Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności - Miasto

Aktualności - Miasto

04 marca 2021
rozRuszamy po covidzie! Ruszyła akcja dla seniorów
Katowiccy seniorzy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 mogą zamówić domową wizytę trenera

Uproszczone przysiady z wykorzystaniem krzesła, rozciąganie z wykorzystaniem ręcznika spacery po… schodach. Pod numerem + 48 735 480 548 katowiccy seniorzy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 mogą zamówić domową wizytę trenera Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Trener przetestuje sprawność ruchową seniora i przygotuje specjalny plan treningowy, który pomoże w powrocie do formy w związkuz wielomiesięcznym pobytem w domu w ramach akcji #zostańwdomu

Pandemia COVID-19 wymusiła ograniczenie naszej ruchliwości. Nie tylko w znaczeniu przemieszczania się np. pomiędzy pracą a domem, czy szkołą, ale także w formie najbardziej elementarnej, czyli ograniczenia aktywności ruchowej. To co jest konieczne, bo chroni nas przed groźnym wirusem, w dłuższej perspektywie może spowodować jednak pewne problemy.

W wyjątkowo trudnej sytuacji znaleźli się w tym aspekcie seniorzy, których aktywność fizyczna, niezależnie od pandemii, ograniczona jest w naszym społeczeństwie niejako z definicji. W naszej kulturze brakuje wzorców, które zachęcałyby osoby starsze do ruchu, spacerów, prostychi bezpiecznych ćwiczeń – Waldemar Bojarun, wiceprezydent Miasta Katowice. – Coraz powszechniejsze szczepienia wśród personelu medycznego i seniorów pozwalają myśleć

o konkretnych działaniach mających zniwelować skutki wielomiesięcznego pobytu w domu, czy mieszkaniu. Stąd pomysł pilotażowego projektu, którego celem jest pomóc osobom starszymw bezpiecznym powrocie do większej aktywności ruchowej – dodaje.

Przedsięwzięcie „rozRuszamy po covidzie!" ideą nawiązuje do projektu „Złota rączka dla Seniora", w ramach którego osoba starsza może zamówić w domu wizytę fachowca, który zrealizuje drobne domowe naprawy. W tym wypadku, pracownik MOSiR Katowice w ramach wizyty domowej pomoże w zaplanowaniu prostych ćwiczeń podnoszących ogólną sprawność fizyczną seniora. Przełoży się to na łatwiejsze wykonywanie domowych obowiązków, a także poprawę samopoczucia.

Realizacja projektu to wbrew pozorom spore wyzwanie, by działać z medyczną maksymą „po pierwsze nie szkodzić". Dlatego kluczowe było znalezienie osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem w rehabilitacji osób starszych, która dodatkowo została już zaszczepiona przeciwko COVID-19 – mówi Michał Wojaczek, kierownik Działu Sportu i Obsługi Klienta w MOSiR Katowice. – Wszystkie te warunki spełnia Pan Wojciech, który na bazie wieloletniego doświadczenia opracował też procedurę postępowania i krótki regulamin. Istotne jest by wizyty naszego trenera nie traktować, jako zastępstwo rehabilitacji zleconej przez lekarza – dodaje.

W pierwszej fazie projekt będzie polegał na wizytach domowych i skierowanych głównie dla osób zaszczepionych i powyżej 60 roku życia. Jednak w zależności od zainteresowania, możliwe będzie adresowanie pomocy dla osób jeszcze przed szczepieniem.

W pierwszej kolejności potrzebne jest rozeznanie sytuacji seniora. Dolegliwości, urazów, problemów krążeniowych, czy oddechowych. Ta sama jednostka chorobowa może przecież odznaczać się różną intensywnością dyskomfortu, czy bólu. Plan ćwiczeń będzie absolutnie indywidualny i dostosowany do pojedynczych możliwości – mówi Wojciech Klimczyk, MOSiR Katowice. – W ramach wywiadów będę rozmawiał także o ogólnym planie dnia, zachęcając do większej ilości chociażby krótki spacerów i odpowiedniej diety. Ćwiczenia to maksymalnie kilkadziesiąt minut dziennie, aby zachować sprawność w wieku senioralnym, proste aktywności konieczne są przez cały dzień – dodaje.

Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie pod numerem + 48 735 480 548. MOSiR Katowice zastrzega, że w niektórych przypadkach możliwe będzie odmowa udziału seniora w projekcie. Faza „rozRuszamy po covidzie!" będzie trwała do końca marca. Po tej dacie nastąpi ewaluacja działań i modyfikacje np. organizacja zajęć grupowych.

Zasady projektu „rozRuszamy po covidzie!"

  1. Wizyta nie może być traktowana, jako zastępstwo rehabilitacji zleconej przez lekarza.
  2. W pierwszej kolejności kwalifikowane do wizyty będą osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 powyżej 60-roku życia.
  3. W niektórych przypadkach możliwe będzie odmowa wizyty.
  4. Wizyta jest bezpłatna.
  5. Maksymalny czas obecności trenera to 60 minut. Możliwe będą 3 wizyty u jednej osoby.
  6. Przed wejściem do mieszkania/domu trener będzie okazywał specjalną legitymację
    i zaświadczenie z MOSiR Katowice.
  7. Wizyta może zostać odwołana lub przesunięta z przyczyn niezależnych.


rozruszamy.jpg

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice