​​kultura-baner-aktu.PNG

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Teatr Ateneum zaprasza na wystawę malarstwa Karola Gawrońskiego zatytułowaną Ich heiße Igor.
Wernisaż odbędzie się w piątek, 16 marca o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.
Karol Gawroński (urodzony w 1990) ukończył Wydział Artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika warsztatowa (dyplom uzyskał w 2015). Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.
Laureat pierwszej nagrody Studencki Obraz Roku (ASP Katowice 2015), Najlepszego Dyplomu – Grafika. Uczeń i jego promotor 2016 za cykl prac Imponderabilia (program Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie), drugiej nagrody The International Small Engraving Salon 2014 (Florean Museum, Rumunia), drugiej nagrody w konkursie na dzieło artystyczne Ziarnista struktura materii – od Demokryta do Smoluchowskiego (2017), wyróżnień w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim Młody Wawrzyn (Galeria DNA, Wrocław 2015) oraz w konkursie na plakat organizowanym w ramach projektu JEDEN ze 100 (Muzeum Narodowe, Gdańsk 2017), finalista VI Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew (Galeria Sztuki SOCATO, Wrocław 2016).
Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego grafikę oglądaliśmy też kilka lat temu w Galerii Ateneum na wystawie prac pedagogów, absolwentów oraz studentów Pracowni Wklęsłodruku ASP pt. Ludzie z metalu 2.
W ubiegłym miesiącu można było zobaczyć w katowickim Rondzie Sztuki wspólną wystawę rysunku narracyjnego Karola Gawrońskiego i Mateusza Rafalskiego pn. Zły Bliźniak. Jej kurator, Maciej Cholewa napisał: Nie istnieją tematy, które stanowiłyby tabu dla twórczości Karola Gawrońskiego. Mierzy się zarówno z przedstawianiem trywialnych sytuacji, towarzyszących mu podczas przeżywania rutyny dnia codziennego, jak i metafizycznych wizualizacji absolutu, wynikających z rozważań na temat panteizmu Barucha Spinozy. (…) skrzętnie notuje każdą chwilę ze swojego życia. Nic nie umyka jego uwadze i nawet najdrobniejsze zmiany w otaczającej go rzeczywistości mogą stanowić dla niego pretekst do stworzenia nowej pracy.
Ich heiße Igor będzie pierwszą indywidualną prezentacją malarstwa młodego artysty.


22549930_10155849895563336_4672495331683178582_n.jpg


Galeria Sztuki Współczesnej BWA,  Katowice  al. W. Korfantego 6


23.02.18 r., godz. 18.00
Filip Dujardin  "Overview/Przegląd" - wernisaż wystawy
Autor wystawy z zawodu jest fotografem architektury, który realizuje swoją fascynację artystyczną formą, poprzez tworzenie fikcyjnych budynków. Fotomontaże Dujardina są kolekcją struktur niemożliwych, stworzonych przy pomocy techniki cyfrowego kolażu rzeczywistych budynków zlokalizowanych w Gandawie oraz na jej peryferiach. Dzięki specjalizacji i charakterystycznemu stylowi jest ikoną artystycznej fotografii architektury. Prace Dujardina znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak San Francisco Museum of Modern Art, Metropolitam Museum of Art czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Większość architektonicznych kreacji Dujardina jest strukturalnie nieprawdopodobna. Jednak na pierwszy rzut oka zdają się być zupełnie zwyczajne. Dopiero po chwili ujawniają uważnemu obserwatorowi swą absurdalność poprzez brakujące lub osobliwe elementy. Dzieła Dujardina delikatnie wplatają surrealizm w bogaty język miejski. Odwołują się przy tym do belgijskiego dziedzictwa kulturowego i wybitnych surrealistów, takich jak René Magritte i Raoul Servais.
Wystawa będzie czynna codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00
Zamknięcie wystawy: 15 kwietnia 2018
Kurator wystawy: Włodzimier "Wodek" Majewski.
Informacje: http://www.bwa.katowice.plPan Tom buduje dom w Galerii Ateneum

Stefan Themerson
PAN TOM BUDUJE DOM
opracowanie tekstu i reżyseria: Daniel Arbaczewski
scenografia: Maciej Szymanowicz
muzyka: Hubert Pyrgies


Nowy spektakl Teatru Ateneum, adresowany do dzieci najmłodszych, przygotowywany jest w oparciu o urocze dziełko mistrza XX-wiecznej awangardy, Stefana Themersona pt. „Pan Tom buduje dom". Reżyseruje Daniel Arbaczewski, znany z udanych realizacji w tzw. nurcie „najnajowym"; premierę zaplanowano na 20 stycznia o godz. 17.00.

Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników; po 80 latach wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą.   Jest w „Panu Tomie…" groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości.

To dowcipna, mądra historyjka o tajnikach powstawania domu; od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby „kupienia" w sklepie światła po opowieść jak dostarczyć do domu wodę aż w końcu zakup budzika.  

Scenariusz powstał na podstawie tekstu Themersona, ale reżyser wybrał tylko kilka z wielu książkowych wątków. Ograniczone mocno dialogi są raczej uzupełnieniem działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której aktywnie uczestniczyć też będą widzowie.

Autorem efektownej, kolorowej scenografii, składającej się z mobilnych, wielofunkcyjnych elementów jest uznany grafik, twórca ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży, plakacista Maciej Szymanowicz. Nad muzyką, czy raczej ścieżką dźwiękową przedstawienia, wykonywaną przez aktorów na żywo, pracuje Hubert Pyrgies, kompozytor, beatboxer, wokalista, lider zespołu Chonabibe.

 Kameralny spektakl, który z pewnością wzbudzi emocje i poruszy zmysły maluchów, od tych półrocznych po 6-latki, grany będzie w Galerii Ateneum przez troje aktorów: Katarzynę Prudło, Aleksandrę Zawalską i Piotra Janiszewskiego.

                                                                                                                                                                                                 Renata Chudecka


Pan Tom, plakat.jpg