Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Bieg Bohaterów

Bieg Bohaterów

19 czerwca uczestnicy wydarzenia przebiegną 4,2 km ulicami Katowic, aby uczcić pamięć bohaterów naszego regionu. 

Bieg upamiętni 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy, czyli przyłączenia części naszego regionu do Polski. Nie bez powodu wybrano właśnie ten termin. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku tłum na moście w Szopienicach powitał Wojsko Polskie wkraczające na Śląsk. Tego dnia żołnierzy oklaskiwał między innymi wojewoda śląski, Józef Rymer, Wojciech Korfanty oraz cała rzesza mieszkańców Śląska. Podczas uroczystości powitania Wojska Polskiego odegrano m.in. hymn narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej.

Symboliczny pochód był zwieńczeniem walk powstańczych oraz plebiscytów. Historycy przytaczają opisy powitania polskich wojsk. Jednym z opisywanych epizodów jest przecięcie łańcucha przez powstańca Juliusza Chowańca, który powiedział: „Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską”. Wojsko witał ówczesny prezydent Katowic, Alfons Górnik. „Dzielni polscy żołnierze! Pokażcie, że karne Wojsko Polskie jest murem ochronnym dla obywateli miłujących pracę, dla obywateli lojalnych i spokojnych. Powiedzcie światu, że Polska jest krajem praworządnym! Niech żyje Polska i Górny Śląsk” – mówił.

100 lat później zapraszamy na bieg upamiętniający to wydarzenie. Tak jak dawniej witano bohaterów czasu wojny, tak teraz w centrum Katowic uhonorowani zostaną biegacze, bohaterzy czasu pokoju.

Specjalnie na to wydarzenie przygotowano trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Zapraszamy zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy buty treningowe wkładają tylko od święta. Tym razem nie liczy się czas, a sam udział i pamięć o dawnych wydarzeniach. 

Podczas wydarzenia przewidziano wiele dodatkowych niespodzianek. Miasto Katowice jest partnerem biegu. Szczegóły dotyczące biegu i utrudnień w ruchu na stronie: https://silesiamarathon.pl/zapraszamy-na-bieg-bohaterow/   


biegbohaterów.jpg


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice