Porozumienie w sprawie ustanowienia współpracy wzajemnej między miastami Lwów i Katowice zostało zawarte 3. lipca 2019r., kiedy to w Willi Goldsteinów doszło do podpisania listu intencyjnego.
Ze strony polskiej udział w tym ważnym wydarzeniu wziął Prezydent Miasta Katowice - dr Marcin Krupa, a stronę ukraińską w imieniu Mera Lwowa reprezentowała Tetyana Khabibrakhmanova, Dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej oraz Stosunków Zewnętrznych. Wydarzenie uświetnił recital fortepianowo – wokalny w wykonaniu absolwentek Śląskiej Akademii Muzycznej. /źródło: http://ukraina.katowice.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=cR8ad6ki9vE
Oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy było efektem wcześniejszych, licznych inicjatyw podejmowanych przez Katowicki Klub Miłośników Historii i Kultury Lwowa pod przewodnictwem Prezesa - Pana Antoniego Wilgusiewicza. oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Katowice, którego Prezesem jest Pani Maria Ślepowrońska. Szczegółowe informacje dotyczące działalności powyższych organizacji dostępne na stronie http://kresykrakow.civ.pl/informacje/klub oraz http://www.tmlkatowice.pl/.
Kolejnym etapem rozwoju relacji partnerskich było zaproszenie delegacji z Katowic na czele z Prezydentem Miasta – Panem Marcinem Krupą w dn. 23 - 25 sierpnia 2019r. do udziału w obchodach Święta Niepodległości Ukrainy oraz w oficjalnej ceremonii wręczenia flagi Europy przez przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE). Wydarzeniem towarzyszącym były Targi Miast Partnerskich. W trakcie pobytu doszło także do spotkania strony polskiej z przedstawicielami Politechniki Lwowskiej – prorektorem ds. nauki i współpracy zagranicznej prof. Oleh Matviykiv oraz prof. Mykhailo Loburem, którzy w lutym 2019r. odwiedzili Politechnikę Śląską.
Po półtorarocznym okresie zdalnej współpracy spowodowanej pandemią nastąpił długo wyczeki-wany moment spotkania w realnym świecie.
Z okazji obchodów 100-lecia urodzin Stanisława Lema Lwów – miasto UNESCO w
dziedzinie literatury - zorganizowało szereg wydarzeń kulturalnych,
wśród których nie zabrakło wspólnego projektu z miastem UNESCO w
dziedzinie muzyki, a zarazem miastem partnerskim Lwowa - Katowicami. Dla
uczczenia pamięci światowej sławy pisarza science fiction, futurysty i
filozofa Stanisława Lema 12. września, na ścianie jednego z budynków,
znajdujących się na terenie dawnej zajezdni tramwajowej, odsłonięto
mural - stworzony przez artystów Witalija i Serhija Hrehy -
zatytułowany:„Nie potrzebujemy innych światów. Potrzebujemy luster". W
tym samym czasie na ścianie budynku przy ul. 11 Listopada 6 w
katowickiej dzielnicy
Szopienice, odsłonięto drugą część muralu, dedykowanego pisarzowi
Stanisławowi
Lemowi, autorstwa Megi i Michała Kopaniszyn. "To
swego rodzaju portal czasowy. Można się w nim przejrzeć, jak w lustrze,
a po drugiej stronie zobaczyć kolejny mural, powstający daleko od nas,
we Lwowie" - zaznacza Michał Kopaniszyn. Obydwa dzieła zostały połączone
interaktywnie. Artyści zaznaczają jednak, że sztuka uliczna często bywa
ulotna, a ich
dzieło przetrwa mimo to, nawet jeśli tylko w przestrzeni wirtualnej. Źródło
Źródło
Kolejną okazją do wspólnego spotkania była wizyta robocza lwowskiej delegacji w składzie: Oleksandra Onyszkewycz - dyrektor Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkiewicza, Tatiana Prodan - z-ca dyrektora Miejskiego Pałacu Kultury im. Hnata Chotkiewicza, Bohdana Brylynska – kierownik Biura "Lwów miastem literatury UNESCO", Mariana Zagoruyko – menadżer projektu w biurze „Lwów – miasto literatury UNESCO”, Anastasia Humenetska – menadżer Galerii "Hot Art Hall”, przebywającej w dniach 9-13 listopada 2021 r. w Katowicach na zaproszenie miejskiej instytucji kultury Katowice Miasto
Ogrodów.
W pierwszych dniach wizyty zaproszeni goście odwiedzili Miasto Ogrodów i spotkali się z władzami instytucji.
- Nasi goście ze Lwowa chcieli dowiedzieć
się jak najwięcej o działaniu instytucji Katowice Miasto Ogrodów i
podzielić się swoimi doświadczeniami z zarządzania Pałacem Sztuk.
Rozmawialiśmy również o nadchodzącej, 90. rocznicy urodzin Wojciecha
Kilara. Kompozytor urodził się we Lwowie, dlatego pracujemy już nad tym,
aby tę wyjątkową rocznicę uczciły oba Miasta Kreatywne UNESCO - mówi
Łukasz Kałębasiak, zastępca dyrektora ds. programowych Katowice Miasto
Ogrodów.
W trakcie pobytu delegacji ze Lwowa w Katowicach odbyło się również spotkanie z przedstawicielem Wydziału Promocji UMK.
Na początku marca 2022 Władze Katowic zorganizowały konwój humanitarny w związku z krytyczną sytuacją w Ukrainie. Prezydent Katowic Marcin Krupa wyjechał wraz z ekipą przedsiębiorców-ochotników do Lwowa, gdzie spotkał się z Merem Andrijem Sadowym. Była to okazja do przekazania słów wsparcia i darów, które zebrali dla obywateli Ukrainy mieszkańcy Katowic. W kilku busach znalazły się najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, środki higieniczne, apteczki oraz artykuły dla dzieci.
Rada Miasta Katowice uchwałą podjętą 27 lipca 2023 r wyraziła wolę podjęcia współpracy partnerskiej, między miastem Katowice a miastem Lwów i wyraziła zgodę na zawarcie umowy o współpracy między miastami w dziedzinach uzgodnionych przez obie strony.
W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta Katowice 11 września 2023 r. podpisano umowę o partnerstwie z miastem Lwów. Z tej okazji na Placu Miast Partnerskich dokonanego uroczystego wkopania drzewa i odsłonięcia postumentu dedykowanego Lwowowi.