Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet W ramach Miasta: Urban Art

W ramach Miasta: Urban Art

„W ramach miasta: Urban Art." 1 maja otwarcie wystawy sztuki współczesnej

Katowice nie po raz pierwszy są pionierami w realizacji wydarzeń muzycznych i kulturalnych w skali polskiej i europejskiej. W mieście jest już szlak murali, moderny czy śląskiego bluesa. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki stał się dodatkowym bodźcem do działań. W marcu na ulicach Katowic zamontowane zostały mozaiki, pojawiły się także prace polskich artystów i nowe murale,  które zapowiadały wyjątkowe wydarzenie poświęcone artystom street artowym. 1 maja otwarta dla zwiedzających zostanie wyjątkowa wystawa.

- Już od 1 maja w śródmieściu, przy ul. Staromiejskiej 13 otwieramy wyjątkową,  tymczasową wystawę z pracami wybitnych artystów. Zobaczyć można na niej grafiki, plakaty, zdjęcia, rzeźby, figury i przedmioty codziennego użytku. Rozpoczęty w marcu projekt to kolejna inicjatywa realizowana w związku z otrzymanym przez Katowice tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024. Udział w wystawie jest  bezpłatny – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Cieszymy się, że możemy organizować takie wyjątkowe projekty, które przybliżają sztukę naszym mieszkańcom – dodaje prezydent. 


 DSCF8504a.jpg

zdjęcia Anna Lewańska


- Od wielu lat marzyłem o publicznej prezentacji rosnącej kolekcji. Ponad 200 eksponatów trzydziestu kilku artystów z całego świata, możemy podziwiać na wystawie głównej, 4 ekspozycjach w instytucjach miejskich, 10 zaprzyjaźnionych lokalach oraz 5 lokalizacjach w Katowicach - mówi Krzysztof Krot, pomysłodawca i kurator wystawy. – Pozyskaliśmy m.in. prace Severiji Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, które prezentowane były przez Bansky'ego w jego największym dotychczas projekcie - Dismaland. Na miejscu, w galerii, na zlecenie artysty powstała praca wg. projektu Jana Leionena, który w tym czasie tworzył  kolejną wystawę w Barcelonie. Zwiedzania i oglądania wystarczy na cały weekend. Ideą stworzenia tego tymczasowego projektu było pokazanie z bliska i zaprzyjaźnienie się z tym, co otacza nas każdego dnia – sztuką. Nosimy ją na koszulkach, torebkach, butach, często nie wiedząc, kto jest jej twórcą – dodaje Krzysztof Krot.


DSCF8566.jpg

zdjęcia Anna Lewańska

 

Wystawa jest otwarta od wtorku do soboty w godzinach 14.00 -18.00. Czynna będzie także w majówkę tj. 1 i 3 maja.

– Aby odwiedzić wystawę należy skorzystać z systemu rejestracyjnego -  po rejestracji mailowo otrzymuje się  bezpłatną wejściówkę.  Warto się pospieszyć, bo wystawa ma charakter czasowy – działa do 30 czerwca 2024 r. – tłumaczy Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji i organizator wydarzenia z ramienia miasta. - Już od marca w Biurze Obsługi Mieszkańców można zobaczyć słynną tarczę autorstwa Jamesa Cauty, w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka prace hiszpańskiego artysty Paco Pometa, a w filii muzeum na Nikiszowcu – dzieła brazylijskiego artysty Vika Muniza. Na specjalnie przygotowanej mapie znajduje się również 20 miejsc, w których można odnaleźć pozostałe elementy wystawy, w tym m.in. mural Watcher „Kolos"  NORIAKI - ego.   – dodaje.

Mapę można odebrać podczas wizyty na wystawie. 

mapa_urban_art.jpg

 opisy.jpg

mapa_urban_art.jpg

opis_do_mapy.jpg


- Już dziś zapraszamy. Jest to wyjątkowe wydarzenie, do udziału w którym zachęcamy nie tylko tych, którzy interesują się tą dziedziną sztuki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – „W ramach Miasta: Urban Art" to bardzo dynamiczny projekt, podobnie z resztą jak sama sztuka uliczna. Wszystkich, którzy chcieliby być na bieżąco, zachęcam do obserwowania Instagrama, bo tam będziemy zdradzać kolejne niespodzianki, które towarzyszą projektowi  - zachęca prezydent.

Projekt „W ramach miasta – Urban Art" to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W skład konsorcjum uczelni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne – muzyczne, plastyczne oraz te, które kształcą na kierunku zbliżonym do sztuki – jak kulturoznawstwo. Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas – niezależnie od grupy wiekowej. Stąd szereg inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach – zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.


DSCF9056a.jpg

zdjęcie Anna Lewańska Zarejestruj się na wystawę:

Link do rejestracji ENG: 

https://forms.gle/EzXhVAVZ7a4nuWib9

Link do rejestracji PL: 

https://forms.gle/EzVCaRTJA4bS2hfd7Regulamin_wystawy_Urban_Art.pdf

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice