​​kultura-baner-aktu.PNG

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


Maciej Szymanowicz: RÓŻNE ILUSTRACJE

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę Macieja Szymanowicza „Różne ilustracje”. Jej żartobliwie opisowy podtytuł brzmi: „Ilustracje łapką i elektronicznym piórkiem, które nie rysuje w technice głównie cyfrowej”. Obok ilustracji książkowych zobaczymy plakaty teatralne.
 Otwarcie wystawy poprzedzi sobotnią premierę inscenizacji „Pan Tom buduje dom” Stefana Themersona w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, do której Maciej Szymanowicz zaprojektował scenografię.
Maciej Szymanowicz (rocznik 1976) pochodzi z Białegostoku. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej. Krótko współpracował jako aktor z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji – rysowania – próbując sił w grafice komputerowej, projektując początkowo reklamy i pocztówki.
 Dziś ilustruje i projektuje książki, zarówno dla  dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę „Najmniejszy słoń świata”. Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga gada. O wojnie!” W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu „Rok w…” zatytułowaną „Rok w Krainie Czarów”.
Za ilustracje do „Asiuni” Joanny Papuzińskiej Maciej Szymanowicz otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014).

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 19 stycznia o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25

wystawa_3.jpg


Pan Tom buduje dom w Galerii Ateneum

premiera: 20 stycznia 2018 w Galerii Ateneum, ul. 3 Maja 25

Stefan Themerson
PAN TOM BUDUJE DOM
opracowanie tekstu i reżyseria: Daniel Arbaczewski
scenografia: Maciej Szymanowicz
muzyka: Hubert Pyrgies


Nowy spektakl Teatru Ateneum, adresowany do dzieci najmłodszych, przygotowywany jest w oparciu o urocze dziełko mistrza XX-wiecznej awangardy, Stefana Themersona pt. „Pan Tom buduje dom". Reżyseruje Daniel Arbaczewski, znany z udanych realizacji w tzw. nurcie „najnajowym"; premierę zaplanowano na 20 stycznia o godz. 17.00.

Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników; po 80 latach wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą.   Jest w „Panu Tomie…" groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości.

To dowcipna, mądra historyjka o tajnikach powstawania domu; od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby „kupienia" w sklepie światła po opowieść jak dostarczyć do domu wodę aż w końcu zakup budzika.  

Scenariusz powstał na podstawie tekstu Themersona, ale reżyser wybrał tylko kilka z wielu książkowych wątków. Ograniczone mocno dialogi są raczej uzupełnieniem działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której aktywnie uczestniczyć też będą widzowie.

Autorem efektownej, kolorowej scenografii, składającej się z mobilnych, wielofunkcyjnych elementów jest uznany grafik, twórca ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży, plakacista Maciej Szymanowicz. Nad muzyką, czy raczej ścieżką dźwiękową przedstawienia, wykonywaną przez aktorów na żywo, pracuje Hubert Pyrgies, kompozytor, beatboxer, wokalista, lider zespołu Chonabibe.

 Kameralny spektakl, który z pewnością wzbudzi emocje i poruszy zmysły maluchów, od tych półrocznych po 6-latki, grany będzie w Galerii Ateneum przez troje aktorów: Katarzynę Prudło, Aleksandrę Zawalską i Piotra Janiszewskiego.

                                                                                                                                                                                                 Renata Chudecka


Pan Tom, plakat.jpg


MDK „Koszutka” ul. Grażyńskiego 47 w Katowicach


Karnawałowa Strauss Gala

28 stycznia (niedziela) 2018 r. o godz. 17.00


Największe przeboje Johanna Straussa oraz znane arie, duety operetkowe, musicalowe i pieśni neapolitańskie.

Noworoczna Strauss Gala odbywająca się w całej Polsce, zagości w Katowicach. Publiczność usłyszy obdarzonych wspaniałymi głosami wybitnych solistów: Naire Ayvazyan i Kamila Rocha Karolczuka.
Towarzyszyć im będą wspaniali instrumentaliści, występujący na co dzień na największych scenach i estradach w Europie.
Zabrzmią największe przeboje króla walca - Johanna Straussa. Będą najsłynniejsze arie z operetek: "Wesoła Wdówka", "Księżniczka Czardasza", "Baron cygański" i wiele innych. Publiczność usłyszy m.in.: walc "Nad Pięknym Modrym Dunajem", arię Barinkaya "Wielka sława to żart", duety wszech czasów "Usta milczą dusza śpiewa", "Co się dzieje, oszaleje" czy "Choć na świecie dziewcząt mnóstwo".
Bilety do kupienia u organizatorów Agencja Artystyczna GRUPA KSM
Rezerwacja telefoniczna 787-789-609, 692-394-594


Strauss Gala male.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej BWA,  Katowice  al. W. Korfantego 6

15.12.17 r., godz. 15.00

25 Biennale Plakatu Polskiego

Wernisaż wystawy pokonkursowej 25 Biennale Plakatu Polskiego, połączony z ogłoszeniem wyników głosowania Jury i wręczeniem nagród laureatom.

„Dwudziesta piąta edycja, ponad pół wieku plakatu w Katowicach, tysiące twórców (najwybitniejszych i tych mniej znanych), tysiące plakatów, setki tematów i niepowtarzalnych realizacji. Rzesze zaangażowanych organizatorów…
Od początku Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach było ściśle powiązane z katowicką uczelnią poprzez osoby pomysłodawców tego wyjątkowego przedsięwzięcia, w tym przede wszystkim prof. Tadeusza Grabowskiego, który biennale wymyślił i do dziś, do jubileuszowej edycji jest w gronie organizatorów i zagorzałych propagatorów plakatu, jako wyjątkowej formy wypowiedzi.
Sam plakat oczywiście zmieniał się przez te pół wieku. Zmieniały się zakresy tematyczne, ewoluowały technologie opracowania, udoskonalone zostały metody druku. Kolejne pokolenia młodych twórców zagłębiały się w tworzywo subtelnej metafory i komunikatu poprzez skrót zamknięty w literze i obrazie. Jedno pozostało niezmienne (na szczęście) — wbrew wielu opiniom i podejrzeniom plakat ciągle pojawia się w realizacjach, moim zdaniem jest i pozostanie jednym z ważnych elementów współczesnej sztuki projektowania.
Niedawno zmarły Zbigniew Gostomski nie przewidywał końca malarstwa, dopóki istnieje pigment. Ja, parafrazując te ważkie słowa, stwierdzam, iż nie podejrzewam końca plakatu, dopóki istnieją artyści odczuwający potrzebę przekazywania informacji w ten wyjątkowy sposób — snucia opowieści w formie artystycznego skrótu i metafory.”

Antoni Cygan — wstęp do katalogu


Nagrody regulaminowe:
Grand Prix ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 15.000 zł
Złoty Medal - nagroda Marszałka Województwa Śląskiego – 10.000 zł
Srebrny Medal - nagroda Prezydenta Miasta Katowice – 5.000 zł
Brązowy Medal - nagroda Prezydenta Miasta Katowice – 3.000 zł

Nagrody fundowane:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach – 1.500 zł
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu – 1.500 zł
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – 1.000 zł
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – 1.200 zł
Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach - statuetka
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowice - statuetka


wystawa potrwa do 28.01.2018 r.

wiecej informacji: http://www.bwa.katowice.pl/ELŻBIETA KURAJ: powyżej koloru

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę Elżbiety Kuraj powyżej koloru. Zobaczymy obrazy olejne oraz wykonane w nieco zapomnianej technice emalii na blasze. Wernisaż odbędzie się w piątek, 8 grudnia o godz.18.00.

  Elżbieta Kuraj, absolwentka katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom zrealizowała  w 1982 w Pracowni Projektowania Książki prof. Stanisława Kluski i w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Dudy-Gracza.
   Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, prowadziła Galerię Obok w Teatrze Małym w Tychach, pracowała w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach i Bielsku-Białej, a od 1999 jest pedagogiem na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie – obecnie na stanowisku profesora w Zakładzie Malarstwa. Od ośmiu lat współpracuje z Fundacją Email Art Association – Frydlant nad Ostrawicą  w Czechach, organizując sympozja i wystawy polsko-czeskie reaktywujące technikę emalii w Polsce.
   Ma za sobą blisko 60 wystaw indywidualnych (w Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Narodowym w Gdańsku-Oliwie, w galeriach BWA w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, w katowickiej Art Nova ZPAP, Teatru Witkacego w Zakopanem, Extravagance w Sosnowcu, Domov Frydlant n. Ostrawicą w Czechach, Im Hof w Essen, Buchschwabacher Mühle -Norymberga czy Kunsthalle Arnstadt w Niemczech). Uczestniczyła w 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
   Jest laureatką ponad 20 nagród i wyróżnień w konkursach malarskich, m.in. Bielska Jesień (Bielsko-Biała 1984, 1987), Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego (Szczecin1998), Biennale Małych Form Malarskich (Toruń 1997), Praca Roku (Katowice 1996, 1997, 1999, 2001, 2004, 2005), Ogólnopolska Wystawa Muzyka w malarstwie (Tychy 1988, 1990, 2000, 2002, 2004), wystawa sztuki artystów środowiska śląskiego (Bielsko-Biała 2004), Jestem – wystawa śląskiego środowiska twórczego (Katowice 2006).
   O swojej twórczości Elżbieta Kuraj pisze: (…) Malarstwo jest ekspresją ukazywania rzeczywistości całym sobą, własną osobowością, charakterem, intelektem, a obraz – synchronizacją zespolonych ze sobą wartości – nośników znaczeń tworzących wspólnie desygnat treści. Wszystkie wątki: kolor, materia, faktura, forma, przestrzeń, światło tworzą szczelny system połączonych naczyń, są sobie niezbędne, ale też mogą pełnić role wymienne. Kolor bywa formą, przestrzenią, faktura – rysunkiem, materia – światłem… Tworzą zamkniętą, żywą całość z perspektywą otwartego, wielowątkowego przekazu, a ich związek i oryginalny autorski porządek decydują o jakości przesłania. (…)
   Warto również przytoczyć fragment tekstu autorstwa prof. Romana Maciuszkiwicza: (…) Elżbieta Kuraj jest kolorystką, cokolwiek to znaczy. Ma świadomość siły, subtelności, znaczenia i jakości koloru. Te przestrzenie wibrują, emanują intensywnością barw; czasami cofają się, wchodzą w zależności, symbiozę; czasem uciekają, zderzają się kontrastami, czasami są subtelne, szukają swojego miejsca w obrazie, dopowiadają inną przestrzeń, wchodzą w delikatny dialog. Czasami są nieposkromione, nie chcą dialogu, chcą dominować, być jednoznacznie odczytane, chcą przewodzić i zawłaszczać. Elżbieta wie o kolorze bardzo dużo i jej obrazy są dowodem na tę wiedzę. Elżbieta wie również dużo o sile  malarskiego obrazu i każda jego konstrukcja kolorystyczna o tym świadczy.


Zapach róży- olej akryl 100x100 2015 mały.jpg


Muzeum Historii Katowic


Muzeum Historii Katowic jako jedne z czterech polskich muzeów reprezentuje Polskę w międzynarodowym projekcie „We wear culture” Google Art & Culture. Katowickie muzeum przygotowało nowoczesną wirtualną ekspozycję w języku angielskim „The Silesian wardrobe” prezentujacą ślaskie stroje ludowe. W tym globalnym projekcie wzięło udział ponad 180 instytucji kultury, muzeów a także domów mody, m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata.

Wyróżnienie uczestnictwem w projekcie jest spore, gdyż jak donosi Google Cultural Institute jest to największa w historii wirtualna wystawa poświęcona modzie.