Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Ostrawa

Ostrawa

ostrava.gifOSTRAWA (Czechy)


Metropolia i siedziba Okręgu Morawsko - Śląskiego leżąca na obszarze 214 km2 z liczbą 318.000 mieszkańców. Miasto przemysłowe z tradycją górniczą datującą się od XVII wieku, kiedy to odkryto złoża węgla kamiennego. Pod względem powierzchni jest to trzecie największe miasto w Republice Czeskiej. Ostrawa to ważny ośrodek kultury, handlu i sportu. Miasto znajduje się w miejscu połączenia się czterech rzek: Odry, Opawy, Ostrawicy i Łuczyny, na pograniczu karpackiego oraz sudeckiego systemu górskiego, w pobliżu granicy Polski i Słowacji.

Nazwa "Ostrawa" pochodzi od nazwy rzeki Ostrawicy, która początkowo nazywała się właśnie Ostrawa. Miasto posiada unikalne zabytki techniki, jak na przykład kompleks huty Witkowice i kopalni "Hlubina", czy architektury, jak unikatowy Zamek Śląskoostrawski, który z powodu licznych znajdujących się pod nim korytarzy kopalń zapadł się o 17 metrów, a zarazem nie runął. Dziedzictwo historyczne i kulturalne okolicy oraz możliwości rekreacji i wypoczynku w wielu obiektach i pobliskich górach sprzyjają rozwojowi Ostrawy jako ośrodka turystycznego. Pod względem liczby mieszkańców to trzecie największe miasto Republiki Czeskiej, ważny węzeł komunikacyjny z gęstą siecią komunikacji miejskiej, 5 stacjami kolejowymi oraz międzynarodowym lotniskiem Moznov. Mają tu swoje siedziby: Wyższa Szkoła Górnicza - Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytet Ostrawski.

Bogata historia przemysłowa miasta Ostrawy pozostawiła jej mieszkańcom i gościom także unikatowe zabytki techniki. Znane na skalę europejską Muzeum Górnicze oraz ekspozycja w jednym z zabytków klasy ogólnonarodowej - Kopalni "Michał" dobrze prezentują historię górnictwa. W Muzeum Górniczym oprócz obejrzenia maszyn górniczych oraz cennej kolekcji lampek górniczych i zbiorów techniki można spróbować zjazdu do starych sztolni i pokładów, warto także zwiedzić ekspozycję osiedla łowców mamutów, którzy żyli tu na wzniesieniu Landek. Pomimo faktu, że Ostrawa jest miastem przemysłowym, na jednego jej mieszkańca przypada ponad 30 m2 zieleni. Bezpośrednio na terenie miasta leży część chronionego parku krajobrazowego Nadodrze - Polański Las i Polańska Niwa.

Do chronionych terenów należy także rezerwat przyrody Rezavka i staw Szczepan, zabytkiem przyrody jest rezerwat leśny Turkov. Nad zbiegiem Odry i Ostrawicy leży wzniesienie Landek. Ścieżka poznawcza prowadząca przez ten narodowy zabytek przyrody przedstawia geologicznie rzadkie warstwy karbonowe z wychodzącymi na powierzchnię pokładami węgla. Wzgórze Landek to narodowy pomnik przyrody i zabytek paleontologicznego osadnictwa w Europie Środkowej. Występuje tu unikatowa roślinność, m.in. pojedyncze egzemplarze buków sprzed 150 lat. W dzielnicach Morawska Ostrawa, Poruba i Kunczyce do dnia dzisiejszego znajdują się moreny z ery lodowcowej.

Bliskość Beskidów i Jesienników nasuwa niezliczoną ilość propozycji tras turystycznych i narciarskich, natomiast niedalekie zapory Żermanice i Cierlicko są dobrą okazję do uprawiania sportów wodnych. Tuż za granicami miasta leży międzynarodowe, licznie odwiedzane, 18-dołkowe pole golfowe w Szilherzowicach, niedaleko są też położone dwa lotniska sportowe w Beneszowie i Frydlancie nad Ostrawicą. Warunki naturalne umożliwiły Ostrawie budowanie szeregu obiektów sportowych. W mieście znajdują się: 173 boiska, 15 otwartych i krytych stadionów, 120 sal gimnastycznych, 4 stadiony zimowe, 13 basenów - w tym 9 basenów krytych, 264 kluby sportowe.

Warto wspomnieć o Ostrawskim ZOO, które należy do naturalnych ośrodków turystycznych miasta i całego regionu. Specjalizuje się w hodowli rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt, spełnia funkcję oświatową i wypoczynkową. Ostrawa jest również dużym ośrodkiem kulturalnym - znajduje się tu pięć 5 scen teatralnych ze stałymi zespołami opery, dramatu, baletu i operetki, 5 kin stałych, a także 13 domów kultury i 6 muzeów. Corocznie organizowany jest tu międzynarodowy festiwal muzyczny "Janáčkovy Maj". W Domu Sztuki i dziesiątkach galerii oraz klubach muzycznych odbywają się liczne wystawy i koncerty.

Dużym zainteresowaniem cieszy się ostrawski Teatr Lalek, który swym unikalnym, nowym budynkiem, otwartym w 1999 roku, przyciąga gości z zagranicy. Co dwa lata jesienią Ostrawa gości międzynarodowy festiwal lalkowy "Spectaculo Interesse", który wzbudza uwagę małych i dużych widzów. Ogromną popularność w dziecięcym świecie szybko zdobyła sobie ostrawska Bajkowa Piwnica Straszydeł otwarta wiosną 2000 r. Ku uciesze dzieci służą w Ostrawie stare tramwaje wyruszające na trasy objazdowe po mieście. Miejskie parki oferują maluchom ciekawe place zabaw, dorosłym wypoczynek.


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice