.

 

Z oferty mogą skorzystać mieszkańcy Katowic do 18. roku życia, ewentualnie ich rodzice lub opiekunowie, a także lub nauczyciele i pedagodzy z katowickich placówek oświatowych.

Do października w katowickich szkołach uczyło się ponad 400 dzieci o pochodzeniu ukraińskim. Od piątku do szkół i przedszkoli w mieście przyjmowane są kolejne. Jeśli rodzice nie posiadają dokumentów potwierdzających dotychczasowy proces edukacji dziecka, aby zostało ono przyjęte do placówki edukacyjnej wystarczy oświadczenie rodzica. W razie konieczności istnieje możliwość przebadania dziecka przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną bądź nauczyciela – na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o przypisaniu dziecka do odpowiedniej klasy.

- Zajęcia w świetlicy i zajęcia sportowe organizowane przez szkoły oraz integracja z oddziałem klasowym to w tej chwili priorytet. Dzięki takim działaniom dziecko w nowym miejscu poczuje się dobrze. Szkoły i przedszkola organizują szereg zajęć pozalekcyjnych. Gotowi do pomocy w tym zakresie są również katowiccy harcerze. Pakiet zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych będzie cały czas rozszerzany – deklaruje Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. – Już zauważamy, że w szkołach, gdzie uczyli się wcześniej uczniowie ukraińskiego pochodzenia, a teraz dołączają do nich nowi uczniowie, koledzy służą wsparciem i pełnią rolę tłumaczy – dodaje.

Dla dzieci z Ukrainy, które teraz rozpoczynają naukę w katowickich szkołach przewidziano pięć dodatkowych godzin lekcyjnych na naukę języka polskiego bądź nadrobienie zaległości z innych przedmiotów.

Dorosłym obywatelom Ukrainy, którzy nie posiadają dzieci a chcieliby skorzystać z pomocy psychologicznej, wsparcie zapewnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Chętni powinni się zgłaszać dzwoniąc na infolinię, pod numer +48 539 696 888. Rodziny z dziećmi, które schronienie znalazły w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek", mogą korzystać z pomocy psychologicznej świadczonej całodobowo, siedem dni w tygodniu przez jedną z czterech poradni:

- Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, ul. Okrzei 5

- Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ul. Sokolska 26

- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3, ul. Szopienicka 58

- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5, ul. Okrzei 5

Przebywający w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek" nie muszą zgłaszać się samodzielnie do wyżej wymienionych placówek. Wystarczy, że taką potrzebę zgłoszą pracownikowi „Ślązaczka".


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice