Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Łączy nas chleb. Festiwal.

Łączy nas chleb. Festiwal.


po długich miesiącach izolacji spowodowanej pandemią COVID-19, podczas której wiele osób zajęło się domowym wypiekaniem chleba, nastał czas gdy można było spotykać się w plenerze. W kwietniu 2020 powstała na Facebooku grupa „Pozytywne jedzenie/Home-made food international", gdzie katowiczanie oraz mieszkańcy innych miast wypracowali pomysł inicjatywy lokalnej pn. „Łączy nas chleb. Home-made food EXPO Katowice Ligota-Panewniki", poświęconej m.in. symbolice chleba w tradycji różnych kultur, narodów i wyznań. Następnie do wydarzenia postanowiono dołączyć również prezentacje miast partnerskich i konsulatów honorowych w Katowicach.


W dniach 10 i 11 września 2021 w Parku Zadole, odbyła się pierwsza edycja Festiwalu, na który zaproszono mieszkańców, miasta partnerskie, konsulów honorowych państw reprezentowanych w Katowicach i Regionie, przedstawicieli wyznania judaistycznego, chrześcijańskiego i muzułmańskiego, miejskie szkoły gastronomiczne, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach, piekarnie rzemieślnicze oraz lokalnych twórców rękodzieła. Oprócz interesujących dyskusji prowadzonych przez zaproszonych gości, publiczność Festiwalu miała okazję degustować chleby i pieczywo Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Centrum Kultury Muzułmańskiej w Katowicach, a także przygotowane wg receptur z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Niemiec, Peru, Serbii, Słowenii i Beninu. Spośród miast partnerskich Katowic obecne były: węgierski Miszkolc, niemiecka Kolonia i francuskie Saint-Etienne. Pozostałe, takie jak: czeskie Ostrawa i Opawa, chiński Shenyang, chorwacka Pula, holenderskie Gronningen i amerykańskie Mobile nie mogąc wziąć osobistego udziału, przesłały filmy z pozdrowieniami i przepisami kulinarnymi, które zaprezentowano na telebimie na scenie amfiteatru oraz na stoisku Katowic i miast partnerskich. 


Festiwal poprowadzili: dziennikarz, znawca kuchni i kultury śląskiej Marek Szołtysek oraz artysta i promotor kultury śląskiej Grzegorz Płonka. Akcenty muzyczne zapewnili: zespół Etnos Ensamble, Maria Gorajska z zespołem oraz gościnnie Jowita Hercig. Wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, a degustacja chlebów z różnych krajów, kultur i rodzimych piekarni oraz szkół gastronomicznych, wzbudziła zainteresowanie i wzmogła apetyt na kolejną edycję przedsięwzięcia, mającego również wymiar dobroczynny. Chleby przekazane przez mieszkańców oraz piekarnie rzemieślnicze, m.in.  chleb Rudzianin z jedynego czynnego w Regionie „piekarnioka" w Rudzie Śląskiej złożyły się na wystawę. Po jej zakończeniu domowe i tradycyjne wypieki dostarczono do Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego w Katowicach. W ten sposób, łącznie na rzecz osób potrzebujących przekazano kilkanaście chlebów oraz 25 kg wysokojakościowej mąki z najdłużej działającego młyna gospodarczego na Śląsku, ze Zbrosławic.


Kolejna edycja Festiwalu planowana jest na 2-3 czerwca 2023. Zapraszamy małych i średnich producentów, artystów i twórców rękodzieła, piekarnie oraz innych lokalnych rzemieślników do kontaktu i współpracy. 

Kontakt: e-mail  chleb.festiwal@katowice.eu , tel. (+48 32) 259 3850


sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice