Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Poznaj Ostrawę

Poznaj Ostrawę

10 powodów, dla których warto odwiedzić Ostrawę:

Meznárodní hudenbí festival Janáčkův máj.jpg

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Leoša Janáčka jest jednym z najważniejszych festiwali muzyki poważnej w Czechach. Jego historia sięga roku 1976. Treść programową festiwalu tworzą utwory znanego czeskiego kompozytora Leoša Janáčka i dzieła, które powstały w latach 20. i 30. ubiegłego wieku oraz utwory kompozytorów współczesnych. Na wspaniałą atmosferę festiwalu składają się koncerty kameralne, występy wokalne, wieczory jazzowe i spotkania z artystami. Orkiestry i wykonawcy występują w salach koncertowych, kościołach, pod gołym niebem lub w auli wielofunkcyjnej „Gong”, która powstała w wyniku przebudowy zbiornika gazu. Tradycyjnymi uczestnikami tego wydarzenia są polskie orkiestry symfoniczne oraz polscy soliści, którzy podkreślają wysoki poziom artystyczny festiwalu.

foto_zoo.jpg

Ogród Zoologiczny i Park Botaniczny Ostrawa należy do najczęściej odwiedzanych celów turystycznych w Republice Czeskiej. Na 100 hektarach powierzchni żyje ponad cztery tysiące zwierząt. Zwiedzający, przede wszystkim rodziny z dziećmi, mogą spędzić w rozległym kompleksie cały dzień. Zwierzęta można zobaczyć w nowoczesnych pawilonach z naturalnymi wybiegami lub na ekspozycjach przejściowych. Na terenie Zoo znajduje się też Park Botaniczny z sześcioma kilometrami szlaków naukowych i licznymi rzadkimi okazami roślin. Po rozległym terenie ogrodu gości przewozi kolejka, a dodatkowo z myślą o dzieciach utworzono kąciki zabaw.

foto_dny_nato.jpg

Dni NATO są największą lotniczo-wojskową imprezą promocyjną w Europie Środkowej. Odbywają się one na lotnisku im. Leoša Janáčka w Ostrawie. Udział w nich bierze ponad 200 tysięcy osób, dla których siły lotnicze krajów członkowskich NATO przygotowują pokazy lotnicze, prezentują najnowocześniejszą technikę uzbrojenia oraz ćwiczenia jednostek specjalnych. Właśnie szeroki wachlarz uczestniczących rodzajów sił zbrojnych odróżnia tę imprezę od klasycznych pokazów lotnictwa. Do największych atrakcji należy zwiedzanie wystawionych samolotów, kiedy piloci zapraszają uczestników imprezy do środka i często także do kokpitu swoich maszyn. Wstęp na imprezę jest darmowy.

Spectaculo Interesse.JPG

W świecie kukiełek i teatrów kukiełkowych ostrawski festiwal „Spectaculo Interesse” jest wydarzeniem wyjątkowym. Co drugi rok morawsko-śląska stolica ożywa ogromnymi kukiełkami i przedstawieniami ulicznymi. Zespoły kukiełkowe z dziesiątków krajów uczestniczą w przeglądzie konkursowym. Widzowie oglądają spektakle konkursowe i inscenizacje pozakonkursowe, za których pośrednictwem zespoły czeskie i zagraniczne przedstawiają najlepsze pozycje ze swoje repertuaru. Przedstawienia są dedykowane dzieciom i dorosłym.

Ostravská radnice.jpg

Ostrawski Nowy Ratusz jest największym tego rodzaju kompleksem w Republice Czeskiej i dzięki wieży o wysokości 86 metrów jest także najwyższym czeskim ratuszem. Budynki i wieża zostały zbudowane w latach 1925 do 1930, tak więc w roku 2020 obchodzą 90-lecie swojego otwarcia. Wieża ratuszowa jest wyposażona w zegar, który waży pół tony i tarczę o średnicy 3,5 metra. Goście Ostrawy nie powinni przegapić okazji spojrzenia na miasto i okolicę z platformy widokowej Nowego Ratusza, umieszczonej na wysokości 73 metrów, dokąd wjadą windą szybkobieżną. Jak na dłoni będą mieli Ostrawę z historyczną starówką, zielonymi parkami i teren przemysłowy Dolny Obszar Vítkovice. Przy pięknej pogodzie otwiera się widok na masyw Beskidów, Jesioników, Wierzchów Odrzańskich oraz na przygraniczne obszary Polski.

Landek Park.jpg

Niecodzienne przeżycie oferuje zwiedzającym Ostrawę „Landek Park”. Jego główną część stanowi najstarszy ostrawski szyb kopalnii „Anselm”, w której ma siedzibę Muzeum Górnictwa. Z przewodnikami można udać się do podziemia na czterokilometrową trasę, aby odkryć niejedną górniczą tajemnicę. Na powierzchni można oglądać maszyny, które urabiały węgiel. Ekspozycje są umieszczone pod wzniesieniem Landek, które w przeszłości było zamieszkiwane przez łowców mamutów. Ich życie przypomina ekspozycja na wolnym powietrzu. Polecamy udać się szlakiem naukowym aż na szczyt Landeka. Po drodze można spotkać pokłady węglowe, które potężne siły natury wyniosły z głębin ziemi na powierzchnię oraz warstwy piasku z mórz, które w dawnej przeszłości zalały obszar ostrawski. Osady wyniesione na powierzchnię liczą nawet 320 milionów lat.

Jaromír Nohavica.jpg

Piosenkarz i kompozytor Jaromír Nohavica należy do najbardziej znanych artystów ostrawskich. Śpiewa przede wszystkim własne piosenki, których napisał ponad 400 oraz utwory autorów rosyjskich Włodzimierza Wysockiego
i Bułata Okudżawy. Często występuje w Polsce. W roku 2015 na terenie byłej kopalni „Hlubina” otworzył swój klub „Heligonka”, który nawiązuje do tradycji przedwojennych kabaretów. Publiczność kilka razy w miesiącu może podziwiać tam jego występy. Do klubu zaprasza także swoich kolegów z branży muzycznej lub komików stand-up'erów.

foto_zlata_tretra.jpg

„Złote Kolce” w Ostrawie należą do najważniejszych mityngów lekkoatletycznych w Europie Środkowej. Odbywają się od roku 1961, a sportowcy w trakcie tych zawodów ustanowili szereg rekordów świata. Mityng wchodzi w skład „Continental Gold Tour”, drugiej najważniejszej serii atletycznej po „Diamentowej Lidze”. W „Continental Gold Tour” sportowcy współzawodniczą w dyscyplinach, które w danym roku nie są w programie „Diamentowej Ligi”. Tradycyjnymi uczestnikami „Złotych Kolców” byli i są polscy sportowcy. Trwały ślad w historii mityngu pozostawili: Irena Szewińska, Władysław Komar, Tadeusz Ślusarski, Jacek Wszoła, Bronisław Malinowski, Kamila Skolimowska, Anita Włodarczyk, Szymon Ziółkowski, Paweł Fajdek, Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski i inni.

Colours dav.jpg

„Colours of Ostrava” to wielogatunkowy festiwal muzyczny, który w Ostrawie odbywa się od roku 2002. Dolny Obszar Vítkovice, gdzie wyrastają muzyczne sceny, przyciąga ponad 40 tysięcy uczestników z całej Europy. Odwiedziny festiwalu to przeżycie muzyczne i towarzyskie, spotykają się na nim wszystkie generacje muzycznych fanów. W programie festiwalu jest też forum dyskusyjne „Meltingpot”, w którym biorą udział laureaci nagród Nobla, pisarze, socjolodzy, sportowcy, artyści i piosenkarze występujący na festiwalu „Colours of Ostrava”.

Stodolní ulice.jpg

Ulica Stodolní stała się fenomenem życia towarzyskiego Ostrawy. Mieści się ona w samym centrum miasta i wprost przy tej ulicy lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie znaleźć można dziesiątki barów, klubów i restauracji. Goście mogą wstąpić do tradycyjnych pubów, kawiarni, barów wyspecjalizowanych w serwowaniu rumu lub tequilli, zatańczyć lub zdegustować kuchnię tajlandzką, meksykańską lub czeską. W obrębie ulicy Stodolní znajduje się także jedna      z najbardziej luksusowych restauracji ostrawskich. Chociaż część lokali jest otwarta już w trakcie dnia, to zabawa rozpoczyna się zawsze dopiero wieczorem. Ulica Stodolní dała nazwę pobliskiemu przystankowi tramwajowemu i stacji kolejowej.


Oficjalna strona FB :
sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice