Nie tylko chleb, ale i owoce, i ziarna. Za nami kolejna edycja Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb"
Koncerty, żywa biblioteka, degustacje produktów regionalnych z możliwością zakupu, animacje dla dzieci, a także prezentacje miast, panele dyskusyjne i warsztaty – to atrakcje tegorocznej edycji Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb", który odbył się w weekend 8-9 czerwca w Parku Zadole.
- Partnerstwo jest niezwykle ważne w kontekście rozwoju miasta. Dzięki niemu wymieniamy się dobrymi praktykami. W Katowicach na Festiwal Miast Partnerskich zapraszamy całe rodziny, bo warto, aby na współpracy korzystał każdy z nas. Najjaśniejszą muzyczną gwiazdą Festiwalu była niezwykle utalentowana piosenkarka i kompozytorka, której utwory wszyscy doskonale znamy. W niedzielny wieczór na scenie wystąpiła Krystyna Prońko. Liczne atrakcje zostały przygotowane także z myślą o najmłodszych katowiczankach i katowiczaninach. Będzie je prowadził doskonale znany dzieciom Teatr Trip – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Czwartej edycji Festiwalu towarzyszyły rozmowy nie tylko o chlebie w tradycji różnych narodów, ale też dyskusje o ziarnach i owocach.
- Dzięki obecności ludzi nauki, kultury, religii, społeczników oraz przedstawicieli placówek dyplomatycznych, zlokalizowanych w naszym mieście, mieliśmy okazję do ciekawej i merytorycznej rozmowy – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji, odpowiedzialnego za przygotowanie wydarzenia. - Każdego roku staramy się współtworzyć Festiwal z ludźmi, których wiedza i doświadczenie pozwala na przygotowanie ciekawej propozycji dla mieszkańców i gości – dodaje Marta Chmielewska.
W tym roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele konsulatów oraz miast partnerskich Katowic z Miszkolca, Kolonii, Ostrawy, Opawy i Saint-Etienne, poza tym Gmina Wyznaniowa Żydowska, Centrum Muzułmańskie, a także reprezentanci Kościołów chrześcijańskich oraz wielu innych gości. Odbyły się prelekcje m.in. o czekoladzie czy roli glutenu w diecie, debata z udziałem okolicznych piekarzy oraz inne spotkania o charakterze ekologicznym
i społecznym.
W programie nie zabrakło też muzycznych niespodzianek. W amfiteatrze wystąpili m.in. znani już naszym mieszkańcom Patryk Filipowicz & Paweł Synowiec, grająca na bandurze Marija Ivanitska oraz Masovian Mantra, którego lider i multiinstrumentalista - Michał Barański jazzowe tradycje łączy z elementami polskiej muzyki ludowej czy klimatem Wschodu.
Kolejną inicjatywą skierowaną do mieszkańców, których pasją jest pieczenie chleba czy przygotowywanie przetworów, była propozycja przyniesienia na stoisko Miasta Katowice własnoręcznie przygotowanych produktów. Zjawili się oni z licznymi wypiekami i przetworami za co serdecznie dziękujemy!
Po zakończeniu wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, dary zostały przekazane do Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego w Katowicach.
Warto przypomnieć, że w 2023 r. podczas XXIX Wielkiej Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach Miasto Katowice za Festiwal Miast Partnerskich „Łączy nas chleb" otrzymało prestiżową nagrodę „Marka-Śląskie" w kategorii kultura.
PROGRAM
Marka-Śląskie*
IV FESTIWAL MIAST PARTNERSKICH ŁĄCZY NAS CHLEB.
Edycja – owoce i ziarna.
8-9.06.2024 r. Katowice
*W 2023 r. podczas XXIX Wielkiej Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, Miasto Katowice, za Festiwal Miast Partnerskich Łączy nas chleb, w kategorii kultura, otrzymało prestiżową nagrodę „Marka-Śląskie".
Prowadzący wydarzenie:
Dzień pierwszy: Ewa Niewiadomska– dziennikarka Radia Katowice, laureatka wielu nagród w dziedzinie kultury przyznawanych przez Prezydenta Miasta Katowice i Marszałka Województwa Śląskiego.
Dzień drugi: Dominika Szczawińska – absolwentka teatrologii i polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej, dziennikarka Radia eM, publicystka związana z Instytutem Gość Media, współpracująca z TVP.
Scenariusz Adam Łęski /Miasto Katowice/
SOBOTA 8.06.2024
12.00
oficjalne rozpoczęcie IV Festiwalu miast partnerskich Łączy nas chleb – przedstawiciel Miasta Katowice oraz Ewa Niewiadomska – Radio Katowice
12.10 – 12.15
akcent muzyczny: Patryk Filipowicz &- Paweł Synowiec
12.15 – 13.20
„Owoce i ziarna w tradycji narodów" – panel dyskusyjny z udziałem miast partnerskich Kolonia/Niemcy/ Miszkolc/Węgry/ Opawa/Czechy/ Ostrawa/Czechy/.
13.20 – 13.25
Patryk Filipowicz &Paweł Synowiec -muzyka
13.25 – 14.00
„Owoce i ziarna w tradycji narodów" – panel dyskusyjny. Udział biorą:
- Anna Krasuska-Terrillon - Konsul Honorowych Francji w Katowicach
- Marcin Tyslik - Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Gliwicach
- RankoTomović - Konsul Honorowy Republiki Serbiiw Katowicach.
14.00 – 14.05
Filipowicz &Synowiec -muzyka
14.05–14.50
„Duchologia polska. Chleb, owoce i ludzie w czasach transformacji lat 80-90 tych XX w. "- rozmowa z Olgą Drendą - polską pisarką, dziennikarką, antropolog, tłumaczką. Laureatką Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii esej za książkę Wyroby. Pomysłowość wokół nas. Nominowana do Paszportów Polityki w kategorii literatura w roku 2018. Publikowała m.in. w Polityce, The Guardian, Dwutygodniku, Tygodniku Powszechnym, Gazecie Magnetofonowej, Herito. Od września 2022 stała felietonistka Tygodnika Powszechnego, od maja 2024 Dyrektor Kreatywny Festiwalu Conrada w Krakowie. Rozmowę poprowadzi Ewa Niewiadomska i Adam Łęski.
14.50 – 14.55
Filipowicz &Synowiec - muzyka
14.55 – 15.25
„Nie taki gluten straszny" – prelekcja Iwony Zmysło – dietetyk, autorka bloga: zdrowoczesni.pl
15.25-15.30
Filipowicz &Synowiec -muzyka
15.30-16.15
„Chleb, owoce, ziarna w filmie, literaturze, poezji". Rozmowa Ewy Niewiadomskiej z Marianem Kisielem-prof. dr hab. w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historykiem i krytykiem literackim, poetą, tłumaczem, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN, Prezesem Górnośląskiego Wydawnictwa Literackiego i Redaktorem Naczelnym miesięcznika Śląsk.
16.15 – 16.20
Filipowicz &Synowiec
16.20 – 17.20
„Cukiernie, kawiarnie w Katowicach, dawniej i dziś"- panel dyskusyjny. Udział biorą:
- dr Anna Badura /dawnaligota.pl /
- Ewa Niewiadomska
- Adam Łęski.
17.20 – 17.45
przerwa techniczna
17.45 – 19.00
MASOVIAN MANTRA
autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego /Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku Jazz - MASOVIAN MANTRA Michał Barański, Fryderyk 2023 w kategorii Artysta roku Jazz / łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego, nagrany w towarzystwie utytułowanych muzyków polskiej i międzynarodowej sceny jazzowej. Płyta „Masovian Mantra" została wydana przez prestiżową serię Polish Jazz. Skład zespołu: Michał Barański – gitara basowa /kontrabas; artysta stosuje unikalną technikę hinduskiej perkusji wokalnej – konnakol, Michał Tokaj -piano, instrumenty klawiszowe, Shachar Elnatan- gitara, śpiew, Łukasz Żyta – perkusja, Kacper Malisz-skrzypce, Olga Stopińska – śpiew.
Zakończenie pierwszego dnia Festiwalu
NIEDZIELA 9.06.2024
g.11.00 – 11.05
rozpoczęcie drugiego dnia festiwalu - przedstawiciel Miasta Katowice i Dominika Szczawińska – Radio eM
11.05 – 11.10
filmy promocyjne miast partnerskich Katowic cz.1
11.10 – 11.40
„Owoce i ziarna w tradycji różnych religii" - panel dyskusyjny. Udział biorą: Gmina Wyznaniowa Żydowska, Centrum Muzułmańskie, Baptyści, Luteranie, Chrześcijanie różnych kościołów
11.40 – 11.45
filmy promocyjne miast partnerskich Katowic cz.2
11.45 – 12.15
„Co nam daje czekolada?" – panel dyskusyjny. Udział bierze Beskidchocolate.pl
12.15. – 12.20
filmy promocyjne miast partnerskich Katowic cz.3
12.20 – 13.00
„Owoce i ziarna w lesie" – panel dyskusyjny. Udział biorą: Aleksandra Stasiak -Stowarzyszenie Wolnej Herbaty i Jacek Wąsiński – leśniczy prowadzący Leśne Pogotowie dla dzikich zwierząt w Mikołowie
13.00 – 13.15
„RETROSPEKCJE" - pokaz mody w wykonaniu uczniów Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej. Wspólny projekt miast partnerskich Katowice i Saint-Etienne.
13.15 – 13.50
„Od ziarenka do bochenka" - debata ekspertów z piekarzami. Udział biorą: Natalia Aurora Ignacek-red. naczelna magazynu Mistrz Branży, Joanna Gwizdała-technolog żywienia, ekspertka branżowa, Krzysztof Bartoń-piekarz, Śląsko Pajda, Jan Rączka-piekarz, 100 Bochenków
13.50-13.55
akcent muzyczny Marija Ivanitska - /Ukrainka, studenta AM w Katowicach, śpiewa i gra na bandurze/
13.55 – 14.25
"Nowe oblicze chleba" - czyli nietypowe bochenki z ziarnami i owocami - prelekcja z degustacją - Jan Rączka-piekarz, 100 Bochenków oraz redakcja Mistrza Branży
14.25 – 14.30
śpiewa akcent muzyczny Marija Ivanitska
14.30 – 15.10
„Owoce, ziarna w kuchni i ogrodzie" – panel dyskusyjny. Udział biorą :
- Andreas Majdaniuk - "Ruhr Grün" Regionalne Zrzeszenie Ruhry, Metropolia Ruhry (Niemcy)
- Aleksandra Stasiak – Instytut Medycyny Klasztornej w Katowicach Panewnikach
- Paweł Eggert – aronia.org.pl
- opiekun miejskich pszczół w Katowicach
15.10 – 15.15
akcent muzyczny Marija Ivanitska
15.15 – 15.45
„Zielone dachy metropolii" - panel dyskusyjny. Udział biorą: Edyta Sierka - dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz Magdalena Biela – dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
15.45 – 15.50
akcent muzyczny Marija Ivanitska
15.50 – 16.20
Działania charytatywne w Katowicach. Udział biorą:
- ks. Krzysztof Nieciąg -Prezes/ Fundacja Ekumeniczna Bethlehem
- Mikołaj Rykowski - Prezes /Fundacja Wolne Miejsce
- Dietmar Brehmer - Prezes/ Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne
16.20 – 16.35
prezentacja domowych przetworów i wypieków przekazanych charytatywnie przez mieszkańców Katowic
16.35 – 17.15
„Działalność społeczna przeciw dyskryminacji " - panel dyskusyjny. Udział biorą:
- Katarzyna Daab-Borkowska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Katowice ds. równego traktowania
- Janina Piwowarczyk - Koordynatorka Regionalna Żywej Biblioteki
- Krzysztof Hołyński – Kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach
17.20 -18.20
przerwa techniczna
18.30 – 19.45
Krystyna Prońko z zespołem-koncert
20.00 – zakończenie festiwalu
Wydarzenia towarzyszące:
- 8-9.06 - animacje dla dzieci TEATR TRIP
- 9.06 – w g. 12-17 – przy tężni solankowej, Żywa Biblioteka. Zapisy na stoisku.
- 9.06 – w g.14 – 15 oraz 16-17 warsztaty robienia czekolady dla mieszkańców. Obowiązują zapisy na stoisku Beskidchocolate.pl